Amfiler Hakkında herşey (Genel)

Arkadaşlar amfim gayet iyiydi fakat baktım daha iyisi gerekiyor artık kolları sıvadım açlık susuzluk para biriktirmeye.
öncelikle yaptığım tarz:death,heavy metal ve metalcore ama genel olarak bluesdan popa kadar herşeyi çalıyorum.
Marshalarda pahalı olmasa=(
ama fenderlerede guvenim sonsuz simdi size seceneklerimi sunacağım hangisi daha uygun söylerseniz sevinirim.

1)FENDER MetalHead:Kesinlikle türkiyede almaya kalksam 3 sene de birikdirsem mydukandan hesapladım maşallah kabiniyle 5000ytl o yuzden ya USA den yada İngiltereden alacağım.Bu arada tam anlayamadım bu amfi transistorlu değil mi lambalı değil bildiğim kadar?

2)FENDER HOT ROD DELUXE:Baktım metal head olmuyor 2 inci düşüncem bu bu amfiyle metal falan yapan bir çok arkadaşımı gordum gayet guzeldi altına bir de kabin alırım yeter

3)MARSHALL AVT150 HXT:Marshall avt klasik olmuş artık gerçi ilk tercihim metalhead olsada bu amfide olabilir
NOT:ŞİMDİ si diyeceksiniz ki biz ne yorum yapalım sen zaten kararlarını vermişsin sizden istediğim bu amfilerle olan deneyimleriniz duyumlarınız ve bu amfilerin benim tarzıma uyumu
yardımcı olursanız sevinirim
SAYGILARIMLA
plaROCK

Ulen kriz vurmuş milleti sen paraları harcayacan ha,altına yatır parayı ne amfisi :)

Tarzına bakıyorum da genelde metal ve türevleriyle ilgileniyorsun ama arada hani tüm tarzlara da gidecek bir amfi de olsun istiyorsun.Bu saydığın amfileri kullanmadım,başka şeyler önerecem.MARSHALL AVT150 yi stüdyoda kullanmıştım, iyidir ama bütçen iyiyse bu amfiyi kafandan at derim.

Sana ilk başta Peavey 5150 önerecem.İstediğin soundu alabileceğin sağlam bir alet.
Diğer önerim (hani bir çok tarza ulaşmak istiyorsun ya) Marshall Tsl 100.Kullanıyorum (gerçi çok vakit de bulamıyorum kullanmaya) bu kafayı memnunum da.

Bu iki alet de piyasa da pek bulunmuyor.Araştır baya,sor soruştur.Aklına yatacak diye düşünüyorum önerilerim.Saydığın amfiler hakkında bilgi veremedim ama inşallah bu önerilerimi de listene alırsın.

Kolay gelsin...

rostocker demiş ki:
Ulen kriz vurmuş milleti sen paraları harcayacan ha,altına yatır parayı ne amfisi :)

Tarzına bakıyorum da genelde metal ve türevleriyle ilgileniyorsun ama arada hani tüm tarzlara da gidecek bir amfi de olsun istiyorsun.Bu saydığın amfileri kullanmadım,başka şeyler önerecem.MARSHALL AVT150 yi stüdyoda kullanmıştım, iyidir ama bütçen iyiyse bu amfiyi kafandan at derim.

Sana ilk başta Peavey 5150 önerecem.İstediğin soundu alabileceğin sağlam bir alet.
Diğer önerim (hani bir çok tarza ulaşmak istiyorsun ya) Marshall Tsl 100.Kullanıyorum (gerçi çok vakit de bulamıyorum kullanmaya) bu kafayı memnunum da.

Bu iki alet de piyasa da pek bulunmuyor.Araştır baya,sor soruştur.Aklına yatacak diye düşünüyorum önerilerim.Saydığın amfiler hakkında bilgi veremedim ama inşallah bu önerilerimi de listene alırsın.

Kolay gelsin...
sağol abi araştırıcam dediklerini bu arada para işi hep hesap elimde somut bişey yok olsa :p altına da yatırırım silverede :LOL: yaza planlar da onceden planlamam gerek getirtmek için olay o YAKTIN BİZİ KRİZ :)

plaROCK demiş ki:
Arkadaşlar amfim gayet iyiydi fakat baktım daha iyisi gerekiyor artık kolları sıvadım açlık susuzluk para biriktirmeye.
öncelikle yaptığım tarz:death,heavy metal ve metalcore ama genel olarak bluesdan popa kadar herşeyi çalıyorum.
ama fenderlerede guvenim sonsuz simdi size seceneklerimi sunacağım hangisi daha uygun söylerseniz sevinirim.

1)FENDER MetalHead:Kesinlikle türkiyede almaya kalksam 3 sene de birikdirsem mydukandan hesapladım maşallah kabiniyle 5000ytl o yuzden ya USA den yada İngiltereden alacağım.Bu arada tam anlayamadım bu amfi transistorlu değil mi lambalı değil bildiğim kadar?

2)FENDER HOT ROD DELUXE:Baktım metal head olmuyor 2 inci düşüncem bu bu amfiyle metal falan yapan bir çok arkadaşımı gordum gayet guzeldi altına bir de kabin alırım yeter

3)MARSHALL AVT150 HXT:Marshall avt klasik olmuş artık gerçi ilk tercihim metalhead olsada bu amfide olabilir
NOT:ŞİMDİ si diyeceksiniz ki biz ne yorum yapalım sen zaten kararlarını vermişsin sizden istediğim bu amfilerle olan deneyimleriniz duyumlarınız ve bu amfilerin benim tarzıma uyumu
SAYGILARIMLA
plaROCK

fender metalhead -> parasını haketmeycektir.
fender hot rod deluxe -> atla.
marshall avt150 -> atla.

yurtdışından ENGL getirt.

plaROCK demiş ki:

SAYGILARIMLA
plaROCK
bende marshall jvm 401 önericem tsl100 falan bu amfiye göre çok başarısız tsl100 ü denedikten sonra marshall konusunda hayal kırıklığına uğramıştım ama jvm yi denedikten sonra lambalı marshall ları sevmeye başladım:D

Selamlar.

50W Hughes & Kettner Edition Silver amfimde teknik bir sorun var. Amfiyi 3 yıl önce ebay'den almıştım. Baya eskidir diye tahmin ediyorum. Sorun şu:

Gayet normal gitar çalarken bir süre sonra ses tamamen kesiliyor. Bazen bir iki dakika içinde oluyor, bazen bir kaç saat kadar sorun çıkmadığı oluyor. Ses gittikten sonra tellere çok sert bir şekilde vurduğumda düzeliyor. Amfiye güçlü bir sinyal geldiği zaman düzeliyor diye tahmin ediyorum. Kabloyu gitardan çıkartıp jakın ucuna elimle vurduğum zaman da düzeliyor. Clean/Lead kanalı yada diğer ayarlar farketmiyor. Gitarda yada kabloda sorun yok. Başka aletlerle test ettim onları.

Kasayı açıp bakayım dedim. Ama baktım kasanın arkasına kocaman yazmışlar: "İçerde kullanıcının düzeltebileceği bir parça yoktur kasayı açmayın." Yani zaten elektronikten anlamıyorum. Tozunu almaktan başka bir şey yapamam diye açmadım.

Almanya'dayım. Bu tür şeylerin tamiri baya pahalı. Alete zaten 110 euro falan vermiştim ebay'de. Tamir ettirsem 30-40 euro'dan aşağı olmaz sanırım. Sizce sorun nedir? Benim yapabileceğim bir şey var mıdır dersiniz? En azından sorunu bilsem belki ucuza yaptırcak yer bulabilirim. Zaten satmak istiyodum ama bu haliyle de satamam yani.

Artunsan demiş ki:
Selamlar.

50W Hughes & Kettner Edition Silver amfimde teknik bir sorun var. Amfiyi 3 yıl önce ebay'den almıştım. Baya eskidir diye tahmin ediyorum. Sorun şu:

Gayet normal gitar çalarken bir süre sonra ses tamamen kesiliyor. Bazen bir iki dakika içinde oluyor, bazen bir kaç saat kadar sorun çıkmadığı oluyor. Ses gittikten sonra tellere çok sert bir şekilde vurduğumda düzeliyor. Amfiye güçlü bir sinyal geldiği zaman düzeliyor diye tahmin ediyorum. Kabloyu gitardan çıkartıp jakın ucuna elimle vurduğum zaman da düzeliyor. Clean/Lead kanalı yada diğer ayarlar farketmiyor. Gitarda yada kabloda sorun yok. Başka aletlerle test ettim onları.

Kasayı açıp bakayım dedim. Ama baktım kasanın arkasına kocaman yazmışlar: "İçerde kullanıcının düzeltebileceği bir parça yoktur kasayı açmayın." Yani zaten elektronikten anlamıyorum. Tozunu almaktan başka bir şey yapamam diye açmadım.

Almanya'dayım. Bu tür şeylerin tamiri baya pahalı. Alete zaten 110 euro falan vermiştim ebay'de. Tamir ettirsem 30-40 euro'dan aşağı olmaz sanırım. Sizce sorun nedir? Benim yapabileceğim bir şey var mıdır dersiniz? En azından sorunu bilsem belki ucuza yaptırcak yer bulabilirim. Zaten satmak istiyodum ama bu haliyle de satamam yani.

arızanın muhtemel sebebi amfi üzerindeki ses,treble veya bass potanslarından bir veya birkaçının bozulmuş olmasıdır.bir elektronikçiye götürürsen arızanın hangisinden oldugunu tespit edebilir çok az bir fiyatada değiştirir sanırsam.aynı şey benimde başıma gelmişti bende amfiyi söktüm amfinin içindeki kartın üstünde gitardan gelen sinyali algılayan 2 tane led var tellere vurma şiddetine göre bu ledlerde o kadr güçlü yanıyor yani sinyal amfiye geliyor ama ses alamıyordum potansları kontrol ettim kendimce potanslarda arıza oldugunu düşündüm bi elektronikçiye götürdün treble potansının arızalı oldugunu söyledi ve değiştirdi sorun kalmadı.sendeki arızanın oluşmasının sebebide amifinin aldıgı bir darbe,düşme,vb... olabilir

Teşekkürler cevap için. Amfiyi tamir ettirince satmak istiyorum. Tonu içime sinmiyor. Bahsettiğim amfi (h&k edition silver 50w) çok mid ağırlıklı. Benim gitar (Ibanez RG1570) de basswood body ve mid ağırlıklı. Manyetiklerim de baya mid verince ses bulanıyor. EQ ile mid'i kısınca sustain gidiyor ve ses kuru oluyor. Mid'i açınca da çok bulanıklaşıyor.

Dolayısıyla da yeni bir amfi almak istiyorum. Şu sıralar bir grupta çalmıyorum. Evde çalışıyorum, sevdiğim şarkıları çalıyorum vs. Genel olarak klasik blues/rock ve hard rock çalıyorum. Ama funk/rock ve metal de seviyorum. Metal çalarsam progresif yada trash çalıyorum. İsteyeceğim en sert ton Pantera tonu olur sanırım. Death metal vb tarzlarla ilgim yok.

Böyle geniş bir yelpaze ile ilgilendiğim için şu modeling amp denilen amfiler hoşuma gitti. Pedal yada prosesör falan uğraşmak hoşuma gitmiyor çünkü.

Vox Valvetronix serisinde Vox VT diye yeni bir model çıkmış. İnternette biraz araştırdım ve hoşuma gitti. Canlı deneyemedim ve deneme imkanım da yok. Sizce yukarda yazdıklarımı göz önündürünce bulundurunca bana uyar mı bu Vox VT'ler? Başka tavsiyeniz var mı yada Roland Cube'ler ile karşılaştırabilecek var mı? (Bütçe olarak 400 euro max diyeyim, tercihim 200-250 euro civarı)

Başka bir sorum da watt ile ilgili. Şu an için amacım sadece evde çalmak. Ama yine bir gruba girersem diye ileriye yönelik de düşünmek istiyorum. Vox VT 30W alsam bu amfiyi stüdyoda yada küçük çaplı konserlerde kullanabilir miyim? Aksi taktirde 15W amfilere yönelmek istiyorum çünkü. Arada epey fiyat farkı var.

Teşekkürler şimdiden.

arkadaşlar amfi almak istiyorum. .ama madidi durumumu göz önünde bulundurmak gerekirse şimdilik maksimum 200 ytl. . ben birkaç tane baktım. .

marshall MG10CD
ve
randall RX15M
yoksa bunlarla hemen hemen aynı fiyat olan univell SCG200 mü?

sizce hangisi?. . ne yapmalıyım?

tavsiyelerinize ihtiyacım var. .şimdiden çokçok teşekkürler. . .

dark_and_mixed demiş ki:
arkadaşlar amfi almak istiyorum. .ama madidi durumumu göz önünde bulundurmak gerekirse şimdilik maksimum 200 ytl. . ben birkaç tane baktım. .

marshall MG10CD
ve
randall RX15M

Marshall 10 CD almalısın. En azından seni bir süre götürür. Randall amfileri V2XM ve sonrasından itibaren iyileşir. Uniwelli bilmiyorum kullanmadımda ama Marshalldan iyi olacağınıda sanmıyorum.
Bence sıfır değilde ikinci el temiz bir amfi alabilirsin o paranla. Ben olsam o parayı sıfıra vermezdim. Çünkü çabuk sıkılacaksın o amfiden. Yarın öbürgün pedal alacaksın birde o amfiye hiç sarmayacak seni.Sonuç olarak satmak isteyeceksin ve para etmeyecek bu seferde. O yüzden hem ikinci el hemde kaliteli bir şey araştır derim sana.

DuMaNnN demiş ki:
dark_and_mixed demiş ki:

marshall MG10CD
ve
randall RX15M

Marshall 10 CD almalısın. En azından seni bir süre götürür. Randall amfileri V2XM ve sonrasından itibaren iyileşir. Uniwelli bilmiyorum kullanmadımda ama Marshalldan iyi olacağınıda sanmıyorum.
Bence sıfır değilde ikinci el temiz bir amfi alabilirsin o paranla. Ben olsam o parayı sıfıra vermezdim. Çünkü çabuk sıkılacaksın o amfiden. Yarın öbürgün pedal alacaksın birde o amfiye hiç sarmayacak seni.Sonuç olarak satmak isteyeceksin ve para etmeyecek bu seferde. O yüzden hem ikinci el hemde kaliteli bir şey araştır derim sana.

çok teşekkürler. .araştırmalara başlıyorum hemen. . .

Arkadaşlar hem çalışma stüdyom için hemde sahne için büyük çaplı bir amfi almayı düşünüyorum. 800-900 ytl bütçem var. Aklımda Tbx150 ve Avt50xt var. Tbx150 2x speakerli stereo oluşu beni daha çok cezbetti overdrive tonunuda beğendim. Avt'yi seçenekler arasında tutmamın nedeni ise ingiliz malı olması. Size ne yapmalıyım görüşleriniz benim için çok önemli :taptim

Lambalı amfi almak isteyen arkadaşlara benden bir tavsiye,

Arkadaşlar ev kullanımı için 30 watt üzeri lambalı amfi israftır, bakıyorum millet triple rectifier felan öneriyor birbirine, ya hiç triple rectifier görmemişsiniz ya hiç dayak yememişsiniz. Dual rectifier bile bar konserlerine 2 gömlek fazladır, stüdyoda felan kullanamazsınız davulun sesini bastırır. Stadyum konseri vermeyecekseniz bu aletlere boşuna para vermeyin.

Randall rx75rg2 alacağım arkadaşlar 75 watt olmasına rağmen lambalı olmaması beni tereddüte itti.Ama transistörlü olmasına rağmen çok güzel bir amfi olduğunu özellikle overdrive kanalının thrash için harika olduğunu duydum.Sizin de fikirlerinizi almak isterim.Nedir artıları eksileri

eğer msnden konuşmak isterseniz
msn: [email protected]

Lambalı olmaması tereddüte düşürüyorsa, rg50tc neden almıyorsun? Fiyatından dolayı ise birşey diyemem ama bence madem alacaksın, lambalı birşeyler bak:)

Peki lambasız randalların lambalılara göre ne gibi eksileri vardır?Evde kullanacağım daha çok ses de fazla açmayacağım için lambasızlar cazip geldi.Arada konsere çıkaracağım yılda 1 -2

Geri