Efektler Ve Parametreleri , Çesitli Ayarlar...

Arkadaşlar prosesörler hakkındaki sorularınızı okuyunca terimler hakkındaki bilgilerinizi artırmak veya tazelemek ya da doğru anlamlarını bilmek gibi temel ihtiyaçlarınızın olduğu ortaya çıkıyor. Neden öyle dedim?

İster prosesör, ister amfi, ister PC software ya da ister rack mounted sistem olsun, her dinamik, zaman bazlı vb. efektlerin terimlerinin aynı olduğunu;

Ayrıca EQ (grafik, parametrik vb.) tipi ne olursa olsun ekolayzırın frekanslarının volüm ve Q değerlerini artırıp indirdiğinizde her enstrüman, kanal kayıt, miks ve mastering için o ses dosyasına veya sese aynı şekilde etki edeceğini bilin.

Bu yüzden efektlerde kullanılan terimleri bilirseniz inanın her gördüğünüz bu tarz aleti rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her aletin üzerindeki bir terim başka bir sistem üzerindeki aynı kelimeyle eşdeğerdir.

En iyisi efektlerle ilgili kitaplar bulup okumak ve bu bilgileri kafaya kazımak ve daha sonra çok çok rhat etmek sizin iyiliğiniz içindir. Bu terimlere alışınca her elinize attığınız aleti en kötü ihtimalle orta-iyi derecede manipüle edebilir, birkaç tecrübeyle çok iyi tanıyabilirsiniz.

Ne yazık ki bu gibi kitapların çoğu ingilizce ama Türkçe bulmak isteyenler de müzikevleri ve kitabevlerinden büyük ihtimal edinebilirler.

Siz de istemez misiniz herkes:
"EQ: lowpass at 90 Hz; 2KHz 3dB gain at Q=14; 10KHz 1.5 dB highshelf * Digirack comp/gate: Setup for vocal at -0,1dB output volume * bypass preamp, bypass Waves C4 * bounce at 44.1KHz, 16 bit, stereo interleaved in .aiff * put 5 mins. room atm. add on"

şeklinde bilgi paylaşsın. Aslında ne kadar kolay ve bilgi dolu bir parça datadır yukarıdaki. Bunlar çok basit terimler ve global anlatımlardır. Dünyada kime versen hemen uygular. EQ ayarları, kullanılması gereken pluginler, hangileri açık hangileri kapalı olacak ve sonda hangi formatta çıkış alınıp sonuna 5 dakika boş oda kaydı yapılacak (mastering için).

Tek yapacağınız bir iki kitap edinmek. Ömür boyu kullancaksınız emin olun.

Kolay gelsin.

digitechin kendi üzerinde yazılı olan tonlardan clean tonlar hariç driver
tonları beş para etmez ben sert takılıcam diyosan alete bir tane midi bağlantısı al internette çok sağlam tonlar var onları çekersinmidi kablosunu kolay bulamazsın digitech'e mail at amerikadan kargoyla göndersinler başka çaren yok.

Nasil yani?

Ne Amerika'si, ne kargosu?

Midi kablosu niye kolay bulunmasin, her yerde var!

Ayrica, bence internette bulunan patchler bes para etmez, oturup kendi setupimda kendimin yarattigi kadar güzel tonu kimse yapamaz herhalde...

Dark-Saga demiş ki:
bence internette bulunan patchler bes para etmez, oturup kendi setupimda kendimin yarattigi kadar güzel tonu kimse yapamaz herhalde...
+1
setup çok önemli... herşey aynı olsun, sadece manyetiği değiştirince bile ton değişiyo...
iki gitarım var... üzerlerinde farklı manyetikler var... birinde hosuma giden bir tonu diger gitarda hiç kullanamadığım oluyo...
ama internetteki patchleri incelemek lazım... fikir verici olması açısından... bazen aralarında gerçekten güzel olanları çıkıyo... ama daha önemlisi farklı yaklaşımları görebiliyosun... fakat birçoğusu zaman kaybettiriyor... bütün tonları denemek yerine oturup teknik çalışmak daha mantıklı...

tiamatx demiş ki:
digitechin kendi üzerinde yazılı olan tonlardan clean tonlar hariç driver
tonları beş para etmez ben sert takılıcam diyosan alete bir tane midi bağlantısı al internette çok sağlam tonlar var onları çekersinmidi kablosunu kolay bulamazsın digitech'e mail at amerikadan kargoyla göndersinler başka çaren yok.

ben bu görüşe pek katılmıyorum. İşte yine manyetik vs. faktörü giriyor işin içine.. Emg manyetiklerle bence çok iyi sert tonları var fabrika ayarı olan. Sesi aldığın kaynakta etkili olmuş olabilir.

dostum ben senin digitech de drive yok sozune katılmıorm ama int den indirdigim patchler fazla guzel diil ben kendim yapmıstım harbiden cok saglam olduguna karar verdim int dekilere fark atar.duzgun bi amfiye baglayınca duncan designed manyeiklerle hayvan gibi ton aldım

Ayrıca bir de slow attack var. Sesin volume seviyesi artırılıyor. Sanki volume potunu çeviriyormuş gibi. Ses ilk başta belli bir seviyede kısık ve preset volume seviyesine kadar yavaşça artırılıyor. O efektte de ses geç geliyor...

gogostar demiş ki:
+1
setup çok önemli... herşey aynı olsun, sadece manyetiği değiştirince bile ton değişiyo...
iki gitarım var... üzerlerinde farklı manyetikler var... birinde hosuma giden bir tonu diger gitarda hiç kullanamadığım oluyo...
ama internetteki patchleri incelemek lazım... fikir verici olması açısından... bazen aralarında gerçekten güzel olanları çıkıyo... ama daha önemlisi farklı yaklaşımları görebiliyosun... fakat birçoğusu zaman kaybettiriyor... bütün tonları denemek yerine oturup teknik çalışmak daha mantıklı...

Fikre katılıyorum. Patchler tamamen gereksizdir diyemeyiz. Cihazın parametrelerini kullanma açısından bizi aydınlatır. Ama patch-i alıp direk kullanmak yanlıştır. Üzerinde mutlaka oynanması gerekir. Çünkü patch-ler belli bir gitar ve amfi kurulumu için yapılır.

mrb arkadaslar!
efektör olarak boss gt6 kullanıyorum
"Defretter" efekti hakkında bilgi sahibi arkadaslardan
yardım istiyorum !
Aslındaöğrenmek istediğim hem ne olduğunu , nasıl kullanabileceğimi öğrenmek hemde amfiden veya gitarımdan kaynaklanan iğrenç (!) zırr sesinin( dip gürültüsü gibi geliyor ve gitarın tellerine dokununca birazcık kesiliyor) bu efekti kullandığımda tamamen kaybetmesinin nedenini öğrenmek!
Ya bu ses genelde overdrive tonlarında oluyor ve prosesöre dokununca da sanki elektriklenme yada manyetik bir alan oluyormus gibi amfiden cızırtı değişiyor! ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim!
şimdiden tesekkürler , kolay gelsin!

thorax demiş ki:
mrb arkadaslar!
yardım istiyorum !
Aslındaöğrenmek istediğim hem ne olduğunu , nasıl kullanabileceğimi öğrenmek hemde amfiden veya gitarımdan kaynaklanan iğrenç (!) zırr sesinin( dip gürültüsü gibi geliyor ve gitarın tellerine dokununca birazcık kesiliyor) bu efekti kullandığımda tamamen kaybetmesinin nedenini öğrenmek!
Ya bu ses genelde overdrive tonlarında oluyor ve prosesöre dokununca da sanki elektriklenme yada manyetik bir alan oluyormus gibi amfiden cızırtı değişiyor! ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim!

evet hemen hemen aynı problemi bende yaşıyorum... noise gate olayını bir türlü çözemedim gt-6'da, yardımcı olabilirseniz sevinirim

Malmsteen soundunu, tüplü amfi + bol presence ve mid tonlar + single coil + yüksek kompresör oranı kullanarak yaklaşabilirsin. Gain de daha çok amfi üzerindekini kullanmanı öneririm.

prosesör ve pedal arasındaki fark nedir???
bilgilendirirseniz çok memnun olurum..

washburn elektro gitarların manyetikleri sağlam oluyormu

yani kullandıktan 4-5 ay sonra ses tınısı bozulmasında?

fender le kıyaslanabilir mi?

Hepinize selamlar.
Behringer GX112 Blue Devil amfi kullaniyorum.Prosesör ya da pedalim yok.
Amfinin overdrive tonunu da hic sevmiyorum acikcasi.Dream Theater(petrucci) tonuna yakin bi ton ayari nasi yapilir bileniniz varsa,ve söylerse sevinirim :D

raistlinmajere demiş ki:
thorax demiş ki:
mrb arkadaslar!
yardım istiyorum !

evet hemen hemen aynı problemi bende yaşıyorum... noise gate olayını bir türlü çözemedim gt-6'da, yardımcı olabilirseniz sevinirim

Beyler o olay topraklama vb. elektrk sorunlarından olur genele.Bende prosesoru ılk aldıgımda bılgısayarla aynı prıze ve topraklanmamıs prıze takıodm sora elımı veya ayagıomı alete degdırdıgımde dıp grultsu brden kesılıodu .Sızde deneyın blkı o olaydır=)

ya millet bişi sorcam.kurban ve mor ve ötesi konserlerinde koskoca marshall gibi amfiler kullanıolar ve önüne bi de mikrofon koyuyolar.ben düz bi mantık kurdum ve bu amfilerin zaten outputları var ve neden mikrofon koyuylar bi daha diye orda takıldım.acaba miksere aynı sesi iki kere yollayıp armonik bi ses topluluğumu elde etmek istiolar?bilen biri varsa ve yardım ederse ii olur bre..

Sana şunu söyleyim, sen konseri izlerken o amfilerden gelen sesi değil, mikrofona girip-çıkan sesi duyuyorsun. Umarım yardımcı olmuşumdur, daha fazla ayrıntıya girmek isterim ama şu an vaktim yok.

Geri