Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Evet benim bir tanıdığımda var. Sapsarı sazın üstünde simsiyah Di marzio humbucker :) elbette değişik birşeyler yapmak, fender strat a aktif EMG 81 takmak değişik sonuç verir de biraz garip bir durum bana kalırsa. Denemekte fayda var elbette :)

DrB demiş ki:
Amfinin iyi olmasi cok onemli. Ve sesini acabilmen lazim ki kirilmaya overdrive yapmaya baslasin. Hani sesini acamiyorsan guzel bir overdrive pedali isine yarar.
B

Ne demişler,iyi amfi iyi gitardan iyidir...yani gitarın nekadar iyi olursaolsun onu iyi bir preamfi veya iyi bir amfiye girmedikten sonra bi anlamı kalmıyor,amfi olayı çok önemli,çoğu gitaristin amfiside çok iyi olsaydı POD durumuda olmazdı oda ayrı bir durum tabi. :D

DrB demiş ki:
mil demiş ki:
saol drb
ben zaten bunun normal bişey olup olmadığını sorduydum.aslına bakarsan bu konuyla ilgi baya bişey de okudum burda.manyetik değiştirmeyi düşünmüyorum.gitarı bozmaktan korkarım.orjinal kalsın isterim.
pedeal mevzuuna gelince bahsettiğim şey processor falan değil.overdrive, wah pedal ,chorus equaliser , delay ..... vb. pedalları bağlıyolar seri olarak.sanırsam analog deniyo.ama bunun uygun kombinasyonu ne olur , nası bağlamak lazım bilmiyorum.hangi marka şeyler falan diye sormuyorum.
umarım daha açıklayıcı olmuşumdur.bu arada bu konudaki forumların çoğuna baktım.genellikle multi efekt prösesörlerle ilgili.yine de kaçırmış olabilirim. kusura kalma.

Kusur ne demek.

Genelde eger lambali bir amfi kullanirsan hic baska bir pedala falan ihtiyacin olmaz, tabi zaten ustunde reverb vardir diye varsayiyorum. Ondan mada ek olarak kullanilacak usturuplu bir blues bluesbreaking rock (cok sert degil, LedZep, ACDC falan) kurgusu icin belki bir delay bulundurmak mantikli, ve bir tane wah, ve bir de graphic eq olsa fena olmaz.

Ama eskiden bir cok pedal kullanirken uc dort seneden beri gitar kablo amfi seklinde takilmaktayim. Amfinin iyi olmasi cok onemli. Ve sesini acabilmen lazim ki kirilmaya overdrive yapmaya baslasin. Hani sesini acamiyorsan guzel bir overdrive pedali isine yarar. Almisken iyi al derim, ucuz aletler acikcasi uzun vadede daha pahali. Overdrive olayinda Keeleyler cok iyi, BarberDirectDrive mesela cok iyi (keeley'i sattim ben BDD aldim mesela, cok iyi para vermislerdi ;) ), mesa boogie v-twin saglam bir alet (kullaniyorum cok ama fazla overdrive'i var, en min ayarlarinda calistiyorum). veya fulltone fulldrive II (strat icin cok cok iyi bunlar, bir de ustunde clean boost kanali var, cok isime yaramakta) gibi gibi... Daha detay sormak istersen cekinme.

B
Saolasın DrB
şimdiye kadar öğrencilik hayatı falan elimize fazla para geçmiyodu.Ancak biriktirdiğim kadarıynan bi strat edindim.Neyse ki artık biraz biraz kazanıyom.Haliyle iyi ses almak istiyo insan.
Yazdıkların için çok saol bi daha.Amfi işine bakacam.Fakat çok büyük bişey alamam sanırsam.Sen ne önerirsin acep.Evde falan kullanmak için diyorum.
Bi de sen hakkatten doktormusun? ya da ne doktorusun acep?yanlış anlamazsan ben doktorum da ondan hani....

Bana Fender Stratocaster'la Brian May'in drive tonuna yakın bir ton alabiliceim bir drive pedalı önerebilirmisiniz? O adamın kendi özel Red Special'ı olduğunu ve özel penası olduğunu biliyorum ama en azından istediğim drive tonu ona yakın birşey.

mil demiş ki:
DrB demiş ki:
mil demiş ki:
saol drb
ben zaten bunun normal bişey olup olmadığını sorduydum.aslına bakarsan bu konuyla ilgi baya bişey de okudum burda.manyetik değiştirmeyi düşünmüyorum.gitarı bozmaktan korkarım.orjinal kalsın isterim.
pedeal mevzuuna gelince bahsettiğim şey processor falan değil.overdrive, wah pedal ,chorus equaliser , delay ..... vb. pedalları bağlıyolar seri olarak.sanırsam analog deniyo.ama bunun uygun kombinasyonu ne olur , nası bağlamak lazım bilmiyorum.hangi marka şeyler falan diye sormuyorum.
umarım daha açıklayıcı olmuşumdur.bu arada bu konudaki forumların çoğuna baktım.genellikle multi efekt prösesörlerle ilgili.yine de kaçırmış olabilirim. kusura kalma.

Kusur ne demek.

Genelde eger lambali bir amfi kullanirsan hic baska bir pedala falan ihtiyacin olmaz, tabi zaten ustunde reverb vardir diye varsayiyorum. Ondan mada ek olarak kullanilacak usturuplu bir blues bluesbreaking rock (cok sert degil, LedZep, ACDC falan) kurgusu icin belki bir delay bulundurmak mantikli, ve bir tane wah, ve bir de graphic eq olsa fena olmaz.

Ama eskiden bir cok pedal kullanirken uc dort seneden beri gitar kablo amfi seklinde takilmaktayim. Amfinin iyi olmasi cok onemli. Ve sesini acabilmen lazim ki kirilmaya overdrive yapmaya baslasin. Hani sesini acamiyorsan guzel bir overdrive pedali isine yarar. Almisken iyi al derim, ucuz aletler acikcasi uzun vadede daha pahali. Overdrive olayinda Keeleyler cok iyi, BarberDirectDrive mesela cok iyi (keeley'i sattim ben BDD aldim mesela, cok iyi para vermislerdi ;) ), mesa boogie v-twin saglam bir alet (kullaniyorum cok ama fazla overdrive'i var, en min ayarlarinda calistiyorum). veya fulltone fulldrive II (strat icin cok cok iyi bunlar, bir de ustunde clean boost kanali var, cok isime yaramakta) gibi gibi... Daha detay sormak istersen cekinme.

B
Saolasın DrB
şimdiye kadar öğrencilik hayatı falan elimize fazla para geçmiyodu.Ancak biriktirdiğim kadarıynan bi strat edindim.Neyse ki artık biraz biraz kazanıyom.Haliyle iyi ses almak istiyo insan.
Yazdıkların için çok saol bi daha.Amfi işine bakacam.Fakat çok büyük bişey alamam sanırsam.Sen ne önerirsin acep.Evde falan kullanmak için diyorum.
Bi de sen hakkatten doktormusun? ya da ne doktorusun acep?yanlış anlamazsan ben doktorum da ondan hani....

Eyvallah! Doktorum ama bu doktora yapmis olmanin doktorlugu yani tip doktoru degilim. Ekonomi doktoruyum, yani bana aman doktor doktor benim param cok azaliyor cok hasta diye geldiginde o zaman birazini suraya birazini buraya koyun diyecek pratisenler icin teori gelistiren bir doktorum. Neyse sululugu bir yana birakalim da.

Amfi simdi guzel mesele. Gitarda ne kadar ciddisin ona bagli. Eger cidden ben bu isi sevdim, (illa profesyonel olmak icin degil bu arada) ve devam ederim hayatim boyunca haftada bir kac gun evde caldigimda iyi bir ses duymak istiyorum falan dersen... O zaman para biriktir arkadas. O MIM fender strat'a verdigin kadar bir parayi biriktirdiginde cok guzel 15-20Wlik amfiler var, lambali. Bu arada 15W yazida ufak gibi gozukur cunku transistorlu amfiler boyle 100W falan yazida gozukur. Hic aldanma, kislik hayali kemanciyi falan rahat goturur 15Wlik bir amfi bir baterinin yaninda.

Email ICQ falan var infoda, daha bilgi istersen cekinme. Ama benim soyleyeceklerim genelde burada milletin soylecekleriyle tutmaz, genelde. Kimi metal falan takildigindan amfi pedal onerisi getirecek sana, yahut bir processorda hepsi olsun falan gibi, kimisi amfi konusunda 100Wlik lambali seylerden bahsedecek, anca stad konserinde kullanilir valla, neyse iste oyle... Benim soyleceklerim daha ziyade 15-30W arasi guzel rock and roll blues falan yapmak icin drive'li amfiler. Fender Blues Jr., Champ, Peavey Classic 30, daha guc istersen Fender Bassman 59RI falan. Ama ucuz degiller bunlar, amerika fiyatlari 350den baslar (senin gitar da fiyatta ondan demistim burada boyle bir amfiye herhalde senin gitara verdigin kadar verirsin diye).

B

yucel demiş ki:
DrB demiş ki:
Amfinin iyi olmasi cok onemli. Ve sesini acabilmen lazim ki kirilmaya overdrive yapmaya baslasin. Hani sesini acamiyorsan guzel bir overdrive pedali isine yarar.
B

Ne demişler,iyi amfi iyi gitardan iyidir...yani gitarın nekadar iyi olursaolsun onu iyi bir preamfi veya iyi bir amfiye girmedikten sonra bi anlamı kalmıyor,amfi olayı çok önemli,çoğu gitaristin amfiside çok iyi olsaydı POD durumuda olmazdı oda ayrı bir durum tabi. :D

Yucelcim,

Al sana bak olayi abartmis bir adam, dedigin gibi amfi hadisesine takmis ama tam takmis, bayagi eglencelik gormediysen. Dukkan degil sahis bu adam:

http://www.guitar.com/discuss/readmsg.asp?messageID=4220484&page=1

http://www.guitar.com/discuss/readmsg.asp?messageID=4220685&page=1

eyvallah usta
yaklaşık 10 senedir çalıyom bu aleti.günde 1-2 saat çalarım, çalışırım.zaten blues ve eski dönem rock falan severim.gitarsız bi hayat düşünemiyorum desem yeterli bi açıklama olur heralde dostum.çok distorte şeyler istemiyorum.yazdıkların da kafama bayağı yattı.önerilerini dikkate alcam.
bu arada hafiften para gelmeye başladı.artık planlar daha kolay gerçek olabilecek.
dediğim gibi stad konserlik bşi diyil istediğim.zaten ne işime yarar bilmiyorum.bütün yorumların ve yardımın için saol.

Tek kelimeyle Oha !!! .. Abi adamda Ne ararsan var Bunların 10 da 1 i bende olsa tükan açarım vallahi..

Adam iyi kasmış piyasada nekadar, pedal, preamp poweramp, eq ,patchbay mixer, kafa anfi, stack anfi .. toplamış (heralde USA de eskicilik yapıyor..)
Millet yana döne 1 tane jcm800 ararken adam ikitanesini toplamış.(bu belkide sadece görünen) . soldanolar fenderler voxlar hughes&kettler ler of of oraya gideceksin alacaksın gitarı kafana göre tak ekipmana istedigin soundu alamadınmı cıkart diger preampı kullan .. Bak ünlü birinin setupa kur aynısını tak anfiye cal .. Tekrar Bışşş diyorum....

wahburn bana göre berbat ötesi bir gitar kağıt sıkıştırma iğrenç ötesi bi işçilik bence cort rickenbacker fender daha iyi.gibsonın da seninde hoşlanmıyom çok tiz bir cızlama var distirtionda

Üstad Foruma koyuyorum bahsi geçen rahatsız insanın setup'ını :D
m4219278-1703.jpg

m4219283-2328.jpg

m4219284-4078.jpg

m4219290-7517.jpg

m4219295-1780.jpg

devamı var(http://www.guitar.com/discuss/readmsg.asp?messageID=4220484&page=1) adam abartmış ama ben abartmıyım :D

Ben asil pedallarin oldugu resimde kopmustum. Dur buluyorum simdi... Ama isin komedisi bu adamda bunca sapik derecede hem de cok iyi amfilere gore iyi gitar yok. Enteresan bir sahis kendisi. Fena bir adam degil o yazilardan belli olan...

m4219323-7941.jpg

Abi bu ne! şoktayım ahhhh, ulan ben amfiyi aldığımda mutluluktan havalara uçmuştum, adam ne varsa silip süpürmüş, manyak mı bu herif yaa, piyasalarıda sıkıştırıyo herif karaborsa falan yapar ilerde bu manyak .Dikkat ettiyseniz aynı pedallardan üçer beşer kapmış kaçık herif Allahım yarabbim sen akıl fikir ve şu insanlara oha.

DrB demiş ki:
nepenthe demiş ki:
ya iyide yinede single strat coil yani beni tatmin etmiyo

Valla Hendrix'i, Blackmore'u, SRV'i, Gallagher'i, Clapton'i, Johnson'i .... tatmin ediyor. Sorun amfin olmasin?

B

evet iyi hoş söledinde o saydığın üstadların hiç biri thrash power progressive metal yapmıyo ne biliyim ben sert istiyorum ondan tatmin etmiyo düzgün okursan mesajlarımı anlarsın zaten

onun içinde almamıştım ama illa laf filan sokucaksın ya neyse
ben demeye çalıştımki emg taktırsam bu tarz müzik için iyi randıman alırmıyım? sen bana neler anlatıyosun

laf sokma amacım yok kimseye, adam hendrix, srv, blackmore vs'yi tatmin ediyo demiş, sen adamlar thrash metal yapmıyo demişsin. stratlarla thrash yapacaksan da özel H-H manyetiklileri var.

nepenthe demiş ki:
DrB demiş ki:
nepenthe demiş ki:
ya iyide yinede single strat coil yani beni tatmin etmiyo

Valla Hendrix'i, Blackmore'u, SRV'i, Gallagher'i, Clapton'i, Johnson'i .... tatmin ediyor. Sorun amfin olmasin?

B

evet iyi hoş söledinde o saydığın üstadların hiç biri thrash power progressive metal yapmıyo ne biliyim ben sert istiyorum ondan tatmin etmiyo düzgün okursan mesajlarımı anlarsın zaten

Bu mesajindan onceki herhangi mesajinda bir muzik turunden bahsedilmemisti. Ayrica yukarda demeye calistigim (ama herhalde onu da dogru soylemedim dogru okyamadigim gibi) sorunun amfiden gelebilecegi, cunku boguk bir sesten bahsediyorsun. Stratlar kadar acik ses veren ancak belki lipstick tube pickuplar vardir ki onlar da kolay kolay bulunmaz. Neyse...

Yardim etmeye calistigim icin kusuruma bakma, dogru okuyamiyorum iste....

B

sert tonlar demiştim sert tonları pop tarzında aramazsın heralde akıl edersin diye düşünmüştüm
boğuk sese gelincede anlatamadım ben ne demek istediğimi ondan bi yanlışlık oldu galiba amfimle ilgili bi problemim yok benim boğuk sesten anlatmaya çalıştığım şey dream theater - the mirror gibi sound alamamam ama kusura bakma doru düzgün ben anlatamadım yardım etmeye çalıştığın içinde çok sağol

Geri