Anthrax Grubu Hakkında Düşünceleriniz?

Tuhaf ve farklı bir grup. Exodus, Overkill ve Testament'in bile ciddi fan kitlesi varken bu grup yıllardır bir türlü fan kitlesi yaratamadı. Bana göre bunun sebebi şarkılarındaki düzensizlik. Metal ve Rock müziğin özünde kaotik sesler var ama bu grupta kaos yerine düzensizlik var. Şarkı çok farklı tınılarda ilerliyor. Şarkı belli dakikadan sonra sanki başka bir şarkıya geçiyor. Bu düzensizlik şarkıların %90'nında var. örnek; Be all end all mükemmel bir riffle giriş yaparken söz kısmı çok farklı bir sesle ilerliyor. Bare şarkısı da keza öyle. Güzel bir ballad tınısıyla devam ederken 4. dakikadan sonra uyumsuz bir geçiş var.


 
müzikal olarak değil ama kökenleri olarak,Joey Belladona'nın Amerikan yerlilerine dayanan kökeni (anne tarafı) acaba Amerikan mainstream'inde arka planda kalmasına ve kısıtlı bir PR ile günümüze gelmesine sebep olabilir mi acaba? çünkü Antrhrax'ın etkilediği gruplar (wiki alıntısı aşağıda) grubun çok üstüne çıkmış isimler. bir diğer durum ise, Big4 arasında bulunmasına rağmen bu hali ABD sınırları dışına taşamamış olması, yine PR işte.

"Anthrax has influenced multiple bands such as Cannibal Corpse,[74] Pantera,[75] Sepultura,[76] Testament, Death Angel, Korn, Limp Bizkit, 311, Papa Roach, Killswitch Engage, Sevendust, Terror and Insane Clown Posse.[77][78]"

müzikal olarak dediğinde ise Scott Ian'ın müzikalitesi,bestekarlığı ve yaklaşımı ile ilgili. Ayrıca Rush,Sabbath ve Maiden etkilendik dedikleri gruplar arasında, onların progresif yapısını aldıklarını düşünüyorum bu noktada
 
Aslında ABD başta olmak üzere ciddi bir hayran kitleleri var. Pek çok albümleri ve parçaları da kalitelidir. Yine de big 4 içindeki en az popülariteye sahip topluluktur. Buna karşılık Big 4 denilen gruplar içindeki en iyi bas gitariste, en iyi soliste ve en iyi bateriste(Megadeth'in Nick Menza dönemini saymazsak) sahiptirler, böyle de enteresan bir özellikleri vardır. En büyük sıkıntıları hemen hiçbir zaman iyi bir solo gitaristlerinin olamamış olmasıdır. Bir de grup içi iç çatışmalar ve eleman değişiklikleri ile çok yıpranmışlardır.
 
Şarkıları ile ilgili sıkıntıları yok.
Pek sansasyonları olmadı, yani grup hakkında konuşacak bir konu lazım.
Pek konuşulan hikayeleri de olmadı...
Ama güzel grup...
 
"Fan kitlesi yaratamadı." ifadesine katılmıyorum, özellikle big 4 gibi para kazanmaya yönelik bir etkinlikte overkill, testament, exodus değil de anthrax varsa bir sebebi vardır...80'lerde thrash metal patladığında Anthrax zirvedeki gruplardandı zaten big4 da olmalarında 80'ler performansı da etkilidir...daha sonra diğer gruplar gibi devamlılık gösteremediler rap metal vb saçma işlere girdiler, vokal değişikliklerinden çok etkilendiler, çok ivme kaybettiler bu nedenle metallica, megadeth, slayer seviyesinde sürdüremediler, hatta bi ara bir vokalistleri resmen phil anselmo çakmasıydı, birkaç festivalde söyledi çıkardılar zaten...anthrax için bana göre kırılma noktası saat tamircisi olmak istiyorum isviçrede eğitim alacağım diye gruptan ayrılan dan spitz in kaybı olmuştur...mükemmel bir gitarist ve grubun can damarıydı...o gittikten sonraki albümler eski havayı pek yakalayamadı bence...

among the living, state of euphoria, persistence of time dönemini ortaokulda çok dinledim bende yeri ayrıdır...

Parçalarda düzensizlik konusuna hiç girmiyorum gereksiz tartışma çıkmasın :)
 
Başından beri tam bir imajları olmadı ,oturmadı sanki ,zira köşelerin çoktan tutulmuş olması biraz iki ara bir dere durumuna soktu onları; bazen kaykaycı,çoğu zaman metalci bir görüntü...Nicko Mcbrain la ,Mustain le solo işlerde çalışmış Spitz ciddi kayıptı ama sakat bir çocuğunun doğması sonradan aile gelneği profesyonel saatçiliğe dönmesine neden oldu tabi..1.altın devir POT albümüyle tepede biter..Zannımca John Bush lu Spitz li kadrosu 2.altın devridir ve kısa sürmüştür ki hatta "only" parçasını Hetfield "mükemmel" olarak tescillemiştir de..Sonrası saçma sapan tişört tasarımlarını üniforma gibi tüm gruba giydirmeleri,Baştan ayağa herşeyiyle demode kalmış Joey i alengirli süreçle tekrar almaları falan derken tren kaçmıştır..Yine de thrash tayfasının en lezzetli davulcusuna -lombardo dan sonra-ve çok iyi bir ritim gitarcasına sahiptirler hala.
 
Metallica ve Slayer'dan sonra en sevdiğim 3. trash grubudur. Açıkcası grubun punk rock'dan etkilenmiş eğlenceli teması çok hoşuma gidiyor. İnsanlar Slayer, Megadeth gibi agresif müzikler yapan grupları dinledikten sonra Anthrax'ı dinleyince bu grubun düzgün metal yapamadığını düşünüyorlar. Açıkcası beş dakika Exodus ve Testament dinledikten sonra sıkılıyorum, beynim zonklamaya başlıyo ama Anthrax öyle değil saatlerce dinleyebilirim :) En güzel 3 parçası da Caught In A Mosh, Madhouse ve Antisocial.
 
Aslında ne ilginçtir, en "Pure Thrash" diyebileceğimiz müziği Anthrax'ta görürüz. Mosh'tan daha pure bir thrash metal parçası yoktur sanırım. Belki de bana öyle geliyordur bilmiyorum.
Bence diğerlerine göre geride kalmalarının birkaç farklı sebebi var.
1- Diğer gruplar "cool" görünmeye çalışırken bu adamlar içlerinden geldikleri gibi yapıp samimi bir görünüm yakaladılar. Kıyafetleri de alakasız şeylerdi, metalci adam sahneye rap grubunun tişörtüyle çıkar mı :)
2- Müziklerini geliştiremediler, çeşitlendiremediler, köklü değişimler geçirmediler ya da bunları yapmak için geç kaldılar. Sonlardaki albümlerinde bile ilk albümlerindeki ton ve yapıyı kullandılar.
3- Public Enemy ile yaptıkları işbirliği benim için çeşitlilik olsa da metal camiasının %90'ının gözünde biraz düştüler.
4- Çok üye değiştirdiler.
 
Ben hala grubun rifflerini etkince kullanamadıkları konusunda ısrarcıyım:). Misal Metallica'nın One riffi Anthrax'ın Make Me Laugh'tan araktır. "o güzelim riff öyle kullanılmaz böyle kullanılır" dercesine metallica'da şahesere dönmüştür.
(metallica'da 4. dk sonrası, anthrax'ta 40. saniyesi sonrası)

 
4 büyükler içinde vokal performansı ve vokal melodisi yazma bakımından önde tutulacak bir gruptur. Soloları 1983-1993 döneminde nevi şahıslarına münhasır olup Dan Spitz tuhaf sololar yazsa bile oldukça iyi bir gitaristtir. Among The Living şahane bir prodüksyon ve mixe sahiptir. Davulcuları Charlie Benante grubun başlıca şarkı yazarıdır ve gitarda çalar. Bu gurubun ülkemizde daha az tutulmasının nedeni State Of Euphoria ile tanınması olabilir ki sıkıcı bir albümdür ( diğer albümlerine nazaran ) ve tipik Thrash albümleri gibi karanlık bir albüm değildir . Şarkılar aşırı uzun ve vasat olduklarından bu adamları çok dinlemiş olmama rağmen uzak dururum bu albümlerinden.
 
Son düzenleme:
Ben hala grubun rifflerini etkince kullanamadıkları konusunda ısrarcıyım:). Misal Metallica'nın One riffi Anthrax'ın Make Me Laugh'tan araktır. "o güzelim riff öyle kullanılmaz böyle kullanılır" dercesine metallica'da şahesere dönmüştür.
(metallica'da 4. dk sonrası, anthrax'ta 40. saniyesi sonrası)

Hocam ajfa 5 eylül, state of euphoria ise 19 eylül çıkışlı gözüküyor. Başka bir kaynaktan mı aldınız bilgiyi o rifin araklandığına dair ?
 
Anthrax candır duymasınlar yok melodisi öyle yok ritmi böyle dediğinizi :) ... 30 küsur senedir rock müzikte iz bırakmış, bugün hala stad doldurabilen .. pek çok grubun örnek aldık dediği sıkı bir klasik gruptur.
 
Çalıntı olduğunu aşağıdaki gibi youtube video çalışmalarında görmüştüm. One-Make Me Laugh bu aşağıda örneklendirdiğim video değil de başka bir video serisindeydi. 30'dan fazla parttan oluşan her biri en az 10 dk olan mükemmel bir çalışmaydı. 4-5 yıl önce youtube'da vardı ama şimdi baktığımda yok.
Neyse konu dağılmasın, dediğin gibi arada albüm çıkışlarında 2 haftalık bir süre var. Lakin çoğumuzun da bildiği gibi Metallica bu konuda hayli sabıkalı. Tahmin yürütüyorum, Anthrax parçayı albüm öncesi konserde çalmıştır, metallica oradan tırıklamıştır. Zaten ilk dönemlerinde Thrash grupları aynı mekanlarda konser veriyormuş. 
Çalıntı olduğunu aşağıdaki gibi youtube video çalışmalarında görmüştüm. One-Make Me Laugh bu aşağıda örneklendirdiğim video değil de başka bir video serisindeydi. 30'dan fazla parttan oluşan her biri en az 10 dk olan mükemmel bir çalışmaydı. 4-5 yıl önce youtube'da vardı ama şimdi baktığımda yok.
Neyse konu dağılmasın, dediğin gibi arada albüm çıkışlarında 2 haftalık bir süre var. Lakin çoğumuzun da bildiği gibi Metallica bu konuda hayli sabıkalı. Tahmin yürütüyorum, Anthrax parçayı albüm öncesi konserde çalmıştır, metallica oradan tırıklamıştır. Zaten ilk dönemlerinde Thrash grupları aynı mekanlarda konser veriyormuş.Çalıntı mantığıyla giderseniz o zaman gidin Dark Angel - Darkness Descends şarkısını dinleyin. İkiside ondan çalıntı.
 
Üst