Gibson Les Paul Standard Mı Ibanez Jem 7v Mi?

Gibson Les Paul Standard & Ibanez Jem 7v

• Gibson Les Paul Standard

Oylar: 54 73.0%
  • Ibanez Jem 7v

Oylar: 20 27.0%

• Toplam oy veren
    74
Merhaba arkadaşlar bu iki gitarı da 2. el olarak 5 bin liraya buldum. İkisi de oldukça temiz durumda ikisi de 3-4 yıllık gitarlar. Her ikisi de müzik tarzıma uygun. Edge pro, hafif, güzel görünümlü, klavyesinin rahat, son perdelerin scalloped olması sebebiyle tüm perdelere erişimin kolay olması ve en Sevdiğim gitaristin de Steve Vai olması sebebiyle 7v bana oldukça yakın geliyor. Bunun yanı sıra bu floyd rose olayı sebebiyle gövdede hatırı sayılır bir boşluk olması bu yetmezmiş gibi monkey grip denilen çılgın Steve Vai'nin icadı olan ve olmasa daha da güzel olabilecek bir tutacak var ki bu da gövdedeki ağaç oranını daha da azaltıyor. Ağaç oranı sustain ve sesin tokluğu ile doğru orantılı olduğundan ve bir klasik olduğu için, Fender ile Gibson'ın dünyanın iki yarısını oluşturduklarından ve bunca yıl en büyük gitaristlerin (gerçi bu tamamen zevk meselesi ama) tercihi olduğu için Les Paul Standard da yakın geliyor bana. Ağır olması, klavyenin rahat olmaması, perdelere erişimin zor sayılabilir olması, string retainer ve lock nut olmaması da eksilerinden sayabileceğim bir şişkodan bahsediyorum. Sonuç olarak benim için ikisi de nirvanadır ama iki karpuz bir koltuğa sığmıyor ve lambadan çıkan cin sadece bir dilek hakkı tanıyor sizce hangisini almalıyım? Siz olsanız hangisini alırdınız ve neden? Şimdiden çok çok teşekkür ederim arkadaşlar, bu forumu seviyorum :)

Ikisi de bambaska gitarlar gercekten. Yillar once Jem sahibiydim, hakikaten cok guzel bir gitardi. Sustain kafani kurcalamasin, hicbir sorun yoktu bu acidan. Floydrose guzel bir sey ama eger cok kullanmiyorsan ve cok fazla bend yaparak caliyorsan dezavantaja donusuyor falan falan...

Les Paul ise maun govde sebebiyle daha karanlik ve tok bir tona sahip. Daha klasik bir gitar, progressive metal calmakta zorlanirsin belki ama classic rock calarken Jem'den daha rahat bile gelebilir klavyesi. Tercih meselesi kisacasi.

Keske bir Ibanez, bir Fender, bir Les Paul, bir Suhr, bir de Taylor akustik sahibi olabilsek :) Hayirli olsun simdiden

Ben de bir soru sorayım açılmışken konusu :D

Herhangi bir j. custom mı yoksa 7v mi?

Nedense j. customlar daha kaliteli geliyor gözüme, 7v için şu anki fiyatını göz önüne alırsak gerçekten gitar parası değil de imza parası ödeniyor gibi.:bored:

Düşünceleriniz?

Şahsen Gibson Les Paul Traditional ve Jem 7v yi yan yana da kullanmış ve bunun üzerine Les Paul'u satıp tamamen super strat'lara yönelmiş biri olarak kesinlikle Jem diyorum. Gibson'ın kalite kontrol departmanındaki tutarsızlıklar ve saçmalıklar artık malum. Kesinlikle işçilik kalitesi, tasarım ve sağlamlık açısından Japon Ibanez'ler çok daha üstün artık. Jem 7'de çaldığım en rahat gitarlardan biri benim, üzmeyecektir.

Bir dipnot da düşeyim, Gibson ve Fender sadece ülkemizde piyasanın iki yarısı :) Çok daha ince mühendislik ürünü, çok daha işlevsel ve işçilik açısından da çok daha kaliteli gitarlar üretiliyor ve satılıyor artık üstelik aynı ve kimi zaman daha düşük fiyatlara. Marka takıntımızı kırmamız lazım milletçe.
Dediğiniz doğrudur muhakkak ama hala dünya geneline de baktığımda bu iki gitarı başı çekiyor olarak görüyorum ve ülkemizdeki iyi müzisyenler de bunları öneriyor bu nedenle Uncertainty avoidance yani belirsizlikten kaçınma davranışı da bende bir hayli yüksek olduğu için ve sanırım toplumca öyle olduğu için dediğiniz diğer seçenekler göz ardı edilmeye devam edecektir ama alternatiflerin çok olmasını her zaman isteriz. Hiç olmazsa gitarların fiyatları düşer.

Ikisi de bambaska gitarlar gercekten. Yillar once Jem sahibiydim, hakikaten cok guzel bir gitardi. Sustain kafani kurcalamasin, hicbir sorun yoktu bu acidan. Floydrose guzel bir sey ama eger cok kullanmiyorsan ve cok fazla bend yaparak caliyorsan dezavantaja donusuyor falan falan...

Les Paul ise maun govde sebebiyle daha karanlik ve tok bir tona sahip. Daha klasik bir gitar, progressive metal calmakta zorlanirsin belki ama classic rock calarken Jem'den daha rahat bile gelebilir klavyesi. Tercih meselesi kisacasi.

Keske bir Ibanez, bir Fender, bir Les Paul, bir Suhr, bir de Taylor akustik sahibi olabilsek :) Hayirli olsun simdiden
Sustain hakkında genelde iyi diyorlardı ama burda da aynı yorumları almak içimi daha da rahatlattı açıkçası. Bend sık kullanıyorum ama onun bir çaresine bakacağım artık ama floyd rosu da çok kullanıyorum ama floyd rose ile daha güzel şeyler yapılabildiği için bendi azaltmaya razıyım. Teşekkür ederim, siz de en kısa sürede istediğiniz gitarlara sahip olabilirsiniz umarım :)

Ben de bir soru sorayım açılmışken konusu :D

Herhangi bir j. custom mı yoksa 7v mi?

Nedense j. customlar daha kaliteli geliyor gözüme, 7v için şu anki fiyatını göz önüne alırsak gerçekten gitar parası değil de imza parası ödeniyor gibi.:bored:

Düşünceleriniz?
7v için imza parası elbette ki var o imza olmasa ve Vai bu gitarı kullanıyor olmasa bu gitar bu kadar pahalı olmazdı orası doğru. j. customlara baktığımızda malzeme çeşidi olarak aynı olduğu halde daha ucuz olduğunu görüyoruz fakat aynı malzeme ama aynı kalitede midir? İşçilik olarak aynı özen var mıdır? İmzanın yanında bunlar da önemli olduğu için o fiyat farkında sadece imza değil bu etmenler de yer alıyor diye düşünüyorum.

Jem ile geniş yelpazede çalmak mümkün değil. Clean sönük, blues çalayım desen; gitar karakterisliği ona musade etmiyor.
Yıllar önce Asım Can abi ye Zuhal pro shop zamanlarında biri Brian moore gitarla takaslamak için Jem getirmişti, Eline aldı gitarı uzun bi süre çaldı. Blues, funky... Sonra kısa bir süre durakladı. Deli gibi solo atmaya başladı. "bu :poop: aha anca buna yarıyor !.." dedi bi kamyon küfür salladı bıraktı yerine....

Son düzenleme:
Jem ile geniş yelpazede çalmak mümkün değil. Clean sönük, blues çalayım desen; gitar karakterisliği ona musade etmiyor.
Yıllar önce Asım Can abi ye Zuhal pro shop zamanlarında biri Brian moore gitarla takaslamak için Jem getirmişti, Eline aldı gitarı uzun bi süre çaldı. Blues, funky... Sonra kısa bir süre durakladı. Deli gibi solo atmaya başladı. "bu :poop: aha anca buna yarıyor !.." dedi bi kamyon küfür salladı bıraktı yerine....
:D :D haklılık payı var o abinin ama o Lamborghini ile tarla sürmeye çalışmış nasıl olsa eskiden traktör üretiyordu bu spor arabanın da aynı işi yapması lazım aynı marka sonuçta ve tonla para verdik mantığıyla.

Ben ise tam tersini düşünüyorum, elbette kaliteli işçilik kaliteli ekipman ama bilemiyorum yeni üretim ve modellere mesafeliyim.

Ne varsa eskilerde var :D

@Ekonline Uyarmamda fayda var, İnsanları müzik aletleri üzerinden dolandırmak oldukça yaygın. Sadece bu forumlarda yakın zamanada açılmış bir çok konu mevcut. Elden çıkarmaya hazır olduğunuz meblağ alınık ilanlarını takip edip belli senaryolar ile insanları tuzağa düşürmeye çalışan fırsatçılara karşı hedef yapabilecek nitlikte. Bunlar ve bezeri modellere sahip olduklarını söyleyip kapınızı çalacaklara karşı uyanık olun.

Son düzenleme:
@Ekonline Uyarmamda fayda var, İnsanları müzik aletleri üzerinden dolandırmak oldukça yaygın. Sadece bu forumlarda yakın zamanada açılmış bir çok konu mevcut. Elden çıkarmaya hazır olduğunuz meblağ alınık ilanlarını takip edip belli senaryolar ile insanları tuzağa düşürmeye çalışan fırsatçılara karşı hedef yapabilecek nitlikte. Bunlar ve bezeri modellere sahip olduklarını söyleyip kapınızı çalacaklara karşı uyanık olun.
Sağduyunuz için teşekkürler, kesinlikle haklısınız dikkat etmek gerekiyor aksi halde bu tür olaylar kişinin dolandırılmasından ziyade müziğe olan ilgisinin de eksilmesine yol açabiliyor.

Anladığım kadarıyla iki gitarı da deneyip çalmamışsınız. Size önerim her iki gitarı uzun uzun denemeniz. Mesela ben bir aralar deli gibi Gibson almayı düşünürken bir gün birkaç modelini deneme şansım oldu ve anladım ki aradığım gitar Gibson değilmiş. Haa yanlış anlaşılmasın, denediğim gitarlar Les paul studio, standard, traditional ve R8 idi. Yani kötüsüne denk gelme olayı değil :) Gitara bu kadar para verecekseniz ve böyle bir ikilem varsa kesinlikle denemeden almayın derim. Piyasa bu aralar malum. Sonra satmak için 1 yıl uğraşmayın.

Anladığım kadarıyla iki gitarı da deneyip çalmamışsınız. Size önerim her iki gitarı uzun uzun denemeniz. Mesela ben bir aralar deli gibi Gibson almayı düşünürken bir gün birkaç modelini deneme şansım oldu ve anladım ki aradığım gitar Gibson değilmiş. Haa yanlış anlaşılmasın, denediğim gitarlar Les paul studio, standard, traditional ve R8 idi. Yani kötüsüne denk gelme olayı değil :) Gitara bu kadar para verecekseniz ve böyle bir ikilem varsa kesinlikle denemeden almayın derim. Piyasa bu aralar malum. Sonra satmak için 1 yıl uğraşmayın.
Uzun uzun çalma fırsatım olmadı ama arkadaşımın LP Standardını denemiştim ve ondan bir kaç gün sonra da zuhalde 7vye bakmıştım ikisini de çok sevdim açıkçası belki dediğiniz gibi uzun uzun incelemediğimden ya da aynı modellerin başka üretimlerine bakmadığımdan yeterince değerlendirememiş de olabilirim ama şuanki gitar bilgimle daha da detaylara inemiyorum ne yazık ki ve bu gitarları almak için de gitarda daha da ustalaşmayı beklemek istemiyorum :)

Geri