Motosiklet kullanan var mı ?

Merhaba herkese öncelikle yaşım 19 ekimde 20 yi dolduruyorum.
B sınıfı otomobil ehliyetim var birazda tecrübem var ama ne yazık ki dershaneye gidiyorum ve dershaneye giderken toplu taşıma kullanıyorum ve bir araç değiştiriyorum ardından inip farklı bir araç değiştiriyorum. Üstüne üstlük bir de sıkış tepiş derken çok bunaldım ve bunalıyorum.
Güncel ekonomik şartlarda araba alacak durumumuz şu anlık yok.
Ben de düşündüm motor alabilirim diye düşündüm ancak kafamda bir kaç soru var.

Öncelikle B sınıfı ehliyetim olduğu için A2 ehliyetini daha ucuza alabiliyormuşum doğru mu ?

Trabzonda yaşıyorum bazen yağmur oluyor, yağmurlarda motorlar çok tehlikeli midir ?

Cbr125 veya yamaha 125r düşünüyorum uygun mudur başlangıç için ?

Kask eldiven dizlik için ne kadar bütçe ayırmalıyım ?

Toplam günlük yapacağım yol gidiş dönüş toplam 40km ye yakın. Bunun için çok saçma mı olur bu kadar masraf ? (Tek araç olsa yine problem değilde 2 araç değişirken üstüne 20dk yol yürüyorum üstüne araba bekle derken o geliyor kalabalıkta bunalıyorum araçlar tıklım tıklım oluyor çekilmiyor gerçekten.)

Bu soruların internette tabii ki cevapları var araştırdım ancak daha güncel olması açısından konu açıyorum.

Son düzenleme:
Ehliyet olayını bilmiyorum.
Yağmurda motor sürmek zordur. Ani bir frende direk kayar. Virajlarda hiç fren yapmamalısın yada çok hafif basmalısın.
Yzf125 başlangıç için ideal ama gücü ileride seni memnun etmeyecek bu yüzden 250cc dört zamanlı bir motor al.
4 5 bin
40 kilometre toplu taşıma ile baya uzun bir yol kesinlikle değer.

selamlar uzun yıllardır aktif olarak motosiklet kullanıyorum , prosedür için tam emin değilim onu en iyi sürücü kursundan bilgi alabilirsin daha sağlıklı olur
ben motosiklet kısmına cevap vereceğim.
sanırım supersport görünümlü motorlardan hoşlanıyorsun yazdığın her iki motorda evet başlangıç için uygun 125 cc motorlar
günlük 40 km yapacaksın ama saçma bir masraf değil , sonuçta o senin aracın olacak boş zamanlarında da kullanırsın yada ne zaman kullanmak istersen.
kask eldiven dizlik konusuna gelince özellikle kask için söylüyorum ucuza kaçma bilinen güzel markaların da başlangıç serisi kaskları var en önemli ekipman sonuçta kask alabildiğinin en iyisini al..
eldiven içinde alternatifler oldukça fazla deri olsun tekstil olsun hiç eldiven takmamaktan daha iyidir her şekilde korur
belki dizlik yerine kevlar korumalı motosiklet pantolonu düşünebilirsin , normal jean görünümlü pantolanlar var
en önemli olanlardan biri daha motosiklent montu düşünmüyormusunuz ? vücüdunuzun en büyük ve riskli bölgelerini korumak için montu kesinlikle es geçmeyin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
selamlar uzun yıllardır aktif olarak motosiklet kullanıyorum , prosedür için tam emin değilim onu en iyi sürücü kursundan bilgi alabilirsin daha sağlıklı olur
ben motosiklet kısmına cevap vereceğim.
sanırım supersport görünümlü motorlardan hoşlanıyorsun yazdığın her iki motorda evet başlangıç için uygun 125 cc motorlar
günlük 40 km yapacaksın ama saçma bir masraf değil , sonuçta o senin aracın olacak boş zamanlarında da kullanırsın yada ne zaman kullanmak istersen.
kask eldiven dizlik konusuna gelince özellikle kask için söylüyorum ucuza kaçma bilinen güzel markaların da başlangıç serisi kaskları var en önemli ekipman sonuçta kask alabildiğinin en iyisini al..
eldiven içinde alternatifler oldukça fazla deri olsun tekstil olsun hiç eldiven takmamaktan daha iyidir her şekilde korur
belki dizlik yerine kevlar korumalı motosiklet pantolonu düşünebilirsin , normal jean görünümlü pantolanlar var
en önemli olanlardan biri daha motosiklent montu düşünmüyormusunuz ? vücüdunuzun en büyük ve riskli bölgelerini korumak için montu kesinlikle es geçmeyin.

Öncelikle abi cevabın için teşekkür ederim mont düşünüyorum ama kask eldiven dizlik yazarken aslında bütün ekipmanı kapsayacak şekilde yazmıştım.
Mesela bazı kişilere bakıyorum dizlik kask eldiven mont pantolon tam set geziyorlar. Bazı kişilere bakıyorum sadece kask var. İşin tam olması gerekeni nedir bilmiyorum. Belki dediğiniz gibi dizlik yerine pantolon alırım yani her fikire açığım :)
Ben genel olarak mont eldiven kask dizlik düşünmüştüm. Mesela bazı kasklara bakıyorum 4 bin liraya kaskta var 300 liraya da var.

Şu an bir yzf r125 buldum mesela 12 bin lira ilanda ki fiyatı, ben ekipmana ne kadar ayırmam gerek bilmiyorum. Sizin önereceğiniz markalar nedir ?

Mesela bazı kişilere bakıyorum dizlik kask eldiven mont pantolon tam set geziyorlar. Bazı kişilere bakıyorum sadece kask var. İşin tam olması gerekeni nedir bilmiyorum.
bu işin olması gerekeni bütün korumalar eksiksiz şekilde binmektir , sadece kask ile binenler de var onlar kendi sağlıgını düşünmüyorlarsa yapacak birşey yok kendi bilecekleri bir iş , ama bilinçli bir kullanıcı riskleri en aza indirmek için eksiksiz ekipmanlarını giyer sende öyle yapmalısın..
degil 4 bin 15 bin tl'ye de kasklar var ama sen 2bin civarına güzel markaların kasklarını bulabilirsin ( shark , nolan , bell , shoei , AGV ) bunlar kendini ispatlamış güzel markalardır.
pantolon için Tech90 - yamaha ( benimde kullandıgım ) - 4riders - held markalara bakabilirsin
eldiven için venom - held - prosev - 4riders gibi markalara bakabilirsin
tabi daha üst düzey marka modeller de var ama bunlar senin bütçene göre ihtiyaçlarını karşılayabilecek iyi markalardır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bu işin olması gerekeni bütün korumalar eksiksiz şekilde binmektir , sadece kask ile binenler de var onlar kendi sağlıgını düşünmüyorlarsa yapacak birşey yok kendi bilecekleri bir iş , ama bilinçli bir kullanıcı riskleri en aza indirmek için eksiksiz ekipmanlarını giyer sende öyle yapmalısın..
degil 4 bin 15 bin tl'ye de kasklar var ama sen 2bin civarına güzel markaların kasklarını bulabilirsin ( shark , nolan , bell , shoei , AGV ) bunlar kendini ispatlamış güzel markalardır.
pantolon için Tech90 - yamaha ( benimde kullandıgım ) - 4riders - held markalara bakabilirsin
eldiven için venom - held - prosev - 4riders gibi markalara bakabilirsin
tabi daha üst düzey marka modeller de var ama bunlar senin bütçene göre ihtiyaçlarını karşılayabilecek iyi markalardır.
teşekkür ederim yağmur konusunda ne düşünüyorsunuz ? trabzon biraz yağmurlu bir yer.

Sonuçta yağmur yağınca da etrafta da motor kullanıcıları görüyorum ama fikir almak iyi olur diye düşünüyorum

Cbr veya 125r ile başlamanı tavsiye etmem, en azından bir dene-sür derim, ben bindiğimde hiç rahat edemem, belim ağrır bir süre sonra ister istemez öne eğilmek zorunda kaldığım için. Eğer ilk kez kullanacaksan ve yaşadığın yerde çok trafik varsa, hem motora hem de trafiğe alışman için scooter bak derim, vitessiz olduğundan daha rahat olur.

Ekipmana düşük bir miktar ayırma, sağlığından önemli değil hiç biri. Fiyat/performans çok iyi kask/dizlik/ceketler var. İyi bir korumalı eldiven de alman lazım, gitaristsin sonuçta ellerini iyi koru, en ufak bir kazada büyük sıkıntı çıkarır sonra.

teşekkür ederim yağmur konusunda ne düşünüyorsunuz ? trabzon biraz yağmurlu bir yer.

Sonuçta yağmur yağınca da etrafta da motor kullanıcıları görüyorum ama fikir almak iyi olur diye düşünüyorum
güzel yağmurluklar var alt ve üst takım olarak kolay bir şekilde giyilip çıkarılabiliyor fermuarlı.. ama ilk kez motosiket kullanacaksın bana kalsa eğitim almanı da tavsiye ederim , yağmurlu havalarda sürüş daha zor ve dikkat isteyen riskli iştir.

Suzuki Alto araba al, karda bile gidersin dersaneye. Araba almamak için tek kriterin bütçe ise 12 bin TLye araba alabilirsin yani. Kitapların falan ıslanmaz en azından.

Hocam ne yazık ki o topa giremem çünkü ailemi az buçuk tanıyorsam öyle bir arabaya izin çıkmaz kolay kolay.
Bir de park sorunu yaşayacağım araba olursa.

Valla hocam motora izin veren bi ailenin arabaya izin vermemesi dünyada bi ilk olabilir. Ben mesela 35 yaşındayım ama motora bineyim desem annem kalpten gider muhtemelen yani. Dört teker her zaman iki tekerden daha güvenlidir.

Valla hocam motora izin veren bi ailenin arabaya izin vermemesi dünyada bi ilk olabilir. Ben mesela 35 yaşındayım ama motora bineyim desem annem kalpten gider muhtemelen yani. Dört teker her zaman iki tekerden daha güvenlidir.

Yok abi o dediğiniz doğru da babamı az buçuk tanıyorsam felsefesi şeydir "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" ama bütçemizi de biliyorum yani araba alamayız altoyu göstersem bu ne hurda falan der yani eminim 😁 o yüzden motora kaydı aklım. Yoksa daha tamamen babamdan izin çıkmadı. Ha annem benim yanımda o konuda rahatım biraz. Bir de dershane böyle köşe arasında araba alsam gerçekten park sorunum olacak ama dediğiniz noktada haklısınız dör teker her zaman daha iyi ha bir de tabi şunu es geçmek istemiyorum.19 yaşındayım daha bu 2 görselden hangisi daha çekici olduğu belli 😅

suzalto3dr_748_500_70.jpg

Yamaha-YZF-R125-2014-Red-Learner-Legal.jpg

Sorular, sorular... Motosiklete başlamak isteyen bir arkadaş motoru kaskolatıp kaskolatmaması gerektiğini sormuştu.. Boş ver motoru kendine özel sağlık sigortası yap dedim.. Bir iki sonra KTM Duke 125 ile kayıp ayağını kırdı, ama iyi bir hastanede ameliyatını oldu ve sonrasında bir süre yattı... Sonra da motordan soğuyup sattı .. :)

6-7 sene motor kullanıp 2013 gibi KTM adv 990'ımı sattım. Geri de dönmem herhalde.. Tavsiyem motosiklet işine (özellikle bu genç yaşınızda) girmemeniz olur. Girecekseniz de öncelikle ehliyet dışında özel eğitim almanızı tavsiye ederim. Ehliyetten önce Honda Güvenli Sürüş 1 eğitimini almıştım, ilk senemde de diğer ikisini tamamladım. Türkiye'de makul fiyata daha iyi motosiklet eğitimi var mı bilmiyorum..

4 mevsim kullanacaksanız yaz ve kış şartlarına uygun montu, pantolonu, botu (çok önemli!) ekipman lazım. Görünebilirlik açısında açık renkleri tercih etmek iyi olabilir. Soğuk insanı canından bezdiriyor.. Elcik ısıtma gibi basit bir şey bile inanılmaz bir keyif haline geliyor. Yazın da sıcak canınıza okuyor. Bir de bakmışsınız 3 tane montunuz, 2 çift botunuz, 3 çift eldiveniniz ve iki pantalonunuz olmuş.. Ucuz işler değil bunlar..

Yağmur konusunda.. Giysileriniz su geçirmez olacak. Kayma riskiniz artacak ve hızınızı genel olarak azaltacaksınız. Diğer araçların da sizin de görüş mesafeniz azalacak. Ekstra aydınlatma da ihtiyacı olabilir.. Yağmur çok yağıyorsa veya buzlanma riski varsa otobüse binin bence.

Hangi motoru alacağınıza eğitim aldıktan sonra karar verin ve "bence" ss tipi bol grenajlı motorlardan uzak durun.. Acemiyken illa ki motoru devireceksiniz ve grenajlara zarar vereceksiniz. İlgi duyduğunuz motorların sürüş pozisyonu da rahat olmayacak. Motora dar açıyla oturduğunuzda görüş açınız ve görülebilirliğiniz de çok iyi olmayacak. Honda CB 125 benzeri motorlar belki daha mantıklı olabilir. Ve tabii ki motosiklet seçimi yaparken fiziğinize göre ergonomik olmasını da amaçlayacaksınız.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Yok abi o dediğiniz doğru da babamı az buçuk tanıyorsam felsefesi şeydir "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim" ama bütçemizi de biliyorum yani araba alamayız altoyu göstersem bu ne hurda falan der yani eminim 😁 o yüzden motora kaydı aklım. Yoksa daha tamamen babamdan izin çıkmadı. Ha annem benim yanımda o konuda rahatım biraz. Bir de dershane böyle köşe arasında araba alsam gerçekten park sorunum olacak ama dediğiniz noktada haklısınız dör teker her zaman daha iyi ha bir de tabi şunu es geçmek istemiyorum.19 yaşındayım daha bu 2 görselden hangisi daha çekici olduğu belli 😅

suzalto3dr_748_500_70.jpg

Yamaha-YZF-R125-2014-Red-Learner-Legal.jpg

Bence herkes yanında güvenli bi şekilde üç kişilik boş yeri olan biriyle arkadaşlık etmek ister, ayrıca gitarları amfiyi falan da sağa sola taşımana yarar. =) Ben de 2005'e yani 19 yaşıma kadar motor kullanıyordum ama bi kazadan sonra yüzümden 5 ameliyat geçirince en azından gençlikte motor kullanılmaması gerektiğine kadar verdim.

Bence herkes yanında güvenli bi şekilde üç kişilik boş yeri olan biriyle arkadaşlık etmek ister, ayrıca gitarları amfiyi falan da sağa sola taşımana yarar. =) Ben de 2005'e yani 19 yaşıma kadar motor kullanıyordum ama bi kazadan sonra yüzümden 5 ameliyat geçirince en azından gençlikte motor kullanılmaması gerektiğine kadar verdim.
Geçmiş olsun abi bakalım belki babam da motora hiç izin vermez ben öyle bilgi alayım diye geziniyorum nette yoksa ben de orta halli bir araba isterim ama ama vergisi sigortası kaskosu YAKITI çok sıkıntı :/

Geçmiş olsun abi bakalım belki babam da motora hiç izin vermez ben öyle bilgi alayım diye geziniyorum nette yoksa ben de orta halli bir araba isterim ama ama vergisi sigortası kaskosu YAKITI çok sıkıntı :/
Teşekkürler. Orası da öyle ama ben de Karadenizliyim, yağmur yağmasa bile yerler ıslak, bayırı bitmez, nemi bitmez. Motor bence Karadeniz için uygun bi ulaşım aracı değil.

B sınıfı otomobil ehliyetim var birazda tecrübem var ama ne yazık ki dershaneye gidiyorum ve dershaneye giderken toplu taşıma kullanıyorum ve bir araç değiştiriyorum ardından inip farklı bir araç değiştiriyorum. Üstüne üstlük bir de sıkış tepiş derken çok bunaldım ve bunalıyorum.

Öncelikle B sınıfı ehliyetim olduğu için A2 ehliyetini daha ucuza alabiliyormuşum doğru mu ?

Trabzonda yaşıyorum bazen yağmur oluyor, yağmurlarda motorlar çok tehlikeli midir ?

Toplam günlük yapacağım yol gidiş dönüş toplam 40km ye yakın. Bunun için çok saçma mı olur bu kadar masraf ? (Tek araç olsa yine problem değilde 2 araç değişirken üstüne 20dk yol yürüyorum üstüne araba bekle derken o geliyor kalabalıkta bunalıyorum araçlar tıklım tıklım oluyor çekilmiyor gerçekten.)

Bu soruların internette tabii ki cevapları var araştırdım ancak daha igüncel olması açısından konu açıyorum.
sağlık ilk yardım ve trafik sınavın olmayacak, sadece direksiyon sınavı olacak..chopper iyidir bence, heybelerine yiycek öte beri şarap bira falan koymaya bire bir bide kamp olayında çadır falan bende 1600cc li FXSTC var, 6 vitesli sıfırdan 100e 4 saniyeyi bulmuyor şak diye 200e çıkıyor 😎

Bu soruların internette tabii ki cevapları var araştırdım ancak daha güncel olması açısından konu açıyorum.
virago 250 uyar belki şimdilik

Geri