Gitarist Takıntıları

Gitarı aldığımızda açık veya kapalı ayıbı yoksa, kulanırken gitarın ömrüne, sesine zarar vermemek şartıyla yaptığımız hataları çok takıyoruz.
Her gitarist hatta her müzikle uğraşan çaldığı enstrüman la bağ kurar, bende dahil ama saptaki çizik vurma darbeleri falan bunlar bence güzellik katıyo çok takmayalım bunları bırakalım hatıra olarak kalsın.
Bunlar için form açmaya gerek yok bence..

Ben başlığı görünce şöyle anlamıştım:
Bolt on gitarlarda bağlantı kısmında 1 cm'in 1231232131'de 1 i kadar büyüklükte bir cila çatlağı bile görse almayacak insanlar var.
Dış ortamı ekipmanları direk bozan bir ortam olarak görüp, 400 liralık amfisini asla ev kapısının dışına çıkarmayanlar var.
Israrla metronom kullanmayanlar,
Gitara tecavüz edilmiş gibi bir izlenim sağlayan iğrenç stickerlar,
Takılan telleri kesmeyi hiç sevmeyip uzun bırakan ve sapın 6 kollu bir ahtapot gibi görünmesine sebep olanlar(bkz. BucketHead),
Gitarın her yeri ter kalıntısından dolayı sipsiyah olsa bile temizlemeyen kekolar,
"Relic" adıyla yeni gitarın şeyini şeyden ahlaksızlar var hocam.

Bolt on gitarlarda bağlantı kısmında 1 cm'in 1231232131'de 1 i kadar büyüklükte bir cila çatlağı bile görse almayacak insanlar var.
Dış ortamı ekipmanları direk bozan bir ortam olarak görüp, 400 liralık amfisini asla ev kapısının dışına çıkarmayanlar var.
Takılan telleri kesmeyi hiç sevmeyip uzun bırakan ve sapın 6 kollu bir ahtapot gibi görünmesine sebep olanlar(bkz. BucketHead),
Gitarın her yeri ter kalıntısından dolayı sipsiyah olsa bile temizlemeyen kekolar,
Şimdi ter konusunda alınırım. Burada parmakları aşırı sık terleyenlere haksızlık oluyor. Bir de uzun ömürlü tel kullanıyorsan..

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim söylediğim benim görüşüm ben kimseye karışamam sende kaç gitar var

Şimdi ter konusunda alınırım. Burada parmakları aşırı sık terleyenlere haksızlık oluyor. Bir de uzun ömürlü tel kullanıyorsan..
Yok kastım sizin gibiler değil tabii ki, gitarı sadece bir eşya gibi kullananlar var. 2 yılda bir bakım yaptırıp, arada sağa sola artistlik olsun diye gösterirken gitarın her yerinde beliren siyah kalıntıları görmemezlikten gelenler mesela. Bir arkadaşım tam bu kafada, mutlaka onun gibi başka insanlar da vardır.

Benim söylediğim benim görüşüm ben kimseye karışamam sende kaç gitar var
Tabii sizin görüşünüz, ben de kendi görüşlerimi bildirdim. 3 elektro, 2 klasik gitarım var.

Gitarı bilerek eskitmeye gelirsek göze hoş geliyorsa isteyen yapar ahlaksızlık ağır olmuş
Aslında pek ciddi anlayacağınızı düşünmemiştim bu yazıyı. Adam 25 yıllık Fender tutuyor elinde, adamın ruhu, görüntüsü her yerinden belli ediyor o yaşanmışlığı. Böyle olsa eyvallah. Ama sen git gitarın kenarını vur, sonra da biraz orayı aşındır,
üstüne yeni cila çektir ona da relic de. Bunları görmekten hoşlanmıyorum. Kendileri bilir, bunlar daha çok sarı siteye ikinci el gitarı 'sıfır' şeklinde ilan açanlardan oluyorlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok kastım sizin gibiler değil tabii ki, gitarı sadece bir eşya gibi kullananlar var. 2 yılda bir bakım yaptırıp, arada sağa sola artistlik olsun diye gösterirken gitarın her yerinde beliren siyah kalıntıları görmemezlikten gelenler mesela. Bir arkadaşım tam bu kafada, mutlaka onun gibi başka insanlar da vardır.

Tabii sizin görüşünüz, ben de kendi görüşlerimi bildirdim. 3 elektro, 2 klasik gitarım var.

Aslında pek ciddi anlayacağınızı düşünmemiştim bu yazıyı. Adam 25 yıllık Fender tutuyor elinde, adamın ruhu, görüntüsü her yerinden belli ediyor o yaşanmışlığı. Böyle olsa eyvallah. Ama sen git gitarın kenarını vur, sonra da biraz orayı aşındır,
üstüne yeni cila çektir ona da relic de. Bunları görmekten hoşlanmıyorum. Kendileri bilir, bunlar daha çok sarı siteye ikinci el gitarı 'sıfır' şeklinde ilan açanlardan oluyorlar.
Gitara çok ayıp etmişler o zaman.
Benim anlatmak istediğim gitar alındığında sorunsuzdur ama yanlışlıkla gitarı bir yere vurup kusuru kafaya takıp enstrüman dan sovuma satma gibi şeyler
Bide şöyle birşey var gitarı bilerek eskitir ama amaç hava atmak deyilde gitarı kişileştirmek tabi gitarın bakımını aksatmadan

Gitara çok ayıp etmişler o zaman.
Benim anlatmak istediğim gitar alındığında sorunsuzdur ama yanlışlıkla gitarı bir yere vurup kusuru kafaya takıp enstrüman dan sovuma satma gibi şeyler
Bide şöyle birşey var gitarı bilerek eskitir ama amaç hava atmak deyilde gitarı kişileştirmek tabi gitarın bakımını aksatmadan
Gitarı bilerek eskitme olayına da karşıyım. Zaman içinde, yıllar boyu çalımdan kaynaklanan eskimeler çok güzel duruyor. Ama bilerek eskitme orjinali kadar güzel görünmüyor bence. Luthierlere de ekmek çıkması lazım tabi, bir de buradan bakmak lazım.

Bir gitarist sayılmam ama benim takıntım da akordla. Tam olmadan hiç çalmak içimden gelmiyor ve sürekli kulağım o bozuk seste kalıyor. Mükemmel olana kadar milim milim uğraşıyorum ve çevremdekileri bezdirebiliyorum :)

Hehe biraz uğraştırıyor ama hevesimi kıramadı daha.Akşam 5 de işten çıkıp gece 11 e kadar başındayım müzik arkadaşımın. Parmaklarımın acısı bile umurumda değilken ben bu gazla uzun bir süre daha giderim :)
Ben sabahtan akşama kadar boşum gitar çalmaktan ziyade gitarın sorunlarıyla uğraşıyorum.:)
Bir teli koptu tel değiştirdim, sap ayarı yaparken alyan takılı kaldı çıkarırken eşiği kırdım. Strat eşiği yoktu beşka gitarın eşiğinden aldım zımparayla eşik yaptım :):)
Yılmadım devam ediyorum

Geri