Line6 POD X3 serileri

Teşekkür ederim sacthres:) Aslında bu program mevzunu açman iyi oldu.Ben şu anda line6 monkey ve gearbox un en son sürümlerini yükledim.Gearbox da online library den tonlar indiriyorum.Ama dediğim gibi beni pek tatmin eden tona rastlamadım.Senden rica etsem bu programların tam anlamıyla ne işe yaradığını ve başka daha sağlam tonlar indirebileceğim bir adres verebilir misin?

Ben de bugun X3 Live dunyasina katilanlardanim. Aleti cozmem biraz zaman alacak ama ilk izlenimlerim alet perfect. Bu arada Digital EQ'nun tonal anlamda bir etkisi olmuyor denedim acik vaziyette iken, sadece goruntu resitali sunuyor asagi yukari inip cikan cizgiler calarken o kadar : ))

L/R Mono'dan Technics Hi-fi'ye girdim. Sonuc manyak ama tonlar arasi volume farki biraz ugrastiriyor. Kendi tonlarimi bugun yazmaya kalkismadim izin verin daha ilk gunum Pod'um ile hehe:))

Bugun buna ozel kablo yaptirttim bir keyif nargilesi ictim eve gelmeden sonra da actim cihazi basladim takilmaya. Hi-Fi + Pod = Sonuc Mukemmel. Amfiyi aratmiyor kesinlikle ve marshall'in metalik sounduna da gule gule dedim. Temiz ve net sese de hosgeldin dedim hehe. Stereo efektler hos olmus ama gereksiz tabii ben efekt falan kullanmam pek.

Aletin edit menusu inanilmaz basit hic bir sey okumadan ustunde yazanlara bakarak iki dakikada ufak tefek isler yapabildim. Fakat inanilmaz fazla detay var. Ne kadarini kullanirim ne isime yararlar bilinmez.

Wah pedali sallamasyon olmus biraz. Digitech eski RP serisinin wahlarina benziyor. Onlardan daha iyi oldugunu soyleyebilirim ama muthis degil. Pod gercekten bekledigimden cok daha fazla performans verdi bu sistemde. Vay anasini dedim yani : ))

Sachtres bu arada hakliymissin abi ses acmaya gelmiyor, inliyor valla ortalik amfiden beter hahaha : )) Ama bir de sennheiser kulaklik aldim geceleri calmak icin. tabii gitar jak donusturucu almamisim takamiyorum haha. Onu da yarin halledicem artik=)

Herkese tavsiye ediorum bu aleti. Amfi disi kullanimda cok memnun kaldim. Tonlar cok temiz ve net.

progressiva demiş ki:
Ben de bugun X3 Live dunyasina katilanlardanim. Aleti cozmem biraz zaman alacak ama ilk izlenimlerim alet perfect. Bu arada Digital EQ'nun tonal anlamda bir etkisi olmuyor denedim acik vaziyette iken, sadece goruntu resitali sunuyor asagi yukari inip cikan cizgiler calarken o kadar : ))

L/R Mono'dan Technics Hi-fi'ye girdim. Sonuc manyak ama tonlar arasi volume farki biraz ugrastiriyor. Kendi tonlarimi bugun yazmaya kalkismadim izin verin daha ilk gunum Pod'um ile hehe:))

Bugun buna ozel kablo yaptirttim bir keyif nargilesi ictim eve gelmeden sonra da actim cihazi basladim takilmaya. Hi-Fi + Pod = Sonuc Mukemmel. Amfiyi aratmiyor kesinlikle ve marshall'in metalik sounduna da gule gule dedim. Temiz ve net sese de hosgeldin dedim hehe. Stereo efektler hos olmus ama gereksiz tabii ben efekt falan kullanmam pek.

Aletin edit menusu inanilmaz basit hic bir sey okumadan ustunde yazanlara bakarak iki dakikada ufak tefek isler yapabildim. Fakat inanilmaz fazla detay var. Ne kadarini kullanirim ne isime yararlar bilinmez.

Wah pedali sallamasyon olmus biraz. Digitech eski RP serisinin wahlarina benziyor. Onlardan daha iyi oldugunu soyleyebilirim ama muthis degil. Pod gercekten bekledigimden cok daha fazla performans verdi bu sistemde. Vay anasini dedim yani : ))

Sachtres bu arada hakliymissin abi ses acmaya gelmiyor, inliyor valla ortalik amfiden beter hahaha : )) Ama bir de sennheiser kulaklik aldim geceleri calmak icin. tabii gitar jak donusturucu almamisim takamiyorum haha. Onu da yarin halledicem artik=)

Herkese tavsiye ediorum bu aleti. Amfi disi kullanimda cok memnun kaldim. Tonlar cok temiz ve net.
Derin bir ohhh çektim demezsem yalan söylemiş olurum heraldi :) Hayırlı olsun güle güle kullan ;)

progressiva demiş ki:
ben de hifi sistemde kullanmak amaciyla x3 live arayip duruyordum. Madem dedigin gibi, mixer ile igrenc ses veriyor, o zaman hic ugrasmayayim x3 ile..

progressiva ne oldu o pod'un cılız, tiz sounduna :p

progressiva demiş ki:
...Digital EQ'nun tonal anlamda bir etkisi olmuyor denedim acik vaziyette iken, sadece goruntu resitali sunuyor asagi yukari inip cikan cizgiler calarken o kadar : )) ...

Sanırım EQ'yu aktif etmemişsin (bir efekti aktif etmeden de ayaralarını değiştirebilirsin, ama sese etki etmez). EQ grafiğinin ufak değişikliklerinde bile (senin tabirinle çizgiler inip çıktığında) seste hissedilir değişiklik oluyor.

Hayırlısı olsun ;)

Digital EQ dedigim Pod'un EQ'su degil Girnata Muzik setinin harici Digital Sound Processor'u var. Volume arttirip denedim tona bir etkisini hissetmedim.

Bu arada Technics ampliden basslari yogunlastirmakla pod uzerinden yogunlastirmak duyum olarak ayni hesaba geliyor hemen hemen. Treble acik oldugunda ise sorun cikariyor. Ampli ustundeki Treble'i kisiyorum cunku hem tiz manyetigi sonuna kadar aciyorsun hem Pod uzerinde acik hem Ampli olunca dip gurultu girla. Ampli ustundekini kisinca sorun buyuk oranda cozum sagladi.

Bu aletle beraber jack kalitesinin ne kadar onemli oldugunu da derinden hissettim. Elimdeki s..irib.ktan altin uclu Cort jak dip gurultu krali oldu. Hafif temassizlik problemli eski bir kaliteli planet waves taktim yine altin uclu. Direk azalma oldu dip gurultude. Tiz manyetigini actigim an dip gurultu yasaniyordu acaip. Minimuma indi ama sifirlanmadi. Yarin gidip adam akilli jak alacagim. Tamamen temiz hale getirecegim. Buna ton nereden indiriyoruz arkadaslar ? Dinleyip secme imkanimiz var herhalde degil mi ? Bir de uzerindeki standart presetleri pek begenmedim. Banklarin hepsine baktim her bankta 4'er tane ton vardi pek hosuma gitmediler. Suna guzel tonlar indirelim artik :)

Performansina diyecek soz yok. Bildigin transistorlu amfi kivaminda ama metalik soundu yok. Reverb'u yapay malum processor. Ama kesinlikle beklentilerimi karsiladi. Ev icin oldukca ideal. Aldim ve kurtuldum.

customtone da ki tonlar pek iç açıcı değil.Gearbox un online library sine de gözatabilirsiniz.Başka bir kaynağı olan varsa lütfen yazsın.

progressiva, valla hayırlı olsun güle güle kullan. Bence çok iyi bir iş yaptın umarım memnun kalırsın.

Alete netten ton indirme ve software olaylarına gelince; aslında bu konuda bir yazı hazırlamayı düşünüyorum, ama şimdilik kısaca bilgi vereyim.

Öncelikle, line6 sitesine girip üye olmak herşeyin başı. Üye olup line6 sitesine log in olunca, tepedeki myaccount yazan yere tıklayıp, yeni çıkacak sayfada soldaki menüden "Register Gear" a tıklayarak elinizdeki cihazı seri numarası ile üzerinize kaydedebilirsiniz.

Programlara gelince elde cd varsa cd den yoksa line6 web sitesinden Line6 monkey programını kuruyoruz. Bu programı, line6 ürününüzün tüm yazılım update vb şeylerini kontrol ve indirme aracı olarak kullanıyoruz. Cihazınızın firmware i eski mi, yeni versiyon çıkmış mı, indirip yeni versiyonu yüklemek istiyor muyuz? İşte tüm bu işleri, Line6 monkey bizim için kolayca yapabileceğimiz bir arayüz sunuyor.

Line6 Monkey harici, pod farm programını kuruyoruz. Pod 2.0 ve Pocket Pod da, maalesef bu programları kullanma şansı yok, pod xt ve üstü seriler ve line6 pod studio ses kartları vb de bu programı kullanabiliyoruz.

Pod Farm, Arayüzü, gearbox tan daha gelişmiş oldukça etkileyici bir program. Ben pod farm ı kullandıktan sonra, guitar rig vb bana oyuncak gibi gelmişti, ama beğenmeyeni de var elbet. www.customtone.com dan her türlü tonu indirip pod farm la çalmak mümkün. Bir güzel yanı da cihaz seçmemesi. Yani yüklediğiniz preset xt ye ait, sizinki x3, yok sizinki pod studio gx, ama siz x3 tonu yüklüyorsunuz desteklenmiyor derdi yok. Eğer pod farm da indirdiğiniz tonda kulanılan amfi modeli varsa, direkt açıyor ama kullandığınız pod farm da o amfi modeli yoksa preseti yine açabiliyorsunuz, ama amfi ikonu pasif oluyor, yerine programınızda varolan yeni bir amfi modeli koyabiliyorsunuz.

Pod Farm da ayrıca dual tone gibi şahane bir özellikte var ki, bu bildiğim kadarıyla line6 pod serilerinde de bir tek x3 te var.

Dual tonları denemenizi tavsiye ederim harikulade şeyler elde edebiliyorsunuz.

Bu konuda yazacak o kadar çok şey varki dediğim gibi en iyisi detaylı bir yazı yazmak olacak.

Gearbox ta online library de, çeşitli ünlü sanatçıların, line6 tarafından hazırlanmış cover parçalarına ait tonlarına ulaşıp, programa yükleyebilirsiniz. Gearbox ile cihazınıza ton transferi yapabilirsiniz. Yine gearbox programında, bir player bulunuyor. Bu player ile yine guitarport.com a üye olup, 1 aylık free kullanım ardından, isterseniz aylık 7.99-usd ye bir çok sanatçının, ünlü şarkılarının tüm altyapılarını indirip, yine bu altyapılar için hazırlanmış özel tonları, yükleyip backing trackle tam uyumlu solo vb ler atabilirsiniz (jam misali). Hatta, indirdiğiniz altyapıyı full mix, sadece gitar, gitarsız gibi seçeneklerle indirebilirsiniz. Keza bu altyapıların tablaturesini de indirebiliyorsunuz.

Yani www.guitarport.com a üyelik, ardından beğendiğiniz bir sanatçıyı arattırın, şarkısını bulup, tüm altyapıyı ve o altyapı üzerine uygun hazırlanmış solo ve ritm tonlarını, gearbox a yükelyip şahane jamler yapabilirsiniz.

Güzel ton olayına gelince; açıkçası bu konu tamamen şans, zira customtone da binlerce ton yüklenmiş, hangisi iyi, hangisi kötü insan bilemiyor, indirip yükleyip, çalıp karar vermek gerekiyor. Ben genelde çok yıldız almışları indiriyorum genelde işe yarar güzel tonlar oluyor. Bazen genel sıkıntı şu oluyor : uğraşıyorsunuz ama bir türlü istediğiniz ambiyansı, genişliği, derinliği vb bulamıyorsunuz. Ben bu tip durumlarda tonları indirip, indirip deniyorum, tam kafama göre delayi, reverbü, eq ayarı olan tonu ana ton kabul edip, o tonda istediğim gibi modifiye denemeleri yapıyorum (sadece amfi modellerini değiştirerek). Bu benim en yaygın kullandığım yöntem. Zira delay, reverb, chorus, eq bazen amfinin tonundan daha çok etkili oluyor, sizin istediğiniz tonu bulmada.

Ben başta netten bir iki ton bulup, onunla 1 hafta çalıyorum. 1 hafta sonunda kendi kendime diyorum ki; "1 günümü de customtone a ayıracağım". O bir gün boyunca, ne kadar ton varsa indirip deniyorum ta ki, ideal, istediğimi bulana kadar ve genelde de % 90 kafama göre şahane şeyler buluyorum. Ama arada gerçekten uyduruk şeyler de çıkmıyor değil. Hatta bazen bakıyorum aynı tonu farklı adlarla 50 kere yüklemişler. Bunlar can sıkabiliyor bazen. Ama sabırlı olursanız, eminim güzel tonlar bulabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bu konunun kısa anlatımı ne kadar uzun sürdü. Ben en iyisi birara bu programlarla ilgili bir yazı hazırlayayım.

Bu arada pek ortalarda dolanmayan bir konu üzerine kendi fikrimi söylemek isterim.

Pod Farm ve Pod Studio ses kartları :
Ses kartı deyince insan, "amannn prosesörle aynı sesi verir mi?" diye düşünüyor. Ama yıllarca pod xt kullanmış biri olarak iddia edebilirim ki; pod farm kullandığınız bilgisayarınızdan Pod 2.0 ve Pod XT de hangi sesi alıyorsanız birebirr aynı sesi alıyorsunuz. Yani pod xt alamayan, evde sadece pc başında müzik yapabileceğine inanan arkadaşlara, pod studio gx öneririm. 200-TL civarı bir para. 60-TL civarı da metal pack+fx junkie veya classic collector model pack satın alıp evinizde 260-TL civarı bir paraya birebir pod xt ve Pod 2.0 soundu alabilirsiniz. Daha önce pod xt de yazdığım bir tonun dosyasını pod farm da açtım birebir aynı sesi alınca şoka girmiştim. Eee ben ne diye pod xt ye bir ton para verdim zamanında diye üzülmüştüm, malum sadece evde pc başında müzik yapıyorum.

Guitar rig vb ile karıştırmayalım, latency vb, pod xt de nasılsa aynı latency de çalıyorsunuz. Ama pc niz de çok kötü bir pc olmayacak. En son E-mu 0404 USB gibi converterları şahane bir ses kartında bile guitar rig, amplitube programlarıyla aşırı yapay ve kötü sesler alırken, basit bir line6 pod studio gx ile pc im bir anda pod xt cihazına dönüştü. Keza pod farm programına x3, x3 live tonları da yüklüyorum direkt açıyor. x3 te olup bende olmayan amfi varsa o amfi devre dışı kalıyor, var olan amfilerde direkt açıyor. Yani dediğim koşullarla x3 tonlarını da gx e yükleyebiliyorum. X3 deki gibi dual tonun keyfini sürebiliyorum. 260-TL bir paraya. :LOL:

Şimdilik benden bu kadar :)

Sachtres gerçekten çok teşekkürler çok faydalı oldu.Emeğine ellerine sağlık.Bende yeni birşeyler keşfettikçe buraya yazmaya çalışacağım.

sacthres demiş ki:
Rica ederim. Aslında güzel tonlar bulunca, burda paylaşmaya da çalışalım derim. (dosya olarak)

aynen bende tam bunu yazmak için konuya girmiştim.çünkü kendi tonumu yazmam biraz zor oluyor.10 watt lık ibanez amfiden pod x3 e atlayınca birden beyin sulanıyo tabi biraz :D

Ben bir tane ekleyeyim şimdiden. :

Bu çok severek kullandığım, klasik Satriani melodik sololarında, çok işime yarayan bir pacth. Dual tone olarak kullanılıyor. Umarım beğenirsiniz. aşağıya bu patchle yapılmış bir ses örneği koyuyorum. İndirmeden önce dinleyip karar verebilirsiniz. Genelde beğendiğim patchler için küçük sallamasyon da olsa bir ses örneği kaydedip saklarım. Bu ses örneğinde de bir satriani backing tracki üzerine sallamasyon legatolar vb yapmıştım.

Birde kullandığım ekipmanı yazayım sizde farklı sonuç verebilir :

Gitar : 97 rg470 MIJ, v7,v8 manyetikler.

Pod xt kullanıcıları direkt cihaza atmaya denerlerse dual tone olduğu için hata verebilir sanırım. Ama pod farm dan direkt açar diye düşünüyorum. X3 kullanıcıları zaten sorunsuzaçması lazım.

Line6 Satriani Patch - Dinle

Onu denemedim ama Gearbox'taki ton olayini begenmedim. Dinlemeden rasgele indiriyoruz garip oluyor. Biraz once for the love of god denedim bir tane rezaletti :) Ucumuz msn'den konusalim istiyorsaniz yardimlasiriz hem.

Ton aktarımı derken cihaza herhangi bir tonu yükleyip kaydetmek mi, yoksa pod farm a herhangi bir indirilmiş tonu yüklemek mi kastettiğin? Soruyu anlamadım da o yüzden doğru cevabı veremedim. :)

GNR79 demiş ki:
Arkadaşlar bu pod farm dan ton aktarımı nasıl ve nereden yapılıyor?

Şöyle demek istedim...İnternetten hazır bir tonu bilgisayara indirip.Oradan pod x3 live a aktarmak ve bunu pod farm ile yapmak.Çünkü bunu bugüne kadar line6 monkey ile yapıyordum.Ama sen yazında bütün tonları aktarmak için pod farm ı kullandığını yazmıştın.Nitekim line6 monkey bazı tonları tanımıyor.Gearbox da ise online library den tonları aktarabiliyorum.Sorumu yenilersem pod farm da örneğin senin demin gönderdiğin satriani tonunu bilgisayarıma indirdim ve prosesörüme pod farm ın neresinden aktaracağım? Şimdiden teşekkürler.

Hımm anladım. Pod Farm ın bildiğim kadarıyla cihaza upload özelliği yok. Malum standalone veya vst plugin olarak sadece pc de kullanılmak üzere dizayn edilmiş. Ben indirdiğim tonları direkt pod farm da açıyordum. Sanırım yine line6 monkey ile yüklemen lazım. Normalde l6t uzantılıları yüklemesi lazım. Xt tonları ve x3 tonlarını direkt yüklemesi gerekiyor. www.customtone.com da bazı line6 amfi patch leri vb oluyor onları yüklemiyor.

Ben iki tane link vereyim birisi zaten yükleyebiliyorum dediğin line6 monkey ile nasıl yükleme yapıldığı. Diğeri de gearbox ile. (eğer zaten bunları denediysen denememiş olanlara kaynak olsun diye yine de koymuş olayım linkleri) :

Line6 monkey ile cihaza ton yükleme :
http://line6.com/community/docs/DOC-4605

Gearbox ile customtone dan inen dosyaları yükleme (Video görüntüsüyle anlatıyor):
http://line6.com/community/docs/DOC-1423

Peki anladım ama son bir nokta daha var kafama takılan.Pod farm ın bize kullanım olarak sunduğu avantajlar ne? Yani gearbox veya line6 monkey ile tonları prosesöre atıyorsak pod farm ı ne için kullanacağız.İndirdiğin tonları pod farm da direk açıyorum demişsin.Nasıl bir amaca hizmet diyor bu durum?

Geri