Gitarın Rengini Değiştirmek Gitara Zarar Verir Mi ?

Arkadaşlar resimde gördüğünüz siyah gitarı diğer resimdeki gibi kırmızı yapmak istiyorum. Bi arkadaşımda bu gitar varmış denedim ve hayran kaldım fakat rengin kesinlikle fotoğraftaki gibi candy red olmasını istiyorum. Gitarı yaklaşık 2 hafta sonra alıcam ve aldıktan 1 ay sonra rengi değiştirmek istiyorum.İki gitarda tamamen aynı sadece rengi farklı. Kırmızı renkli modeli custom shop olarak fabrika yapmış hiç bir yerde satılmıyor. Şimdi sorularım şunlar

1 : Gitarın tonunu etkiler mi ?
2 : Gitarın ağacına her hangi bir zarar verir mi ?
3 : Luthiere fotoğrafı göstersem ve rengi söylesem aynısını yapabilir mi yoksa estekli kadınlar gibi mi durur ?
4 : Aşağı yukarı ne kadar fiyat isterler ?
5 : İstanbulda bu işi gerçekten güzel bir şekilde yapabilecek bir luthier var mı ?

Arkadaşlar lütfen '' Bunla uğraşacağına git ikinci el scheter al veya jackson al'' gibi şeyler söylemeyin çünkü kararım kesin bu gitarı alıcağım. Şimdiden teşekkürler

Dosyalar

• kramer-sm-1-emg-black-340940.jpg
    kramer-sm-1-emg-black-340940.jpg
    32.3 KB · Gösterim: 307
  • 10924764_944454645573928_7072180242101462863_n.jpg
    10924764_944454645573928_7072180242101462863_n.jpg
    65.2 KB · Gösterim: 312
Tona etkisi olduğunu duymuştum ama aynı boya, aynı cila aynı kalınlıkta olursa tona etkisi olacağını sanmıyorum. Bu arada Kramer gitarı bize soran sizdiniz değil mi? Eğer aldıysanız hayırlı olsun.

İyi bir luthiere gittiğinizde nitro boya yaptıracaksanız 1000 TL'yi gözden çıkarmanız gerekir. Fatih usta ve Matt Guitars bana bu fiyatı vermişti 1-2 ay kadar önce. Poly finish yapmak isterseniz ne kadar olur bilmem ama nitro finish için fiyatlar bu mertebede. Kısacası değmez bence.

İyi bir luthiere gittiğinizde nitro boya yaptıracaksanız 1000 TL'yi gözden çıkarmanız gerekir. Fatih usta ve Matt Guitars bana bu fiyatı vermişti 1-2 ay kadar önce. Poly finish yapmak isterseniz ne kadar olur bilmem ama nitro finish için fiyatlar bu mertebede. Kısacası değmez bence.
Bizlerin bilmediği bir şeyler hatta çok şeyler vardır ama nitro boyanın 1000 lira tutmasının tutar bir yanını göremiyorum. Adamı zorla luthier yapacaklar yahu :) Bu arada yaz için nitro boyo projem var bir aksilik çıkmazsa buradan yayınlayacağım.

Bizlerin bilmediği bir şeyler hatta çok şeyler vardır ama nitro boyanın 1000 lira tutmasının tutar bir yanını göremiyorum. Adamı zorla luthier yapacaklar yahu :) Bu arada yaz için nitro boyo projem var bir aksilik çıkmazsa buradan yayınlayacağım.

Vallaha aynen, ben bu fiyatları alınca direkt vazgeçtim zaten. Bugün 1000 TL'ye insanlar evini boyatıyor yahu :)

Şaka bir yana çok sorgulamadım ama gerçekten merak etmiyor da değilim bu fiyatların altında yatan husus nedir diye...

Vallaha aynen, ben bu fiyatları alınca direkt vazgeçtim zaten. Bugün 1000 TL'ye insanlar evini boyatıyor yahu :)

Şaka bir yana çok sorgulamadım ama gerçekten merak etmiyor da değilim bu fiyatların altında yatan husus nedir diye...

Araba gibi düşün. Birde Şeker. Bir bakkal şeker başına 5 KR kaar hesaplar. Ancak bir firma araba başına 10.000 TL hesaplar. Örmek tabii bunlar. İnsanlar sürekli olarak luthiere gitmiyor bu sebeple de luthierin kaarı daha çok olmalı.

bahsedilen işlem tüm boya ve cilanın muntazam şekilde ve nerdeyse tamamını el ile zımparalamak daha sonra ithal alınan boya ve cilanın milimetrik olarak sıfırdan atılması. söylenen fiyatlar biraz uçuk gelebilir ama bu işçiliği düşünmek lazım daha ucuza yapan illaki vardır ama ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı. bu arada akor basmayı yeni öğrendiği halde 10 yıllık müzisyen havasıyla her başlığa yalan yanlış şeyler yazmak forumun yeni trendi mi oldu

Nitro boya mı cila mı bu arada? İkisi de gayet zahmetli gerçi. Bu arada nitro nedense Türkiye'de yasak. İthal de edilemiyor. Bulması zor dolayısı ile.

Ve kısaca arkadaşlar boyatmaktan vaz geçtim. 2 3 farklı luthierı aradım bu gün hepsi çok yüksek fiyat çekti. Israrla orjinal gibi olur mu diye sorduğum halde net bir cevap vermediler.

bahsedilen işlem tüm boya ve cilanın muntazam şekilde ve nerdeyse tamamını el ile zımparalamak daha sonra ithal alınan boya ve cilanın milimetrik olarak sıfırdan atılması. söylenen fiyatlar biraz uçuk gelebilir ama bu işçiliği düşünmek lazım daha ucuza yapan illaki vardır ama ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı. bu arada akor basmayı yeni öğrendiği halde 10 yıllık müzisyen havasıyla her başlığa yalan yanlış şeyler yazmak forumun yeni trendi mi oldu

Benden bahsediyorsan etiketleyebilirsin. Laf çarpıtmanın adeti yok.
Kenan Usta nın sitesinde telefonu falan var. Arayıp görüşmen en faydalısı. Bu arada o gitarın kırmızı rengi yok mu?

Geri