Crossfire

Türkçe'nin yozlaşmasından bahsediliyor da grup ismi neden Türkçe değil diye sormadan edemiyorum yani!sözler niye İngilizce!(ismi beğenmediğim için söylemiyorum, gayet iyi)Sitem olarak algılamayın, yanlış düzeltme de değil bu, rahatsızlığınızı anlıyorum bunu çok gıcık boyutlara getirenler de var ama çelişkileer?....

Kişisel fikrim bunun çok radikal bir bakış olduğu... Yani bence de Türkçe parça yapabilirler, yapsınlar da hatta. Ama Sepultura İspanyolca, Kreator Almanca, Rhapsody İtalyanca söylemiyor. Müzik evrensel bir dil ve neticede metal gibi içi dolu sözler yazacaksan herkesin anlayacağı dilden olması daha anlamlı.
Haa diyeceksiniz ki bizim memlekette kaç kişi anlıyor... Çok mu önemli sizce bilemem ama eğer anlamıyorsa zaten Testament, Megadeth, Iron Maiden, Motorhead, Queen de anlamadan dinliyordur...
Ama dışarıda birinin es kaza anlayacağı varsa, Türkçe yaparak bunun da önünü kapamış olursunuz. Türkiye'de bu çok küçük bir piyasa ve içine kapanık, körlerin - sağırların birbirini ağırlaması şeklinde gelişim gösteriyor. Hatta gelişim bile diyemem. Yerinde sayma, zaman zaman ise gerileme ama daha geliştiğini görmedim. Teknoloji ile daha iyi albüm kayıtları, daha etkili sahne performansları sergilenmiş, daha büyük gruplar daha sık memlekete gelir olmuş olabilir ama konserler hala dolmuyor ve albüm satışları hala artmıyor. Dergiler de öyle, demolar da öyle... Dinleyici, izleyici vs olarak aynı adamlar arasında piyasa dönüp duruyor...

Bence çelişki değil. Biri senin üretimin ve paylaşımın sanatsal olarak ortaya koyduğun.
Diğeri ise günlük hayatta konuştuğun dil. Aynı şekilde trafik kurallarına uymaktan söz edebiliriz ya da toplumsal yozlaştırıcı televizyon kültürlerinden - yarışmalarından uzak durmak da bunun gibidir. Ata öldüğünde, banane ben zaten izlemedim ki hiç diyebilmek güzel bir duyguydu. Yarın bir gün dilimiz dibe vurduğunda, ipneler ben o kadar kastım dili korumak için ama siz içine ettiniz diye sitem etme hakkım olacak belki de... Hani sallıyorum öyle örnek bulamadığımdan.
Ne bileyim bu ayrı bir forumun ayrı bir konusu olmalıdır bence... Çok boyutlu bir konu çünkü.

Size hak veriyorum, Türkçe'nin yerden yere vurulduğu,acımasızca katledildiği o kadar çok örnek var ki hiç Türkçe söylememek daha yerinde bi karar galiba:) ama benim yazmak istediğim tam anlamıyla o değildi; müzik itibariyle yabancı dil yerindedir belki ama sizi dışarda dinleyenler (gelibolu isimli parça olmasaydı ) Türk olduğunuzu, Türk gençlerinin de neler yapabileceğini nerden anlayacaktı ilk bakışta!(yeri gelmişken söylemeden edemiyeceğim albümdeki gelibolu isimli parça takdir edilesi bir örnek teşkil ediyor)
Neyse bu konunun yeri burası değil haklısınız,hedef de siz değilsiniz, sonuçta sizi beğeniyorum destekliyorum yolunuz açık olsun arkadaşlar

Türkçe

Rammstein Almanca'yı kabul ettirdi bu konuda ne diyorsunuz. Sizce de örneklerin kötü olmasından kaynaklanmıyor mu, Türkçe Rock müzikle olmuyor demek haksızlık olmaz mı? Pop piyasasında latin müzik için İspanyolcadan daha uygun bir dil düşünemiyorum. Diyeceksiniz ki o pop müzik, ama Heroes del Silensio bir grup biliyorum ki İspanyolca metal de muhteşem oluyormuş, ya da In extremo kötü mü sizce? Beklide haklısınızdır olmuyodur, durum dil fonetiğinden kaynaklıdır. Çince, Moğolca, Japonca komik kacıyor olabilir ama belkide bu Türk insanın komplekslerindenden kaynaklanıyodur. Düşünsenize dünyada kac tane ülke vardır ki kazandığımız bir futbol maçından sonra avrupa basınının yazdıklarından tatmin olan gurur duyan.Gerçi konumuzla bi alakası yok ama avrupanın bekçi köpeği statüsünde birliğe girmeye çalışan ve bunun için topraklarından onurundan vazgecen yada geçicek olan Türkiye için komplexli demek az bile. Ah Atam ahhhh...!!!??

Nightwolves demiş ki:
NIGHTWOLVES oluşumu olarak da, CROSSFIRE ile birlikte
bugüne dek Ankara ve dinleyicisi için elini taşın altına sokan ve inatla da taşın altında ezdiren isim tek isim (kimsenin hakkını yemeyelim, çok kişi var, olacak ya da geçmişte vardı ama bu adam çok inatçı çıktı) Hicri Bozdağ'a ve beraberindeki Rock Station ekibine elden gelen her tür desteği vermeye hazırız. Vereceğiz de. Rock Station Festivali ne içerikte olursa olsun yapılmalıdır. Bir Ankara geleneğidir ve her yıl her nasıl olursa olsun olmalıdır.
Biz kim çıkarsa çıksın oradayız. Herkesi de bekliyoruz.

rock station ne olursa kim çıkarsa çıksın yapılmalıdır.Bizde kim çıkarsa çıksın ordayız :metalhead

Afis ilk cıktıgında neredeyse bir bucuk ay vardı , heyecan icerisindeydik ve artık bir hafta kaldı , isallah super bi konser geciricez hep beraber .. ;)
Afişimizi tekrar koymakta fayda var , belki tek tük duymayan kalmıstır :D
afi4eb.jpg

Yok 16'sı, yok 1-8 Ekim arası derken yılan hikâyesine dönen Ankara seyahatimi sinirden ve diğer sebeplerden iptal etmişken bu 6 Kasım konseri tam oturdu gerçekten. Ankarock tamam da, bu konseri de duyuru olarak göndermeyi düşünmüyormusunuz?

Re: Türkçe

uguraksoy demiş ki:
Rammstein Almanca'yı kabul ettirdi bu konuda ne diyorsunuz. Sizce de örneklerin kötü olmasından kaynaklanmıyor mu, Türkçe Rock müzikle olmuyor demek haksızlık olmaz mı? Pop piyasasında latin müzik için İspanyolcadan daha uygun bir dil düşünemiyorum. Diyeceksiniz ki o pop müzik, ama Heroes del Silensio bir grup biliyorum ki İspanyolca metal de muhteşem oluyormuş, ya da In extremo kötü mü sizce? Beklide haklısınızdır olmuyodur, durum dil fonetiğinden kaynaklıdır. Çince, Moğolca, Japonca komik kacıyor olabilir ama belkide bu Türk insanın komplekslerindenden kaynaklanıyodur.

Haklısın aslında, çok güzel örnekler. Bildiklerimi tekrar dinledim, bilmediklerimi öğrendim.
Ama Türkiye'de de bu işin hakkını veren Türkçe söz ile metal konusunda son derce başarılı gruplar var.
Diken, kimi parçaları ile Objektif ve Whiskey, Pentagram ve daha da ilginci senin eski grubun Tayga.
Gerçi kabul edelim, biraz işkembeden yazılmış sözleri yok değildi Tayga'nın, hatta Arda Turaç takmıştı kafayı Şebek Dergisindeki röportajınızda bu söz olayına ama şu da var ki; dinlerken, müzik içinde bir gram kulak tırmalamıyordu.

Ya bu arada konu değişmişti, ben tekrar söz olayına getirdim ama diyeceğim şu ki;
bence Crossfire yeni albümlerinde Türkçe sözlü parça ya da parçalara yer verse hiç de başarısız olmaz. Özellikle Gelibolu Türkçe söz ile tekrar kayıt olayı son derece hoş olabilir; ki bu da çok kişi tarafından dergi, kritik, röportaj ya da dost sohbetleri gibi çok çeşitli platformlarda dile getirilmiş bir öneriydi.

İnsanımızın son derece kompleksi olduğu doğrudur. Dil kompleksi değil de, başarısız örnekler olabilir mi insanları bu işten caydıran. Doğruya doğru İngilizce söz; anlatım, dilbilgisi ve kelime haznesi anlamında zorlasa da söz dizii ve müziğe yerleştirme olarak daha kolay.
Üstelik parça içeriğinin edebi değeri tartışmaya daha kapalı. Oysa Türkçe sözde uyak, edebi anlatım gibi ek uğraşlar olacak.

Sonuç olarak, Türkçemizi koruyalım diyorum.
Müzik içinde hiç de kötü olacağını sanmıyorum.

Konser takvimi

Bu arada, konserlerle ilgili sitemler olmuş. Emrahcım ciğerim... 6 Kasıma daha var diyerek ne Rock Station, ne de Triple Gigs haberlerini duyurmadık ama elbet yazarız. Hem de hemen bu pazar günü, konserden sonra...
İşte önümüzdeki dönem için CROSSFIRE konser takvimi...

16 Ekim - pazar
Ankarock 2005
Garage Bar / Ankara

6 Kasım - pazar
Triple Gigs
Caravan Bar / İstanbul

13 Kasım - pazar
Rock Station Festivali 8
Saklıkent / Ankara

Bu konularla ilgili olarak NIGHTWOLVES forumunda ayrı bir bölüm var. Orada her konserin ayrı ayrı başlığı açılıyor. Afişi, ayrıntıları, yorumları ve şehir dışı olanlar için tur haberleri giriliyor. Bu da sizlere link...
http://www.crossfirenet.com/forum/viewforum.php?f=6

Geri