Haftada 1 Etüt Projesi

Isınamadığınız şeyler üzerine yoğunlaşmak her zaman daha yararınıza olacaktır. Bence pas geçmeyin :)

Deneyeceğim hocam, teşekkürler tavsiye için, ama elektro gitarı parmaklama fikri nedenini bilmediğim şekilde rahatsız ediyor beni. Mark Knopfler'in hayranıyımdır, ama gitar çalışını izlerken rahatsız olurum mesela veya Jeff Beck, çok severim, ama izlerken işkence gibi gelir :) Yanlış anlaşılmasın, "Elektro gitar penayla çalınır, parmak ne ya?" gibi bir tavırda değilim, asla da olmam, ama nedenini gerçekten anlayamadığım bir şekilde beni çok rahatsız ediyor parmakla çalma olayı. Hani tüylü şeftaliye dokunamayan insanlar olur ya, işte onun gibi bir durum. Zaten tüylü şeftaliye de dokunamıyorum :D

Ufak bir onerim var egitmen arkadaslardan. Licklerin uzun olmasi zaten gerekmiyor. Lickleri en fazla 3 pasaj olarak bolerseniz her pasaji da olabildigince yavas gosterebilirseniz bil hassa pasaj gecislerini daha faydali olur diye dusunuyorum. Bir de bu is haliyle video seklinde ilerleyeceginden youtube en iyi ortam. Kanal vs tabiiki kurulabilir ama @Maboula arkadasimiz playlist yaratirsa ve o playlisti yonetirse cok daha pratik olurmus gibi geliyor. Biz de playliste uye oluruz. Bu arada string skip den nefret ediyorum. Bazen kritik sololarda "tlnnn" pena degiyor diger tele off igrenc bi durum. Senelerce klasik gitardan sonra penaya zar zor alismisim zaten hybrid'e donunce kafa allak bullak oluyor. Neyse bakalim calisinca hersey olur. (y)

Ufak bir onerim var egitmen arkadaslardan. Licklerin uzun olmasi zaten gerekmiyor. Lickleri en fazla 3 pasaj olarak bolerseniz her pasaji da olabildigince yavas gosterebilirseniz bil hassa pasaj gecislerini daha faydali olur diye dusunuyorum. Bir de bu is haliyle video seklinde ilerleyeceginden youtube en iyi ortam. Kanal vs tabiiki kurulabilir ama @Maboula arkadasimiz playlist yaratirsa ve o playlisti yonetirse cok daha pratik olurmus gibi geliyor. Biz de playliste uye oluruz. Bu arada string skip den nefret ediyorum. Bazen kritik sololarda "tlnnn" pena degiyor diger tele off igrenc bi durum. Senelerce klasik gitardan sonra penaya zar zor alismisim zaten hybrid'e donunce kafa allak bullak oluyor. Neyse bakalim calisinca hersey olur. (y)
Lick caldiginiz hiza bagli olarak degisiyor ama 10 saniye bile degil :)
Hybrid picking ulkemizde malesef pek kullanilmiyor, bunda ders veren hocalarin "eski kafali" olmasinin sebebi buyuk diye dusunuyorum. Ayrica cogu methodta hybrid ile ilgili etudu birakin konusu bile gecmiyor, cunku diger tekniklere nazaran daha yeni. Alistiginiz zaman daha kolay bir cozumu yok, ayrica cok daha yuksek hizlara cikmanizi sagliyor. Ne calisacagini bulamayanlar fakat enteresan olsun diyenler icin guzel bir lick. D den D ye degisik intervallerle calisma bolca googleda mevcut, benim onu eklemem lick olmaz sadece parmak ve scale egzersizi olurdu :)
Hybrid'e cok takilmayin arkadaslar, normal pickingle eminim daha iyi calan cikacaktir. Tum notalara pena veya parmak vurmadigimi farketmissinizdir, zorlayici kisim -simdiye kadar ugrasmamis olanlar icin- oralar olacaktir.

Merhaba arkadaşlar.. Etüd çalışmaları nasıl gidiyor? ;) şahsen benim sol yüzük parmağım çatladı son 4,5 gündür dokunsam ağrıyor. birkaç gün kendisini toplarması adına gitarımı elime alamıyorum. Ama durmak yok.. Haftada 1 Etüd Projesi'nin 2. Etüdünü bu gece yayınlamayı planlıyoruz. Sağlıcakla ve takipte kalın dostlar.. :)

Fikir babası olarak Muhammed kardeşim tebrik ediyorum seni. Ben de etüt paylaşacak seviyede değilim fakat her hafta düzenli olarak etütleri takip edeceğim.
Paylaşım yapan fikir bildiren herkesin eline, emeğine sağlık.
estağfurullah @kadiraksoy hocam:LOL:. Bizde nacizane birşeyler yapalım; topluma, dostlarımıza bi nebze katkıda bulunalım istiyoruz. Site bu konuda biraz daha atılım yapmalı düşüncesindeyim. Siz gibi destek olan kardeşlerime çok teşekkür ederim. Akşamın ilerleyen saatlerinde geçen haftaya oranla biraz daha kolay bir etüd ile geliyoruz.
:)

estağfurullah @kadiraksoy hocam:LOL:. Bizde nacizane birşeyler yapalım; topluma, dostlarımıza bi nebze katkıda bulunalım istiyoruz. Site bu konuda biraz daha atılım yapmalı düşüncesindeyim. Siz gibi destek olan kardeşlerime çok teşekkür ederim. Akşamın ilerleyen saatlerinde geçen haftaya oranla biraz daha kolay bir etüd ile geliyoruz.
Kolay gelsin Hocam, dilerim sonuna kadar devam eder. ben de gönderdiğiniz etüde çalışacaktım ama fırsat bulamadım. bundan sonrakilere nasipse.

Youtube kanalını turkrock yöneticelerinden biri açarsa en azından bir miktar gelir elde edip foruma katkıda bulunulabilir.
Etüd veremeyecek seviyede olsamda giriş seviyesindeki arkadaşların isteği bazı parçalara nasıl çalınır diye video çekebilirim.

Youtube kanalını turkrock yöneticelerinden biri açarsa en azından bir miktar gelir elde edip foruma katkıda bulunulabilir.
Etüd veremeyecek seviyede olsamda giriş seviyesindeki arkadaşların isteği bazı parçalara nasıl çalınır diye video çekebilirim.
Biz bunu ilk defa dile getirdiğimizde söyledik Turkrock yönetimi işin içinde olsun diye. Ama ses, soluk çıkmadı. Bakalım belki ilerleyen dönemlerde olabilir. Biz bu akşam 2. etüdü yayınlıyoruz artık. Devam edelim yolumuza.. :)

Eyvallah kardeşim, düzenli paylaşım yapıldığı takdirde çok geniş kitlelere ulaşılabileceğini düşünüyorum. Destek konusunda ne gerekiyorsa yaparız :)

Evet arkadaşlar; Haftada 1 Etüd Projesi 2. hafta etüdü ile karşınızdayız. Güzel bir mi minör pentotonik licki bu hafta kuzenim @İlker Türkmenn tarafından hazırlandı. Etütün Tablarını ve GuitarPro dosyasınıda paylaşıyoruz. Yorumlarınızı- önerilerinize bekliyoruz. Ayrıca önümüzdeki haftalarda etütleriyle bize destek vermek isteyen arkadaşlarımızı bekliyoruz. İyi çalışmalar takipte kalın. :)

Guitar Pro Dosyası
Haftada1etüdprojesi_etud2.gp5

Etütün tabları

EmPE.jpg

Son düzenleme:
Geri