Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Evet, dip ses önleme konusunda başarılı kablolar ikisi de, özellikle circuit breaker çok işe yarıyor. Ancak elektrik hattın topraksızsa, gitarın tamamen gümüş olsa bile dip sesinden kurtulamazsın ;)

benim gitar çaldığım oda topraksız, gitarla amfiyi topraklı hattı olan banyoya götürdüm ama dip ses aynı şekilde, aynı seviyede oradada var. heleki tekli manyetikte dip ses epey fazla. sorun ne olabilir?

squall5 demiş ki:
benim gitar çaldığım oda topraksız, gitarla amfiyi topraklı hattı olan banyoya götürdüm ama dip ses aynı şekilde, aynı seviyede oradada var. heleki tekli manyetikte dip ses epey fazla. sorun ne olabilir?

noise gate kullanmadan çözülmeyecek gibi görünüyor. sizin priziniz topraklıysa bile binanın topraklaması kötüyse ses yapacaktır.

squall5 demiş ki:
ama prosesorun noise gate ini denedim ve çok kötü oluyor sustain azalıyor ve ton bi garip oluyor nasıl çözecem ben bu işi yaa.

çok hassas ayarlamanız lazım tona fazla etki etmemesi için, üzerinde biraz fazla vakit harcayın, tabi processorun noise gatei iyi netice vermiyor da olabilir.

Prosesörün modeli nedir acaba? Çoğu prosesörde noise gate sadece özellik olsun diye bulunuyor, hiç işe yaramıyor. Büyük ihtimalle binanın toprak hattında sorun vardır. Gitarınla birlikte ekipmanını iyi bir stüdyoya götür, eğer düzenli olarak giriyorsan zaten sorun olmaz, orada da dip ses devam ediyorsa potlarının bağlantılarını kontrol et. Drive'da single manyetiğin dip ses yapması çok sık karşılaşılan bir durum, bu saydıklarım da durumu çözmüyorsa potları değiştirmen gerekebilir, ki kendisi çok birşey tutmayacaktır. Şehir neresi bu arada?

şehir erzurum dediğiniz gibi çok iyi bir stüdyo bulunmamakta. prosesor rp-90.kurstada denedim oradada oluyor ama daha az sanırım. tabi single da çook fazla hele evde çooook fazla. banyoda illaki topraklama vardır ama oradada gürültü fazla. odam da 6 prizle kullanıyorum hepside dolu gürültü var ama tekli olan banyoya taksam amfiyi yine aynı şey :S.

abiler garip bir sorunum var. iki gün önce ernie ball 09 tel taktım gitara. Lo-TRS 505 floyd rose var gitarda. si teli ile yukarıya doğru bend yapınca köprünün oradaki yerinden tel hafif çıkıyor bendi bırakınca yerine oturuyor. yani aşınmış telin oturduğu yer. bend yapıncada hafif yerinden oynuyor. tabi böyle oluncada bend yaparken tel yerinden oynadığı için çıt çıt sesler geliyor. böyle giderse kopar yakında. birinin gözüne falan gelir diyede korkuyorum. ne yapmam lazım?

squall5 demiş ki:
abiler garip bir sorunum var. iki gün önce ernie ball 09 tel taktım gitara. Lo-TRS 505 floyd rose var gitarda. si teli ile yukarıya doğru bend yapınca köprünün oradaki yerinden tel hafif çıkıyor bendi bırakınca yerine oturuyor. yani aşınmış telin oturduğu yer. bend yapıncada hafif yerinden oynuyor. tabi böyle oluncada bend yaparken tel yerinden oynadığı için çıt çıt sesler geliyor. böyle giderse kopar yakında. birinin gözüne falan gelir diyede korkuyorum. ne yapmam lazım?

usta bir luthierde telin oturduğu yeri azıcık törpüyle derinleştirin, daha sonra da saddleın yüksekliğini azıcık artırıp dengeleyin. benim aklıma bu geldi.

valla senin gitara uygun floyd rose'un üstünde ki vidalardan varmı bi araştır. varsa eger al değiştir derim ben. telin bend yaparken yukarı kayma işi muhtemelen telin deydiği floyd rose vidasının aşınmasındandır. gitar kaç yıllık ne zamandan beri kullanılıyor? biraz daha detay verirsen daha da yardımcı olmaya calısırız

gitar 97 üretim. japon rg580.edge köprüymiş orijinali değiştirilmiş. kaç kullanıcı değişti bilmiyorum ama epey çok herhalde. olsun çok temiz gitar ama sorun yaşayacağım tek şey köprü gibi duruyo.

persembe nin önerdikleri yapılabilecek en mantıklı restore çalışmaları olur bence.onların dışında başka bir uygulama yapılabileceğini sanmıyorum.sağlam bir luthiere götür bence gitarını,bi baksın köprüye.zaten anlattığına göre pek iç açıcı değil,dahada berbat bir hal almasın tecrübesiz bir ustanın/çırağın elinde.

Geri