Zuhal Müzik Ürün Iade

Arkadaşlar merhaba bugun kargodan Zuhal müzikten soylediğim dbz bolero gitarım geldi ve yurda geldim bi baktım gitarın heryeri çizik. Öyle kılcal çizikte değil bildiğin yıpranmış kullanılmış sanki gitar. Gitardan sadece bir tane kalmıştı stoklarda ve sadece bu rengi. Yani iade etsem yerine ne gönderecekler napıcaklar bilmiyorum. Yarın konuşacak babam. Bu tarz bişey yaşayan varmı naparlar sizce kafama takıldı çok...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şöyle bir sorun var ürünün kutusunu kargo şubesinde bıraktım... Kutusu dediğim karton. Üstünde Washburn yazıyordu dbz gitar ama.. Sizce kartonu geri bulamazsam sıkıntı olur mu? Başka kartonla göndermek zorunda kalabilirim..

Uzaktan satışta hiçbir neden göstermeden tüketicinin cayma hakkı vardır. Malı gönder kargo ile geri ve bir ihtarname gönder. Kaymakamlıklarda ki tüketici heyetlerinde örnekleri oluyor. Para iadesi de alabilirsin yada farklı bir üründe tercih senin . Bunu cayma bildirimine yaz. Kargo ile malı gönder dilekçeyi iadeli taahhütlü mektupla. Cayma bildirimi bulamazsan pm den mailini at ben sana yollarım örneğini. Geçmiş olsun.

Başlığı, konuyu daha iyi açıklayacak şekilde güncelledim...

Konuyu takipteyim, bu "Cayma hakkı" konusu da ilgimi çekti...Ürünü, kargo firmasından firmadan teslim aldıktan sonra, ürünün üzerindeki çizikler vb. alıcının yapıp/yapmadığı nasıl anlaşılıyor? o_O

Sevgiler ve saygılar...

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar babam arayıp görüşmüş. Ürün stoklarda ki son ürün oldugu için büyük ihtimal teşhir ürünü koymuş uyanıklar. Satarken de belirtmedikleri için babam baya saydırmış . Halletmiş yani başka model başka modelde indirim yada para iadesi yapıcaz.

Paranı almanı tavsiye ederim . Bir kere aynı yerde ciddi şekilde kullanılmış klavyesinde katman katman kir olan gitara sıfır demişlerdi ,aylarca belki yılın üzerinde kullanılmıştı ,temizleme zahmeti bile göstermemişler öylece satıyorlardı .

Başlığı, konuyu daha iyi açıklayacak şekilde güncelledim...

Konuyu takipteyim, bu "Cayma hakkı" konusu da ilgimi çekti...Ürünü, kargo firmasından firmadan teslim aldıktan sonra, ürünün üzerindeki çizikler vb. alıcının yapıp/yapmadığı nasıl anlaşılıyor? o_O

Sevgiler ve saygılar...
Merhaba. İnternet vb.. mecralardan alım yapılmasına mesafeli satış deniliyor. Mesafeli satışta tüketicinin malın kendisine ulaşmasından itibaren 14 gün içinde hiçbir neden göstermeden sözleşmeden cayabilir ve parasının iadesini isteyebilir. Bu durum tüketicinin korunması hakkında kanunun 48. maddesinin c bendinde düzenlenmiştir. Bunun için cayma bildirimi denilen bir bildirimin satıcıya ulaşması lazım. Satıcı derhal malın bedelini tüketiciye ödemekle yükümlü. Eğer ödemezse malın değerine göre tüketici hakem heyeti yada tüketici mahkemesinden malın bedelinin ödenmesine yönelik karar çıkmaktadır.

Uzaktan satış olmasa dahi eğer aldığınız ürünle ilgili bir sıkıntınız varsa 15 gün içinde iade 45 gün içinde değiştirme hakkınız vardır. Tüketici hakkınızdır. İstediğiniz şeyi imzalayın kanuna aykırılığından geçersiz sayılır. Eğer Zuhal müzik kabul etmezse tüketici hakları derneğine başvurarak onlarla dava açabilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Öncelikle geçmiş olsun. Kanuni olarak her şekilde paranızı geri alabilirsiniz. Bunda sıkıntı yok.

Benim takıldığım nokta böyle bir ürünü teşhir olduğunu, çizikleri olduğunu belirtmeden satabilmeleri. Aynı olay mydukkanda benim de başıma geldi. Bir akustik gitar aldım. Sapta, sapla gövdenin birleştiği yerlerde boya kalmaları var ve ahşap görünüyor. Söyledikleri şey; bunlar zaten ucuz gitarlar. Yani ucuzsa sıfır üründe çatlak da olur, boyası da kalkar bu önemli değil. Bu yüzden mydukkandan artık pena bile almıyorum.

Bence müzikle uğraşanların böyle yaptırımlar uygulaması gerekiyor bu tip sitelere. Evet paranı geri alıyorsun sıkıntı yok ama sinir olduğunla ve adamlarla uğraştığınla kalıyorsun ve adamların mantığının en kibar haliyle " ya belki hakkını arayamaz ben de malı satmış olurum" şeklinde olduğu açık.

Öncelikle geçmiş olsun. Kanuni olarak her şekilde paranızı geri alabilirsiniz. Bunda sıkıntı yok.

Benim takıldığım nokta böyle bir ürünü teşhir olduğunu, çizikleri olduğunu belirtmeden satabilmeleri. Aynı olay mydukkanda benim de başıma geldi. Bir akustik gitar aldım. Sapta, sapla gövdenin birleştiği yerlerde boya kalmaları var ve ahşap görünüyor. Söyledikleri şey; bunlar zaten ucuz gitarlar. Yani ucuzsa sıfır üründe çatlak da olur, boyası da kalkar bu önemli değil. Bu yüzden mydukkandan artık pena bile almıyorum.

Bence müzikle uğraşanların böyle yaptırımlar uygulaması gerekiyor bu tip sitelere. Evet paranı geri alıyorsun sıkıntı yok ama sinir olduğunla ve adamlarla uğraştığınla kalıyorsun ve adamların mantığının en kibar haliyle " ya belki hakkını arayamaz ben de malı satmış olurum" şeklinde olduğu açık.

Zamanında mydukkan'dan bende bir epi lp aldım. Gitarı çok beğenmiş olsam da üzeri kılcal ciziklerle doluydu. Ayrıca resmen köprü ve etrafı toz kaplamıştı. Kendileri ile görüştüm, hatta gştarı test eden arkadaş ile görüştüm. iade için sıkıntı çıkarmadılar fakat ben gitarı sevdiğimden, bu durumu sineye çekerek aldım. zira iyi de yaptım, kore üretimi solak epi les paul artık kalmadı. Do re de ne kadar bakındıysam tamamı china idi.

Özetle, gitar hafif kozmetikler dışında problem göstermiyor ise, içine siniyor ise alınabilir.
Şunu da unutmamak lazım, teşhir bir gitara sıfır fiyatı vermek de biraz hata olur. Bu durumda alıcıdan ziyade satıcının sorunu olup, teşhir ürünü sıfır fiyatına satması ticari ahlaksızlıktan başka birşey değildir.

İntertten gitar aldınız diyelim. Kutusunu şöyle bir inceleyin. Kutusunda vuruk varsa teslim almayın. Teslim aldıktan sonra kargoda hasar almış deme şansınız yok ve tek muhattabınız satıcı kalıyor. Kargo firmaları bu konularda acayip cins ve katı. Kutuyu açtınız, üründe hasar varsa hiç dokunmadan fotoğrafını çekin. Bu sayede ürünün paketlemesinin özensiz olduğunu iddia edebilirsiniz. Misal kutu sağlamdır ama gitarın etrafında sünger yoktur, ordan oraya gide gide çizilmiştir ama kutu sağlamdır.

Cayma hakkınızı kullanacaksanız ürünü hiç ama hiç kullanmayın. Mümkünse kargo gelir gelmez teslim almayın.

En önemli mevzu. Hiç bir şey yapmadan "şu kanun var bu kanun var" diyip hareket etmeyin ve ilk iş satıcıya ulaşın. Kesinlikle ve kesinlikle e-posta ile bu iletişimi sağlayın çünkü kayıtlı olması lazım. Tüketici haklarını emin olun satıcılar tüketicilerden çok daha iyi biliyor ve bütün suistimal yollarının farkındalar. İsteyeceğiniz en son şey hakem heyeti olsun çünkü uzun süreç ve uğraşmaca.

Uzaktan satış olmasa dahi eğer aldığınız ürünle ilgili bir sıkıntınız varsa 15 gün içinde iade 45 gün içinde değiştirme hakkınız vardır. Tüketici hakkınızdır. İstediğiniz şeyi imzalayın kanuna aykırılığından geçersiz sayılır. Eğer Zuhal müzik kabul etmezse tüketici hakları derneğine başvurarak onlarla dava açabilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Bu paylaştığınız doğru değil, Böyle bir süre ve haklara sahip değilsiniz. Lüften kulaktan dolma bilgiler ile insanları hatalı yönlendirmeyin !

Son düzenleme:
Cayma hakkınızı kullanacaksanız ürünü hiç ama hiç kullanmayın. Mümkünse kargo gelir gelmez teslim almayın.

Bu kisim biraz abarti olmus. Kac kez cayma hakki kullandim, urunun satisini engelleyecek sekilde bir zarar vermediginiz surece kullanip, begenmeyip, kutusuna geri koyarak iade surecini baslatabilirsiniz.
Zaten bunun amaci da, dukkandan gorerek almadiginiz, internetten aldiginiz icin size test imkani vermesidir. Yoksa kutusunu acmadan nasil cayalim? :)

Kanun öyle demiyor:

Tüketicinin Cayma Hakkı

(5) Satıcı cayma süresi içinde malı tüketiciye teslim etmişse tüketici, malı ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Olağan gözden geçirme malın ilk incelemesini kapsar. Malın mutat olarak kullanılması durumunda tüketici cayma hakkını kullanamaz.

Ibanez SV Prestige almıştım gitarın ses knobları sıkıntılı çıktı yine uğraşmak istemedim ben, iade talep ettim MyDükkan üzerinden ve sağolsunlar sıkıntısız geri aldılar. Gitarda bir şey yok diyip almayan da var tabi ama bu yüzden Mydükkan a teşekkürlerimi ileteyim buradan.

Geri