T-rex Chameleon Gürültü Problemi...!!!

Herkese selam arkadaşlar. Konuyu yanlış yere açtıysam lütfen yöneticiler düzeltsin.

Öncelikle sorunumu kısaca anlatayım. Yeni amfi aldım Fender Bassbreaker 15 Combo. Bu amfiye geçişimle birlikte pedallarımda düzenleme yaptım ve fx loop kullanmaya başladım. Ancak ilginç bir dip gürültüsü yaşıyorum. Pedalları direk amfi inputtan girince sıkıntı yok. Ama modülasyon pedallarını fx loop'a bağladığımda bir zırıltı.Öncelikle kablolarla ilgili bir sıkıntı olabilir diye düşünüp hepsini tek tek denedim.Ama problem yok.
Dün akşam biraz kurcaladım ve sorunun şu olduğunu farkettim. Pedal güç adaptörü pedalboardın alt kısmında sabitti. Söküp pedallardan uzaklaştırınca gürültü kesildi. Tekrar pedalboardın altına alınca yada pedallara yaklaştırınca yine ses yapıyor. Bunun sebebi nedir ? bir fikri olan var mı ? Buna ne sebep olabilir ?

Şimdiden herkese çok teşekkürler. Fikirleriniz paylaşırsanız çok sevinirim.

Sevgiler Şükrü Ersal...

Dip gürültüsünün artmasının ana sebebi bir tür ground loop olabilir. Mevcut adaptörünüzü pedalboard'ınızdan uzaklaştırmayıp, effect loop'taki pedallar için ikinci bir adaptör kullanmayı da bir deneyin.

Güç kaynağının, adaptörün konumu gerçekten dip gürültüsünü etkiliyor. Kullanılan malzemeyle mi ilgilidir nedir bilmem, ama olabiliyor. Joyo güç kaynağı kullanırken hiç başıma gelmedi mesela ama Ms güç kaynağında yaşıyordum bu durumu bazen. Nedeni bana da manyetik alanla ilgilidir gibi geliyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dip gürültüsünün artmasının ana sebebi bir tür ground loop olabilir. Mevcut adaptörünüzü pedalboard'ınızdan uzaklaştırmayıp, effect loop'taki pedallar için ikinci bir adaptör kullanmayı da bir deneyin.

İkinci bir güç kaynağı için bütçe yok malesef. Ama aklıma gelen bir yöntem. İlerleyen zamanda bunu deneyeceğim Daha doğrusu başka bir güç kaynağına geçiş yapacağım.

Trex Chameleon

Güç kaynağının, adaptörün konumu gerçekten dip gürültüsünü etkiliyor. Kullanılan malzemeyle mi ilgilidir nedir bilmem, ama olabiliyor. Joyo güç kaynağı kullanırken hiç başıma gelmedi mesela ama Ms güç kaynağında yaşıyordum bu durumu bazen. Nedeni bana da manyetik alanla ilgilidir gibi geliyor.

Valla çok acaip bir durum. Bu gün biraz araştırdım. Gerçekten bu tip sıkıntı yaşayan çok kişi var.

İkinci bir güç kaynağı için bütçe yok malesef. Ama aklıma gelen bir yöntem. İlerleyen zamanda bunu deneyeceğim Daha doğrusu başka bir güç kaynağına geçiş yapacağım.

Chameleon izolasyonlu çıkışları olması gereken iyice bir güç kaynağı. Setup'a göre iş değişecek muhtemelen, ama benim herhangi bir sıkıntım olmamıştı.

Ground loop sebebiyle mevcut elektromanyetik etkileşimi çok daha fazla duyuyor olabilirsiniz. Pahalıca bir güç kaynağı almadan önce, basit bir boss pedal adaptörüyle (ampli öncesi adaptör ve loop pedalları chameleon güç kaynağı ile mesela) loop ve ampli öncesi pedal beslemesini ayırmayı yine de bir deneyin derim.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Geri