Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Ufak bir deneyim aktarayım hepinize...

Bu manyetik değiştirme işlerine fazla bulaşmak faydalı değildir. Evde kullandığınız alet edevat özellikle alt seviyedeyse (100-200 dolarlık efektörler, bilgisayar kolonları vs gibi) ve manyetiği değiştirmeye kalkarsanız pek bir fark algılamazsınız. Zamanında PS4 ümün üstünde kendi manyetiği varken elime para geçtiği için Seymour Duncan TB4 aldım. Manyetiği taktım, O zaman ki aletlerim ise 19 watt drive marka anfi ve zoom 505 ti. Açık söyleyim o aletlerle yeni manyetiği denerken çok bariz bir fark göremedim. Sadece biraz daha güçlü bir soundu vardı o kadar.
Fakat şöyle bir fark yarattı, Aynı marka aynı model gitarla beraber konser verdiğim zaman benim gitar diğer gitarın soundunu bastırdı. Yani dediğim gibi 100 dolar para verip manyetiklerinizi değiştirmeden önce iyi düşünün. Çok büyük bir fark algılayamassınız ev ortamında. Anca yüksek wattlı bir ses çıkışında ya da ciddi işlerde bunun farkına varabilirsiniz ki oraya gelinceye kadar her manyetiği EQ ayarlarıyla istediğiniz sounda yaklaştırırsınız. Manyetikler genellikle gitarın ağacından tutun köprü çeşidine kadar bin bir türlü detaydan etkileniyor. Her manyetik her gitarda aynı soundu veremiyor. Hatta aynı marka manyetikler bile bazen farklı oluyor. Yani bir adet japon jackson alıp tb4 takmakla o gitar amerikan soundu vermiyor. Bire bir deneyimlemiş ve yaşamış biri olarak söylüyorum bunu :)

Saygılar

SiLeNoZ demiş ki:
Ufak bir deneyim aktarayım hepinize...

Bu manyetik değiştirme işlerine fazla bulaşmak faydalı değildir. Evde kullandığınız alet edevat özellikle alt seviyedeyse (100-200 dolarlık efektörler, bilgisayar kolonları vs gibi) ve manyetiği değiştirmeye kalkarsanız pek bir fark algılamazsınız. Zamanında PS4 ümün üstünde kendi manyetiği varken elime para geçtiği için Seymour Duncan TB4 aldım. Manyetiği taktım, O zaman ki aletlerim ise 19 watt drive marka anfi ve zoom 505 ti. Açık söyleyim o aletlerle yeni manyetiği denerken çok bariz bir fark göremedim. Sadece biraz daha güçlü bir soundu vardı o kadar.
Fakat şöyle bir fark yarattı, Aynı marka aynı model gitarla beraber konser verdiğim zaman benim gitar diğer gitarın soundunu bastırdı. Yani dediğim gibi 100 dolar para verip manyetiklerinizi değiştirmeden önce iyi düşünün. Çok büyük bir fark algılayamassınız ev ortamında. Anca yüksek wattlı bir ses çıkışında ya da ciddi işlerde bunun farkına varabilirsiniz ki oraya gelinceye kadar her manyetiği EQ ayarlarıyla istediğiniz sounda yaklaştırırsınız. Manyetikler genellikle gitarın ağacından tutun köprü çeşidine kadar bin bir türlü detaydan etkileniyor. Her manyetik her gitarda aynı soundu veremiyor. Hatta aynı marka manyetikler bile bazen farklı oluyor. Yani bir adet japon jackson alıp tb4 takmakla o gitar amerikan soundu vermiyor. Bire bir deneyimlemiş ve yaşamış biri olarak söylüyorum bunu :)

Saygılar

oh be sonunda biri yazdı şu olayı güzel güzel silenoz eline sağlık.
arkadaşlar manyetik işin son adımı artık kendinize özgü sound yaratma olayı bu. bir arkadaşım çuvalla para verip sd nin bir manyetiğini almıştı int.ten baktım mid ağırlıklı bir manyetik ama arkadaşın amfisi mid.leri vermekte son derece yetersiz (10watt maniac) e ne anladım bu işten ????

HeLp Me...

Herkse Mrb.Arkadslar ya ben elektro'ya baslıcam ama cok fzla da bilgim olmadıgı icin ne alcam bilmiyorum.Aslında cok marka var bildigm ama pahalı.Bugun bi dukkna gittim elektro alcam dedim bana SX die bi marka verdi( Hic duydunuzmu) Kötü gbi gorunmuyo ama Floyd Rose gitar Fender kasa,2 Single Coil, 1 Humbucker manyetik var.modeli SX Vİntage Series.Tonu ve klavyesi guzel.320 $ dedi.amfi yerine de Digitech Processor verdi.Onay verirsem alcam ama bana yardm edin ya cok acil bilgiye ihtyacım var bi yandan da almak istiyorum.ben amatorce kendi kendime çalcam onun icin.Ve yeni baslıyorum.Bana fikir verirseniz cok sevinirm....

Bende sinir oluyorum.Adamlar js30a uygun hardcase yok dedi yaptıralım dediler kardeşimde he demiş 23 hafta dediler 2 haftayı geçti hala ortada case yok.Vallahi adanadan otobüs kaldıracam basacam laylaylomu.

Neyse burası değidi bu yazının yeri ama dayanamadım.

Selamlar Arkadaslar,

Bundan birkac sayfa once Jackson DX10D'nin Turkiye ve ABD fiyatlarini yazmistim. Simdilerde tekrar bahsi acildigi icin yazayim dedim.
LayLayLom fiyati 850 Euro (Yaklasik 1150$)
ABD fiyati 350$
Buradan para verip almadan once iki kere dusunun bence...

darkmatter

Re: HeLp Me...

uygaraxl demiş ki:
Herkse Mrb.Arkadslar ya ben elektro'ya baslıcam ama cok fzla da bilgim olmadıgı icin ne alcam bilmiyorum.Aslında cok marka var bildigm ama pahalı.Bugun bi dukkna gittim elektro alcam dedim bana SX die bi marka verdi( Hic duydunuzmu) Kötü gbi gorunmuyo ama Floyd Rose gitar Fender kasa,2 Single Coil, 1 Humbucker manyetik var.modeli SX Vİntage Series.Tonu ve klavyesi guzel.320 $ dedi.amfi yerine de Digitech Processor verdi.Onay verirsem alcam ama bana yardm edin ya cok acil bilgiye ihtyacım var bi yandan da almak istiyorum.ben amatorce kendi kendime çalcam onun icin.Ve yeni baslıyorum.Bana fikir verirseniz cok sevinirm....

sx ler 150-200 dolar civarı.Sakın o kadar para verme.O paraya cort, washburn falan bulursun.

Arkadaşlar ben Jackson almak istiyorum ama istanbul laylaylomda çok pahalı(nerdeyse 3 katı) olduğunu gördüm. alternatif satış noktası var mı? Ayrıca İbanez S serisinden kullananların yorumlarını almak isterim thanks ...

ben rga321f almaya karar verdim. izmir de bir yerle anlaştım getirtcekler. kore var ellerinde ama japonu 200 $ farkediyor. nedir bu kore japon olayı. bi de bunların fiyatları ne kadar yurt dışındA falan..

lic_x demiş ki:
ben rga321f almaya karar verdim. izmir de bir yerle anlaştım getirtcekler. kore var ellerinde ama japonu 200 $ farkediyor. nedir bu kore japon olayı. bi de bunların fiyatları ne kadar yurt dışındA falan..

Uzak doğu mallarının hepsi aynıdır hemen hemen.Çok fark yok aralarında,hepside yerigeldiğinde tropikal iklimde yetişen 5 para etmezağaçları kullanıyorlar,takıl kafana göre :D

lic_x demiş ki:
blues peki ne düşünüyorsun. başka seçenekleri var mı ibanezin :) usa falan...

Usa modeller satılıyor yabancı sitelerde.

İbanez alacaksan helde Türkiyeden uzakdoğudan başka şans yok.
Ama dediğim gibi uzakdoğu malları pek fark etmiyor üç aşağı beş yukarı aynı oluyorlar,ağaç stoku tükendimi o bölgelerde yetişen tropikal iklim ağaçlarını kullanıyorlar.

Ama şöyle bir dalgada var,bu uzakdoğu malları alırken dikkatli olmak lazım,denemeden almamak lazım çünkü kaliteleri standart değil.

benim bikaç sorum olucak
öncelikli olarak Ibanez RG320FM düşünüyorum,daha önceden de söylemiştim sanırım. Eğer bunu tntden alamazsam diğer yerlerde 630 dolar, o zaman biraz daha ekleyip S470 almayı düşünüyorum.

1- Bu gitarları depodan önümde kutudan çıkararak alma şansım var mıdır?

2- Wizard,wizard II vs. bunlar ne farkeder?

ve siz hangisini önerirsiniz? Iced earth,slayer gibi şeyler çalıyorum.

lic_x demiş ki:

Valla o gitarın Koresi olduğunu sanmıyorum.Ibanez prestige modeli çünkü.2005 yılında çıkmış ve prestige bir Ibanez'dir.Dikkat et başka model getirmesinler sakın.Dikkat etmen gereken özellikler, flamed maple olacak, dimarzio-ibz manyetik olmalı, gibraltar plus sabit köprü olmalı, maun gövde olmalı, prestige klavye olmalı.Belki Kore olanı 121a dır bilemiyorum.

Ibanez'lerin Japonları da Koreleri de işçilik olarak oldukça iyidir.Sadece Korelerde biraz daha 2.sınıf malzemeler kullanılıyor.edge pro II köprü, powersound manyetik gibi.Ama onlar modifiye edilirse çok daha iyi olur, dediğim gibi işçilik iyi Kore'de.Buna karşın Japon modeller işçiliğinin mükemmel olması yanında çok da kaliteli malzemelerle üretiliyor.Gibraltar plus inanılmaz bir köprüdür mesela.Prestige RG lerdeki maunlarda uzun süre bekletilmiş yüksek kalitede maunlardır.Keza dimarzio-ibz lerde mükemmel manyetikler.Ibanez saplar konusunda ise konuşmama gerek yok, en ucuz modellerde bile mükemmel saplar var.

Eğer bir Fender alacak olsaydın dikkatli ol derdim.Ama bana göre Ibanez seri üretim gitarlarında bile belli bir kaliteyi tutturabilen bir firma.

sağolun arkadaşlar herkese teşekkürler. peki fiyet konusunda bir bilginiz var mı? kazıklanmıyalım. gerçi türkiye de olduğumuzdan dolayı hep kaık yiyoruz ama neyse... :)

dorlin demiş ki:
benim bikaç sorum olucak
öncelikli olarak Ibanez RG320FM düşünüyorum,daha önceden de söylemiştim sanırım. Eğer bunu tntden alamazsam diğer yerlerde 630 dolar, o zaman biraz daha ekleyip S470 almayı düşünüyorum.

1- Bu gitarları depodan önümde kutudan çıkararak alma şansım var mıdır?

2- Wizard,wizard II vs. bunlar ne farkeder?

ve siz hangisini önerirsiniz? Iced earth,slayer gibi şeyler çalıyorum.

1.Şansın karşıdaki satıcının ruh haline bağlı siniri tutarsa yok elimde bunu alacaksan alırsın da diyebilir dersenki almam o zaman belki çıkarabilirler ama eğer gerçekten depoda yoksa almadığınla kalabilirsin :LOL:

2)Wizard, Wizard II benim bildiğim kadarıyla tuşeleriyle ilgili incelikleri filan sen hangisinde rahat edersen kullanış açısından onu dene kullan çünkü bazısı kalın sever bazısı ince ;)

3)Hangisini önericeğimi ben sölemeyim daha bilgili arkadaşlar var burda ama soundunu sevdiğini al gitarları dene ;) 8)

Geri