4000 liralık bütçeye dijital piyano tavsiyesi

Bir kere synth/workstation ve dijital piano tamamen farklı şeyler. 88 tuşlu bir workstation'a dijital pianonun yaptığı şeyleri büyük ölçüde yaptırabilirsiniz ama bir dijital pianoya workstation'ın yaptığı şeyleri yaptıramazsınız. Dolayısıyla öncelikli olarak kafanızdaki bu karışıklığı gidermeniz , " Dijital piano mu workstation mı ? " sorusunun cevabını bulmanız lazım. Örneğin sadece piano partileri çalacaksanız tabii ki dijital piano alın. Ama siz progresif rock çalacağım diyorsunuz. Bu tür bir müzik ; çok daha geniş bir ses paleti demek. Gerektiğinde ses sentezlemek , patch'ler yazmak demek. Bunu da ancak bir synth/workstation ile yapabilirsiniz. Mesela aşağıdaki videoda adam Kurzweil K2600 modeli ile ; cihazın üzerindeki fabrika presetlerini kullanarak bir takım patch'ler yazmış. ( Örneği yukarıda Kurzweil'den bahsettiğim için yine Kurzweil'den verdim. Yoksa benzeri şeyleri başka markaların workstation modelleri ile yapmak da mümkün. )

88 tuşun en büyük avantajı çalımda özgürlük sağlamasıdır. Örneğin 88 tuşlu bir cihazla piano partileri dahil her şeyi çalabilirsiniz. Ama tuş sayısı azaldıkça özgürlük alanınız gittikçe kısıtlanır. Buna karşılık 88 tuşlu bir cihazın ; büyüklük ve ağırlıktan kaynaklanan mobilizasyon problemi olduğunu da unutmamak gerekir.

Ben Kurzweil alternatifini ; sizin bütçe kısıtınız ve yapmayı düşündüğünüz müzik türü nedeniyle verdim. Bütçe kısıtınız olmasaydı ilave alternatifler ( hammer action tuş takımlı ve 88 tuşlu modelleri olmak kaydıyla ) aşağıdaki gibi olurdu :

1-) Yamaha
a-) Üretimden kalkmış modeller : Motif ES , Motif XS, Motif XF
b-) Halen üretilmekte olan modeller : MOXF8 , MODX8

2-) Korg
a-) Üretimden kalkmış modeller : Triton Extreme , M3 , Kronos , Kronos X
b-) Halen üretilmekte olan modeller : Kronos 2, Krome

3-) Roland
a-) Üretimden kalkmış modeller : Fantom G
b-) Halen üretilmekte olan modeller : Fantom , FA-08 , Juno DS , Integra7 + 88 tuşlu midi klavye

4- Nord
a-) Üretimden kalkmış modeller : Nord Stage eski seriler
b-) Halen üretilmekte olan modeller : Nord Stage 3 88 , Nord Electro 6 HP

5-) Kurzweil
a-) Üretimden kalkmış modeller : Yukarıda belirttim.
b-) Halen üretilmekte olan modeller : PC4 , PC3K

Benim aklıma gelen modeller genel olarak böyle. Belki hatırlayamadığım veya atladığım modeller olmuştur.

Tekrardan yanıtlarınız için teşekkür ederim. Sanırım dediğiniz gibi synth/workstation almak benim için çok daha akıllıca olacak. Önerdiğiniz diğer modelleri de inceleyip kararımı vermeye çalışacağım. Zaman ayırdığınız ve sorularımı cevapladığınız için çok teşekkür ederim.

Merhaba benim de şuanki fiyatlar dahilinde 4000-4500tl fiyat aralığında bir dijital duvar piyanosu alma ihtiyacım var. Araştırmalarım ve bazı müzik marketlerle görüşmelerim dahilinde şu modelleri önerdiler:
-Kozmos KHP-164
-Suzuki HP-3X
-Kurzweil M90
-Valler M8

Suzuki HP-3X'i yerinde deneyimleme fırsatım oldu, gerek tuş hassasiyeti gerek ses sistemi kalitesi olarak Suzuki fiyat performans olarak beni tatmin etti. Fakat başlangıç seviyesi piyano eğitimim olduğu için çok fazla bilgiye sahip değilim. Diğer modelleri de deneyimleme fırsatım olmadı. Bu modeller ve ya varsa başka önerebileceğiniz modeller hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

Merhaba benim de şuanki fiyatlar dahilinde 4000-4500tl fiyat aralığında bir dijital duvar piyanosu alma ihtiyacım var. Araştırmalarım ve bazı müzik marketlerle görüşmelerim dahilinde şu modelleri önerdiler:
-Kozmos KHP-164
-Suzuki HP-3X
-Kurzweil M90
-Valler M8

Suzuki HP-3X'i yerinde deneyimleme fırsatım oldu, gerek tuş hassasiyeti gerek ses sistemi kalitesi olarak Suzuki fiyat performans olarak beni tatmin etti. Fakat başlangıç seviyesi piyano eğitimim olduğu için çok fazla bilgiye sahip değilim. Diğer modelleri de deneyimleme fırsatım olmadı. Bu modeller ve ya varsa başka önerebileceğiniz modeller hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

Dijital upright pianoda Yamaha , Roland ve Kawai'den şaşmayın. Gerekirse temiz bir 2.el bulmaya çalışın. Özellikle son yıllarda piyasaya çok sayıda Çin malı ucuz pianolar girdi. Onlardan mümkünse uzak durun.

Teşekkürler, fakat ilgili markaların piyanoları çok yüksek fiyatlarda şuan için. 2. el piyasasında yine uyguna bulmak çok mümkün olmuyor.
Verdiğiniz listedeki pianolar içerisinde nispeten en elle tutulur olanlar Suzuki ve Kurzweil. Ancak her iki ürün de eski teknoloji kullanılmış cihazlar. Bunun en önemli göstergesi 64 polifoni olmaları. Dijital upright pianoda 64 polifoni nerede ise 15 sene öncesinin teknolojisi. Son 7-8 senedir artık 256 polifonili cihazlara geçildi. Bu cihazlar bunun için ucuz zaten.

Listedeki ürünlerin fiyatlarına Yamaha YDP serisinin ( CLP serisi değil ) yeni modellerinin 2. ellerine ulaşabilirsiniz sanırım.

Anladım çok teşekkür ederim yorumlarınız için. "Dijital upright pianoda Yamaha , Roland ve Kawai'den şaşmayın." demiştiniz.
KAWAI-KDP70B
ROLAND RP-102
KAWAI-KDP110 hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Bu fiyat seviyesine çıkarsam hangisini önerirsiniz ?
Alt kısma linklerini de bırakıyorum.

Son düzenleme:
Anladım çok teşekkür ederim yorumlarınız için. "Dijital upright pianoda Yamaha , Roland ve Kawai'den şaşmayın." demiştiniz.
KAWAI-KDP70B
ROLAND RP-102
KAWAI-KDP110 hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Bu fiyat seviyesine çıkarsam hangisini önerirsiniz ?
Alt kısma linklerini de bırakıyorum.

Öncelikle seçtiğiniz üç ürünün aynı mağazada satılıyor olması hepsini aynı anda denemek açısından bir avantaj. Burada yapmanız gereken ; bu üç modeli sound ve tuş takımı olarak denemek olmalı. Bu en hayati konu . Geri kalan konular ikinci derecedeki mevzular. Ben kağıt üzerindeki özelliklerine baktığımda ; KDP-110 modelini en alınabilir model olarak görüyorum. Ama son kararınızı yapacağınız sound ve tuşe kontrolü testi belirleyecektir.

Bu arada son olarak şu notu düşeyim : Her üç model ile de ; ( eğer ihtiyaç duyarsanız ) pianoyu ses kartına bağlayarak , pianonun kendi sesleri ile kayıt yapmak mümkün değil. Çünkü cihazların analog-out'ları bulunmuyor. Bilginiz olsun.

Öncelikle seçtiğiniz üç ürünün aynı mağazada satılıyor olması hepsini aynı anda denemek açısından bir avantaj. Burada yapmanız gereken ; bu üç modeli sound ve tuş takımı olarak denemek olmalı. Bu en hayati konu . Geri kalan konular ikinci derecedeki mevzular. Ben kağıt üzerindeki özelliklerine baktığımda ; KDP-110 modelini en alınabilir model olarak görüyorum. Ama son kararınızı yapacağınız sound ve tuşe kontrolü testi belirleyecektir.

Bu arada son olarak şu notu düşeyim : Her üç model ile de ; ( eğer ihtiyaç duyarsanız ) pianoyu ses kartına bağlayarak , pianonun kendi sesleri ile kayıt yapmak mümkün değil. Çünkü cihazların analog-out'ları bulunmuyor. Bilginiz olsun.
Valla bu kısmını hiç düşünmemiştim alırken, haklısınız. Eşimde KDP110 var, kulaklık çıkışından miksere bağlayıp oradan sesi ve kaydı alıyoruz. (daha kayıt almadı aslında ama bu şekilde birkaç prova yaptık)

Geri