Shakespeare

eminim bir çok kişinin okuduğu bir shakespeare eseri vardır.benim favorim Othello.kıskançlığın ne kadar tehlikeli bir duygu olduğunu çok güzel anlatır.Othello ve sevgilisi Desdemano nun sonunu othello ya kıskançlık aşılayarak getirir kötü kalpli iago(belki de kitabın en önemli kahramanıdır).

romeo ve jüliette,hamlet,macbeth.....bir çok eserinde nefret,sevgi,kıskançlık... insanların içinde kopan fırtınaları sanıldığının aksine çok basit anlaşılır,akıcı bir şekilde anlatır shakespeare.

siz ne düşünüyorsunuz shakespeare in eserleri hakkında?

ingiliz dili edebiyatındamısın yoksa?valla öğretmenlikle pek alakası yok ingiliz debiyatının ama bizde görüyoruz..birçok eserinide inceledik..romeo juliette derim bende...hamlette iyi ama..bide onun bi şiiri var 66.sone ..''vazgeçtim bu dünyadan tek ölüm paklar beni ...değmez bu yangın yeri avuç açmaya değmez'' diye...hastayım o şiire...

hamlet
kral lear
3. richard
macbeth
romeo&juliette
windsor'un şen kadınları
hepsi birbirinden güzel oyunlar soneleride çok iyidir severek okuduğum yazarlardan vallaha...

Serçenin ölmesinde bile bir bildiği vardır kaderin.Şimdi olacaksa bir şey yarına kalmaz, yarına kalacaksa bugün olmaz.Bütün mesele hazır olmakta.Madem hiçbir insan bırakıp gideceği şeyin gerçekten sahibi olmamış, erken bırakmış ne çıkar, ne olacaksa olsun!

Hamlet'ten

Neil Gaiman'ın Sandman çizgi romanının üçüncü sayısında Shakespeare'ın Bir Yaz Gecesi Rüyası'nı konu alan bir bölüm var. Bu bölüm sayesinde de ilk defa bir çizgi roman Dünya Fantastik Edebiyat Ödülü'nü kazanıyor. Bir okuyun derim, William Shakespear'ın bu fantastik oyununun arkasındaki gerçekleri görmüş olursunuz hem :)

Aman ben almıyim demek isterdim ama güzel güzel alıcam 4 sene boyunca, İng Edebiyatı'ndayım :) 4. Henry'le başladık sonelere geçtik, abakalım daha neler gelicek başımıza :(

8O vah zavallı...bizim dil edebiyattakiler bunalımdalar...bu sene bizde alıyoruz(öğretmenlik) birinci dönem az kalsın kalıyodum...shakespeare ve jane austen sağolsun....sanada kolay gelsin dark_gibsy...

Iyi ol fakat çok iyi olma. Birazcik huysuz ol fakat çok degil. Içinden
geliyorsa dua et. Eger sana rahatlik veriyorsa arada bir küfür de et.
Etrafindakilere mümkün oldugunca dostça davran, müsfik ol. Eger bir
gün kötü davranmani gerektirecek bir durum karsisinda kalirsan; bagir,
çagir, kir, dök ve unut!
Her zaman ve her yerde eline geçen bütün saadeti yakala, en ufak bir
parçanin bile kaçmasina izin verme. Yasa herseyden önce yasa ve sirf
tesadüfen bu dünyaya gelmis oldugun için, laf olsun diye günlerini geçirme.
Eger gerçek aski taniyacak kadar sansliysan; bütün kalbin, ruhun ve bedeninle sev!
Hayatini o sekilde yasa ki; her an kendi elini sikabilesin ve her gün
faydali olan, hiç olmazsa bir sey yap ki; gecelerin yaklasirken örtüleri
üzerine çekip kendi kendine "Ben elimden geleni yaptim" diyebilesin.
Düsüncelerin neyse hayatinda odur. Hayatin gidisini degistirmek
istiyorsan düsüncelerini degistir

bi aralar ingilizcemi geliştirmek için bisürü ingilize shakespeare okuyodum... ama en güzel nedir bilmem... :roll: :oops:

Hamlet:
To be, or not to be: that is the question:
Whether 'tis nobler in the mind to suffer
The slings and arrows of outrageous fortune,
Or to take arms against a sea of troubles,
And by opposing end them? To die: to sleep;
....
:)

valla lisede ders kitabı olarak okutulan fakat daha çok bir ansiklopedi netiliği taşıyan bilmem kaç yüzbin sayfalık literature kitabında shakespearenin yazdığı o eski yüzyılın ingilizcesi ve anlaşılması imkansız poem lerinden başka birşey hatırlamıyorum bu zat hakkında...

zira sonet lerin eski ingilizce dili bana shakespeare ve eserleri hakkında hiç bir bilgi veremedi...

alıp türkçesini okumak lazım aslında

hazırlıkta romeo&juliet okuduk,lise2 ise macbeth okicaz.. eğer iyi bir öğretmen varsa başında ve sana güzelcene açıklama yapıyorsa ne ala.yoksa..........

12 eserini okudum.hırçın kız,verenolu iki centilmen,fırtına,othello... ama ben bu adammı pek sevmedim ve bundan sonrada okumayı düşünmüyorum.belkide bu adamı çözdüğümdendir?her eserinde aynı teraneler var.bir kızla bir erkek aşık olurlar,önlerine engeller çıkar ve ikisinin aşkı bu engelleri geçerek kavuşurlar.tregedyanın kurucusu olduğundan dolayı saygım var ama sevmiyorum! 8)

Geri