Amfini Göster Ey Türkrockcılar

Valla sevdiğimiz gruplarda gördüğümüz amfilerden gitarlardan felaket derecede etkileniyoruz. Hepimizde belki de bu duygu oluşuyor. Aynı sound'u yakalayamayacağımızı bilsek bile bazen milyarlar döküp alıyoruz. İyi hissediyoruz sonrasında.
Belki Mesa Triple ya da Mark V değil de belki de o aşkı Bogner Ubershall ya da sallıyorum Engl Savage 120'de bulacağız :) Bu karar da en iyi sixfeetunder gibi belli süreler kulanarak alınabilir heralde diye düşünüyorum. O yüzden bir absürd durum görmüyorum. Zevkle takip ediyoruz bu arada ;)

Eskilerden bir resim ,

Bir zamanlar kaçak kat çıkıyorduk . :)

Bir kaç tanesi hariç artarak devam ediyor .

SANY0523.JPG

Yok, mesela EVH'yı sattı diye biliyorum @sixfeetunder ama hiç bir zaman kötülemedi. ENGL Savage da sattı ama hiç kötü konuştuğunu hatırlamıyorum. Ama Mark V'i beğenmemiş. Zevk renk, bazı açılaran yetersiz geldi demek.
Aynen hatta bi evh100s de alabilirim biraz para bulursam.Engl savage 120 de herzaman gönlümde , aklımda birde diezel hagen projesi var tabiki bunlar için bütçe yaratmak lazım.

Bana Metallica'nın hangi ekipmanları kullandığını öğretmeyin bence.
@sixfeetunder hakli @HmzGkgz, dedigi yanlis birsey yok. Verdigin iki ornek de tam dogru degil. Petrucci cok kral gitarist ama ayni pesine takildigi Mesa Boogie gibi tutarsiz aciklamalar yapan bir adam.

Bir gitar dergisine bakarsin der ki "bir duzine Mark IIC+ amfim var onlari studyoya getirdim ama Mark V in IIC+ modu alayina basti". (Tam burada bir parantez acayim agzina Mark IIC+ amfileri pelesenk eden adamlarin cogu yakindan Mark IIC+ gormemistir bile cogu bu deneyimciklerini Mark V uzerinde biraz daha sansli bir kaci da Mark IV uzerinde tatmistir. Kaldi ki hangi Mark II C+ yahu? Bunlarin 60 watt olanlarinda simul class (iki lamba class A iki lamba class AB calisiyor) olayi yok bunun olabilmesi icin 4 lambali olanlardan olmasi lazim ama daha onemlisi o trafolar artik yok vs vs. ) Sonra gider Mark IIC+ butun amfiler arasinda holy grail`dir (Hasa ve kella hic olmadi), bu albumde sunu sunu sunu onunla caldim hicbiri bununla kapisamadi der. Sonra signature amfi cikarir favori Mark IIC+ amfim ile pratikte ayni der ama yukaridaki sebeplerden dolayi bilirsin ki pratikte veya teoride ayni falan degildir. MESA gibi signature amfi olayi yapmamaya yeminli sirketle signature amfi yapar iki taraf da hic gocunmaz vs vs. Arada bir cesit Rectifier turevi olan ve Dunya`nin gelmis gecmis en gereksiz amisi olan Road King kullanip onunde Cicek Abbas gibi siritmisligi da var tabi.

Metallica`nin elinden de Mark V gecmisti bir kac sene once bu dogru, buyuk ihtimalle bir kac tanesi Metallica HQ da hala duruyordur neden gecmesin? Yahu onlarin HQ dedikleri San Rafael`de bulunan binalarindan MESA`nin fabrikasinin bulundugu Petaluma yarim saat yok araba ile. Mark V Do-Re indirimi ile de artik semt pazarina indi neredeyse, kaldi ki agaya beles.

Bunu ve benzeri seyleri satin alabilmeyi ayricalik sayanlara neremle guleyim bilemiyorum. Basarsin parayi alirsin cikismaz taksit yaparsin yahu Malibu`da malikane mi bu? Kici kirik bir amfi. Neyse ne diyorduk, lakin bu onlari senin anladigin anlamda Mark V kullanicisi yapmaz. Metallica`nin rigi surekli degisti artik biz biktik rig rundown diye cekilen farkli farkli videolardan bazen birbiri ile bile celisen tonla roportajdan. Ben 1 seneyi gecti merak bile etmiyorum. Studyoda kullandiklari ise tam bir corba, tam ne kullaniyorlar onca ortada dolasan listeye ragmen halen kesin degildir kendileri de bilmiyorlar cunku. Mesala Kirk`in Dumble sevdasi da var bir suru modlanmis Marshall`i da bunlarin tam dokumu kimsede yok ki. Bob Rock bunlarin yapimcisi iken de onun nadir ve eski amfileri ve gitarlarini da kullandiklarini/denediklerini biliyoruz... Sen EMG li ESP hayal edersin belki o arpeji D`Angelico arch top ile calmistir adam hem de Allah bilir hangi combo amfiye girerek.

Sunu diyebiliriz belki, Mark IIC+ (en azindan bir donem) onlarla daha ozdeslesmis bir amfidir buna eyvallah, lakin daha geri sayarsan bir hispanik (Jose Arredondo?) tarafindan modlanmis Marshall plexi goreceksin. Ne modeldi nasil modlanmisti bilmiyorlar bile zaten calinmis sonra. Live rig olarak 90 larda triaxislerin surdugu Simul Class power ampliler vardi mesela ben onu hatirliyorum hasretle, ama daha eski donemden ADA MP serisi ve VHT power amplili ve Strategy 400 lu raf duzenleri vs. de internette dolasiyor. Bu listeyi sabaha kadar uzatabilirim. Kronolojik olarak yazmadim derleyip yazsam da mutlaka eksik olur.

Ama bu kadar lakirdiyi sunun icin ettim, eger gercekten merak ediyorsan birak ogretsin birileri ne var bunda? Sende bu bilginin tartismaya mahal birakmayacak sekilde olmadigi asikar. Ben de yok zaten. Hem bu forum bunun icin var. Bir cok insan bu dogrularin pesinde senden cok daha uzun suredir kostu, kosuyor. Tabi dinleyip dinlememek senin secimin...

Son düzenleme:
Hani yazmayacaktım da biz bilmiyoruz sanki James'in modlu Tri-Axis kullandığını. (Bilmiyorsan VH4 tonu ile karıştırılmış Pre-Amp.) Çıkmışsınız burada biri diyor hepsini kullanıyor, biri diyor hepsi yalancı, yahu şaka mısınız? Ben bilmiyorum muyum sanki albümden albüme amfilerin, gitarların değiştiğini ve çoğunun reklam amaçlı olduğunu? Ya da onların 'benim anladığım şekilde 'amfi kullanıcısı olmadığını? Daha konuşurum da terbiyesizlik olacak. Neye göre gereksiz? Kime göre tonu güzel? Ergen yaptınız hani beni de Road King Mesa'nın en baba amfisidir sonra Mark IV ve Dual Rectifier gelir. Bunların da binbir çeşidinin olduğunu ben de biliyorum da bana öğretebileceğiniz en son konu da bu olur devam etmeyin yani. Elimden belki bahsettiğim amfiler geçmedi ama bu onları çalmadığım ya da bilmediğim anlamına gelmez! Bırak git sinirlendiriyorsunuz adamı. Konu amfi sanki şuanda. Neyi kimin nerede kullandığı belli, sonucu da belli. Plexi'ymiş duyduğum en berbat tonlardandır Marshall Plexi'ler. Yok bilmemkim modlamışmış... Zevk-renk de bir yere kadar arkadaş! Şu tonu beğenmiyorsan muhattap olma benle ton konusunda:

Konu amfiden çıktı nerelere geldi! Rezil edeceksiniz adamı illa. Egoistim ya ben!

Ah be ah neden girdim ki şu konuya... Aslında ton olarak memmunum ama amfiyi provaya falan götüreyim dedim mi patlıyor iş (Amfi ht1 yanına da metal muff klonu kullanıyorum.) Bir tane peavey 6505MH , yanına da 4x8 kabin alsam güzel olur baya...

Hani yazmayacaktım da biz bilmiyoruz sanki James'in modlu Tri-Axis kullandığını. (Bilmiyorsan VH4 tonu ile karıştırılmış Pre-Amp.) Çıkmışsınız burada biri diyor hepsini kullanıyor, biri diyor hepsi yalancı, yahu şaka mısınız? Ben bilmiyorum muyum sanki albümden albüme amfilerin, gitarların değiştiğini ve çoğunun reklam amaçlı olduğunu? Ya da onların 'benim anladığım şekilde 'amfi kullanıcısı olmadığını? Daha konuşurum da terbiyesizlik olacak. Neye göre gereksiz? Kime göre tonu güzel? Ergen yaptınız hani beni de Road King Mesa'nın en baba amfisidir sonra Mark IV ve Dual Rectifier gelir. Bunların da binbir çeşidinin olduğunu ben de biliyorum da bana öğretebileceğiniz en son konu da bu olur devam etmeyin yani. Elimden belki bahsettiğim amfiler geçmedi ama bu onları çalmadığım ya da bilmediğim anlamına gelmez! Bırak git sinirlendiriyorsunuz adamı. Konu amfi sanki şuanda. Neyi kimin nerede kullandığı belli, sonucu da belli. Plexi'ymiş duyduğum en berbat tonlardandır Marshall Plexi'ler. Yok bilmemkim modlamışmış... Zevk-renk de bir yere kadar arkadaş! Şu tonu beğenmiyorsan muhattap olma benle ton konusunda:

Konu amfiden çıktı nerelere geldi! Rezil edeceksiniz adamı illa. Egoistim ya ben!

Bu işin geçmişi de aynı jimmy page'i lespaul ve marshallar, orangelarla görmeye alışığız ama adamın studioda 1x12 supro'larla tele'lerle kayıt aldığı biliniyor, kraldan çok kralcı olmamak lazım :) plexi'ler hakkaten ergen amfisi ben de hiç sevmem:ROFLMAO:

Şimdi önce sondan başlıyım muhattap olma konusuna gelelim , mesa fanlığı yapıp konuya muhattaplık yapan sensin.
Öyle okumakla yorum dinlemekle orda burda 2 saat çalmakla olmuyor bu işler alıcaksın değişik kabinlerle ayarlarda deniyeceksin farklı gitarlarda deniyeceksin satıcaksın belki sora bir şans daha vericeksin gene alıcaksın deniyceksin(bogner ubershallda ve evh 5150 de çok yapmıştım).
Biz o kayıttaki tonu begenebiliriz, okayıt yapılırken binbir rackten geçiyor, veyada beğenmeyiz, olay bu da değil
Sadece mesa boogie markası yok ,bi dünya mesadan daha iyi amfi var (bana göre), sen mesayı sevebilirsin, bazısı tür gereği fender twinrewerb aşığı olabilir.

Son düzenleme:
Jose Arredondo'nun adı geçmiş.

Jose'nin meşhur modu bildiğim kadarıyla Marshall tipi devrelerde ton katı ve 100K dirençli katot arasına iki transistörü diyot şeklinde birbirine ters olarak şeklinde bağlayarak distorsiyonu arttırmaktan ibaret. Büyük ihtimalle Eddie Van Halen'a da benzer bir şeyler yaptı.

Dönemin Metallica soundunu hedefleyenler Ceriatone chupacabra ve yeti gibi amplileri de bir araştırabilirler. Ceriatone devreye bir switch ile sokulup çıkartılabilinen iki çift zener diyotla bu işi yapıyor. Sanırım Friedman Marsha gibi amplilerde de benzer numaralar var.

Ben de plexi devresi üzerinde benzeri şeyleri bayağı denedim ancak bu diode clipping hikayelerini temelde pek de sevemedim.

Jose Arredondo'nun adı geçmiş.

Jose'nin meşhur modu bildiğim kadarıyla Marshall tipi devrelerde ton katı ve 100K dirençli katot arasına iki transistörü diyot şeklinde birbirine ters olarak şeklinde bağlayarak distorsiyonu arttırmaktan ibaret. Büyük ihtimalle Eddie Van Halen'a da benzer bir şeyler yaptı.

Dönemin Metallica soundunu hedefleyenler Ceriatone chupacabra ve yeti gibi amplileri de bir araştırabilirler. Ceriatone devreye bir switch ile sokulup çıkartılabilinen iki çift zener diyotla bu işi yapıyor. Sanırım Friedman Marsha gibi amplilerde de benzer numaralar var.

Ben de plexi devresi üzerinde benzeri şeyleri bayağı denedim ancak bu diode clipping hikayelerini temelde pek de sevemedim.

ustad @aiyiadam Jose Arredondo`dan sonra sonra "soru isareti" koymustum yukarida aman kimseyi yaniltmayalim bu husus benim icin de hala biraz muamma. Ama Hammett soyle demis bir yerde:
(Metallica Week: Kirk Hammett interview):

"The guitar stuff was recorded through James's magical, mythical Marshall. It was his first Marshall amp and he had it modified by some guy in LA [Jose Arredondo], the guy who used to modify Van Halen's guitars and it just had a really great sound.

"I say magical, mythical Marshall because it's not around anymore. Shortly after we did Kill 'Em All, we played some shows in Boston and someone broke into the equipment truck and stole it."

Aradaki parantez onun lafi degil aciklama/tahmin olarak eklenmis, ben baska roportajlari da hatirliyorum ve isim zikredilmiyordu ama herhalde baskasi olamaz. Bu modun ne oldugu konusunda da rivayetler pek cesitli.

Benim epey once bir TSL 100 amfim vardi Voodoo amps tarafindan modlanmis KT88 e cevirmeye calisirken murdar oldu. Onunla ugrasirken duydum bu adami. New York Eyaletinde Cornell universitesi civarinda idi bu Voodoo amps ve de Jose Mod adinda bir seri modifikasyon yapiyordu hala da yapiyormus (web sitesinin yalancisiyim Marshall 1959HW HG-Jose Mod ).

Bu adamlarin 1959hw ve JCM 800 2203 Jose modifikasyonlarina ornegin trafolarin degismesi de dahil. Sonra choke ve master volume eklenmesi vs var. Ama gercekten Arredondo tarafindan modlanmis bir amfiyi ne gordum, ne dokundum, ne de bunun calindigi bir konsere filan sahit oldum. Bizzat gordugum plexi turevi amfilerin cogunda temel modifikasyon preamp katina bir lamba eklenmesi seklinde idi.

Sizin dediklerinize donersek ben Zener diyot kismini duydum sadece. Ters baglanma isine gelirsek iki Zener diyodun (tunelleme ile ters akima da izin verdigi icin) ters baglanmasi clipping icin mantikli ama iki transistorun ters baglanip diyot olarak calistirilmasi isini bilmiyorum. Opamp ile hassas duzeltici diyot eslenigi bir sey yapmak mumkun gozukuyor ama otesini ne duydum ne isittim olabilir tabi (isi elektronik olmayan ama is icabi bunlari kurcalayan her fani gibi benim bilgim de Horowitz`in The Art of Electronics kitabindan ogrenme bilgilerle sinirli). Aklimda da canlandiramadim acikcasi. Bunun nasil bir hikmeti var siz biliyor musunuz? (@aiyiadam size dedim @izzzyy @programci_84 sizler de anlayin).

Sizin dediklerinize donersek ben Zener diyot kismini duydum sadece. Ters baglanma isine gelirsek iki Zener diyodun (tunelleme ile ters akima da izin verdigi icin) ters baglanmasi clipping icin mantikli ama iki transistorun ters baglanip diyot olarak calistirilmasi isini bilmiyorum. Opamp ile hassas duzeltici diyot eslenigi bir sey yapmak mumkun gozukuyor ama otesini ne duydum ne isittim olabilir tabi (isi elektronik olmayan ama is icabi bunlari kurcalayan her fani gibi benim bilgim de Horowitz`in The Art of Electronics kitabindan ogrenme bilgilerle sinirli). Aklimda da canlandiramadim acikcasi. Bunun nasil bir hikmeti var siz biliyor musunuz? (@aiyiadam size dedim @izzzyy @programci_84 sizler de anlayin).
İzah etmeye çalışayım.

Önce resimleri koyalım:
transistor-equivalent.gif
ehOBH.png

Her iki resim de, transistörü oluşturan P ve N tipi malzemeleri ve bunların meydana getirdiği jonksiyon - diyot yapısını gösteriyor. Bu noktada şunu söylemek mümkün: Transistörün, hiçbir şey yapmadan, yalnızca B (base) ve E (emitter) uçlarını diyot amaçlı kullanmak mümkün. Yani, en kötü ihtimalle B ile C (collector) uçlarını kısa devre ederek bir diyot elde edebilirsiniz. Hatta lüzumsuz bir ek bilgi vereyim: Entegre çip üreticileri, çipin içinde diyot kullanacakları zaman doğrudan diyot yapmak yerine diyotu transistörden yapıyor.

Şimdi iki transistörün seri bağlanması vasıtasıyla kırpma elde etme hadisesi kafanızda daha rahat canlanabilir: İki NPN transistörü alın, B ve C uçlarını kısa devre edin. Oluşan yapıyı, tıpkı diyotta yaptığınız gibi seri ters bağlayın. Ortaya yine bir kırpıcı çıkacaktır. Tabii tıpkı diyotlu kırpıcılarda olduğu gibi, gelen sinyalin tepeleri de en az 1V seviyesinde olmalı ki kırpıcı çalışsın.

Bu yöntemin güzelliği şu (kanaatimce): Aynı marka/model, hatta üretim yeri/tarihi/saati bile aynı olan transistörlerden yukarıda bahsettiğim şekilde elde ettiğiniz "diyot"larda, ileri yöndeki kutuplama gerilimleri (Yani kabaca, diyot gerilimi: Vbe) alakasız miktarda fark eder. Örneğin iki tane BC337 alıp diyot yaptınız. Birinde Vbe = 0.55V olabiliyorken diğerinde Vbe = 0.65V olabiliyor. Bu değişkenlik, pozitif ve negatif kısımlarda (alternanslarda) farklı miktarda kırpma meydana getireceği için kırpılma sonrasında pozitif ve negatif kısımlarda genlik farkı oluşur (1 ilâ 1.5V tepe değerli bir sinyalin pozitif ve negatif alternanslarında 0.1V genlik farkı, hiç de azımsanacak ölçüde değildir) ve sonuç: Çift numaralı harmonikler.

İki tane diyot için bu kadar farklı Vbe gerilimlerini yakalamak çoğu zaman mümkün olmayabiliyor. O yüzden sonuç sinyali daha keskin, gâvurun diliyle "harsh" oluyor. Çünkü genlik farkı olmadığı için çift numaralı harmonik içeriği de zayıf. Yalnızca kırpmadan gelen tek numaralı harmonikler var.

Son düzenleme:
Geri