Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

1-Tel yüksekliği her elektro gitarda kolayca ayarlanabilir ama bir bilene yaptırmakta fayda vardır.Deneme yanılma yöntemini çokta tavsiye etmem.

2-Çok detaylı bir konu, pasif manyetikli gitarlarda daha belirgin olmakla beraber, sap ve gövde ağacı soundu belirleyen unsurların başında gelir.İyi gitarlarla kötü gitarlar arasındaki fark çoğu zaman kullanılan ağaçlardan kaynaklanır.Bir arama yaptır forumda bu konu üzerine yığınla yazı bulabilirsin.

3-Peşin vericeksen esnek olmakla beraber %10 dan başlar.Sıfır Jackson alıcaksan LayLayLom dan alıcaksın demektir.Aman dikkat et oraya...Hem ticaretten hem de gitardan anlayan birileriyle gitmeni öneririm.Çok kötü şeylerin döndüğünü gözümle gördüm

kenny demiş ki:
rahtsız edecektirden kastın ne cash ? EMG ler solo performansları ve clean tonları acısından kotu mu ??
bayaa pahalıymıs gercekten 300 dolar ya..acaba biriktirip gitar alırken mi kullansam ?

Hayır kötü demedim yapacağın işler kısıtlı olacak dedim ;)

tommasi tarzını vs 'ni hiç bi şeyini bilmiyorum , biraz da kişisel zevklerine kalmış bir konu ben sana yine jazz set diyeceğim :) sakın adının jazz set olduğuna bakma krem gibi tonu vardır herşeye yatkın , marty abimiz kullanıyordu zamanında ama ibanezle beraber o da di marzio'ya geçti...

Ya ben de aslında dimarzio hastasıyım :) Yalnız dimarziolar da pahalı demişsin ama SD ler 120 ye giderken dimarzio 80'e alınabiliyor.40 dolar ciddi bir fark değil midir?

Ibanez SZ ler benim de çok hoşuma gitti ama klavyesi mi kalın biraz 21-23...Cash arkadaşta SD JB çaldım rg 570, avt 30 üstünde pek hoşuma gitmedi, tonları sıradan geldi biraz.Dimarzio paf pro çaldığımda 2 ay kadar önce o daha çok hoşuma gitmişti.Neyse sağol yardımların için bu gitarı da aslında 2-3 yıl kullanmaya karar verdim, manyetik değişimi yapabilirim yakında.

Marty de doğrusunu yapmış, ya Ibanez ya da Gibson.Bu iki markanın yanına tanımıyorum.Duygusal mı davranıyorum ? :p

Tommasi demiş ki:
Ya ben de aslında dimarzio hastasıyım :) Yalnız dimarziolar da pahalı demişsin ama SD ler 120 ye giderken dimarzio 80'e alınabiliyor.40 dolar ciddi bir fark değil midir?

Ibanez SZ ler benim de çok hoşuma gitti ama klavyesi mi kalın biraz 21-23...Cash arkadaşta SD JB çaldım rg 570, avt 30 üstünde pek hoşuma gitmedi, tonları sıradan geldi biraz.Dimarzio paf pro çaldığımda 2 ay kadar önce o daha çok hoşuma gitmişti.Neyse sağol yardımların için bu gitarı da aslında 2-3 yıl kullanmaya karar verdim, manyetik değişimi yapabilirim yakında.

Marty de doğrusunu yapmış, ya Ibanez ya da Gibson.Bu iki markanın yanına tanımıyorum.Duygusal mı davranıyorum ? :p

Aslinda fiyatlari (Amerika'da ki) uc asagi bes yukari ayni. Ve orada hatta Duncanlar birazcik daha ucuz, ama cok degil. Uzun yillar boyunca bir cok DiMarzio kullandim, ve Duncan'larla model model karsilastirman lazim. Yani oteki turlu Jeep'in Grand Cherokee'sini Mercedesin ustu acik normal otomobili ile karsilastirirsin, dogru ve hakkani bir karsilastirma olmaz haliyle. Bir de kendi kulaginla karsilastirmadan tam olarak farkin ne oldugunu anlayamayacaksin. Benim su andaki fikrim PAF veya eski tele veya eski strat cinsi manyetiklerde Duncan cok cok cok cok cok daha iyi. Yuksek ciktili manyetikler acisindan bilgim daha kisitli ama Duncan'nin kullandigim ve bir sure sahip olup sonra sattigim manyetikleri (Custom ve Distortion) kullandigim butun DiMarziolardan (BENCE) daha iyi idi. DMlerde biraz metalic boyle fazla ciizzz eden bir tiz ton var kanimca. Ayrica Duncan'larin ic yapisi Dimarziolaradan cok daha iyi, kullandiklari malzeme falan acisindan. Inanmayan acip baksin! Bu arada bana da DiMarzio benim icin custom manyetik yapip tonla para verse ben de onlari kullanirim. Hic problem degil! ;)

Ama gelgelelim Gibsonlara, valla gibsonun cok cok iyi manyetikleri vardir, ama heriflerin kalite kontrol ile cok buyuk problemleri var. Bazi manyetikleri butun hepsinden daha iyi, ama ayni model baska bir manyetik rezil cikabiliyor. Gibsonlar arasindan sansli olup ta sevdiklerim 500T, 496R, 490R, Burstbucker I ve II, ve Burstbucker Pro. Guzel HBlar.

B

cash demiş ki:
kenny demiş ki:
rahtsız edecektirden kastın ne cash ? EMG ler solo performansları ve clean tonları acısından kotu mu ??
bayaa pahalıymıs gercekten 300 dolar ya..acaba biriktirip gitar alırken mi kullansam ?

Hayır kötü demedim yapacağın işler kısıtlı olacak dedim ;)

tommasi tarzını vs 'ni hiç bi şeyini bilmiyorum , biraz da kişisel zevklerine kalmış bir konu ben sana yine jazz set diyeceğim :) sakın adının jazz set olduğuna bakma krem gibi tonu vardır herşeye yatkın , marty abimiz kullanıyordu zamanında ama ibanezle beraber o da di marzio'ya geçti...

Jazz dedigin, Duncan JB kopru Jazz neck mi?

B

Dark-Saga demiş ki:
1-Tel yüksekliği her elektro gitarda kolayca ayarlanabilir ama bir bilene yaptırmakta fayda vardır.Deneme yanılma yöntemini çokta tavsiye etmem.

2-Çok detaylı bir konu, pasif manyetikli gitarlarda daha belirgin olmakla beraber, sap ve gövde ağacı soundu belirleyen unsurların başında gelir.İyi gitarlarla kötü gitarlar arasındaki fark çoğu zaman kullanılan ağaçlardan kaynaklanır.Bir arama yaptır forumda bu konu üzerine yığınla yazı bulabilirsin.

3-Peşin vericeksen esnek olmakla beraber %10 dan başlar.Sıfır Jackson alıcaksan LayLayLom dan alıcaksın demektir.Aman dikkat et oraya...Hem ticaretten hem de gitardan anlayan birileriyle gitmeni öneririm.Çok kötü şeylerin döndüğünü gözümle gördüm

+1

LAYLAYLOM hadisesine gelince, valla T.C. o kadar yol katediyor, fakat bu adamlarin pazarci zihniyeti (aslinda pazarcilara haksizlik ediyorum) hic degismedi. Ve acikcasi benim bir sey alacagim varsa bile hic bir sekilde oraya ugramam. :!:

B

Darkmatter bu forumdan birisiyle alış veriş yapmaya gidersen senin için daha uygun olur. Ben kendim için söylüyorum tüm tünel piyasasında çalışan adamları tanırım. Her hafat cumartesi yaklaşık 1 - 2 saatimide oradaki dükkanlarda geçiririm. Yardımcı olabileceğim bir konu varsa bendende bilgi alabilirsin..

DrB öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Ben bu manyetik konularında deneyimsizim.Sağda solda çalmışlığım var ama karar verecek kadar yeterli değil sanırım.Çünkü amfiden bile farkedebiliyor.

Sana sormak istediğim bazı sorular var:
1-Ben H-S-H konfigürasyona sahip olan Ibanez bir gitara sahibim, RG serisi.Bu gitarda ben Friedman, Satriani tarzı melodik tonlar ama yeri gelince Eric Johnson tarzı daha yumuşak bluesy tonlar almak istiyorum.Senin önerebileceğin bir konfigürasyon var mıdır? (Seymour Duncanlar arasından)

2-Sanırım SD 59' paf manyetiği, DM Paf Pro'ya göre üstünlük/zayıflıklarını belirtebilir misin?

3-Bir de şu Full Shred isimli manyetiği merak ediyorum.Acaba Becker/Malmsteen tarzı hızlı iniş çıkışlar için bu manyetik en iyisi mi? Ya da şöyle diyeyim, sadece shred için mi? Bu manyetikle en iyi eş hangisi olur? (aslında öyle hızlı shred yapabilen birisi değişim şimdilik ama merak ediyorum)

Ama asıl merak ettiğim 1.soru diğerleri fasulye sorular :D

Bir de neden şu mesajların sonuna B yazıyorsun merak ettim :p

Sifir Jackson alacaksam Lay Lay Lom disinda alternatiflerim var mi ki? Bu arada karsima bir de LTD diye bir marka cikti. ESP'nin bir yan markasi gibi birseymis (daha once pek farketmemisim). Nasildir, bilen var mi?

jackson dk2 model gitarın var.japon yapımı.ustundeki manyetikler duncan desing, 2 single bir bridge humbacker mevcut.Humbeckerden memnunum ama neck single feedbeck dip gürültüsü oluşturuyo.

istediğim sesler singledayken fender stratocaster sesi,humbacker daykende paul gilbert+petrucci riff soundu+sustaini uzun,distortionda blues-rock kalıplarında solo sesleri elde etmek istiyorum.
aklımda seymour duncan sh6 ve dimarzio evolution serileri var.Bana hangi manyetikleri önerirsiniz??Ve tunelde kaç para tutar?

EkipmaN:jackson dk2,fender rocpro 1000,dunlop cry baby wah,zoom gfx 707.birde boss ds1 almayı planlıyorum bu ay...

Ps:1-aktif manyetik nasıl olur ve avantajları-dezavantajları..?2-fret cızırtısını floyd rose ayarından başka nasıl kesebilirim..

Tommasi demiş ki:
DrB öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Ben bu manyetik konularında deneyimsizim.Sağda solda çalmışlığım var ama karar verecek kadar yeterli değil sanırım.Çünkü amfiden bile farkedebiliyor.

Sana sormak istediğim bazı sorular var:
1-Ben H-S-H konfigürasyona sahip olan Ibanez bir gitara sahibim, RG serisi.Bu gitarda ben Friedman, Satriani tarzı melodik tonlar ama yeri gelince Eric Johnson tarzı daha yumuşak bluesy tonlar almak istiyorum.Senin önerebileceğin bir konfigürasyon var mıdır? (Seymour Duncanlar arasından)

2-Sanırım SD 59' paf manyetiği, DM Paf Pro'ya göre üstünlük/zayıflıklarını belirtebilir misin?

3-Bir de şu Full Shred isimli manyetiği merak ediyorum.Acaba Becker/Malmsteen tarzı hızlı iniş çıkışlar için bu manyetik en iyisi mi? Ya da şöyle diyeyim, sadece shred için mi? Bu manyetikle en iyi eş hangisi olur? (aslında öyle hızlı shred yapabilen birisi değişim şimdilik ama merak ediyorum)

Ama asıl merak ettiğim 1.soru diğerleri fasulye sorular :D

Bir de neden şu mesajların sonuna B yazıyorsun merak ettim :p

Bir kac link vermekle baslayayim cunku bayagi bir yazmami engelleyecek: ;)

Suraya bir bak!

Bence Custom Custom kopru ve ya alnico 2 pro veya pearly gates sap sahane bir kombinasyon. Orta manyetige dokunma derim simdilik, cunku yine sana otekilerle kullandiginda "quack" verecek. Tek basina eger orta manyetigi kullanmiyorsan onu degistirmek hani cok cok fark etmez.

SD59'a karsi PAFPRO'ya gelince, valla 59 cok daha bir PAF manyetigi. PAF bu arada patent applied for demek, gibsonlarin 1957de kullanmaya basladiklari ilk HB'lar yani. Altlarinda patente basvurulmustur yazar ama patent numarasi yazmaz. 61den itibaren altlarindaki cikartmada patent numarasi da yazar (gerci bilerek yanlis bir numara yazarlar oraya ki Seth Lover'in yaptigi bu tasarim calinmasin diye). 59 iste o 61den sonra yapilan patent number adi altinda gecen gercek PAFlarin cok cok iyi bir kopyasi. Icinde alnico 5 miknatis vardir, yaklasik 7.50KOhm (sap) #42 plain enamel kapli bakir tel ile sarilmistir. (Koprusu 8.00-8.70 arasi oluyor.) Ve cidden cok klas bir manyetiktir. Eski tonlari kovalayan gitarcilar arasinda genelde kalite fiyat oraninda en super manyetik diye bilinir. Hatta SD o kadar abartmis ki bu manyetikler eski PAFlarin sarildigi Leesona isimli AYNI manyetik sarma makinesinde sarilmakta, iclerinde ayni eskiden oldugu gibi mapledan (akcaagac) yapilmis bir tahta spacer (hizaya getirici mi diyecegim artik buna bilemiyorum) vardir. Bobin materiyali birebir aynidir, vidalar ve slug piece denilen seyler de keza oyle.

59un eqsu biraz orta dalga yoksunudur, yani basi cok belirgin ve saydam (HBlar arasinda bundan bir tek JAZZ adi verilen Duncan'nin bir diger manyetigi daha saydam, daha bir stratvari yani), tizleri fazlaca ve bagiran cinsten bir manyetik. Sesini dinlemek icin eski Cream kayitlarina bak claptonun caldigi buna cok yakin sesler verecek.

Bu eqnun sorumlusu alnico 5 miknatisi. Eger onu alnico 2'ye degistirirsen birden karakteri de degisecek. Daha bir yuvarlak olacak ton, daha fazla "kalin" orta dalga belirgin bir ton olacak. Ama saydamlik biraz kaybolacak artik strat sap tonundan biraz uzaklasmis olacaksin (nisbi olarak). Ve bu durmda Pearly Gates, Alnico 2 Prof falan gibi manyetiklere benzeyecek. Fark var arada ama cok cok degil eger alnico 2 manyetikli bir 59 kullanirsan.

Nasil miknatisi degistiririm diye merak ediyorsan bunun yapilmasi hakkinda guzel sayfalar var, haber ver onlari bulup buraya koyarim. Ama bana uzun is geliyor bu dersen karar senin, 59 yerine bence hele hele senin gitarinda Alnico 2 Pro veya Pearly Gates cok iyi gider. Ne kadar carlak olmasini istedigine bagli. Pearly gates biraz daha fazla uppermids icerir ve bu tonu biraz daha cartlak yapar. Ama bundan baska oteki ozellikleri ayni.

Bu arada Satriani kayit gitarlarinda -gri olan bir s kasa bir ibanezi var onda - (kendisi ile yapilan bir soyleside yazilmis, duncan forumunda kavga sebebi oldu ama dogrulugu da meydana cikti) Pearly gates kopru ve Alnico 2 Pro sap kullanmis kullaniyor. Yani DiMarzio olayini abartmayin derim herifler essekler gibi para dokuyorlar adamin adi reklamda ciksin diye hadise bu.

PAFPRO valla 59 gibi olup sanki ona ekstradan orta dalga eklenmis gibi bir sesi var. Yani ooooo yapan bir orta dalga eklemisler manyetigi biraz daha fazla sarip neyse artik bir seyler yapip. Ama o da alnico 5 miknatis kullanir. Ama bu bir sekilde saydamligi yok etmis, ve hala basslar sungerimsi (yani alnico 2 cinsi) degil. Ondan biraz garip, yani hem orta dalga var, hem basslar boyle suratina suratina, hem de saydamlik yok. Genelde insanlar saydamliga cok onem verir, veya sap tonunun yumusak olmasina. Ikisi de yoksa ne bilieyim bu eski tonlara biraz aykiri. Ama ben bunu severim diyenler icin de cidden baska hic bir duncan (custom shop var tabi de 160 papel bayilmak lazim) yok. Bir tek adam akilli rakip o konuda (benim nacizane fikrime gore daha iyi) Rio GRande texas isimli manyetik. Onun PAFPROya karsi avantaji cok fazla tizi yok, oteki turlu ayni yani. Be ekstra uppermidleri bayagi bagartkan bir manyetik yaratiyor. Rio grande BBQ ve Texas hblarini 90larin baslangicinda ACDCden Angus hemen her yerde kullanirdi. Sesini dinlemek icin ona bir bak, yani 1990-1995 arasi albumlerine. Ballbreakermiydi neydi o zamanlar iste.

Full Shred hakkinda yardimci olamayacagim cunku hic kullanmadim. Ama Amerikadan bolca degis tokus yaptigim ve fikrine guvendigim arkadaslar severler. Ancak o kadar soyleyebilecegim.

Umarim isine yarar bu bilgiler.

B (<----- soyadim ;) )

Amfiyi sağa sola taşımaktan kurtulmak için DSP denen efekt aletini mi almalıyım?Bunlara direkt gitar takıp herhangi bir ses kaynağına (kulaklık gibi)direkt ses verebilir miyim? Cevabınız olumluysa Digitech GNX2 nasıl olur ?

darkmatter demiş ki:
Sifir Jackson alacaksam Lay Lay Lom disinda alternatiflerim var mi ki? Bu arada karsima bir de LTD diye bir marka cikti. ESP'nin bir yan markasi gibi birseymis (daha once pek farketmemisim). Nasildir, bilen var mi?

Jackson'ı sıfır almak istiyorsan lay lay lom'dan başka alternatifin yok !
Ltd'den kesinlikle uzak dur..

Benim anladığım kadarıyla Seymour Duncan manyetiklerde daha fazla devre kullanılarak daha balanslı sesler ortaya çıkarılıyor (Tone chartlardan dikkat edeceğiniz gibi). Dolayısıyla bu manyetiklerin hangisini kullanırsanız kullanın, kişiliğini çok yansıtmıyor ve nereye çekmek istiyorsanız oraya gelen bir tona sahip.

Dimarzio manyetiklerde ise, manyetiğin daha çok çiğ sesi ön planda. Dolayısıyla manyetik, bir kişiliğe sahip. Tarzı çok belirli olan insanlar bu manyetikleri daha çok talep ediyor.

Bu anlatılanlar iki manyetikten birinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Ben şahsen Seymour Duncan tercih ederim. Ancak her iki marka da oldukça kalitelidir.

ben elektrogitara yeni başlicam ve 1.5yıl kadar gelişebileceğim bi gitar almak istiyorum. 6 ay kadar klasik çaldım klasiğe başlarkende amacım elektro çalmaktı ama vakit kaybından başka bişe olmadı gibi geliyo bana. bu konuda da fikirlerinizi almak istiyorum? şimdi kafama koydum bir an önce gitar alıp elektroya başlicam. yeni başlicağım için 2.el olabilir diye düşünüyorum zaten maddi imkanımda kısıtlı. ankarada yaşamaktayım(belki mekan önerirsiniz die yazdım). şimdi bana ne önerirsiniz??

SD Little 59'

DrB, Ben Strat gitarımın köprü manyetiğini değiştirmek istiyorum. Single Coil slotu olduğu için gitarın tahtasına müdahale edilmesini istemiyorum. Dolayısıyla SD Little 59 alacağım. Normal SD59 modeli ile little modelinin farkları nelerdir? Büyük bir dezavantaj yaratır mı?

Cevap için şimdiden teşekkürler.

ya içimde kaldı: klasik gitar da aslında çok güzel bişey. enstrüman çalmak,müzikle uğraşmak hiçbi zaman vakit kaybı değil,olmamalı da ama benim aklım elektroda olduğu için kafamı klasiğe verememiştim o yüzden öle dedim...
oh bea şimdi rahat rahat uyuyabilicem :D

Geri