Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Slaytanic demiş ki:
ha bide aklima gelmisken sormak istiyorum eski metallica tonlari (80lerdeki thrash tonu desek daha doru olur sanirim) ayarinda tonlar elde etmek için ne yapmaliyim. bende jackson sl1 var bridgede tb4 takili bunun yerine daha yüksek çikisli duncan distortion veya duncan dimeducker almam daha mantikli olurmu?birde distortion tonu için rocktronlara yönelmelimiyim yoksa sansamp gt2 isimi görürmü bu konuda. bir arkadas1m ikinci el rocktron taboo artist almis telefonda resmen master of puppets'taki "jin jin"li tonu aldigini söyledi (benzetme için kusura bakmayin :))

james: ride the lightning - and justice for all arası EMG 81/81, siyah albüm zamanından beri de EMG 60/81. kirk hep 81/81

"I started using EMGs on the 'Ride the Lightning' Tour. They attracted me because of their tight low end." J. Hetfield - Guitar World, October 1991

bu da emg 81 + pod xt ile elde edilebileceklere bir örnek:

http://www.cs.umu.se/~c02lcr/mp3/sandman.mp3

jacksonların modellerini bilirsiniz.. sapı uzun olur sola doğruda uzun bir çıkıntı olur kolunuzun altında.. bende jacksondan taklit sb dreams var(ayarları güzel sesinide güzel yaptım) ama bi eksiklik var gitar çok ağır ve konumun altında kalan kısım beni çok rahatsız ediyor .. o bölümün arkasında ve önünde gerekli hiç bişey olmadığı için bi atölyeye götürüp kestirmeyi düşünüyorum..
1.gitarın ağırlık dengesi bozulursa çokmu kötü olur?
2.tünelden bi tane atölye tavsiye edin
3.rengini ve şeklini kesildiği anlaşılmayacak gibi düzeltebilirlermi?

Sakın yapma o orda başuna yok sonuçta sesi titireşimlerden oluşuyor.Sen ağacı kestirim derken tonunu bayabi değiştirisin.Bence çalış stilinde biraz değişiklik yap ama gövdeyi sakın kestirme.

Arkadaşlar sonunda İbanez rg350dx ime ve mg30 uma kavuşmuş bulunmaktayım gitar umduğumdan çok güzel tonlar verdi ve parasının hakkını verdi bir kaç modifiyeyle işi hallolacak gibi... 8) Anfiyide zaten bilen biliyor bize laf söylemek düşmez ;)

Aravil demiş ki:
Arkadaşlar sonunda İbanez rg350dx ime ve mg30 uma kavuşmuş bulunmaktayım gitar umduğumdan çok güzel tonlar verdi ve parasının hakkını verdi bir kaç modifiyeyle işi hallolacak gibi... 8) Anfiyide zaten bilen biliyor bize laf söylemek düşmez ;)

Hayırlı uğurlu olsun o zaman ;)

Aravil bende o gitarın çok benzeri olan 370dx var.Sanırım renk hariç aynılar.Ben floyd rose sevmem ama gerekir diye yedekte tutuyorum bu gitarı.Sana 1-2 tavsiyem olacak:

Sakın gaza gelip tb4 taktırma çok fazla cırtlak ses veriyor.Basswood ile hiç uyumlu değil.

Basswood ile en uyumlu olan manyetikler bence alnico II mıknatıslı olanlar.Ben sana köprüde Seymour Duncan Custom Custom öneririm.Sapta ise zevkine kalmış, ama önerim biraz sert blues tonuyla pearly gates olacaktır.Gerçekten bu iki manyetiğin basswood ile verdiği seslere inanamazsın.

Ama ben "slayer, pantera" falan takılacağım diyorsan custom custom seni kesmez.O zaman köprüye daha sert bir sounda sahip "Seymor Duncan Invader" öneririm.Dimebucker da olabilir ama basswood ile denemedim, uyumlu mudur bilmiyorum.

Basswood'da CC/PG ikilisi tecrübeyle sabit mükemmel ton veren manyetikler, ama aşırı sert çalanlar için iyi olmayabilir. 80's glam, rock, blues ve judas priest tarzı melodik heavy metal için mükemmel bir ikili bence.

Amplifikatörünün de overdrive kanalı çok hoş bence, güzel bir processor almadığın sürece gidip de distortion pedallarına para verme.

Aytaç,iyi hoş önerilerde bulunmuşsunda sen bu önerileri hangi tarza göre yapıyorsun?

Önerdiğin manyetikler süper aletler fakat ben o manyetiklerin o gitarda iyi aonuç vereceğini zannetmiyorum.Tabi kendi zevkime göre yorum yapıyorum..

Eğer bu arkadaşın aldığı gitarın gövde sap kombinasyonu Maun veya benzeri bir ağaç olsaydı eminim o önerdiğin mayetikler çok hoş sonuçlar verirdi..

Ben köprüye kesinlikle JB öneririm.Sap arkadaşın zevkine kalmış...

Dostum tb4, yani JB; basswood olan bu gitarla uyumlu değil.Aşırı cırtlak ton veriyor.Nitekim bir arkadaşım gazlamayla takmıştı, sonra 250k lık potanslardan mı ne taktırıp sorunu çözmüştü.rglerde standart olarak 500k var.(bu arada ben potanslardan anlamıyorum sormayın o konuda)

Dediğim gibi CC/PG genel tarz için mükemmeldir.Sert metal türleri için ise Invader/PG.

Jb lerin genel anlamda cırtlak tonlar verdikleri doğru,zaten bende bu tür tonları seviyorum,özellikle soloda...

Ben Basswood da olsa Jb takardım köprüye..

eh be ikidir yanlış yere yazıyorum sorumu :oops: bu sefer tutturcam inşallah
sorum kısaca şöyle:
washburn n2 mi alsam cort x11 mi alsam (sıfır bunlar)

Aravil demiş ki:

Bende de rg350dx ve köprüsünde Seymour Duncan CustomCustom manyetiğe sahibim , fakat diğer arkadaşlara katılmadığım tek nokta var, o da şu ki onlar bu manyetikle slayer gibi sert müzik yapan grupların şarkılarını çalamayacağını söylemişler. Bence durum böyle değil. Direkt amfiye bağlanıyorsan yüksek gain, yüksek tiz ve basla ve mid lerin düşükken veya iyi bir processor'un varsa onun metal tonuyla -ki digitech öneririm- bu şarkıların ritmlerini gerçeğine yakın bir şekilde yapabilirsin. Sololar için ise bence 350dx in üstündeki neck manyetiği iyi, ama illa ki değiştireceksen neck'e SD pearly gates veya DiMarzio paf pro takabilirsin. Gitarının üzerindeki single iyidir, ama değiştirmek istersen DiMarzio Blue Velvet öneririm, mükemmel blues tonları yakalayabilirsin bu manyetikle. JediMaster-Revan doğru söylemiş, analog pedala da overdrive için para verme, amfinin overdrive kanalı gayet iyi -bende de vardı ordan biliyorum- efekt istiyorsan da analog pedala yakın kalitede efektleri olan digitech processorları öneririm. Özellikle gnx serisini. gnx lerin tonları da iyidir.
biraz yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. sana yeni gitar ve amfinle mutluluklar... :p

Değerli yorumlarınız için teşekkürler...Gitarın neck manyetiği şu an için gayet iyi ama yaz gibi gitarı tam bir elden geçirmeyi düşünüyorum yurtdışına çıkarsam işim çok daha kolaylaşacak o zaman hangi manyetğik nasıl ses verdi kendi görüşlerime göre buraya yazarım umarım bazı arkadaşlarda benim sizden faydalandığım gibi onlardan faydalanır 8) ;)

Geri