Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Kaish hepsinin avantajları ve dezavantajları farklı.Floyd rose'un dezavantajları secks'in yazdığı gibi; sustain azalır, bend zordur, blues çalarken hayalet sesler oluşur, tel değiştirmek zordur, çok sorun çıkarır vs. Ama avantajları da var.Mesela palm mute daha kolaydır, tremolo dive gibi özel şeyler yapmana imkan verir.Gitarda alışılmadık sesler çıkarmana yarar.Bana kalırsa floyd rose bazı özellikleri hariç işin show kısmıdır.Joe Satriani gibi arkamda 10 teknisyenim yoksa neden uğraşayım bu meretle?

Sabit köprü kesinlikle avantajlıdır benim gözümde.

Floyd Rose'da tam tersine bend daha kolaydır. Bend sırasında tremolo yaylı olduğu için esner ve daha çok bend yapma şansı doğar. Tremololu gitarlar genellikle çift kilitli olduğu için kafadaki kilit tel mesafesini kısaltır. Belki bundan kaynaklanan bir esneme kaybı olabilir ama Daddario tellerde hiç sorun değil. Fender teller (halen varsa piyasada) çok serttir. Dean Markley ve son çıkan pahalı tel markalarında hiç sorun olmuyor. Zaten 1 notadan fazla bend yapmak isteyen her şekilde tremolo kullanmak zorunda.

Belki alışkanlık meselesi ama sabit köprüde palm mute zordur floyd rose a göre denmiş benim için hiç öyle olmadı sabit köprülü gitarımda her zaman daha net ve iyi palm mute yaparım floyd rose a geçtiğimde büyük sorun yaşadım üçlemelerde falan.Şimdi geri dönüyorum zaten sabit köprülüye.

Psikolojik etkiler bunlar, tremolo olsun olmasın, köprü ayarı her gitarda belli bir noktada olmalı zaten. O yüzden elde hissedilen bir fark olmaz. Bazı arkadaşlar mute sırasında çok fazla tellere bastırıyor, bu sırada teller gerilip detone oluyor ki bunu sabit köprüde de yapabilirsiniz, tremolodan kaynaklanmaz.

Atalay floyd rose'da bend'in daha kolay olduğuna katılmıyorum.Hem his farkı oluyor, hem de fiziksel fark bence.Hadi ben amatörüm diyelim, blues gitaristlerin sabit köprü kullanması kanıttır.

Tremololu köprüler ,özellikle Floydlu gitarlar tellerle oynamayı her türlü zorlaştırır...Blues un kendine özgü hissini hiçbir zaman iyi veremezler...

Blues için en ideal köprüler sabit olanlardır.

arkadaşlar fender strat lardan şöyle 1500-2000 $ arası önerebileceğiniz bir model var mı? ya da nasıl gitarlar tavsiye eder misiniz. telecaster dan daha iyi sanki...

esp-washburn ?

selamlar,yeni başlamak bir gitar aldım,esp ltd m-50 ve washburn wr-154 arasında kalmıştım washburn kilit sistemli 2 humbucker 1 single,esp m-50 de 2 humbucker kilit yok,ben esp yi aldım 260$ a ama iyi yapmışmıyım ?Amfi almadım bilgisayara bağlayıp Guitar Fx Box denen programdan da faydalanırım diyordum ki olmadı,program eş zamanlı efekt veremiyor belki benim ses kartımdan(onboard),bu programdan verim alabilen varmı acaba ? birde ilk etapta ders almayı düşünmüyorum kendi çabalarımla birşeyler yapmam lazım,şimdilik parmak alıştırması yapıyorum sadece,nette nereden bulabilirim "yeni başlayanlar için" tarzı dökümanları ?tşkrlr..

Sonunda karar verdim ve Jem555 alacam.Acaba Türkiye'de en makul ne kadara bulabilirim(A.B.D yapımı olacak ve birinci el)Yada İtalya'da daha ucuza bulabilirmiyim ve gitarla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyim?Bide Jem 555 lerin hepsi japon yada kore yapımı diye duydum doğrumu?O yüzdeb sizce JEM7D mi almam daha iyi olur yoksa Jem 555 mi hangisini tavsiye edersiniz hangisi daha kalitelidir? Çok sağolun...

Ibanezin şu an alabileceğin gitarları arasında Usa üretimi olanları yok diye biliyorum.Japon ve Kore vardır ide Endonezya tabi Jem alacaksan sonuncuyu düşünmene gerek yok.Fiyat konusundabirşey diyemiyeceğim.

Arkadaşlar ben lambalı bir marshall alacam fakat karar veremedim dsl 401 düşünüyordum ilk başta ama celestion kullanmıyor ve el84 tipi lambalardan dolayı tonu çok koyu olduğundan biraz vazgeçtim gibi tsl122 combo düşünüyorum tsl100+1960 da olabilir ama o biraz daha pahallıya geliyomuş comboya göre sert tonlar arıyorum daha önce açmıştım forum ama istediğim cevabı alamadım neyse fiyatları neleredir bide bu aletlerin hangilerini önerirsiniz?

Re: esp-washburn ?

Schweppes demiş ki:
selamlar,yeni başlamak bir gitar aldım,esp ltd m-50 ve washburn wr-154 arasında kalmıştım washburn kilit sistemli 2 humbucker 1 single,esp m-50 de 2 humbucker kilit yok,ben esp yi aldım 260$ a ama iyi yapmışmıyım ?Amfi almadım bilgisayara bağlayıp Guitar Fx Box denen programdan da faydalanırım diyordum ki olmadı,program eş zamanlı efekt veremiyor belki benim ses kartımdan(onboard),bu programdan verim alabilen varmı acaba ? birde ilk etapta ders almayı düşünmüyorum kendi çabalarımla birşeyler yapmam lazım,şimdilik parmak alıştırması yapıyorum sadece,nette nereden bulabilirim "yeni başlayanlar için" tarzı dökümanları ?tşkrlr..

mysongbook.com'da guitar pro programı için çalışma dökümanı bulabilirsin.Ama bence zuhal müzikten al güzel kitaplar, cdler satılıyor.

Aravil demiş ki:
Sonunda karar verdim ve Jem555 alacam.Acaba Türkiye'de en makul ne kadara bulabilirim(A.B.D yapımı olacak ve birinci el)Yada İtalya'da daha ucuza bulabilirmiyim ve gitarla ilgili düşüncelerinizi alabilir miyim?Bide Jem 555 lerin hepsi japon yada kore yapımı diye duydum doğrumu?O yüzdeb sizce JEM7D mi almam daha iyi olur yoksa Jem 555 mi hangisini tavsiye edersiniz hangisi daha kalitelidir? Çok sağolun...

Amerikan Ibanez şu an bulamazsın.Geçmiş yıllarda az sayıda USA Custom üretilmişti ama Türkiye'de kimsede olduğunu bile sanmıyorum.Onu unut yani, artık üretilmiyor zaten.

jem555 ler Kore yapımı sanırım, tam anlamıyla bir Jem olduğu söylenemez.Perdelerdeki çiçek deseni bile sadece 12 perdede var.Oysa gerçek bir jemde klavyenin tamamını kaplar.Ben olsam jem7v alırdım.

Atalay demiş ki:
Zaten 1 notadan fazla bend yapmak isteyen her şekilde tremolo kullanmak zorunda.

Marty? :mrgreen: Tornado of Souls :D

Ama ben de hala Kelly istiyorum ya :) Hazır konusu açılmışken sorıyim :) Sizce Ke-1 mi alıyim yoksa 2 mi? Bir de tremolo olayının ve 2. hummbucker dışında ne farkları var bilenler yazarsa sevinirim :)

JediMaster-Revan demiş ki:
Aravil demiş ki:

Amerikan Ibanez şu an bulamazsın.Geçmiş yıllarda az sayıda USA Custom üretilmişti ama Türkiye'de kimsede olduğunu bile sanmıyorum.Onu unut yani, artık üretilmiyor zaten.

jem555 ler Kore yapımı sanırım, tam anlamıyla bir Jem olduğu söylenemez.Perdelerdeki çiçek deseni bile sadece 12 perdede var.Oysa gerçek bir jemde klavyenin tamamını kaplar.Ben olsam jem7v alırdım.

peki fiyat farkı ne kadardır Jem7v ile Jem7D nin veya 555 in?

Geri