Elektro Gitarda Tel Kopma Sıkıntısı

Selamlar öncelikle ; Gitarımın telleri çok sık aralıklarla kopuyor özellikle HighE teli bu cidden çok canımı sıkmaya başladı. Gitarın tellerine özenle bakıyorum her kullanımdan sonra siliyorum. Lakin bugün dün Eb sisteminde çaldım bugün telleri tekrar E sistemine çekiyordum ve HighE teli burguyu çok az çevirmeme rağmen pat diye gitti. Size sorum şu sizce bu neyden kaynaklanıyor olabilir ? Bir de ortalama bir gitar telinin ömrü ne kadardır ? Tellerim Ernie Ball Super Slinky .9 mm'ydi. Ondan önce ashton 0.10 tel almıştım tel bulamadığım için o tellerde 1 ayı doldurmadan gitmişti. Ortamın rutubetli olduğunu bildiğimden telleri silip case'e koyuyorum ama yinede pat diye gidiyor cidden canımı sıkmaya başladı artık.İlgileriniz için teşekkürler :)

Son düzenleme:
Sap ayariyla bir alakasi oldugunu sanmiyorum. Genellikle telin temas ettigi noktalara odaklanmak lazim. Akort burgulari,
string tree, kopru saddle'lari gibi. Buralardaki puruz, capak gibi seyler duz hale getirilmeli, ve bu noktalara cok az kayganlastirici (makina yagi gibi) surmek ise yarayabilir.

şöyle bir durum var 2 hafta önce gitarımın telini değiştirirken mi teli gerginliği aşırı oluyordu akort ederken tam ayarladıgım da çat diye kopuyordu gidip sap ayarını yaptım sonra tekrar tel takımı aldım ve sonuç yine aynı mi telim kopuk bir şekilde duruyor

Geri