Acemiyim sap hakkında yardıma ihtiyacım var.

merhaba herkese

gitarımda 3-4.perdeye kadar teller çok alçak 7-8. perde sonrası da bana göre çok yüksek ayrıca gitarın sapında bir dönme var sapın en uç kısmından gitarın gövdesine bakınca uçtaki köprünün sapın bittiği noktaya göre 15-20 derece kadarlık bir açıyla sağ aşağı doğru eğrildiğini,döndüğünü farkettim(gövdedeki köprü düz,sapın başlangıcındaki köprü dönen kısım) hiçbi kısımda cızlama problemi yok

şimdi sorum bu problemleri kendi imkanlarımla düzeltme şansım var mıdır? eğer yoksa bu problemler gitarın başına bir iş açar mı? şuan için gitar vb. ayıracak param olmadığı için soruyorum

Gitarınızın elektro gitar olduğu ya da sap eğim ayarı ve köprü yükseklik ayarı yapılabilir bir gitar olduğunu düşünerek cevap veriyorum. Klavyenin ilk üç perdesinden sonra tel yüksekliği artması normaldir ama çok küçük bir artış olması gerekir sizinki gibi rahatsız edici ise sapınız fazla iç bükey hale gelmiştir. Eğerki tel yüksekliği 12. Perdeden sonra bile hala rahatsız edici şekilde yüksekse bu sefer de köprü yüksekliğiniz fazla diye düşünüyorum. Eliniz biraz anahtar tutuyorsa önce köprü/tel yüksekliğini düşürün. Bu bızlamaya sebep olabilir. 3-12 arası perdeler yine hala biraz yüksek kalabilir. 1-3 arası ve 12 den sonrası daha rahat olduysa doğru işlem yapmışız demektir. 3-12 arası hala yüksek geliyorsa bu sefer truss rod’u biraz sıkarak/ gerilimi arttırarak ‘neredeyse’ düz bir hale getirmeniz gerekebilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarınızın elektro gitar olduğu ya da sap eğim ayarı ve köprü yükseklik ayarı yapılabilir bir gitar olduğunu düşünerek cevap veriyorum. Klavyenin ilk üç perdesinden sonra tel yüksekliği artması normaldir ama çok küçük bir artış olması gerekir sizinki gibi rahatsız edici ise sapınız fazla iç bükey hale gelmiştir. Eğerki tel yüksekliği 12. Perdeden sonra bile hala rahatsız edici şekilde yüksekse bu sefer de köprü yüksekliğiniz fazla diye düşünüyorum. Eliniz biraz anahtar tutuyorsa önce köprü/tel yüksekliğini düşürün. Bu bızlamaya sebep olabilir. 3-12 arası perdeler yine hala biraz yüksek kalabilir. 1-3 arası ve 12 den sonrası daha rahat olduysa doğru işlem yapmışız demektir. 3-12 arası hala yüksek geliyorsa bu sefer truss rod’u biraz sıkarak/ gerilimi arttırarak ‘neredeyse’ düz bir hale getirmeniz gerekebilir.

Cevabın için çok teşekkür ederim sapta olması gerekenden bi tık daha fazla bi iç bükeylik farketmiştim çok hafif şekilde 12.perdeden sonra artış kesiliyor gördüğüm kadarı ile hatta çok çok milimetrik bi ölçüdede alçalıyor gibi gözüküyor ama cidden çok hafif anladığım kadarıyla şimdi benim yapmam gereken alyan yardımı ile sapı az bir germeliyim değil mi (bu arada köprü ayarı ile ilgili hiçbir fikrim yok gitarım elektro,sap ayarı yapıilabiliyor dediğim gibi acemiyim)

Cevabın için çok teşekkür ederim sapta olması gerekenden bi tık daha fazla bi iç bükeylik farketmiştim çok hafif şekilde 12.perdeden sonra artış kesiliyor gördüğüm kadarı ile hatta çok çok milimetrik bi ölçüdede alçalıyor gibi gözüküyor ama cidden çok hafif anladığım kadarıyla şimdi benim yapmam gereken alyan yardımı ile sapı az bir germeliyim değil mi (bu arada köprü ayarı ile ilgili hiçbir fikrim yok gitarım elektro,sap ayarı yapıilabiliyor dediğim gibi acemiyim)
Klavyenizde virgül var mı? Hiçbir şey anlayamadım yazandan.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Klavyenizde virgül var mı? Hiçbir şey anlayamadım yazandan.
"Cevabın için çok teşekkür ederim. Sapta, olması gerekenden bir tık daha fazla iç bükeylik farkettim ama fazla değil çok hafif.12.Perdeden sonra tellerin yüksekliği sabit bir şekilde sürüyor.Anladığım kadarıyla benim yapmam gereken şey truss rod'u hafifçe germek değil mi?"
(Bu arada gitarım elektro gitar. Köprü ayarıyla ilgili hiçbir fikrim yok fakat sap ayarı yapılabilir)

12 perdeden sonra düz ilerlemesi güzel. 12den sonrası yüksekse önce köprü yüksekliğini ayarlamak lazım. yüksek değilse sadece iç bükeyliği azaltmak gerekir. Uyarıyorum riskli işlemdir. Çok fazla sıkmak ya da gerdirmek zarar verebilir. Çeyrek tur genellikle yeterli olur. Ayarladıktan sonra biraz bekleyin ki ağaç gerekli tepkiyi verebilsin.

Geri