Kargo Ile Ilgili Sorular

Arkadaşlar bi amfi alacağım satıcı kapıda ödeme şeklinde sana gönderebilirim dedi.Merak ettiğim şeyi sorayım amfiyi kargo şirketi getirdiğinde ben kutudaki şeye bakamıyor muşum sanırım imza atıp para vermeden bu kafamı kurcaladı.Atıyorum kutunun içinde boş karton varsa ne yapacağım veya amfide sorun varsa ne olacak param yanacak mı ? Önce bi amfiyi görüp gitarım ile test edip sonra ödeme şansımın oldugu bi kargo şirketi yok mu :S

Selam,

Söz konusu imza kargoyu teslim aldığınıza yönelik bir imza aslında. Ancak üründe bir hasar durumu söz konusu olursa tutanak tutturuluyor kargo personeline. "Falanca ürün paketinden x şekilde hasarlı olarak çıkmıştır" gibilerinden. İmzalanıyor. Bu satın alanın yasal kanıtı haline geliyor.

Ne var ki, kargocuların sırada dağıtması gereken çok fazla ürün olduğundan bunu bu kadar süre beklemek istemeyecektir. Ayrıca taşıma sırasında bu hasarın meydana gelme ihtimali yüzünden de sorumluluk almamaya çalıştıklarını gözlemledim. Zamanla ilgili olarak, ürünü sadece açıp görmek değil, kurup denemen gerekiyor ki bu kadar süre bekletmen imkansız gibi bi'şey...

E-ticarette başıma geldi bir iki kez. Tutanak tutturmamış olmama rağmen hasarlı ürünleri iade edebildim. Fakat amfiyi bir şirket değil şahıs satıyor burada sanırım.

Dolayısıyla tamamen size verdiği güven izlenimine yönelik bir karar vermelisiniz. İnsiyatif ve karar sizde.

İyi geceler.

İlk mesajda yazdıklarını (kutu kontrolü, deneme vs.) yaparsın. Ama kargocuyu kapıda dikmemek şartı ile. Onun da daha taşıyacak yükü, işi gücü var nihayetinde. Adama "İki dakika geçin oturun" de, en azından bir Ice Tea falan ikram et. O zaman denersin.

Denedikten sonra da biraz bahşiş vermeyi ihmal etmezsen, gelecek sefere daha iyi hizmet alırsın.

Güvenli alışveriş güvencesi veren mecralarda bile sıkıntılar yaşanıyor. Ben belirli mecralardan ve puanı yüksek satıcılardan alışverişi tercih ederek pek bir sıkıntı yaşamadım. Bir kez ikinci el bir ürün aldım. Onu da kurumsal bir sitenin ödeme güvencesi sebebiyle tercih ettim. Ancak arada bir kurum olmaksızın söze istinaden güvenebilmek zor.

Tek alternatif ilgili kargo şirketi ile konuşarak şubeden teslim alırsanız, şubedeyken ürünü deneyip deneyemeyeceğinizi öğrenmek. Böylece kargo kuryesi zaman kaybetme gerekçesi ile siz ürünü açmadan kaçmayacak, siz de ürünü denemeden teslim almamış olacaksınız. Bir seçenek sadece...

İyi geceler.

Geri