Amfiler Hakkında herşey (Genel)

washburn bad dog 12 adılı 16 watlık amfı ibanez rg2550 ile uyumlu olurmu calısma amfısı alacamda.gıtarı yenı aldım.tarzım alternatıf soft rock metal.pedal alma ımkanım yok gorunuyo amfı alırsam.

wolfpack demiş ki:
washburn bad dog 12 adılı 16 watlık amfı ibanez rg2550 ile uyumlu olurmu calısma amfısı alacamda.gıtarı yenı aldım.tarzım alternatıf soft rock metal.pedal alma ımkanım yok gorunuyo amfı alırsam.
çalışma amfisi olarak kesinlikle roland cube serisini öneririm.mydükkanda fırsat reyonunda bir cube 30x var fiyatı gayet uygun.

halilpazarlama demiş ki:
wolfpack demiş ki:
çalışma amfisi olarak kesinlikle roland cube serisini öneririm.mydükkanda fırsat reyonunda bir cube 30x var fiyatı gayet uygun.

malesef o kadar para veremem dediğim afi my dukkanda 200 lıra ben burda 150 lıraya buldum sıfırını.ıyımı kotumu bılmıyorum elektro gıtarı yenı aldıgım ıcın amfı olayından anlamıyorum mazur gorun.

wolfpack demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:
wolfpack demiş ki:

malesef o kadar para veremem dediğim afi my dukkanda 200 lıra ben burda 150 lıraya buldum sıfırını.ıyımı kotumu bılmıyorum elektro gıtarı yenı aldıgım ıcın amfı olayından anlamıyorum mazur gorun.
microcube bile o amfiden iyidir.oda forumda ikinci el 180-200 arası satılıyor denemeni tavsiye ederim.

ya şu ara durumlar karışıkta benim eski motor bulunmus 1 mılyarda onun masrafı cıktı zarzor belkı alırım amfıyı dıyorum suan.yoksa 5+1 ses sıstemıyle ıdare etsem bı sure nasıl yaparım dıstortıonu felan saglamak ıcın.

selamlar arkadaşlar.ben highway one telecaster almaya karar verdim.amfi konusunda da hybrid veya all-tube amfi almayı düşünüyorum ama all-tube amfiler sorun çıkarıyo diyolar hem de bakımını yaptırmak lazımmış sanırım.bu amfileri bakım yaptırma sıklığı nedir?kayseride yaşıyorum ve burda bakımını yapacak bi yer yok.eğer 6 ayda veya yılda bir falansa izmirden veya ankaradan yaptırabilirm belki.gitardan vintage tonlar elde etmek istiyorum.önerebileceğiniz hybrid amfi varsa yazarsanız çok sevinirim

ebulac demiş ki:
selamlar arkadaşlar.ben highway one telecaster almaya karar verdim.amfi konusunda da hybrid veya all-tube amfi almayı düşünüyorum ama all-tube amfiler sorun çıkarıyo diyolar hem de bakımını yaptırmak lazımmış sanırım.bu amfileri bakım yaptırma sıklığı nedir?kayseride yaşıyorum ve burda bakımını yapacak bi yer yok.eğer 6 ayda veya yılda bir falansa izmirden veya ankaradan yaptırabilirm belki.gitardan vintage tonlar elde etmek istiyorum.önerebileceğiniz hybrid amfi varsa yazarsanız çok sevinirim
lambalı amfiler kullanım süresine ve ses yüksekliğine göre (power lambaların zorlanması) lambalarını eskitirler.preamp lambaları poweramp lambalarına göre daha uzun ömürlüdür.haftada 3-4 gün yükses seste barda çalan bir adam lambaları ortalama 10-12 ayda yer.tabi bu amfi ve lamba modeline göre değişir.hybrid amfiler preamp tüplerini kolay kolay eskitmezler ancak çok eskiyse değiştirmek fayda sağlar ama hiçbir zaman alltube soundunu veremezler.bu konuda en başarılı amfi vox ad serisi.çünkü preampta değil powerampta lamba kullanıyor sanırım.diğer hybrid amfilere göre farklı bir tarz.sanırım alltubeteki power lambaların kırılma olayını yakalamak istemişler ve vintage tonlarda çok başarılı olmuş.bunun dışında fender blues junior ve peavey classic 20-30 - marshall jtm gibi fazla masraf gerektirmeyen amfiler alabilirsin.

çok teşekkür ederim tavsiyelerin için.yazdığın amfilerin sesleri güzel gerçekten.peavey classic 30 u alabilirim aslında.sesini fazla açacağımı da zannetmiyorum.benim 10 luk transistörlüde bile 5 i geçmiyodu vol.u.bu durumda bozulma ihtimali nedir veya ne kadar sıklıkla değiştirmek gerekir lambalarını?

Merhaba arkadaşlar. Şu sıralar aklımı kurcalayan bir amfi olarak ''ORANGE rocker 30 combo'' bulunmakta.. Bu amfi hakkında yeterli bilgiye sahip olanınız var mı acaba? Sitesinde tatmin edici bilgiye ulaşamadım çünkü.

Sanırım dist. tonları çok yeterli bulunmamış ancak ben zaten dist. tonumu pedaldan sağlıyorum amacım bunun gibi hem çok yer kaplamayan hem de sağlam ses verebilecek bir alet bulunması..

Tavsiye ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

ebulac demiş ki:
çok teşekkür ederim tavsiyelerin için.yazdığın amfilerin sesleri güzel gerçekten.peavey classic 30 u alabilirim aslında.sesini fazla açacağımı da zannetmiyorum.benim 10 luk transistörlüde bile 5 i geçmiyodu vol.u.bu durumda bozulma ihtimali nedir veya ne kadar sıklıkla değiştirmek gerekir lambalarını?

ev kullanımında çok uzun süre gideceğini zannediyorum.fazla masraf çıkarmaz sana yalnız sıfırı burada satılmıyor alacağın ikinci el olacağı için dikkatli olman lazım.classiclerin tube yuvalarında belli süre sonra gevşeme olabiliyor ayrıca bellibir modelden önce tubelerin olduğu yerde koruma yok amfinin sesi az çıkıyorsa veya yetersiz drivelanıyorsa tüpler bitmiş olabilir.ama diğer ufak alltubelere nazaran dayanıklı amfiler.trafoları falan baya sağlam.jtmler gibi kolay hararet yapmıyor :D

peavey classic 30 u almayı düşünüyorum.tüpü bittiğinde yaptırmak ne kadar tutar mesela? ikinci else nelere dikkat etmek lazım tüplü amfilerde?çok soru sordum ama almışken araştırıp almak lazım :)

ebulac demiş ki:
peavey classic 30 u almayı düşünüyorum.tüpü bittiğinde yaptırmak ne kadar tutar mesela? ikinci else nelere dikkat etmek lazım tüplü amfilerde?çok soru sordum ama almışken araştırıp almak lazım :)

Tup bitmesi deyimi biraz yanlis aslinda. Bu durumda "yaptirmak" da yanlis. :) Tupleri normal ampul gibi dusun. Eskirse (tonda bozulma, clipping vs hissedersen) yenisini takarsin :)

TR'de kolay bulabilir misin bilmiyorum tupleri ama eBay'de 12ax7'ler (preamp lambasi) ve EL84'ler (poweramp lambasi) 15$'dan falan baslar (Grove veya Sovtek marka, iyi markalardir genelde). 100$'a kadar lamba vardir. NOS (new off shelf) lambalar piyasaya uretildiginden beri hic cikmamistir (mesela 1950-60'lardan beri), rafta bekliyordur, lambali amfi hastalari boyle lambalara cok para verebilirler. :) Atiyorum, yeni Mullard 20$'dir, NOS Mullard 90$ :)

Kullanima bagli olarak lambalar 1 sene ile 5 sene arasinda dayanabilirler. Hatta daha da uzun.
-Bypass'i kullanmayi unutma.
-Soguk havalarda amfiyi tasirsan lambalar oda sicakligina gelene kadar calistirma amfiyi.
-speaker kablosunu cekip sonra amfiyi "kesinlikle" calistirma :) Butun amfi gidebilir.
-eger baska marka bir lamba takarsan o zaman amfinin "bias" ayarini yeniden yap(tir)man gerek(ebil)ir. Elinde gerekli alet edevat yoksa ve elektrik bilgin yeterli degilse kendin yapilacak birsey degil, bias ayari icin amficiye goturmen lazim markayi degistirirsen.

Ikinci el alacaksan lambalarin ne kadar eski olduklarini sor, eger eskiyle o aman hic eve bile goturmeden lambalari degistirt. Kafan rahat olur. :) Peavey C30 icin lamba degistirmek bu durumda en az 105$'dir (7x15) :) Tabi buna kargodur, vergidir, bias ayaridir vs de ekleyeceksin :)

HulkEkmek demiş ki:
Sovtek e çok kalitesiz deniyor genelde. Hatta en kalitesiz marka diyorlar. Şahsen amfi yapım onarım ile uğraşan birisinden duydum.

Lambalarda "kalitesiz" deyimi bence tamamen objektif. Senin amfine gitmeyen bir lamba benim amfide harika ses verebilir. Hatta amfideki sirasini degistirdiginde bile ton degisecektir.

Bak Sovtek marka lambalari hangi ureticiler kullaniyor:

Sovtek is another brand of the New Sensor Corporation. Made in a Russian factory, these tubes are used by more manufacturers than any other tube made. Some of the companies who trust Sovtek tubes are:

Fender® • Marshall® • Peavey • Crate • Mesa Boogie • Atma-Sphere • Ampeg • Soldano • Hartke • Bogner • Audio Note • Cary • Balanced Audio Technology • Behringer • Dynaco • Matchless • Orange • Aguilar • Audio Research • Rogue Audio • Convergent • Manley Labs • Carvin • Demeter • VTL • Wellborne

http://www.tubedepot.com/sovtek.html

Mesa, Orange, Matchless falan guvenip kullaniyorsa pek de kalitesiz degildir sanirim.

teşekkürler bilgi ve önerileriniz için :) peki overdrive tonları peavey classic 30 a yakın(onun gibi olamaz tabi ki ama) önerebileceğiniz hybrid amfi var mı?
bazı ilanlar buldum peavey 30 la iligili.orda lambaları yeni değiştirilmiştir yazıyodu.lambaların yeni olduğu nerden anlaşılır?

arkadaşlar 500tl civarı bütçeyle seçeneklerim: sıfır randall rx35, v2xm, v2xnm veya ikinci el randall rx75, rx120 kafa (2.ellerini bulabilirsem) sizce beklesem rx75 ve rx120'nin 2. eli düşer mi. ya da beklemeden rx35, v2xm, v2xnm'den birini mi alayım?

Geri