Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

yaw ben gitar almak istiyorum fakt fender yada gibson arasında gidip geliorum.Yda kaliteli bi gitar ın hang özelliklerine dikkat etmemm gerekir
bilen varmı :roll:

Öncelikle ağacı. Diğer şeyler değişir ama ağacı değişmez. Sonra manyetikler ve diğer elektronik parçalar önemlidir. Son olarak da metal parçalarının kalitesine bakarsın. Gibson alırsan (USA) bunlar büyük ihtimalle iyi kalitede olcaktır. Tabi dikkat etmen gereken bazı sakat modeller var. Fender alırsan işte orda durum değişiyo ondan dikkatle incelemek lazım. Tabi bunlar "kaliteli" gitar özellikleri. Eğer ne tür müzik yaptığını da söylersen Gibson mı Fender mi konusunda yardımcı olabiliriz.

Gitar , analog set , marshall dsl ya da tsl + kabin

Arkadaşlar ; gitar , analog set , marshall dsl ya da tsl + kabin almayı düşünüyorum ... Böyle bir setup düşünüyorum ... Öncelikle böyle bi setup uyumlu olur mu , gereksiz mi ? John Petrucci'nin gitarını almayı düşünüyorum(musicman 6 tel imzalı seri fiyatları değişkenlik gösteriyor ama istediğimin 1725 $ olması gerekiyor.) Hiç bir şeyi henüz kesinleştirmedim , oluşum aşamasında diyebiliriz ... ÖNERİLERİNİZE ve FARKLI DÜŞÜNCELERİNİZE gerçekten ihtiyacım var ...

Gitar , analog set , marshall dsl100 ya da tsl100

Arkadaşlar bunu düzeltme olsun diye yazıyorum ... Marshall dsl100 ya da tsl100 olacak ... Dsl , tsl diye bırakmışım ... Kusura bakmayın .

Analog harici , gitar + tsl100 half stack (yurt dışı toplam 3765$ ) ... Arkadaşlar sizce bu parayla daha değişik ya da daha iyi nasıl bi şeyler yapılabilir , nasıl değerlendirilebilir ? Bunu cevaplamanıza gerçekten ihtiyacım var ... Bir de tsl100 half stack ile dsl100 stack arasındaki farkları bilen özellikle kullanmış olan varsa lütfen beni aydınlatsın ... ÖNERİLERİNİZİ ve CEVAPLARINIZI bekliyorum .

ilk kez mi gitar alıyorsun anlamadım ki?sanki öyle bir hava sezinledim.
neyi beğeniyorsan onu al gerçi.evde kullanacaksan kafa+kabin işine yaramaz bu arada :D

Yok ben bi süredir çalıorum . Yazları da grubumla barda çıkıyoruz . Ben de şu an squire stratocaster , 20 watt amfi , zoom 4040 var . Bu sistem bana cidden yetmio . Artık doğru düzgün bi sound la çalmak istiyorum . Onun için biraz masrafa da girerek iyi bi şeyler toparlamak istiyorum .

washburn wr154 marka gitarım var iki ay önce srv ye bakıma bırakmıştım aldığımda floyd rose un eskisine nazaran çok daha sert durduğunu gördüm yani çok rahat hareket ettiremiyorum,tellerin kalınlığında bi deişiklik olmadı sadece sap ayarı entonasyon vs yapıldı ve arkasında iki yay var bir değişiklik yok yani sizce bu durum nedendir zorlamaya korkuyorum çünkü

gu1tar1st demiş ki:
Yok ben bi süredir çalıorum . Yazları da grubumla barda çıkıyoruz . Ben de şu an squire stratocaster , 20 watt amfi , zoom 4040 var . Bu sistem bana cidden yetmio . Artık doğru düzgün bi sound la çalmak istiyorum . Onun için biraz masrafa da girerek iyi bi şeyler toparlamak istiyorum .
Önceden bahsettiğin setup gayet iyi ama biraz daha açman gerek. Öncelikle, gitar olarak ne düşünüyorsun? Analog setupta nelere yer verceksin? Tsl100 iyi bir amfidir ama dsl ile arasındaki fark ise tsl de üç, dsl de iki kanal olması. Bence öncelikle amfini değiştir çünkü 20 watt amfiden verim alamazsın konser için. Daha sonra da gitarını değiştirirsin. Yaza az zaman kaldı hepsini tamamlayamazsan bence bu sırayla alışveriş yap: Amfi, gitar, analog setup. Son olarak da ne tarz müzik yaptığını yazarsan daha iyi bir sistem için önerilerde bulunabiliriz.

SLiPKnOTh demiş ki:
washburn wr154 marka gitarım var iki ay önce srv ye bakıma bırakmıştım aldığımda floyd rose un eskisine nazaran çok daha sert durduğunu gördüm yani çok rahat hareket ettiremiyorum,tellerin kalınlığında bi deişiklik olmadı sadece sap ayarı entonasyon vs yapıldı ve arkasında iki yay var bir değişiklik yok yani sizce bu durum nedendir zorlamaya korkuyorum çünkü

Sap ayarı ve entonasyon ayarı çok ayar gerektiyse köprüdeki basıncı artırabilir, normaldir, zorlamayla bir şey olacağını sanmam. Yine de endişe ediyorsan, tel kalınlığı ve yay sayısı ile oynayabilirsin.

$imdi beLki kinarsiniz bilemeyecegim, beLkide daLga geçeceksiniz ama eğer konu payLa$mak ve ogrenmek icinse soruLarim oLacakti.OnceLikLe tanitayim kendimi;

13 ya$inda Izmir'de death metaL,power metaL dinLeyen bir ogrenciyim ve gitar biLgim yok.Ben bir eLektro gitar aLmak istiyorum verecegim para da 200-250 YTL yi a$mayacak.Yeni ba$LayanLar icin ideaL bir $ey oLmasi onemLi benim icin bana bana gore gitar modeLLeri,fiyatLari ve gitarLar hakkinda anLayabiLecegim diLde bilgi verebiLir misiniz?

$imdiden Te$ekkurLer...

Öncelikle biraz daha Türkçe yazmaya çalışırsan iyi olur ekşi tarzı değil :) Benim dışında bi'çok kişi de sanırım biraz daha para biriktirmeni söyleyebilir sana..

Fiyatına göre en iyi seçim olur ama seni ne kadar idare eder orası tartışılır. İlk gitarın olacaksa olur ama ilk gitarın değilse (daha önce klasik falan çaldıysan) biriktir daha derim..

arkadaşım bence önce bir mydukkan.com fiyatlarına göz at. yeni başlayanlar için bu fiyat olaylarında bayakazık atıyorlar bazen.

200-250 ytlye başlayacaksan cort x2 tavsiye ederim başlangıç açısından zannedersem bu paraya alabilirisn,ikinci el oalrakta 150 ytl civarı bu aletler.
bunun dışında envai çeşit gitar var, ama yeni başlıyorsan floyd rose tremololu gitarlardan uzak dur biraz zordur kullanması ve ucuz gitalarda olanları pek kaliteli olmuyor.daha üst model şeylerde tabiki alaiblirsin.

bunun dışında fender stili gitarlar var ama power yada death yapacaksan en iyis x2 veya kx5 te var ama o fiyata mı bilmiyorum. www.mydukkan.com dan bir bak gitarların fiyatlarına beğendiğini seç al derim.

200-250 ytln varsa o parayla gitarı al önce sonra bir amfi al derim.amfi alcam diye ucuz ve dandik bir gitar alma bence

Elindeki para çok fazla değil benden söylemesi. Biraz daha biriktirsen iyi olur. Cort un hangi model? Onu da söyler misin lütfen. Biraz daha kasıp ikinci elden güzel bir gitar alabilirsin. Bence araştır biraz. Biz de yardımcı olabiliriz isteklerin doğrultusunda. Kolay gelsin.

aquestionofheaven demiş ki:
$imdi beLki kinarsiniz bilemeyecegim, beLkide daLga geçeceksiniz ama eğer konu payLa$mak ve ogrenmek icinse soruLarim oLacakti.OnceLikLe tanitayim kendimi;

13 ya$inda Izmir'de death metaL,power metaL dinLeyen bir ogrenciyim ve gitar biLgim yok.Ben bir eLektro gitar aLmak istiyorum verecegim para da 200-250 YTL yi a$mayacak.Yeni ba$LayanLar icin ideaL bir $ey oLmasi onemLi benim icin bana bana gore gitar modeLLeri,fiyatLari ve gitarLar hakkinda anLayabiLecegim diLde bilgi verebiLir misiniz?

$imdiden Te$ekkurLer...

250 liraya 2. el cortlara bak. X-6 senin işini görür.

Bugün İstanbuldaydım Roland cube 30almak için ilk önce distribitörü olan Zuhale gittim .Orada 320$(kdv dahil) olduğunu söyledi ,gitarımın markasının sordu, cort kx1 dedim aman niye cort aldın işe yaramaz tarzı şeyler söyledi.Sonra Ant ta kampanya olduğunu bildiğim için Ant müziğe gittim gayet kibar karşılandım yardımcı olundu(Ant hakkında kötü söylentiler duyduğum halde) 236$'a( kdv dahil) aldım.Benim anlamadığım bir firma hem distribitör (ZUHAL MÜZİK)olup hem de distribitör olmayandan(ANT MÜZİK eski distribitör) daha pahalı nasıl satar malını. Zuhale tekrar uğrayıp(digitech yetkilisi) digitech rp200 aldım 225$ (kdv dahil)
:idea: .Şimdi düşünüyorum biraz daha para ekleyip daha iyi bir setup kurabilirmiydim diye ama yolun daha başındayım şimdilik alışmak neyin ne işe yaradığını anlamak için bunlar yeterli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :?:

Geri