80ler soundu için gerekli olan manyetik

Aman diyeyim. Hayatımda bu manyetikler kadar nefret ettiğim bir manyetik daha olmadı 80ler ve shred çalarken. Distortion ile kullanılması halinde tam bir kabustur; inanılmaz dip gürültüsü vardır. Hele humbucker gibi gözüküp çift single (!!!) gibi çalışan bir köprü manyetiği vardı ki off...

Zevk renk demek ki. Bense gerek drive gerek cleande tam bir 80ler makinesi olarak görürüm. Uzun süre de severek kullandım.

Zevk renk demek ki. Bense gerek drive gerek cleande tam bir 80ler makinesi olarak görürüm. Uzun süre de severek kullandım.
Benim kullandığım gitardaki set şuydu; belki de aynı setten bahsetmiyoruz ?

Benim kullandığım gitardaki set şuydu; belki de aynı setten bahsetmiyoruz ?

Evet tamamen farklı :)
Bendeki "BlueGold-Gold-Gold" idi (HSS).

No problem ama bir detay, JB'yi 500 kadar 250K pot ile tercih edenlerinde olduğunu okudum. Eğer mümkün olursa gitar ve manyetikler hazır olduğunda pot değerlerini atölyede denemek iyi olur, beğendiğinizi lehimletirsiniz.

evet bu pot konusu da forumlarda özellikle çok karşıma çıkmıştı. özellikle JB jr'ı 500K pot ile kullanılmasını öneriyorlardı. sanırım daha güçlü çıkış sağlıyor, bu teknik konuya o kadar hakim değilim, yanlış da anlamış olabilirim.

evet bu pot konusu da forumlarda özellikle çok karşıma çıkmıştı. özellikle JB jr'ı 500K pot ile kullanılmasını öneriyorlardı. sanırım daha güçlü çıkış sağlıyor, bu teknik konuya o kadar hakim değilim, yanlış da anlamış olabilirim.

Pot değerleri gitarın tizlerini ayarlar (çevirmeseniz bile). 500k ile daha az, 250 ile daha fazla tizler (sertlikte diyebiliriz) törpülenir. Tonun şişmanlığı ayarlanır diyebiliriz.

Özellikle bu single boyutlu humbuckerlarda yanlış pot değeri hadisesi karşıma birkaç defa çıktı o nedenle yanınızda bir distortion pedalıyla atölyede denemenizde fayda var luthier'ler bazen konuya hakim olamayabiliyorlar (neticede çok manyetik opsiyonu olduğu için).

Geri