Laney Lc Ve Vc Serisi

30 watt class A amfinin 150 watt( biraz abartı gibi ama gerçek) solid state kadar ses çıkardığını düşünürsek 30 watt yeter diyebiliriz 8)

Bu arada Opeth in Lamentations dvd sinde gh100 ve kabin versiyonlarıyla birlikte , hem Mikael in hemde Peter ın arkasında vc30 212 leri gördüm koskoca konsorde ne işi var , gerçekten işe yaradığı için mi yoksa sponsor amaçlı mı konulmuş anlamadım

lc lerin drivelarının daha sert olduğu , ancak vc lerin de cleanlerinin iyi olduğu ve vox ac30 taklidi bi nevi ucuz versiyonu olduğu söyleniyor.(hatta bu ikisini birden kullanıp vc30 daha iyiydi diyenler bile var)
Şimdi kafama takılan son şey şu lc30 un vereceği drive ın sıcaklığını , vc30 a analog pedal veya pod xt live gibi gelişmiş prosesörler bağalayarak alabilir miyim?
(Ankarada bu iki amfiyi hiçbir yerde bulamadım bu nedenle görüp deneme fırsatı bulamicam.sanırım senkoptan kargo ile alcam bu yüzden bu bilgi eksikliğimi tecrübeli arkadaşların bilgileriyle kapatmaya çalışıyorum.)

Hadi_Len demiş ki:
lc lerin drivelarının daha sert olduğu , ancak vc lerin de cleanlerinin iyi olduğu ve vox ac30 taklidi bi nevi ucuz versiyonu olduğu söyleniyor.(hatta bu ikisini birden kullanıp vc30 daha iyiydi diyenler bile var)
Şimdi kafama takılan son şey şu lc30 un vereceği drive ın sıcaklığını , vc30 a analog pedal veya pod xt live gibi gelişmiş prosesörler bağalayarak alabilir miyim?
(Ankarada bu iki amfiyi hiçbir yerde bulamadım bu nedenle görüp deneme fırsatı bulamicam.sanırım senkoptan kargo ile alcam bu yüzden bu bilgi eksikliğimi tecrübeli arkadaşların bilgileriyle kapatmaya çalışıyorum.)

VC30'a vox taklidi ya da ucuz versiyonu demek tam olarak doğru olmaz. Yalnızca görünüş olarak belki "taklit" olarak görülebilir ama esasen ton olarak aralarındaki benzerliği sağlayan etken bunların power amp lambaları ve class'larıdır.

AC30 da VC30 da EL84 cinsi lamba kullanır ve bu aynı cins lambadan kullanan daha birçok amfi vardır. (fender blues jr, peavey classic 30, matchless gibi) Laney ve Vox'un diğer amfilerden tonal açıdan farklı olmasının sebebi ise onların class A, diğerlerinin A/B olmasıdır. (hoparlör etkeni de var tabi)

Yalnız şöyle birşey var, LC50'nin lambaları EL34'tür (marshall tipi) ama LC30 ve LC15, EL84 cinsi lamba kullanır. LC30, class A'dır ama LC50 ve LC15, class A/B'dir. Yani LC30'un ve VC30'un tonları neredeyse aynı duyulacaktır. Karşılaştırma yapmadan önce ilk olarak bunları göz önünde bulundurman gerekir.

LC50'nin, EL34 lambaları nedeniyle daha kuvvetli bir drive'ı olacaktır. Ama bu, yukarıda ima ettiğin gibi VC30'un daha az "sıcak" drive'ı olacağı anlamına gelmez. VC30'a da analog bir drive pedalı bağlayarak LC50'den (LC30 değil, dikkat) alacağın kuvvette drive tonu alabilirsin. Ancak, hiçbir prosesör kaliteli bir lambalı amfiden alacağın drive tonunun yakınına bile yaklaşacak bir drive veremez, haberin olsun. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Metal Tonu diye birşey yok cok konuşuldu söylendi.Metal çalarsan metal çalmış olursun rock çalarsan da rock,Tarza bağlıYOk metal gitarı metal amfisi diye bir şey söz konusu değil ,tarz meselesi nasıl çalacağına kalmış,Lc 30 un deiğdğim tonları falan gayet harikaydı,güzeldi sıcak tonları vardı,clean cok cok iyi,drive da en az clean kadar iyi ,lambalar iyice ısındıktan sonra tadından doyulmaz bir hal alıyor.

meta amfisi mi? 8)

228590it3.jpg

http://www.musiciansfriend.com/product/Fender-MH500-Metalhead-Guitar-Amp?sku=480869

Hadi_Len demiş ki:
Bu arada Opeth in Lamentations dvd sinde gh100 ve kabin versiyonlarıyla birlikte , hem Mikael in hemde Peter ın arkasında vc30 212 leri gördüm koskoca konsorde ne işi var , gerçekten işe yaradığı için mi yoksa sponsor amaçlı mı konulmuş anlamadım

GH serisi tek kanal, cleanler icin vc30 kullanmalarinin sebebi bu olabilir.

Bende bir laney almak istiyorum! Tabi gonul fender istiyor ama cok pahalı. Vc30 112 modelini almayı dusunuyorum.Heavy, melodic, Thrash metal yapmaya calısıyorum sizce dogru secim mi? Bu arada alacagım amfi ye bikac pedal baglayıp sahneyede onunla cıkıcam. Yardımlar icin şimdiden tesekkurler!

çoğu sitede pedal friendly deniyor ancak kullanan arkadaşlar varsa bu soruya daha tatmin edici cvplar verebilirler sanırım...

invisiblekid demiş ki:
Bende bir laney almak istiyorum! Tabi gonul fender istiyor ama cok pahalı. Vc30 112 modelini almayı dusunuyorum.Heavy, melodic, Thrash metal yapmaya calısıyorum sizce dogru secim mi? Bu arada alacagım amfi ye bikac pedal baglayıp sahneyede onunla cıkıcam. Yardımlar icin şimdiden tesekkurler!

LC-30II daha dogru bir secim olur saniyorum senin icin.

Geri