Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

cort customu denedim uzun bir süre. denedim diyorum gitarı anlamadım açıkcası ne biliyim hoşuma gitmedi. sana bi önerim cort katana mükemmel bir gitar tabi hardcore da..bi de ona duncan sh-13 takın mı :)

lic_x demiş ki:
cort customu denedim uzun bir süre. denedim diyorum gitarı anlamadım açıkcası ne biliyim hoşuma gitmedi. sana bi önerim cort katana mükemmel bir gitar tabi hardcore da..bi de ona duncan sh-13 takın mı :)

Cort Katana, Ibanez SZ taklididir her açıdan.Köprüsünden tut gövde boyutlarına kadar Ibanez SZ taklidi.Gitsin Ibanez SZ alsın daha iyi.Hem Marty Friedman kullanıyor.Yalnız bunların perde sayısı 22'dir ve perdeler mediumdur.Herkesin hoşuna gitmeyebilir.Açıkçası çok hoş bence perdeler arasında geçiş çok rahat oluyor...

V tarzı gitar kullanananlardan yorum rica ediyorum, oturararak calmaya alısabildiniz mi? Strat tarzı gitarlara alıstıktan sonra KV2 tarzı gitara gecmekte zorlanır mıyım acaba?

professional jackson almazsan oturarak çalman için ağızı düz jack kullanman gerekir çünkü alt modellerde jack girişi alt tarafta oluyor tam bacağını dayadığın yerde,

eğer rr kullanırsan kv ye oranla oturarak daha rahat çalarsın şekil itibari ile.

merhaba bir çok soru sordum cevap verenlere çok teşekkürler :D .Şimdi yurtdışından gitarı sipariş etmeye karar verdim.(music123'ten).Ve son olarak gitar kararımı Jackson Kelly Ke3 te kıldım.Ama aklıma takılan bazı sorular var ve bu gitar hakkında bilgisi olan ve ya kullananların yardımına ihtiyacım var.Şekil dolayısıyla acaba otururken çalarken bir rahatsızlık veriyor mu?Manyetiklerinin kalitesi sizce nasıl?(manyetikler hakkında fazla bilgim yokta pardon :roll: )yani değiştirmek gerekmez heralde dimi :) ?Ve genel olarak + ları ve - lerini sölerseniz sevinirim bu hafta içinde sipariş edecem edeyimmi sizce?Ses tonunu sormuyorum çünkü ses tonunu insana göre değişir:)...Bide hangi deseninin adı ne söylerseniz çok sevinirim netten sipariş edeceğim için desenlerinin resmi yok yanlış desen sipariş etmiyim adlarını ve görüntülerini resimle veya sözle söylerseniz sevinirim:)...Çok fazla soru oldu ama almadan önce emin olmak istedim... ;)
71239.jpg

İlk başta bi zorluk çıkarıyor kucağındayken denge merkezini bulamıyosun doğal olarak öne doğru eğiliyor biraz sap kısmı ağır basıp ama alışırsın zamanla...
Sapıda etlidir bayaa..
Manyetikleri biraz gürültülü haberin olsun yanılmıyorsam duncan design var üstünde...

Atalay demiş ki:
musiciansfriend.com yurtdışına çalışmıyor ne yazık ki
Artık ben İngiltere sitelerinden mal getirteceğim. Amerikan siteleri çok kıl olmaya başladı bu konuda. Hem İngiltere'den getirirseniz posta daha az olur. Bazı siteler pound yerine hala dolar hesabıyla iş veriyor, iyi oluyor ama bir gitar siparişi için araştırma yapmadım. İngiltere'yi, başka diller biliyorsanız almanya vb. deneyin derim.

ben music123 ten almayı planlıyordum ama eğer ingiliz sitesi varsa güzel yardımcı olursan ordanda alabilirim?Ayrıca Amerikadan getirtsem veya avrupadan gümrük oranları neler bilen varmı??

Beyler baya yorucu bir araştırmanın sonucunda ibanez s 470 gitarıma S.Duncan 59 neck ve Pearly Gates Brıdge takmaya karar verdim.

İbanez s470 in full maundan yapıldıgını düşünürsek sizce nasıl bir seçim bu?

BLUES01 demiş ki:
Beyler baya yorucu bir araştırmanın sonucunda ibanez s 470 gitarıma S.Duncan 59 neck ve Pearly Gates Brıdge takmaya karar verdim.

Maundan ziyade köprüyü de göz önüne al bence.Ağaç kadar sese etki eder floyd rose, kötü bir kombinasyonla istenmeyen sonuçlara yol açabilir.Bu yüzdendir ki şu zımbırtıdan nefret ederim.Neyse...

Bana kalırsa pearly gates sadece strat köprüsünde iş yapıyor.Ama floyd rose köprülü gitarlarda sapta mükemmel işler çıkarıyor.Bence pearly gates'i sap kısmına tak.Köprüye ise yüksek çıkışlı, ama aynı zamanda floyd rose'un çiğ tonunu yok edecek alnico II mıktanıslı "custom custom" bence en iyi seçim olur. custom custom takılı s470 vardı bizde, abim sattı geçen ay; inanılmaz tonlar çıkıyordu aletten.Düz amfiye taksan bile sanki malmsteen tonunun daha tok halini alıyordum, süperdi yani.

15W-Marshall-satiyorum demiş ki:
BLUES01 demiş ki:

Maundan ziyade köprüyü de göz önüne al bence.Ağaç kadar sese etki eder floyd rose, kötü bir kombinasyonla istenmeyen sonuçlara yol açabilir.Bu yüzdendir ki şu zımbırtıdan nefret ederim.Neyse...

Bana kalırsa pearly gates sadece strat köprüsünde iş yapıyor.Ama floyd rose köprülü gitarlarda sapta mükemmel işler çıkarıyor.Bence pearly gates'i sap kısmına tak.Köprüye ise yüksek çıkışlı, ama aynı zamanda floyd rose'un çiğ tonunu yok edecek alnico II mıktanıslı "custom custom" bence en iyi seçim olur. custom custom takılı s470 vardı bizde, abim sattı geçen ay; inanılmaz tonlar çıkıyordu aletten.Düz amfiye taksan bile sanki malmsteen tonunun daha tok halini alıyordum, süperdi yani.

Ya çok teşekkür ederim sıkılmadan cevap veriyorsun.

Benim bu iş kendi içimde iyice bilmeceye döndü...Şimdi ben Floyd lu gitar aldım ama Klasikle başlamıştım zamanında tremoloyu kullanmıyorum zaten :D .. Bu sebeple floyd u göz ardı ediyorum ben..Floyd kullanılmadığı takdirdede bu çiğ ton oluyormu??

Şayet Floyd kullanılmadığı zaman bu çiğ ton oluşmuyorsa bu önerileri yeniden gözden geçirmek durumundayım...

Selamlar,

Ya aslinda herkesin bildigi bir durum ama ben yine de bir kere daha yazmak istedim. Gectigimiz aylarda LayLayLom'da Jackson DX10D sormustum. 850 Euro dediler. Asagi yukari 1150$ ediyor.
Dun http://www.guitarasylum.com adresindeki fiyatina baktim ve gozlerim yuvalarindan firlayacakti. 350$.

Yani bu adamlar Turkiye'ye getirmek icin uzerine 800$ koyuyorlar. Yuh diyorum baska birsey demiyorum.

darkmatter

BLUES01 demiş ki:
Ya çok teşekkür ederim sıkılmadan cevap veriyorsun.

Benim bu iş kendi içimde iyice bilmeceye döndü...Şimdi ben Floyd lu gitar aldım ama Klasikle başlamıştım zamanında tremoloyu kullanmıyorum zaten :D .. Bu sebeple floyd u göz ardı ediyorum ben..Floyd kullanılmadığı takdirdede bu çiğ ton oluyormu??

Şayet Floyd kullanılmadığı zaman bu çiğ ton oluşmuyorsa bu önerileri yeniden gözden geçirmek durumundayım...

Önemli değil burada amacımız birbirimize yardımcı olmak.

Kullansan da kullanmasan da tona etki eder floyd rose, sonuçta gitarın köprüsü.Sesin yanında blues çalarken dezavantaj yaratır, ve bir de sabit köprülü gitarlardan daha az sustain'e sahiptir.Yani eğer satriani gibi ikide bir tremolo dive yapmayacaksan, vai gibi akrobatlık yapmayacaksan; kullanmayacaksan almasan iyi olurdu bence.Çok derdi var gerçekten.Telleri sırayla değiştirmeyi unutma sakın :D S ler gerçekten iyi gitarlar ama.

Kafanda bilmeceye dönüşmesine falan gerek yok.Eğer daha da emin olmak istiyorsan DrB'ye sor ya da seymour duncan'a mail at hemen cevap veriyorlar.İngilizcen yoksa ben yardımcı olurum.

metronom çok gerekli mi? genelde bilgisayar başında çalıyorum ama bilgisayarımın(p3-800) kaldırabildiği tek metronom da demo ve süresi dolacak. ayrı bir metronom alsam mı diye düşünüyorum. veya drum machine li bir processor alsam metronom işini görür mü?

bir sorum olcak

amfimi satıyorum washburn bd serisi idi en son dimarzio manyetikler ile kullanmıştım şu anda emg 81 set sahibiyim gitarım les paul kasa digital bir sistem kullanmayı düşünüyorum amfimi satmayıp analog pedallar ile desteklemek istiyordum fakat mali sorunlar yüzünden şimdilik düşünmüyorum yüksek kalitede efekleri olan bir prosesör almak istiyorum drive tonları cok önemli ilk başka amfi similasyonu da önerileriniz gt 6 xt live veya gt8 dısında bir tercih yapmalıyım digitech rp serisinden uzak duruyorum kala kala gnx serisi kalıyor gnx 2 en uygun fiyatlı olanı bunun dışındaki alternatifler neler olabilir fiyatları gitarpedal ı değerlendirerek seçim yaptım türkiye fiyatları ile cok uçuk oldukları için almam mümkün değil tavsiyelerinizi bekliyorum

Steve Vai'n manyetiği

Arkadaşlar bende Jackson Dinky modeli Amerikan bir gitar var ancak solo soundları hangi efekt cihazında denediysem odun gibi yani çok sert.

Aslında istediğim tonlar kesinlikle ibanezde var. Zira Steve Vai sounduna bayılıyorum. Şimi benim gitarı sat üstüne bir sürü para koy ibanez al. Çoook zor benim için...

Steve Vai için özel üretilmiş olan DiMarzio Evolution ® Bridge Model DP159FCR manyetiklerden alsam gitar değiştirmeden o sounda yaklaşbilirmiyim yani ibanezindeki gitar tonuna. Yoksa gitarın ağacı gövdesi vs farklar yüzünden bir fark olmazmı? Jacksonda deneyen varmı hiç?

Gitarda manyetik çok önemlidir, sesi etkileyen en önemli unsurlardan biridir ama eğer 11 ya da 12 tel kullanıyorsan birazda ondan buğuk gelebilirses, sonra amplide önemli soundda, ben H&K kullanıyorum onun tonları marshalla oranla baya bir boğuk ;) ama yukarıda dediğim gibi manyetik çok önemli, değiştirirsen daha tiz seslere ulaşabilirsin ama steve vai soundunu elde etmen tek bir manyetikle mümkün değil.

Ben sana Seymour Duncan larıda bir gözden geçir derim ;)

Ben H&K'nın tonlarının boğuktan ziyade yuvarlak olduğun u düşünüyorum.Bence metal için ideal ampli.Ama yine de favorim her zaman Marshall'dır, her türde.

ericjh, sanırım o modelde jackson'un stock manyetikleri var.Jacksonlar hakkında pek bilgim yok, pek sevmem kendilerini, ama stock manyetikleri çok serttir ve thrash ritmleri için üretilmiştir diyebilirim.Zaten bu yüzden Jacksonlar sert gitar diye biliniyor.Yoksa ağaçtan, köprüden sert olmaz.Ancak tok, parlak olur.Neyse senin gitarda daha tiz sesler elde etmek istiyorsan seymour duncan jazz sap/ JB köprü ikilisi iyi olacaktır.Daha açık sese sahip ve aklına gelebilecek her türü, her tonda çalabileceğin manyetikler bunlar.Nereye çekersen oraya gider hesabı.

Gitarının ağacını, köprüsünü falan yazarsan biraz daha spesifik seçimler önerebilirim.

Vai tonuna gelince dimarzio ile elde edilecek iş değil o.Vai sayısız farklı alet bir yana bir sürü ses mühendisi kullanıyor o ses için.Yani uğraşma bence.Evolution taktırmakla elde edeceğin tek şey, gereğinden fazla tiz ve dijital sesler olacaktır.

Geri