Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

DrB gerçekten de doğru söylüyor fakat herkes bir ton yakalama merakında... Bu yüzden birçok alternatifi sunan processorları tercih etmek -ki ediliyor- daha mantıklı...
Yeni başlayan birisinin neyin neye yaradığını görmesi açısından processor kullanmak yine daha mantıklı geliyor bana...
505 aslında hiç de kümsenmeyecek işler yapar ancak yetersiz kalır zamanla...
Bir arkadaşım yıllardır processor düşmanlığı yapıyor. (Çok uzun süredir çalmıyor) Devamlı distortion pedalı değiştiriyor... Hiç birisinden memnun kalmadı... Devamlı tonundan şikayetçi... Keşke bir 505i olsa... :)
Ben GFX-5 kullanıyorum... DrB nin dediği gibi processorda çok fazla efekt kullanmıyorum. Drive, Delay, EQ'ı, bazen noise gate i kaçınılmaz olduğu için her efektte kullanıyorum... (Zaten 4-5 presetten fazlasını kullanmıyorum)Bunun dışında diğer modüllleri kullanmamaya çalışıyorum. Fakat öyle bir an geliyor ki boost, compressor, tremolo ya da pitch shifter gibi modülleri kullanmadan olmuyor. Bu kadar stomp box da zaten processor fiyatı geçiyor...
Bence 300-400$ civarındaki (ya da üzeri) processorlar ideal... Hem ses kaliteleri, hem conversion değerleri vs beni tatmin ediyor. Ayrıca istediğinizden daha fazlasına da sahip oluyorsunuz... Preset (hafıza?)avantajı da var.
Ama bugün sabah bile oldu: o kadar kabloyu tak, çıkar uğraşamadım, direk amfiye girdim gitarı...
somebody, ne çalacaksın? Sağlıklı bilgi vermek kolay değil soruna ancak, js30dk yı ben de sordum -birkaç sayfa gerilerde yazmalı- pek tutmadılar... esp'nin de m yerine mh serisi daha iyi diye biliyorum. mh50 denemiştim, kötü bir şey yakalamamıştım. Sesi de, konstrüksiyonu da iyiydi... Baritone gitar konusunda biraz daha düşün... Onları diğerleriyle karşılaştırmak da çok sağlıklı değil... DXMG'yi de bir kere denedim. Önce dene. Şekli değişik o gitarın... Rahat gelmeyebilir... Tonlarını sevmiştim...

arkadaşlar lütfen powerhouse strat ve showmaster QMT HH hakkındaki fikirlerinizi alabilirmiyim?sizce hangisini almalıyım veya bu kalitede başka hangi gitarları önerirsiniz?

selam arkadaşlar cort X6 elektro var. 400 $ istiyor sıfır gitar. Piyasasını bilmiyorum ancak cort.com da 359 dolar gitar. Yanlız mydukkan.com da 310 dolar yani ben gitarı beğendim ve taksitle almayı düşünüyorum sizce fiyat uygunmudur?

Tüm gitar alacaklılara:

Gidin, beğendiğiniz gitarı çalın, fretboardına bakın, hangisi hoşunuza gidip hangisi rahat hissettiryorsa onu alın. Bunun başka yolu yok. Markayı boşverin. Beğendiğinizi alın.

Atalay demiş ki:
Tüm gitar alacaklılara:

Gidin, beğendiğiniz gitarı çalın, fretboardına bakın, hangisi hoşunuza gidip hangisi rahat hissettiryorsa onu alın. Bunun başka yolu yok. Markayı boşverin. Beğendiğinizi alın.

fiyatı gitarı türkiyeye getiren yada dağıtan yerlerden alın yoksa %10-30 kazık yeme ihtimaliniz var.(tnt hariç) 800 dolarlık gitarı 1100€ ya size satmaya çalışabilirler

Jackson gitarın volume dugmesi yerinden cıkmıs geri takılmıyor, bu tur sorunla karsılasan oldu mu bi de Ankara'da herhangi bi yer halleder mi sorunu Kıvılcım gibi, ozellikle tavsiye edeceginiz bir yer var mı?

Benimde anlayamadığım bir olay :!: ne demek yahu durduk yerde euroya çeviriyorlar :?: bir kaç tanede değil çoğunlu bu yönteme geçti nedir bu ?

Abi avatarına baktıkça moralim yerine geliyor yemin ederim o nasıl bi şey yahu :D

Arkadaşlar sizden bir görüş istiycem şimdi ben yeni gitar almak istiyorum ama kararsız kaldım birinci seçenek Gibson 76 explorer ikincisi Esp-Ltd M1000 Deluxe bu ikisinin fiyatları birbirine çok yakın aynı bile denebilir ama herzaman gönlümde yatan bide jackson sl1 veya sl2h var şimdi ne dersiniz jackson için para biriktirmeye devammı yoksa bu ikisinden birimi yada hangisi?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Explorer gibi kasalar zamanla beraber çeşitli zorlukları peşinde getiriyor(rahatlık , kullanım kolaylığı ve dinamik olarak)
Bana kalırsa biraz daha para biriktirip sl1 alman daha mantıklı her bakımdan tatmin edecektir , iyi parçadır....

Bide malmsteen strat için gerçekten önyargılı olduğumu keşfettim bu gün...
Aleti fişe takıp denemeden fikir yürütmek gerçekten aptalca bir şey,
sabah gazi bulvarında gezerken gözüme çarptı fıstık yeşili bir strat anaa dedim ne kadar tatlı bişey bu , bi yaklaştım malmsteen strat hmmm dedim sabah saat 10 hemde dükkan yeni açılmış içerde müşteri kalabalığıda yok , bi rica edeyimde takayım jack'ı deneyim şu gitarı...
içeri girdim rica ettim eleman mahmur uykulu gözlerle baktı ve gitarı uzattı kalavyesi acaip rahatsız geldi ilk başda , sanki basmak çok zor ve acaip bir güç istiyormuş gibi , bi kaç dakka hiç bir şey çalamadım ama kısa bir zaman dilimi içinde olayı çözdüm :D zaten öyle hayvani şekilde basınç uygulamaya gerek yokmuş sadece dengeli basmak gerekliymiş...
Tonlarını incelemeye başladım ''düşük çıkışlı '' ve ''duyarsız '' deniyordu , evet gerçekten düşük çıkışlı ama sweep ile legato'da mükemmel bir kontrol sağlıyor şahsen kendi gitarımda sweep yaptığımda ortaya çıkan hayalet seslerden eser yoktu , herhalde dinamiğide buna göre tasarlanmış olmalıydı malmsteen'in istekleri ölçüsünde...
çıkarken fiyatını sordum 1.600$ dedi 8O oldukça iyi gitar ama oldukçada pahalı parası olan denesin beğenirsede alsın bence...illaki malmsteen çalmak şart değil , istenilen herşey yapılabilir kanımca
Kulağıma'da küpe oldu , hiç bir zaman fişe takmadan elime alarak orasına burasına bakıp yüzeysel olarak karar vermiyeceğim dağlar kadar büyük bir fark çıkabiliyor karşınıza...

O zaman
Explorer gibi kasalar zamanla beraber çeşitli zorlukları peşinde getiriyor(rahatlık , kullanım kolaylığı ve dinamik olarak)

Artık bunlar hakkındada biraz düşünürsün cashcım, Explorer kasalar çalım konusunda hiç rahatsız değiller oturunca oyuğu tam dizine oturuyor cuk! diye, kolunu üstteki uzun bölüme yaslayıp dinlenebiliyorsun ahhh canım benim yaşadım, yaşıyorum ve yaşayacağım. Şiddetle öneririm yani...Graffit bende bir tane Gibson 76 explorer istiyorum sorma baksana meretteki güzelliğe,

Abi bilmiyorum ama kocaman gitarlar bu gibson'un explorerları diğer firmaların ki öyle değil ama mesela kelly daha ufak bir bodye sahip yada esp nin explorerları onlarda ufak ve hafif bir dinamikte
Aşşağadakinin aynısının epiphone üretiminin altın sarısını omzuma taktım vallahi billahi eşşek ölüsü gibi ağır :D ve kocaman...
Bide ben gitarın askısını bel hizasına indirip çalamıyorum göğüs hizasına kadar çekmem gerekiyor o şekildede spastik gibi oluyorum hani , bu tarafındanda bakılmsı lazım , gitar zaten sahne gitarı hemde oldukça gösterişli şekil itibari ile askısını biraz bol tutmak gerekli eğer askıyı kısa kullanan ve rahatına düşkün biri iseniz garip duruyor.
Hetfield gibi yada zakk gibi hayvani adamlar taşıyabilir o ayrı mesela 8) 2. bi gitar olacaksa olabilir kesinlikle.
Kim istemez hetfieldin so what ! gibson'undan

Geri