Cubase SX, Sonar 3 ya da Protools ? Hangisi daha üstün?

kazma,

Ben Cubase'in ablasi Nuendo'ya asik oldugum halde Cubase'i pek onermem (farkindayim tuhaf bir cumle oldu :roll: ). Cubase biraz kriptik bir programdir, neyin ne oldugunu anlamaya ugrasmakla epey zaman harcarsin. Sonar 3 kullanmadim ama 2.2'yi gayet iyi biliyorum. Sonar ogrenmesi, kullanmasi cok kolay olan bir programdir. 3 ile beni rahatsiz eden bircok unsurun da ortadan kalktigini bildigim icin Cubase-Sonar karsilastirmasinda Sonar'i rahatlikla oneririm.

Protools farkli bir olay. Evrim sureci diger programlardan farkli oldugu icin kullanirken cok daha farkli bir "paradigm" sezersin. Bunu sevip sevmeyecegin senin calisma tarzina kalmis. Ticari studyolarin buyuk cogunlugunda Protools kullanilir. Ama sen ticari studyo kurmuyorsun. Dolayisiyla senin icin Protools en iyisi diye birsey yok. Ornegin Cubase ile gelen ucuk kacik MIDI eklentileri ticari studyolarin hicbir isine yaramaz, ama evinde yari profesyonel duzeyde beste/duzenleme yapan benim gibi tipler icin bulunmaz seylerdir. O yuzden ihtiyaclarina gore karar ver.

Benim bilgisayarimda hem Cubase hem Sonar yuklu, fakat bahsettigin asiri CPU yuk farkliligini gozlemlemedim. Ustelik bendeki Sonar 2.2 oldugu halde. Normal degil. Programin crack olmasindan kaynaklaniyor olabilir.

Bilgisayar konfigurasyon olayina gelince... RAM'i ikiye katlamak sart degil. Agirlikli olarak sampler'larla calismayacaksan 512 MB gayet yeterli bir rakam, ben iki yildir o miktarda RAM ile birkac soft synth, 20 kusur kanal, herbirinde birkac efekt ile calisabildim. Yenilerde 1 GB'a cikarmak zorunda kalmamin tek nedeni Garritan Personal Orchestra diye RAM arsizi bir program satin almis olmam.

Bilgisayarindaki en buyuk, en onemli, en acil eksiklik ikinci bir hard disk. Bunu biran once edinip kullanmaya baslaman lazim. Ikinci hard disk yalnizca audio kaydi ve okumasi icin kullanilmali.

Sen diyelim ki Sonar'da bir parca uzerinde calisirken bilgisayar bir taraftan programin isletimi icin gerekli bilgileri hard disk'te arayip okuyor, bir taraftan geri planda suregiden islemler icin gerekli bilgileri ariyor, bir taraftan daha once kaydettigin audio kanallarini hard diskten okuyor, bir taraftan yeni kaydetmekte oldugun audio kanallarini yaziyor. Tek bir hard diske bu kadar is yuklersen o hard disk'in asiri yuklenmesi ve hickirmaya baslamasi kacinilmaz.

Oysa kuruyorsun iki hard disk, biri programlarla iligili isleri goruyor biri audio islerini, herkes mutlu oluyor. Yalniz bu ikinci hard disk'in Secondary IDE channel'a master olarak monte edilmesi lazim. Bilgisayarini toparlayan arkadasin anlar bunun ne demek oldugunu.

Bir de alacagin hard disk 7,200 RPM donus hizina ve 8 MB on bellege sahip olsun. Sessiz olmasi da mikrofonla kayit yaparken tercih sebebi. Bende bir tane Western Digital var, kesinlikle tavsiye ederim, hard disk lambasi yanmasa calistigini farketmiyorsun bile.

arkadaşımda gördüm 120 gb iki 7200 hdki xp ye tek bir hd olarak tanıtmış böylece hd yazma hızını iki katına çıkarmış.Nasıl yaptığını bilmiyorum sanırım xp kurulumu sırasında birşeyler yaptı.Ama bana söylediğine göre performansı çok artmış.Bende böyle birşey düşünüyorum

kolay gelsin...

Mahmut,

Onun nasıl yapıldığını RAID başlığında detaylı olarak anlattım, bir arama yapıver, arka sayfalardan birinde olması lazım, başlıkta "RAID Hakkında" mı ne öyle birşey der.

buldun buldum allah razı olsun hiç buradan araştırmak aklıma gelmedi ben gene olayı başka yerlerde arıyorum neyse kolay gelsin...

en kısa zamanda yeni bir hd alacam sonra cpu ve en sonda tabiki shitblasterden kurtulup artıkın güzel bir şeyler almanın zamanı geldi.Ama yavaş yavaş... :D

Atalay demiş ki:
Ben şu anki küçük stüdyomda Protools 001 kullanıyorum ve çok memnunum. Şu ana kadar beni hem yarı yolda hiç bırakmadı hem de ekran tuş dizilimi, kısayol tuşları ve mouse ile de çok rahat her yre kolayca ulaşıp hiç kafa karışmadan tıkır tıkır işlemlerimi yapıyorum. sürekli 24 bit 48 Khz çalışıyorum ve PC hiç aksamadı. Hem de 2.4 GHz çip ve 1024 Mb ram ile...

Önce Digi001 düşünmüştüm. Mixeri içinde entegre bir digi002 görünce, kafam oraya takıldı.

Şimdi, sizin mesajınızı okuyunca, dedikleriniz gerçekten mantıklı geldi bana. Önce, PC çok güçlü olmalı diyorsunuz. Hemen RAM' i 1024' e yükseltiyorum...

Vaktiniz varsa bir iki soru sormak isterim.

1. Mixer şart mı? Şartsa ne marka önerirsiniz? Bazı dostlar şart değil diyorlar.

2. Sizin bazı mesajlarınız da, gitar kayıtlarınızı mikrofonla yaptığınızı okudum. Tabi ki, bir kenara da not ettim. Ama ben, tonmeister değilim. Mikrofonları doğru dürüst yerleştiremem. Yine bazı dostlar, line 6 POD kullan diyorlar. Hem bas hem de diğer gitarlar için. Nedir bu POD olayı?

Bence, kaydın en zor tarafı gitarlar. Diğer enstrümanları bir şekilde iyi kötü halledersiniz. Ama gitarlar? Resmen uzmanlık istiyor gibi...

Yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar.

Başlıkla pek alâkası yok, ama...
kazma sorunca, ben de aklıma takılan soruyu sormak istedim. Ya da, "Akustik enstrümanların kaydı" gibi yeni bir başlık açılabilir.

Örneğin; Akustik gitar kaydı hep mikrofonla mı yapılır? Elektro-akustik tabir edilen gitarlarda jakı direkt mixer'e -ya da ses kartına- girerek yapılan kaydın negatif yanı nedir?
Ya da; elektro-gitarların kaydında, mikrofon amfiye mi dayanır veya prosesörden ya da efekt pedalından direkt mixere mi bağlanır?

ashazar demiş ki:
Örneğin; Akustik gitar kaydı hep mikrofonla mı yapılır? Elektro-akustik tabir edilen gitarlarda jakı direkt mixer'e -ya da ses kartına- girerek yapılan kaydın negatif yanı nedir?

Ihhh! Onu yapmayacaksın işte. Hadigari'de sarhoş eğlendiren gitar ikilisi gibi cangıl cungul tınlamak istiyorsan yap tabii, ama akustik gitarlara manyetik konmasının sebebi canlı sahne performanslarında mikrofonlamanın zorluğu ve getirdiğinin götürdüğüne değmemesi. Yoksa stüdyo kayıtlarında işe yarasın diye değil. Unutma, akustik gitarı akustik gitar yapan o kasanın içinde titreşen havadır, tellerin manyetiğin bobinlerine yüklediği titreşim değil.

elektro gitara karakterini veren zincir ise preamplisinden aradaki efektinden hoparlörüne, hatta mekânın akustiğine kadar uzanan bir bütün. Sesi kaydederken öyle düşün, neyi yakalamak istiyorsun? ;)

domokun demiş ki:
Ben Cubase'in ablasi Nuendo'ya asik oldugum halde Cubase'i pek onermem (farkindayim tuhaf bir cumle oldu :roll: ). Cubase biraz kriptik bir programdir, neyin ne oldugunu anlamaya ugrasmakla epey zaman harcarsin. Sonar 3 kullanmadim ama 2.2'yi gayet iyi biliyorum. Sonar ogrenmesi, kullanmasi cok kolay olan bir programdir. 3 ile beni rahatsiz eden bircok unsurun da ortadan kalktigini bildigim icin Cubase-Sonar karsilastirmasinda Sonar'i rahatlikla oneririm.

Protools farkli bir olay. Evrim sureci diger programlardan farkli oldugu icin kullanirken cok daha farkli bir "paradigm" sezersin. Bunu sevip sevmeyecegin senin calisma tarzina kalmis. Ticari studyolarin buyuk cogunlugunda Protools kullanilir. Ama sen ticari studyo kurmuyorsun.

Sevgili Doruk.

Mesajını ilk okuyunca bile, mesajının genel konsepti, teknik olarak ikinci hard disk olayı hakkında verdiğin bilgiler, ve protools' a getirdiğin yaklaşım, sonar 3.11' e daha da yaklaştırdı beni.

Dediğin gibi, ben ticari stüdyo kurmuyorum. Evimde, keyfime göre bestelerimi şekillendireceğim.

Burak' ta sonar 3.11 kullanıyor. Senin ve Burak' ın, Sonar ile yaptığı kayıtların kalitesi de ortada...

Diyalektik açıdan olaya yaklaşıyorum. Protools sahibi sayın Atalay' ın da fikirlerinden faydalanarak, neyi yapıp yapmayacağıma ezbere değil bilinçli olarak karar vermem kolaylaştı.

İngilizce ile aram oldukça iyi. Dediğin linke en kısa zamanda uğruyorum.

Karar vermem için gereken zemini hazırladığın için çok teşekkür ederim.

Sevgiler.

ashazar demiş ki:
kazma sorunca, ben de aklıma takılan soruyu sormak istedim. Ya da, "Akustik enstrümanların kaydı" gibi yeni bir başlık açılabilir.

Ya da; elektro-gitarların kaydında, mikrofon amfiye mi dayanır veya prosesörden ya da efekt pedalından direkt mixere mi bağlanır?

Keşke ben de, aynı soruyu sizin kadar güzel sorsaydım. Sorunuz, bir çok teknik soruya cevap verecek kadar detaylı.

Demek ki, güzel soru sormak için, bilgi sahibi olmak gerekiyormuş...

Daha çok fırın ekmek yemem lâzım...:)

Kolay gelsin.

Sevgili Burak.

Yeri gelmişken, Sonar 3.11 kullanarak, bir kayda nasıl başlayıp nasıl bitiriyorsun?

Diğer mesajlarda var, ama, yine de, kullandığın mixer, mikrofon, ses kartı, kulaklık, dinleme monitörleri ve bilmediğim diğer ekipmanları da olayın içine katarak, bir kaydın A' dan Z' ye yapılışını burada açıklaman, biz amatörlere çok faydalı olacak.

Bu önerim, senin nezdinde, başta mahcem ve doruk gibi üstadlar olmak üzere, tüm arkadaşlaradır.

Bir tek ricam var. Ben ve diğer amatör arkadaşlar, sizler kadar olaylara vakıf değiliz. Bu yüzden, eğer anlatımın teknik boyutu basit olursa, konu çok daha kolay anlaşılır. Benim gibi bir kazma bile anlasın yani...:)

Böylece, dağınık bir konuyu toparlamış oluruz. gibi geliyor bana.

Sevgiler.

Mulder demiş ki:
Asus iyi motherboard uretir, asus.com'dan baktigim kadariyla anakart guzel. Ancak firewire controller'da da digidesignin "qualified" diye altini cizdigi adaptorleri kullanmakta fayda var. Tabi turkiye piyasasinda bulunur mu orasi tartisilir, bulamazsan VIA yerine Texas Instruments tercih etmen daha mantikli bir secim olabilir. Ayrica performans sebebiyle sistem diskine kayit yapmak haramdir :) Bu konuda Mahcem'in bir topicte uzun uzun yazdigini anlattigini hatirlar gibiyim. ;) 80 GB diski elde tutup bir tane de isletim sistemini uzerine kuracagin bir disk lazim sana. RAM'i zaten soylemissin arttiracagini, CPU icin de tavsiyem ayni yonde..Netteki forumlarda isi dual CPUya goturen arkadaslarin varligina sahit oldum.Asus'un sitesine bakmadim dual CPU P4 anakart var mi diye, olmamasi muhtemeldir , o kadar abartmak da gerekmeyebilir zaten :)

Değerli bilgiler için çok teşekkür ederim Sayın Mulder.

Saygılar.

Mahcem demiş ki:
ashazar demiş ki:

Ihhh! Onu yapmayacaksın işte. Hadigari'de sarhoş eğlendiren gitar ikilisi gibi cangıl cungul tınlamak istiyorsan yap tabii, ama akustik gitarlara manyetik konmasının sebebi canlı sahne performanslarında mikrofonlamanın zorluğu ve getirdiğinin götürdüğüne değmemesi. Yoksa stüdyo kayıtlarında işe yarasın diye değil. Unutma, akustik gitarı akustik gitar yapan o kasanın içinde titreşen havadır, tellerin manyetiğin bobinlerine yüklediği titreşim değil.

elektro gitara karakterini veren zincir ise preamplisinden aradaki efektinden hoparlörüne, hatta mekânın akustiğine kadar uzanan bir bütün. Sesi kaydederken öyle düşün, neyi yakalamak istiyorsun? ;)

Hem mikrofonla hem de kabloyla kayıt alıp (ne istediğini de biliyorsan) çok güzel miks yapıp iyi bir renk elde edebilirsin. Ben öyle deniyorum bazen.

ashazar demiş ki:
yok canım, estağfurullah...

Bilgi sahibi olduğumdan değil, kazmalığımdan :)

Rica ederim...

Bana teselli vermek istediğiniz için teşekkür ederim, ama, sorduğum soruyla sizinkini karşılaştırın, benim kazma olduğum ortaya çıkar...:)

kazma demiş ki:
Sevgili Burak.

Yeri gelmişken, Sonar 3.11 kullanarak, bir kayda nasıl başlayıp nasıl bitiriyorsun?

istediğin kanalı seçip rec tuşuna basıyorsun midi kanalı ise çıkışları ve girişleri gösteriyorsun (sampler editor falan- sonar3 le birlikte vsampler3 geliyor zaten ve gayet güzel 2 kocaman sample cdsi)audio kanal kaydı yapıyorsan gene giren çıkanı kontrol edip (çok kötü bir laf oldu pardon) çıkışı kartının wave/mp3 kanalına girişleride nereye taktıysan kabloyu orayı gösteriyorsun- tabi bu arada ses kartının mixserinden hangi kanalı nereyi rec etmek istediğini belirtiyorsun ''what you here'' gibi yerde ise ne olursa hepsini kaydeder.en son tüm efektleri kafana göre yapıp export ediyorsun waw halinde..(istersen mix istersen kanal kanal yapabiliyorsun) sonra bir wave editor ile son halini verip buraya asıyorsun :D

ben böyle yapıyorum...

kolay gelsin...

nebukenazar demiş ki:
istediğin kanalı seçip rec tuşuna basıyorsun midi kanalı ise çıkışları ve girişleri gösteriyorsun (sampler editor falan- sonar3 le birlikte vsampler3 geliyor zaten ve gayet güzel 2 kocaman sample cdsi)audio kanal kaydı yapıyorsan gene giren çıkanı kontrol edip (çok kötü bir laf oldu pardon) çıkışı kartının wave/mp3 kanalına girişleride nereye taktıysan kabloyu orayı gösteriyorsun- tabi bu arada ses kartının mixserinden hangi kanalı nereyi rec etmek istediğini belirtiyorsun ''what you here'' gibi yerde ise ne olursa hepsini kaydeder.en son tüm efektleri kafana göre yapıp export ediyorsun waw halinde..(istersen mix istersen kanal kanal yapabiliyorsun) sonra bir wave editor ile son halini verip buraya asıyorsun :D ben böyle yapıyorum...

Tebrik ederim.

Amazon sitesine bir uğrarsanız, Sonar 3 hakkında, 150-200 sayfayı bulan kitapların, ve, ederlerinin 50-100 $ arası olduğunu görürsünüz.

Siz ise, sekiz satırlık bir mesajla herşeyi açıklamış oldunuz...:)

Sayın nebukenazar.

Rec tuşunun record olduğunu sayenizde öğrendim.

Ayrıca,
nebukenazar demiş ki:
"gene giren çıkanı kontrol edip (çok kötü bir laf oldu pardon)"
Madem pardon diyorsunuz, o kelimelerin amacını aştığını da biliyorsunuzdur. O zaman silsenize o ifadeleri...Size yakıştıramadım.

Dalga geçiyorsunuz. Ama olsun. Yine de teşekkür ederim. Bilgi tekrarı iyi bir şeydir. Konfüçyus ne demiş: "Kendini her güne yenile ve yinele!" Ben de sayeniz de yinelemiş oldum.

Japonların başarısının bir tek sırrı vardır: "Sormak sormak sormak..." Türk' ler ise, çevreleri aptal demesin diye soru sormazlar. Sonra da kazığı yerler.

İyi bir yemeği iyi yemek yapan, yemeğin sonunda yemeğe katılan baharat ve soslardır. Benim mesajımdaki sorudan amacım bu idi...Detaylar, teferruat gibi gözüken, ama, hayat kurtaran nüanslar...

Konunun genel konseptini bilebilirsiniz. Ama, detayları bilmezseniz, başarıya ulaşamazsınız.

Örneğin, ben size ve Burak' a malzeme olarak, yoğurt, yağ, sarmısak ve bir hıyar vereyim. İkisi de aynı malzeme. Burak, yoğurdu alır, tülbente koyar, suyunu süzer, 12 saat sonra süzme yoğurt elde eder. Sonra da o süzme yoğurt sayesinde, diğer malzemeleri de kullanarak nefis bir haydari ya da tarator salatası yapar. Siz ise sıradan bir cacık yaparsınız.

Hepimizin önünde sonar olabilir. Ama ustalık sonar 3' de değil, onu kullanan ahçıda.

Olayın ruhu ve sırrı, sonar 3' teki detaylarda gizlidir sayın nebukenazar.

Örneğin, audio effects parametrelerinin nasıl kullanılacağı...

örneğin, echo characteristics' in decay ve delay' lerinin nasıl saptanacağının bilinmesi gibi detaylar olayın ruhudur sayın nebukenazar.

Besteye göre mi, müzik türüne göre mi, vokalistin sesine göre mi...?

Mikrofonon önüne naylon kadın çorabı hangi durumlarda konur?

Gitar kayıdında neden line 6 POD kullanılır?

Vokal kayıtlarında, mikrofon ve ağız mesafesi gibi konular?

Davul kayıtlarında hümanist bir ses elde etmek için ne yapmalı?

Daha yüzlerce detay...

Sayın Doruk bile, ki kendisi uzmandır, bir kaydın anatomisi adlı başlık altında sayfalarca bilgi verdi.

Ben de boş konuşuyorum. Zaten siz her şeyi biliyorsunuz...:)

Hem de, sadece ve sadece sekiz satırda...:D

Kolay gelsin.

Nebukadnezar'ın mesajının kötü niyetle veya dalga geçme amacı ile yazıldığı intibası uyanmadı bende. Sizin de dediğiniz gibi, 50-100$ a satılan 100-150 sayfalık bir kitapta anlatılanları siz bir cümlede sorarsanız, gelecek cevap da sekiz satırlık olur.
Bu forumda ara sıra inceden takılmalar oluyorsa da, kötü niyetli davranışlara ve aşağılamalara pek rastlanmıyor.
Sorduğunuz yüksek düzeyde bir soruya alt düzeyde bir cevap geliyorsa, bu ya cevabı yazanın bilgi düzeyinin sizin beklentinizi karşılamadığındandır, ya da sorunun doğru sorulmadığındandır. Fakat her iki durumda da hemen kötü niyet aramanız bana kalırsa yanlış bir tutum.

Geri