Amfiler Hakkında herşey (Genel)

arkadaşlar yaklaşık 500 tl bütcem var 2. el marshall avt50 ve randall kh-75 iki amfi arasında kaldım. hangi amfiyi önerirsiniz. drvie tonlarının tatmin edici olmasını istiyorum. hangi amfi pedallara daha iyi cvp verebilir? randall kirk hammett signature olmasından dolayı şişirmemidir sizce ? yardımcı olursanız sevinirim

Selamlar

Kustom Defender 112 ve Kustom 36 Coupe hakkindaki goruslerinizi alabilirmiyim ? Cok uygun fiyatli amfiler. Ikinci el bir Engl Thunder dusunuyordum fakat ciddi ciddi aklim celindi.

Merhabalar.
Elimde şu an Boss me 70 processor ve Gibson LP std. gitar bulunuyor.
Bu aralar amfi almayı düşünüyorum fakat kararsızlık içinde kaldım.
Aklımda birkaç alternatif var.
1)Tech 21 TM30 + Boss me 70
2)Tech 21 PE60 + Boss me 70
3)Tech 21 TM60 (Boss mecburen satılacak)
4)Ev için uygun bir lambalı amfi (Boss mecburen satılacak)

Proccesörü satıp mı amfi alsam, yoksa onunla kullanabilecek şekilde daha ucuz bir amfi mi alsam karar veremedim.
Yardımlarınızı, görüşlerinizi ve varsa başka amfi önerilerinizi rica ederim.
Teşekkürler.

sertershach demiş ki:
Kimsenin bu başlığı salladığı yok.
Sonra özel başlık açınca yok şuraya buraya yazın diye uyarı alıyoruz.

Hehehe, haklisin valla. :LOL:

Merhabalar.

Proccesörü satıp mı amfi alsam, yoksa onunla kullanabilecek şekilde daha ucuz bir amfi mi alsam karar veremedim.
Teşekkürler.

Ben fikrimi soyliyeyim: Eger ME-70'in amfi simulasyonlarindan ve FX'lerinde memnunsan kesinlikle PE60.

Yok memnun degilsen, o zaman TM30'u da TM60'i da dene magazada ve begendgini sec. Ikisinin isminde her ne kadar sadece numara farki olsa da yapilari tamamen farkli.

Ev icin lambali amfi cok zor valla. 5W'lik bisey alsan ev icin hala cok yuksek, sahne icin yetersiz olabilir (5W 50W'nin yarisi yapiyor, 10da biri degil). Vox'un uzerinde 1/4, 1 ve 4W ayarlari olan bir amfisi var, ona bakabilirsin 1/4'te evde calistirmak icin. Yada VT serisine bakabilirsin, onlarin da arkasinda attenuator var ve amfi+fx hepsi var.

Ama ben acik konusayim digitale karsi degilim, eger simule ettigi amfinin sesine %5 fiyatina %95 yaklasiyorsa onu tercih ederim :)

DaRtH_ErLiK demiş ki:
sertershach demiş ki:
Kimsenin bu başlığı salladığı yok.
Sonra özel başlık açınca yok şuraya buraya yazın diye uyarı alıyoruz.

Hehehe, haklisin valla. :LOL:

Merhabalar.

Teşekkürler.

Ben fikrimi soyliyeyim: Eger ME-70'in amfi simulasyonlarindan ve FX'lerinde memnunsan kesinlikle PE60.

Yok memnun degilsen, o zaman TM30'u da TM60'i da dene magazada ve begendgini sec. Ikisinin isminde her ne kadar sadece numara farki olsa da yapilari tamamen farkli.

Ev icin lambali amfi cok zor valla. 5W'lik bisey alsan ev icin hala cok yuksek, sahne icin yetersiz olabilir (5W 50W'nin yarisi yapiyor, 10da biri degil). Vox'un uzerinde 1/4, 1 ve 4W ayarlari olan bir amfisi var, ona bakabilirsin 1/4'te evde calistirmak icin. Yada VT serisine bakabilirsin, onlarin da arkasinda attenuator var ve amfi+fx hepsi var.

Ama ben acik konusayim digitale karsi degilim, eger simule ettigi amfinin sesine %5 fiyatina %95 yaklasiyorsa onu tercih ederim :)

Tavsiyen için teşekkür ederim.Sanırım pe60 alacağım daha sonradan tüplü preamfi alabilirim bossu satıp.

Selamlar aşırı acil bir amfi alma sorunum vardır açık hava bar stüdyo gibi her mekanda gitmesini istiyorum ve cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Gitarım sert karakterlidir emg81-85 var üzerinde ben ise hem cleanler de uçuran drivelerinde ise coşturan yani her iki tarafa yatkın bir model arıyorum derin bir araştırma sonucu şu listeyi çıkadım kabin olarak 4*12 ye geçiş yapacağım kafa olarak ise önerilerinizi bekliyorum...
Jet City Jca 50 Head
Engl Gigmaster 15W Head
Krank Rev Jr Pro 20 Watt Head
Krank Rev Pro 50 Watt Head
Orange Tiny Terror 15 Watt Head
Orange Dual Terror 30 Watt Head
Bugera 1960 Classic 150 Watt Head
Jet City Jca 100 Watt Head
Bugera V55HD 55 Watt Head
Egnater Rebel 30 Head
Bugera 1990 Classic 120 Watt Head
Trayner Dark Horse 15 Watt Head
Krank Krankestian 50 Watt Head

Middans bu ampliler arasında hem yakında 4*12 kabine geçeğini varsayarak bugera diorum söyle bir seçenek var.

Bugera 1960 Classic 150 Watt Head bu alette cleanle oldukça başarılı lakin drive tonları vintage karakterli bir alet.

Bugera 1990 Classic 120 Watt Head bu alet ise daha modern drive tonlarına sahip yalnız 2 modelı de denemiş biri olarak söylüyorum , 1960 klasik modelin cleanleri gerçekten çok hoşuma gitmişti.

Ama 1990 modelininde öyle çöp bir clean hadisesi yok, iş yapar yani.

Net öneri olarak 1990 klasik modelini tavsiye ederim modern drive bir kaç pedal destekle 4*12 de güzel kombinasyonlar elde edebilirsin.

ben de jet city jca100w, krank krankenstein 50w, krank rev jr nodellerini de düşünüyordum ayrıca bugeranın işçilik ve kalitesi konusunda kafamda soru işaretleri var çünkü bu kadar güçlü amfiyi çok ucuza satıyor mesela, ayrıca açık havada çok büyük bir sahnede değil mini bir konser şeklinde üniversite ortamı vs. olacak yani 50w 4*12 kaldırır mı

Aslına bakarsan ben kranklara hiç bakmam şuan tam hatırlamıyorum ama bahsettiğin modelde varmı ama tek kanal uzerınden drive ve clean olaylarının halledildiğini hatırlıyorum ama yanlış hatırlıyorda olabilirim.

Bugera ve jetcitye gelecek olursak şoyle söyliyeyim.Bugera başlı başına bir firma yani kaynak olarak kendi markası içinde marshall ,mesa gibi firmaların yaptığı amplilerin yakın tonda ve özelliklerinde ampliler yapıyorlar iç kısmını veya kullandığı trafo vb. gibi çok ince detaylara girerek işçiliklerine göz atmadım ama öyle görünen cinsten sesinden potlarına kadar belli bir kalite söz konusu yani ,oyle bu marka kendi markası adı altında şu amplilerin kopyası demek pek doğru olmaz farklılıklar yenilikler de sağlıyorlar ,alınabilir bence sevdiysen tabiki.

Jet city ise soldano tabanlı yani disaynını soldano markası yapıyor,
soldano özellikle hi-gain amplilerde ün salmış bir marka lakin şunuda göz ardı etmemek lazım bir soldanonun atıyorum slo100 modelinin iç devrelerinin yarısının fiyatı ile bir jet city alınabilir.Yan sanayi demeyelimde soldana prototiplerini daha ucuz ve kalitesiz maliyetlerle üretmiş denilebilir.Lakin azcık bile olasa soldano tadı alınabiliyorsa kesinlikle alınabilir.

Bunla kötümü kesinlikle hayır! senin tonal bağlamda istediğine yakın ve seni götürebilicek ampliler ikiside sonuçda göreceli bir durum.

Watt olayına gelirsek özellikle all tube hi-gain aletlerde sen 50w bile düşünsen sana çok fazla ses sağlayacak bir güç düşürücü(attenuator) düşüne bilirsin ilerde. Yani pratikte sana 50w de 100w de fazla gelecek.

middans demiş ki:
ben de jet city jca100w, krank krankenstein 50w, krank rev jr nodellerini de düşünüyordum ayrıca bugeranın işçilik ve kalitesi konusunda kafamda soru işaretleri var çünkü bu kadar güçlü amfiyi çok ucuza satıyor mesela, ayrıca açık havada çok büyük bir sahnede değil mini bir konser şeklinde üniversite ortamı vs. olacak yani 50w 4*12 kaldırır mı

4x12 kabinle rev jr bile işini rahatça görür.Bide kranklarda bir güzellik var düşük seste bile gayet başarılı.Ayrıca kranklar bugera ve jet city lerden daha üst düzey amfiler.Yüksek kaliteli malzeme ile arizona da üretiliyorlar.Çok merak edersen kullanılan malzeme hakkında ayrıntılı bilgi veririm fırsat bulunca.

Arkadaşlar amfimde yaşadığım bir sıkıntıdan bahsetmek istiyorum, Marshall MG30FX.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=8870&gid=92

Clean/Crunch Overdrive1/Overdrive2 kanalları var, ben OD2 kanalında volume 1-2 ve master 1-2 seviyesinde çalarken OD1'e geçiyorum ses seviyesi çok yükseliyor, kısmak için volume ayarını sıfıra getiriyorum ama sesde hiçbir değişim olmuyor, ancak volume ayarını 4-5 civarına çevirip tekrar sıfıra indirirsem ses tamamen kesiliyor. Gain Bass Mid Treble yaklaşık orta seviyede, FX kapalı. Bunun sebebi ne olabilir?

Herzaman söylenen şey ilgili pot'a pas sökücü sprey sık.Transistörlü amfiler teoride ömrü sonsuz olduğundan uzun süre arıza çıkarmıyor arızalar genelde mekanik parçalarda oluyor bi dene olmassa pot değişir.

izzzyy demiş ki:
Herzaman söylenen şey ilgili pot'a pas sökücü sprey sık.Transistörlü amfiler teoride ömrü sonsuz olduğundan uzun süre arıza çıkarmıyor arızalar genelde mekanik parçalarda oluyor bi dene olmassa pot değişir.

Sağolun cevap için, amfiyi alalı 4-5 ay oluyor, potun bu kadar çabuk paslanması normal midir? Yoksa garantiye filan göndersem komik mi olur?

Küçük bir oksitlenme bile bu sorunu çıkarabiliyor pek kullanmıyorsan o patansı ondan olabilir hatta ilk günden bile olabiliyor bu sorun ama garantisi varsa yolla ne uğraşcan.

donotdisturb demiş ki:
Selam,
Epiphone ve Vox'un sadece ses düğmeleri olan, ses açtıkça drive efekti veren lambalı amfileri var. Merak ettiğim bu amfilere pross ya da pedal seti bağladığımızda sonuç nasıl olur ? Ekipman kullanımı için saf clean ton şart mı ?

Örnekler:
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=8234&gid=642
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=7398&gid=1639

Ekipman kullandığınızda tabi cleantonu şart değil, pedallarınız ile birlikte uyumlu olursa drive veya clean kullanabilme şansınız var. Nasıl bir kombinasyon olur onu denemedim tabiki ama pedalların kendine has tonlarını istiyorsanız cleanda kalması daha doğru olacaktır. Kolay gelsin.

Geri