Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

ravenwoods demiş ki:
bi arkadaşımın dediğine göre 500-600 milyonluk ibanez ler 5 para etmezmiş doğrumu :( bide başlangıç için ne önerirsiniz şu uygunmudur.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2206&gid=110

KaRaBaSH demiş ki:
o arkadaşına benden selam söyle. o fiyatlardaki ibanezlerin tek sorunu birinin öbürünü tutmaması. bir tanesi çok çok iyiyken öbürü çok kalitesiz olabiliyor. yani işçilik standard değil. o yüzden iyice deneyerek almanı öneririm.

KaRaBaSH, aslında cevabı kendin de vermişsin, "öbürü çok kalitesiz olabiliyor" yani bu gitar 500-600 lira etmeyebilir...

Marka tartışması yaratmak istemem ama genel olarak bakıldığında Ibanez'in 500-600 liralık gitarlarını ortalama olarak kabul edersek, Jackson'ın en kötü modelleri o paraya alınıyor. 500-600 liralık Jackson beş para etmez demek çok daha mantıklı oluyor.

Bir de başka markalar var (isim vermek istemiyorum, tartışma çıkıyor) fiyat/performans oranları çok daha iyi. Ibanez'i onlarla kıyaslayınca ortaya Ibanez'in beş para etmeyeceği ortaya çıkabilir. Yani bu beş para etmez lafı kıyas yapıp da söylenmişse haklılık payı vardır diyorum.

Bir de bu fiyatlardaki Ibanez'lerden birisinin iyi diğerinin kötü çıkma durumunu göz önüne alırsak iyi olanın da hakkını yemeyelim...

Sonuçta her gitarı almadan önce iyice denemek lazım.

arkadaşlar bu soruyu kim sordu bilmiyorum, (sadece son sayfayı okuma, direk konuya dalma :mrgreen: ) daha 2 gün önce laylayda bir js30 a baktım, gitar hindistan olmasna rağmen kore ibanzeden kat kat iyi...fakat 0 fiyatları çok pahallı yani başlangıç seviyesi gitarını orta seviye parasına alıyorsunuz... o yüzden alternatifleri arasında 400-500'lük ibanez olanlar, forumdan 2. el bir js30 bulmayı düşünebilirler....tabi mesela aynı paraya biraz daha teferruatlı cort falan da alabilirler, marka takıntıları yoksa,fiyat/performans açısından kesinlikle kötü değiller çünkü... :idea:

gogo,
aynen. mesele marka değil, çalarken hoşuna gitmesi. özellikle üretim yerinin prestiji düştükçe (bu benim kafamda naçizane tecrübelerime göre fabrikasyon gitarlarda en yaygın yerlerden sıralama yaparsak yüksek prestijden düşüğe amerika, japonya, meksika, kore, çin, endonezya diye gitmekte) bir gitar iyi, öbürü kötü, bir başkasının yerine tahta masa çal daha iyi durumları olabiliyor. denemek lazım. en önemli şeylerden biri gitarın amfisiz, akustik tonu. o ses iyiyse, dolgunsa, teneke değilse gitarın rezonansı iyi denilebilir naçizane tecrübelerimden gördüğüm. bir de klavyenin ne olursa olsun düzgün olması önemli. bunlar sağlandıktan sonra geri kalanı zevke kalmış. jackson, ibanez, fender, cort, sx seçmek alıcıya kalır. ben şahsen daha bu rezonansı sağlayabilen sx görmedim mesela zaten bu yüzden ucuz; ağaç ve metal aksam kötü.
gitarın görüntüsüne, şekline, yok efendim markasına, üstündeki manyetiğe, pickguarda kanmamak lazım. gitarın rezonansı, akustik tonunun dolgunluğu her şeyden öncelikli bakılması gereken şey bence.

Climaxgitar demiş ki:
Arkadaşlar Epi. Les Paul Custom ve Les Paul Elite kullanan yada hakkında bilgisi olanlar paylaşırsa çok makbule geçer.. Ne biliyorsanız bende bilmek isterim :)

Japon malı Les paul elite kullandım.Tonu,tuşesi,klavyesi herşeyi çok rahat ve güzeldi.Ama 1900 euro gibi çok uçuk bir rakam vardı üzerinde :D

Ayrıca arkadaşlar haftasonu müzik mağazalarına bir keşife çıktım ve Epiphone Custom buldum. Fiyat olarak peşinde 1.150 ytl gibi bir sonuca vardık. Biraz daha ısrar etsem düz hesap 1.000ytl yapabilirim diye düşünüyorum.Fakat gitarın Çin malı olması bende bir korku yarattı. Çin malı hakkında kötü duyumlar alsam da bazıları işçilik farkından başka birşey yok gibi şeyler söylüyor. Çin yapımı olması gitarın tonunu-ömrünü etkiler mi ? Etkilerse nekadar etkiler bileniniz var mı ?

Climaxgitar; Anladığım kadarıyla kendine les paul almak istiyorsun.Söylediğin gitarın fiyatı bana biraz fazla geldi.Sebebi de üretilen epiphone ların artık Çin malı olması.Mutlaka aralarından nadir de olsa güzel gitarlar çıkıyordur.Ama Çin malı gitar deyince uzak durmak gerektiğini düşünüyorum .Yani Çin malı gitara 700 dolar vermek ne kadar mantıklı..?Les Paul olmasa da o paraya çok güzel Kore İbanez ler alabilirsin.Ama illa Les Paul diyorsan benim sana tavsiyem 2000-2001 civarı çıkışlı 2.el epiphone lara bakman.Yanlış hatırlamıyorsam o tarihli gitarların Kore yapımı olması lazım...En azından bütçene göre elinde biraz daha para kalır ve pedal vs. alırsın. Aralalarından gerçekten çok sağlam tonlu les pauller çıkabiliyor.Tecrübeyle sabittir..

GNR79 demiş ki:
Climaxgitar; Anladığım kadarıyla kendine les paul almak istiyorsun.Söylediğin gitarın fiyatı bana biraz fazla geldi.Sebebi de üretilen epiphone ların artık Çin malı olması.Mutlaka aralarından nadir de olsa güzel gitarlar çıkıyordur.Ama Çin malı gitar deyince uzak durmak gerektiğini düşünüyorum .Yani Çin malı gitara 700 dolar vermek ne kadar mantıklı..?Les Paul olmasa da o paraya çok güzel Kore İbanez ler alabilirsin.Ama illa Les Paul diyorsan benim sana tavsiyem 2000-2001 civarı çıkışlı 2.el epiphone lara bakman.Yanlış hatırlamıyorsam o tarihli gitarların Kore yapımı olması lazım...En azından bütçene göre elinde biraz daha para kalır ve pedal vs. alırsın. Aralalarından gerçekten çok sağlam tonlu les pauller çıkabiliyor.Tecrübeyle sabittir..

evet les paul almayı düşünüyorum. ama buaralar araştırdıkça hergün farklı şeyler duyuyorum.Customlar sadece Çinde üretilir diye birşey de duydum hatta.. :) dediklerini dikkate alıcam gerçekten çok sağol..

arkadaşlar jakson js30dk almayı düşünüyorum..sorduğum yerde parçaların tamamının jacksona ait olduğu fakat gitarın hindistanda yapıldığını söylediler..sizce gitarın hindistanda yapılmasının bi sakıncası olabilirmi? kaliteyi düşürürmü?

Yaw aslinda hic adetim degildir hazir bilgi istemek ama...

Internet uzerinden akrilik gitar govdesi satan bir site bileniniz varmi arkadaslar. Bir arkadasim icin alicagim ama biraz baktim pek birsey bulamadim tembellik yapip size soruyorum :LOL:

Ali

thunderhead demiş ki:
Gogom starim akrilik gitarlari bende buldumda benim arkadas bir tek govde istedi. Neyse tumden gitari alicaz artik artan parcalarida forumda orda burda satariz :)

Thunderım headim, artan parçaları satarak maliyeti de kurtarabilirsiniz... :)

Tek gövde nerdeyse gitar fiyatına yakın olacaktır... :)

Geri