Stratla Metal Çalmak

5 ay önce Zuhal Müzik'ten Fender Standard strat aldım ve gitarımdan gayet memnunum . Fakat çalış tarzım stilim falan birden tam tersine döndü bluesdan metale geçtim . Hâlâ bluesdan çok hoşlanıyorum ama metalde çalmak istiyorum . Bunun için sizce ne yapmak gerekir ? Yani bir gitarda hem blues hem metal çalınır mı ? Yoksa illa ki gitarı satıp yeni gitar mı almalıyım ? Çalmak istediğim gruplar : Metallica , Black Sabbath , Pantera , Clapton , SRV Önerilerini nelerdir ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Köprü manyetiğini değiştirin derim. Single ise bir adet Seymour Duncan Hot Rails iyi bir başlangıç olabilir.
Hocam öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim . Single coil sized bir humbucker değil de normal bir humbucker düşünüyorum . Benim asıl sorum strattan humbuckerla güzel metal tonları alabilir miyim ? Ayrıca siz hot rail mı önerirsiniz yoksa gravity storm tarzında bir şey mi ?

Hocam yanıtınız için öncelikle çok teşekkür ederim . Acaba iyi bir ton alabilir miyim ?
İyi bir tondan ziyade sizin istediğiniz tonu yakalamanız önemli. Güzel ton biraz kişiye göre değişiyor. Ek olarak keşke istediğimiz tona manyetikle ulaşabilseydik. Seymour Duncanın sitesinde Pickup Selector Step 1 şu linkten size yardımcı olabilecek bir kısım var. Gitarınızın özelliklerini ve istediğiniz tonu seçip size uygun manyetikleri sonuçlandırıyor.

Hocam öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ederim . Single coil sized bir humbucker değil de normal bir humbucker düşünüyorum . Benim asıl sorum strattan humbuckerla güzel metal tonları alabilir miyim ? Ayrıca siz hot rail mı önerirsiniz yoksa gravity storm tarzında bir şey mi ?
"Metal" soundu oldukça geniş bir yelpaze. Ben hotrails önerdim çünkü pek çok işe gelebilir. Seymour Duncan sitesinden de gitarınızın ağacına göre humbucker manyetik tavsiyesi alabilrsiniz. Ancak eğer aşırı spesifik bir manyetik tercihi yapacaksanız aynı gitarla blues işi biraz zor gibi geliyor. İkinci bir gitar çok daha mantıklı olur.

Son düzenleme:
Hocam dimarzio x2n kafasında bir şey sorun çıkarır mı ? Hot railler pek hoşuma gitmiyor .
"Sorun" çıkarmaz. Dediğim gibi, aşırı karakteristik manyetikler sadece bir tarza çok daha yakın durmanıza neden olur.
Aslında mesele blues-hard rock gibi bir yelpaze olsaydı bunu aynı gitarla yapmak belki mümkün olur da, blues-metal biraz kopuk bir yelpaze. Belki siz ne istediğinizi netleştirmeli ve tercihen çift humbucker bir super stratı da uzun vadede ek olarak düşünmelisiniz.
Edit: Çünkü her iki işi de yarım yamalak yapan tek bir gitar çok da kullanışlı olmayabilir. Strat çalan metal gitaristleri elbette var, ama siz çok farklı iki şeyi birden yapmak istiyorsunuz. Bu da bana daha çok modelleme yapabilen (Line 6 Variax gibi...) gitarları çağrıştırıyor.

"Sorun" çıkarmaz. Dediğim gibi, aşırı karakteristik manyetikler sadece bir tarza çok daha yakın durmanıza neden olur.
Aslında mesele blues-hard rock gibi bir yelpaze olsaydı bunu aynı gitarla yapmak belki mümkün olur da, blues-metal biraz kopuk bir yelpaze. Belki siz ne istediğiniz netleştirmeli ve tercihen çift humbucker bir super stratı da uzun vadede ek olarak düşünmelisiniz
Hocam çok teşekkür ederim

@barrios Abim yine yazmıs fazla söz kalmamıs bize :))) Metal ıcın zaten bir kere kafadan hummbacker manyetık zaten şart ama bu sefer neck manyetıgı stra gıtarda çok pürüzsüz bir ton yaratacagı ıcın o tondan humbacker manyetıge gecmek ne kadar dogru veya tatmın edıcı olacak orası ayrı bırsey olmakla bırlıkte en dogrusu ya deneyerek yada abımızın dedıgı gıbı sıteye danısarak hareket etmek lazım.
Yanı bahsı gecen manyetık sert tonları barındıran fakat sıcak karakterlı bır manyetık olmakla bırlıkte neck uzerınden buna gecıslerde stratın standart sıngle kopru manyetıgıne asına olmus olan bırıne bıraz tuhaf gelme ıhtımalıde var.
Benım tavsıyem bu ısın en normal yolu ıbanezın rg serılerınden ıkıncı elde bır hummbacker gıtar alıp stratı hıc bu ıse bulastırmamak olacaktır.Ibanez rg serılerı cıdden bu ıslerın altından kalkıyor.
Stratın yakasını metal muzık konusunda bıraz rahat bırakmak lazım..

Gitarinizin manyetik konfigürasyonunu bilememekle beraber grup arkadaşımda da Fender HSS var. Köprü manyetiğini SD JB ile degistirdi ve gayet de memnun. Biz de bahsettiginiz grupları çalıyoruz. Metalcore ve daha ilerisi için farklı bir gitar gerekiyor haliyle ama belirttiğiniz grupları Fender gitarlar kaldirabiliyor

Strat ile heavy metal çalan biri olarak tavsyelerm şöyle özetleyebilrim.

* S-S-S konfigürasyon: Seymour Duncan'da single coil sized humbucker dye tabir edlen manyetikler mevcut. Mesela ben kendi gitarlarımdan birinde köprüde Hot Rails bridge, orta ve sap pozisyonunda Hot Rails neck versiyonlarını kullanıyorum. Şiddetle tavsiye ederim. Alternatif olarak " everything axe set" adlı seçeneği değerlendirebilirsinz.

* H-S-S konfigürasyon: Köprüde Di Marzio Super Distortion veya Paf Pro; alternatif olarak Seymour Duncan JB değerlendirilebilir.

* H-S-H konfigürasyon: 1980'li yıllarda Iron Maiden gitaristi Dave Murray'in yaptığı gibi köprüye Di Marzio Super Distortion, sap pozisyonuna da PAF 36th düşünülebilir. Duncan'daki alternatif ise JB - 59 seçeneği değerlendirilebilir.

Kolay gelsin,

Strat ile heavy metal çalan biri olarak tavsyelerm şöyle özetleyebilrim.

* S-S-S konfigürasyon: Seymour Duncan'da single coil sized humbucker dye tabir edlen manyetikler mevcut. Mesela ben kendi gitarlarımdan birinde köprüde Hot Rails bridge, orta ve sap pozisyonunda Hot Rails neck versiyonlarını kullanıyorum. Şiddetle tavsiye ederim. Alternatif olarak " everything axe set" adlı seçeneği değerlendirebilirsinz.

* H-S-S konfigürasyon: Köprüde Di Marzio Super Distortion veya Paf Pro; alternatif olarak Seymour Duncan JB değerlendirilebilir.

* H-S-H konfigürasyon: 1980'li yıllarda Iron Maiden gitaristi Dave Murray'in yaptığı gibi köprüye Di Marzio Super Distortion, sap pozisyonuna da PAF 36th düşünülebilir. Duncan'daki alternatif ise JB - 59 seçeneği değerlendirilebilir.

Kolay gelsin,
Hocam ben hss kombinasyonu yapmayı düşünüyorum çok teşekkür ederim .

Geri