Dükkandaki Görevliler Gitardan Anlamıyor

'Elektro Gitar' forumunda PeaceDLuffy tarafından 6 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. Merhaba arkadaşlar. Ben bi' kaç ay önce bir dükkandan elektromu edindim. ( Dükkan dediğim ülke geneli bilindik bir isim burada vermek istemiyorum karalama kampanyası gibi olmasın. ) İlk aldığım sırada sap ayarını yapıp verelim dediler. Tamam dedim daha sonra gitarı aldım eve geldim. Bazı yerlerde sesin kötü çıktığını çınladığını ve tellerin çok yüksek olduğunu fark ettim. Pek tecrübem olmadığı için de alışacağız ben beceremiyorum heralde dedim. Fakat sonunda normal olmadığını fark edince geçenlerde yine götürdüm sap düz deyip yolladılar. Uzun yıllardır müzisyenlikle uğraşan bir abime sorduğumda gözle görülecek şekilde yamuk dedi. Forumda dediğiniz ilk perdeyle son perdeye bas ortada teller frete deyiyorsa eğiklik vardır demişsiniz denedim öyle oluyor. Ben şimdi görevlileri eğiklik olduğuna dair nasıl ikna edebilirim? Yarın tekrar gideceğim.

2. Bunu kim demiş? Hatalı bir bilgi. Düz olması gerekmiyor zaten. Hafif iç bükey olarak kullanılır genellikle. Ayardan sonra sapın yerine oturması zaman alır, Bazen ayar değişebilir. Tekrar ayarlanabiliyorsa sorun yok, (Yeni gitarlarda normaldir) .

sap, trus rot ayarı ile istenilen forma sokulabilir; İç bükey -dış bükey.... Sapın ne şekilde kullanılacağı; çalım şeklinizle iniltili olarak, köprünün konumu ve sapın gövdeye oturduğu yerdeki tilt ayarı gibi faktörler ile birlikte ayarlanır.

Asıl mesele; eğer sap dönmüşse korkmanız gerek. Şu resimdeki gibi;

sapdonmesi.jpg

Fotoğraf paylaşırsanız sıkıntınızı daha iyi teşhis edebiliriz. Mevcut durum sorun mu ? değil mi? daha kendiniz emin değilken; size hatalı yönlendirmeler yapılabilir kafanız iyice karışır.

Son düzenleme: 6 Eylül 2017
    VanHalen, SilverSky ve PeaceDLuffy bunu beğendi.
  3. Mesajınız için teşekkürler hocam. Gitarım konkav duruyor bence. Fotoğrafı yükleyeyim. Fotoğrafta görebileceğiniz üzere bazı kısımlarda teller aşırı yakınken sonlarda fazlasıyla uzak. Solo atmak tam bir kanser. 9. perdeye kadar kalın mi teli hangi perdeye bassam bir sonraki perdenin fretine çarparak sesi bozuyor. D teli bazı noktalarda aynı sorundan müzdarip. Bazen Sol telinde de oluyor. Elektroya geçmeden önce klasik çalıyordum bu arada bu sorunlar klasikte olmuyordu.[​IMG]

EDİT: Sapta dönme yok sap düz.

4. Eğer sapta dönme yok ise endişe edeceğiniz birşey de yok. :)
    17. ve 1. perdeye basarak; 7 perde üzerinde ne kadar boşluk kaldığını ölçün. (1mm kadar kalmalı) tel 7. perdede frete değiyorsa sap ayarı ile ayaylanır.
    Sap ayarı yaptıktan sonra tellerin alt perdeden uzaklığı, tellere çarpma vb... gibi sorunlar için ise köprü, saddle, tilt ayarı yapılır.

PeaceDLuffy bunu beğendi.
  5. Teşekkür ederim hocam. Telleri biraz yükselttik şimdilik iyi gibi.

Single_FACTOR bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş