Tune O Matic Köprü Cızırtısı

Dostlar bir süre önce gitarın bazı tellerinden gelen cızırtının sebebini buldum. Ucuz bir Tune o matic köprüye sahibim ve köprü üzerindeki entonasyon vidalarının gevşek olduğunu fark ettim.
Benzer sorunu yaşayan var mı? Sizce sorun vidaları yuvasında tutan telin kendisinde mi yoksa köprünün "doğal" sorunu mu? :)
(A telinde yapıyor bu cızırtıyı, bütün tellerde yok.)

"Entonansyon vidalarının gevşekliği" diye bir şey olmaz. Çünkü sıkılarak sabitlenen şeyler değil olanlar.
Birkaç sorundan kaynaklanması mümkün
- Üst eşik tel yuvalarında deformasyon olabilir ya da seviyesi çok düşük kaldığı için teller fretlere çarpıyor olabilir.
- Tellerin geçip köprüye stoptail den geldiği yöntemi, teller alltan köprüye gelecek şekilde değiştirebilirsiniz böylelikle köprüye daha fazla basınç yapar bir de öyle deneyin.
- En kötüsü ise eğer tross rot kırıldı ise yaşanabilecek bir sıkıntı da olabilir, özellikle 7-9. perdelerde nota bastığınızda sap zangır-zangır titrer, akord bozukmuş gibi bir hissiyat verir ve telin sustaini birden kaybolur. Bir tele vurduğunuzda ikinci bir ses geliyormuş gibi olur.

Dostlar bir süre önce gitarın bazı tellerinden gelen cızırtının sebebini buldum. Ucuz bir Tune o matic köprüye sahibim ve köprü üzerindeki entonasyon vidalarının gevşek olduğunu fark ettim.
Benzer sorunu yaşayan var mı? Sizce sorun vidaları yuvasında tutan telin kendisinde mi yoksa köprünün "doğal" sorunu mu? :)

Gitarın modeli nedir? Bazı gitarlar 'scale' sebebiyle bu tarz sorunlarla biliniyor.

Akort kulakçıklarını sapa sabitleyen vidaları kontrol edin. Akort kulakçıkları teller gevşekken oynuyorsa sıkıntı büyük ihtimalle o yüzdendir (y)

12. perdede yandan tel yüksekliğini gösteren bir foto atar mısın? cızlama telin klavyeye serbest titreşimdeyken değmesiyle olur. Les paul tarzı bir gitarın varsa onun standart fabrika çıkış ölçülerine göre ayarlatırsan sorun kalmaz.

Geri