Stratla Metal Çalmak

Strat ile metal çalmaya çalışınca Fender Police Department ın ilgili birimleri kapınızda belirip “bilader sen ne şeqilsin? “ demediği müddetçe istediğiniz her yöreden çalabilirsiniz.Bunun tam tersi Jackson, Esp, Sheckter gibi departmanlarda geçerli değildir çünkü metalciler delikanlı adamlardır asla ödün vermezler.Ps: metalci değilim.

şu video yardımcı olabilir. kişisel yorumum olarak evet stratla metal yapılır fakat single coil her zaman humbucker yanında cılız kalıyor ve bu çok net farkediliyor.

Arkadaşlar öncelikle yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim . Bluesdan vazgeçip emg 81 85 taktıracağım galiba çünkü stratın hissiyatı çok hoşuma gidiyor . Şimdiki sorum strata emg taktırınca ibanezden farkı ses olarak ne olur ?

yav diyorum işte Schecter .... Fender'e de saygı kalmamış arkadaş, Fender'de EMG nedir?
Bu arada metal=EMG doğru bir denklem değil. Hatta birçok kişi (ben katılmam ama) ton katili der EMG için.

yav diyorum işte Schecter .... Fender'e de saygı kalmamış arkadaş, Fender'de EMG nedir?
Bu arada metal=EMG doğru bir denklem değil. Hatta birçok kişi (ben katılmam ama) ton katili der EMG için.
Hocam schecter için iyi diyorlar biliyorum da şimdi fenderin o hissiyatını hiç bir şey vermiyor . Bir de şimdi gitar al sat biraz üşendim açıkçası ama schecter da pek ikinci el piyasası yok sanırım pek göremedim .

Anladığım kadarıyla ikinci gitara para yok. Öyleyse bence satma Fender'i. Belki ''aniden'' gelen metal çalma isteğin bir anda blues veya pop'a dönebilir yine. O nedenle hazır elinde de dünyanın en kolay modifiye olan gitarı da olunca bence para durumuna göre iki yoldan biri en mantıklısı

Yol 1: HSS strat

Malzemeler: Bir adet abartı çıkışı olmayan güzel bir SD veya DiMarzio ikinci el humbucker, 2 adet 500k pot (opsiyonel olarak biri push-push pot, split coil için), HSS pickguard.

Volume pot --> 500K, bir ton potunu da köprüye adadığımızda (500K) gayet versatil bir stratın olacak ki HSS olduğunda stratına yeniden aşık olacağına eminim.

Yol 2: Başka bir pickguard hazırlama, ister HH (eğer sap manyetiği havuzu uygun ise), ister HSS vs. Biraz daha para varsa bu yolla ikinci bir gitarın varmış gibi olacak.

Malzemeler: Zevke göre ister aktif, ister pasif olsun, daha yüksek çıkışlı manyetikler, bunlara uygun potlar, switch, gerekli kablolar ve tabii bir pickguard.

Stok pickguard durur bir yerde, ileride belki lazım olur (bu arada ben MIM stratların seramik manyetiklerinin tonunu çok severim). Bu alternatif pickguard zaman içinde eline geçen parayla yavaş yavaş oluşabilir, aceleye gerek yok :) Pickguard hazır olduktan sonra üç lehim sök-tak'ına bakar sadece.

Anladığım kadarıyla ikinci gitara para yok. Öyleyse bence satma Fender'i. Belki ''aniden'' gelen metal çalma isteğin bir anda blues veya pop'a dönebilir yine. O nedenle hazır elinde de dünyanın en kolay modifiye olan gitarı da olunca bence para durumuna göre iki yoldan biri en mantıklısı

Yol 1: HSS strat

Malzemeler: Bir adet abartı çıkışı olmayan güzel bir SD veya DiMarzio ikinci el humbucker, 2 adet 500k pot (opsiyonel olarak biri push-push pot, split coil için), HSS pickguard.

Volume pot --> 500K, bir ton potunu da köprüye adadığımızda (500K) gayet versatil bir stratın olacak ki HSS olduğunda stratına yeniden aşık olacağına eminim.

Yol 2: Başka bir pickguard hazırlama, ister HH (eğer sap manyetiği havuzu uygun ise), ister HSS vs. Biraz daha para varsa bu yolla ikinci bir gitarın varmış gibi olacak.

Malzemeler: Zevke göre ister aktif, ister pasif olsun, daha yüksek çıkışlı manyetikler, bunlara uygun potlar, switch, gerekli kablolar ve tabii bir pickguard.

Stok pickguard durur bir yerde, ileride belki lazım olur (bu arada ben MIM stratların seramik manyetiklerinin tonunu çok severim). Bu alternatif pickguard zaman içinde eline geçen parayla yavaş yavaş oluşabilir, aceleye gerek yok :) Pickguard hazır olduktan sonra üç lehim sök-tak'ına bakar sadece.
Hocam şimdi görüyorum. Evet maalesef öğrenci olunca çok keyfe keder gitar alınamıyor . Cevabınız için çok teşekkür ederim .

Hocam peki sizce stratı satmaya değer mi çünkü sıfır aldım ve daha 5 ay bile olmadı . Yani alacağım schecter buna değer mi ?

Değer mi, benim değil senin kararın. Sübjektif birşey. Bence iyi bir strat ise elindeki değmez, ikinci bir gitar al. Ama sıradan bir strat ise (modelini bilmiyorum, yazmış mıydın) o zaman bulunmaz şey değil satar ileride yeniden daha iyisini alırsın. Bütçene göre bak işte. Önemli olan hissiyatı, mesela en "metal" görünümlü gitarlardan biri Warlock ama çalması inanılmaz rahatsız ve hantal, şahsi fikrim. Aynı şekilde V kasa çok cool ama oturarak rahat çalamazsın. Les Paul sert müziğe daha yakın strat'a göre ama bence sapları beyzbol sopası gibi. Ibanez S serisi jazz'cı gitarı gibi duruyor ama nice metalciler kullanıyor. Anlatabildim mi? Schecter dememin sebebi hem çalım rahatlığı çok yüksek, hem fiyatlar fena değil, hem manyetikleri her yola geliyor hem de al sat yapması kolay. Şu anda yok ama zaman içinde elimden çok Schecter geçti, kefilim :).
Bir de üstte yazdım EMG=metal denklemine bu kadar takılma, mesela şu anda elimde Eclipse (EMG) ve Ibanez RG652AHMFX (DiMarzio The Tone Zone) var açıkçası metal ton açısından bir gıdım Ibanez öne çıkıyor diyebilirim.

Merhaba ;

Bu konuya birde ben el atayım . :) her gitarla her tarz müzik yapman memnun evet fender ile metal çalan çok fazla yok ama yapılmaz diye birşeyde yok formda herkez fendere takılmış . yani isme gelelim strat kasa custom bir gitar yaptırdın ve metal çalıyorsun ee ozaman kim laf söyleyecek kimse . Önemli olan markaya takılmayıp istediğin müziği istediğin gitarla yapmanla alakalı youtube de bir çok örneği var fenderle yapılan metal soundları ile ilgi . bir kaç modifiye ile istediğin tonu alırsın . Ben 4 sene önce kafamda istediğim tınıyı almak için alder gövde maple sap tekparça strat bir gitar yaptırmak için arayışa girdim . herşey güzel tam projeye start vereceğim . bi baktım Esp horizon nt1 tam yaptıracağım gitar kullanmak istediğim manyetiklerden fretlere kadar dedim hazır yapılmışı var alayım . :) önemli olan duymak istediğin ses lespaul diyorlar doğru hem kasa olarak hem maum gönde canavar gibi ton ama bu işler öyle olmuyor . he bende gibsonda fenderde var ama ne o eski fender nede gibson alsanda özellikle içleri boş olduğundan o kasadan gelen ton yok artık duyduğun tonlar manyetikten geliyor e o manyetiği fenderede taksan aynı ses geliyor :) değişen birşey yok çok uzattım sonuç olarak gitarını seviyorsan ufak modifiyelerle hem istediğin tonu alırsın hemde gitarından vazgeçmezsin. he param var gidip gibson alacağım dersen ya 90 öncesi al yada yukarıda bahsedilen Schecter , ibanez , Esp al emin ol gibsondan çok daha uyguna çok daha fazla memnun kalırsın .

Birkaç Örnek ;

Yani mesajlara bakyorum da, ne yalan yanlış ne boş muhabbetler dönüyor.

1. si bakın arkadaşlar, Fender şu an 20 yıl önce ürettiğinden daha kötü gitar üretmiyor. Hatta bence daha kaliteli gitar üretiyor. 20 sene önce de her elinizi attığınız Fender iyi değildi, şimdi de öyle. Seçeceksiniz. Her eski Fender şimdikinden iyidir lafı tamamen safsatadır. Internetten okuyup burada alimlik yapmıyorum, bizzat sahip olmuş ya da deneyip çalmış birisi olarak söylüyorum.
Buna ek olarak Fender gitarların içi boş değil. Gibsondaki Weight relief olayı çok uzun yıllardır var. Bakınız burada dökümante etmişler..

Body construction

2. si ise Gibsondan alacağın tonu Ibanezden, ESP Horizon'dan bilmem neyden alırsın olayı da tamamen "bullshit" Kimse kusura bakmasın. . Bunu soyleyen hayatında hiç gerçek bir les paul çalmamış demektir. Ben şahsen PRS kullanıyorum, nispeten karşılaştırılır ama hayır, ondan da çıkmıyor o ton malesef. İyi bir les paul tonu iyi bir les paulden çıkar malesef, şekilde farklı özde benzer butik üretimleri saymaz isek..

3. olarak her gitar ile her türlü müzik tabiki yapılabilir. Önemli olan ne tarz bir ton arayışında olduğunuz. Les Paul yapısındaki bir gitar (maun + maple, set neck, 24.75 skala) ile Strat kasa bir gitarın frekans contenti farklıdır. Gümbür gümbür palm mute lar istiyorsan ya da tok bir ton istiyorsan strat olmaz, olursa da Les Paul gibi olmaz. Yan yana çaldığınızda zaten farkı görürsünüz. Slash tonu istiyorsan modifiye strat olmaz, oluyor diyorsan farkı duyamıyorsun demektir...

Sonuç olarak çok spesific bir ton arayışında değilseniz strat mutlaka işinizi görecektir ancak odaklandığınız tonlar atıyorum James Hetfield riffleri falan ise ona uygun bir gitar kesinlikle sizi daha çok yaklaştıracaktır.

valla arkadaşım iyi yazmışsında bizde iş olsun diye konuşmuyoruz . belki 59 Gibson yok ama elimde hem 72 gibson lespaul custom hemde 2014 lp custom hemde 2013 lp signature T olan biriyim . aynı zamanda gene 79 strat ve 2007 deluxe strat da(birkaç tane ara model var yazmadım :) ) bu süre zarfında birçok gitar denemişliğimde var zaten ilgi alanım gibson , fender ve esp açıkcası . slash tonu diyorsun ben sana sx strattan çıkartayım :) . önemli olan burada şu tonu bu tonu değil başlık STRATLA METAL ÇALMAK? Cevap : evet çalınır . kısa ve öz . burada sidik yarışı yapmanın anlamı yok soru belli cevap belli

En son kulağın duyduğu tonun %85'i Amfi ve speaker(ya da prosesör, modelling yazılımı vs.) olduğu için her gitar ile her şey çalınır. Bir gitarın belli bir tarza ait olduğu algısı, daha çok o gitarı çalan meşhur elemanların icra ettikleri tarzdan kaynaklanır, bazı markalar da bu olaydan para kazandığı için de bu psikolojiyi pompalarlar. Fiziksel olarak bir takım yatkınlıklar olabilir, fret sayısı, radius, ince perdelere erişim vs. gibi, fakat bunlar sadece yatkınlıktır ve kesin bir ayrıma sebep olmazlar. Hoşunuza giden, içinize sinen gitar neyse alın onu kullanın. Sevmeyen taraflarını modifiye edersiniz olur biter.

Geri