Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

01 demiş ki:
Amrakh demiş ki:
01 demiş ki:
kenny demiş ki:
merhaba,kıvılcım muzikte şu anda mevcut olan "mirror top ibanez RG450LTD " hakkindaki fikirlerinizi alabilirmiyim ? uzun vadede bir ibanez dusunmekteyim sert ve dolgun disrtortion tonu ama aynı zamandada guzel clean ton arıyorum..Metal ve turevleriyle ugrasıyorum..tesekkurler.

Rg450 ltd yi bende bir aralar düşünmüştüm güzel bir şeye benziyor .Fakat senin istediğin o "dolgun" tonu vermez.Hiçbir ibanez in de verebileceğini sanımıyorum..

Dolgun ve güçlü saund u ancak Gibson lardan alabilirsin ;)

Bende hastayım o saund a ama Gibson lar ın parasıda adamı hasta ediiyor!!

söylediklerine katılıyorum, ama belki ibanez s serisinden o tonlara yakın tonlar alabilir, maun ne de olsa, fakat sen daha iyi bilirsin, yanılmıyorsam sende vardı, hatta modifiyeli
bir de bence rg450, metal ve türevleri için fena olmaz, manyetikleri değişirse, olumsuz sonuçlar çıkacağını pek sanmam

Ben kötü bir gitar demedim,kötü sonuçlarda verir demedim :)

Gayet güzel bir gitar,fakat arkadaş dolgun ton olayından bahsetmiş..

Dolgun ve içli tonları o gitarlardan almak zor baya zor :)
İnanmayan buyursun denesin...

Kaç senedir ibanez kullanırım,s470 bir yana jem 555 var bende bu gitardan bile o dolgun içli tonları alamıyorum buyur gerisini sen hesap et ;)
tamam aga ben de zaten sen daha iyi bilirsin dedim ;)

kenny demiş ki:
rg ve s serisinin solo performansları nasıldır sizce ? agır ve sert rifler kaldırabildigi kadar sololarında altından kalkabilirmi ? gerci manyetige de bakan bir faktör ama yinede yardımcı olursanız sevinirim..
S serisinden S1625 begenmiştim ama uretimden kalkmış malesef..1000-1200 dolar civarı hangi s alınır ?

Ben S serisinden sadece s470 i dneme şansım oldu ve şu an kullandığım gitarlardan.

s 470 güzel,ritm de kaba tonlar alına biliyor(tabi birazda manyetiğine bağlı) brıdgede JB var acayip cırtlak güzel tonlar alabiliyorum..

yani anlayacağın s 470 güzel bir gitar.bence diğer modellerde o kadar para verme...DrB usta önceki sayfalarda baya bahsetmişti maple kaplama olayı handikap olabilir...zira daha yüksek modellerde maple kaplama var...

düşün taşın dene öyle karar ver...Önceki sayfaları incelersen bende diğer arkadaşlarda baya bir açıklama yaptık s ler üzerine...

Kolay gelsin..

Cort X6'yı hiç sevemedim. Gitar alacağım bir dönemde denemiştim. Yani birçok gitarla kıyasladım. Manyetik modifiyesi şart. Ağaç karakteri de hoşuma gitmiyor. Şekli kişiye göre rahat gelebilir. Bence rahat. Yanlış hatırlamıyorsam sap/klavye/tuşe de rahattı. İlla alacağım diyorsan al... Kullanan ve beğenen çok... Ben sevmiyorum...
Ayrıca 350YTL'ye ikinci el KESİNLİKLE ALMA! Modifiye edilmişse ayrı... İzmir'de 280$~390YTL'ye sıfırı var. Forumdan 170-200$ civarında ikinci eli kolaylıkla bulunabilir.
Uygun manyetik seçtikten sonra hangi gitarla metal yapılmamış ki?
Kolay gelsin...
Edit: Arama motoruna x6 yazıp sonuçları okuyabilirsin...

aktif manyetik ile pasifi beraber kullanmak herhangi bir negatiflik yaratırmı :?: hiç denemedim daha önce, birinden bişeyler duymuştum bi ara ama hatırlamıyorum şimdi..

LiLLian demiş ki:
elektro gitara baslamak istiyorum...eger becerebilirsem metal calmayı düşünüyorum ama gitarlar ve fiyatları hakkında pek bilgim yok :( beni şöyle 3-4 yıl idare edicek ve cok pahalıya gelmicek bişi istiyorum,belki cok abartıyorum ama ögrenciyim yapabilicegim bişi yok...2. el de olur, ne dersiniz?bi fikir verebilir misiniz rica etsem?
abilerim böyle bi mesaj atmıstım,arada kaynıyo galiba,bi yardımcı olursanız cok sevinicem.. :oops: :D

zaten hepsi pahalı..seni 4-5 yıl idare edicek gitar daha anasından doğmadı diyecegim saçma olcak ama oyle.başlarsın dandik bi tanesiyle 2 yıl sonra da değiştirirsin.hep boyle olmuştur bu....

ikinci el almış olduğum gitarımın klavye arkasında sanırım rutubetten oluşmuş leke gibi şeyler var, acaba klavyenin arkasını sl1 ler gibi tamamen gövde rengine boyatabilir miyim?

istanbulda kim yapar bu işi? ayrıca zımparalanması gerekir mi?

vileshome demiş ki:
aktif manyetik ile pasifi beraber kullanmak herhangi bir negatiflik yaratırmı :?: hiç denemedim daha önce, birinden bişeyler duymuştum bi ara ama hatırlamıyorum şimdi..
Ben de hatırlıyorum, galiba çıkış gücü farkından dolayı ses miktarı farklı oluyor denmişti. (Fakat büyük sistemlerde-konser/en azından bar-sorun olurmuş. Evde zaten çok farkedilmiyor ya aktifin olayı.)Eğer böyleyse iki volume potu ile (biri aktifin, diğeri pasifin) daha olumlu sonuç alınabilir.

LiLLian demiş ki:
elektro gitara baslamak istiyorum...eger becerebilirsem metal calmayı düşünüyorum ama gitarlar ve fiyatları hakkında pek bilgim yok :( beni şöyle 3-4 yıl idare edicek ve cok pahalıya gelmicek bişi istiyorum,belki cok abartıyorum ama ögrenciyim yapabilicegim bişi yok...2. el de olur, ne dersiniz?bi fikir verebilir misiniz rica etsem?
Bu başlığı gözden geçir, birçok gitar hakkında yorumlar var... İkinci el piyasası canlı, karlı bir gitarı beğenirsen sıfır ya da ikinci el al. Sonradan kafa kafaya ya da ufak miktarlar ödeyerek takas yapabilirsin. 3-4 yılda 3-4 gitar değiştirirsen devamlı daha iyi gitarlar kullanmış olursun. Böylece aklında "3-4 yıl götürür mü ki bu?" gibi sorular kalmaz... Yeni başlıyorsan zaten bir çok gitar 2-3 yıl rahat götürür. Tek problem herhangi bir ay içinde zevklerinin tepetaklak değişebileceği... Şimdi metal gitarı istiyorsun ama 1 yıl sonra blues zevk verebilir. Bunlar da hallolmayacak şeyler değil...

Reeve demiş ki:
ikinci el almış olduğum gitarımın klavye arkasında sanırım rutubetten oluşmuş leke gibi şeyler var, acaba klavyenin arkasını sl1 ler gibi tamamen gövde rengine boyatabilir miyim?
istanbulda kim yapar bu işi? ayrıca zımparalanması gerekir mi?
Boyanır. Luthierler yapar. Bildiğim kadarıyla zımparalanması gerekir. Çünkü direk ağacın üstünde boya yok. Gövde boyalarının altında 1-2 kat yardımcı maddeler sürülüyor...

teşekkür ediyorum gogostar,

peki istanbulda kim yapar bu işi?

en önemlisi bir gün içinde biter mi? ben günübirlik gelebiliyorum ve o gün mutlaka dönmem gerekiyor, bir güne yetişir mi bu işlem :?:

Ben İstanbullu değilim. İzmir'de olsan yardımcı olurdum ama İstanbullu ustalar çok... Galiba Tünel'de en az 4 tane var. Forumu araştır, adres ve telefonlarına kadar olacak bir yerlerde... Ayrıca onlar hakkında yapılmış yorumlar da mevcut...
İşlemin bir günde biteceğini sanmıyorum. Ayrıca bu luthierler değişik insanlar... Çalışma yöntemleri falan değişik oluyor. Bir de herşeyden ötesi -Allah yardım etsin- aşırı yoğun oldukları dönemler oluyor. Neden böyle dedim çünkü emek, alın teri işi yapıyorlar. Büyük ihtimalle seni sıraya koyacaklardır... Kolay gelsin...

vileshome demiş ki:

Ben kullanıyorum, bridge emg-81 mid ve neckte fabrike pasif manyetikler var. Pasiflere geçince volume biraz düşüyor onun dışında bir eksi yönü yok...

Geri