Hipshot Tremsetter hakkında

sorel demiş ki:
Ben birşey sormak istiyorum bende bir rg prestige 2550 var. Bunun akordu ne kadar yapsamda kolla oynayınca muhakka yarım ses kadar kayıyor notalar ve alet bu yeni kaymış akord düzeniyle kalıyor. Yani köprü sıfır noktasına dönme olayı falan yok. :roll: Bu tremsetter denilen alet bu akord kaçmalarını da önlüyormu? Yoksa sadece bir köprünün bend vb yaparkenki nota kaymalarınımı önlüyor anlık olarak.

Yani tremsetter alsam her iki günde bir akord yapma derdim sona erermi yada bu süre daha uzarmı?

hocam tremsetter taktıgında gitarın sıcaklık degişimine maruz kalmazsa, güneşte falan kalmazsa kolay kolay akordu bozulmaz. yani o dedigin nota kaymalarını da önlüyor. sıfır noktasına dönmek demek o zaten.
sen ne kadar tremolo kolu ile oynarsan oyna yine düzelir akordun.

sorel demiş ki:
Ben birşey sormak istiyorum bende bir rg prestige 2550 var. Bunun akordu ne kadar yapsamda kolla oynayınca muhakka yarım ses kadar kayıyor notalar ve alet bu yeni kaymış akord düzeniyle kalıyor. Yani köprü sıfır noktasına dönme olayı falan yok. :roll: Bu tremsetter denilen alet bu akord kaçmalarını da önlüyormu? Yoksa sadece bir köprünün bend vb yaparkenki nota kaymalarınımı önlüyor anlık olarak.

Yani tremsetter alsam her iki günde bir akord yapma derdim sona erermi yada bu süre daha uzarmı?

Gereken cevabı alper vermiş fakat ben bir şey merak ettim. Bu gitarın köprüsü aşırı derecede hırpalanmış haşat edilmiş bir köprü mü? Bende de RG1570 var hiç böyle bir sorunum olmadı şimdiye kadar. Hatta gitarın akortu aylarca neredeyse bozulmuyor. Yarım ses bozulma normalin çok çok üstünde gibi.

KeReMmM demiş ki:
Gereken cevabı alper vermiş fakat ben bir şey merak ettim. Bu gitarın köprüsü aşırı derecede hırpalanmış haşat edilmiş bir köprü mü? Bende de RG1570 var hiç böyle bir sorunum olmadı şimdiye kadar. Hatta gitarın akortu aylarca neredeyse bozulmuyor. Yarım ses bozulma normalin çok çok üstünde gibi.

Gitar 3 yıllık gitar, köprü sapasağlam ve bakımlı ancak belki arka yayları bu üç senede problemli olmuş olabilir belki. Gerçi sanırım bu tremsetter yaylar dandikleşse bile direkt köprüyü sıfır noktasına getireceği için yaylarla oynamama gerek olmaz tremsetter taktırırsam. Ben tremolo koluyla acaip ötesi oynuyorum çalarken en ufak notada bile vibrato için falan kullanıyorum. Bilmiyorum bende böyle bir durum var köprüde. Ama bu başlığı açan saolsun bunca bilgiden sonra güvenim arttı gidip bir tremsetter siparişi de ben vereceğim. :LOL:

sorel demiş ki:
Gitar 3 yıllık gitar, köprü sapasağlam ve bakımlı ancak belki arka yayları bu üç senede problemli olmuş olabilir belki. Gerçi sanırım bu tremsetter yaylar dandikleşse bile direkt köprüyü sıfır noktasına getireceği için yaylarla oynamama gerek olmaz tremsetter taktırırsam. Ben tremolo koluyla acaip ötesi oynuyorum çalarken en ufak notada bile vibrato için falan kullanıyorum. Bilmiyorum bende böyle bir durum var köprüde. Ama bu başlığı açan saolsun bunca bilgiden sonra güvenim arttı gidip bir tremsetter siparişi de ben vereceğim. :LOL:

hocam tremsetterı takılmadan önce, yeni yaylar ile gitarın sap ve entonasyon ayarları bir güzel yapılsın, daha sonra takılsın tremsetter. o şekilde daha iyi verim alırsın.
tremsetter takıldıgında gitarın 3 yayından 2si kullanılmaya devam ediyor, ya da yanında ek aparat var. 3 yayı kullanıp 4üncü olarak da takabilirsin tremsetterı ama bence en iyisi 2 yay+tremsetter

Valla çok yardımcı oldun alpergrk hocam. Tavsiyelerine uyacağım. Ben çok sert köprü sevmiyorum heralde 3 yay + tremsetter köprü kaya gibi bişey olur zevksiz olur. Ben de iki yay+tremsetter kullanmayı düşünüyorum. Peki ben bu köprü yaylarından daha önce hiç almadım. Baktım mydukkan da stokta yok yazıyor. Bu her müzik mağazasında bulunurmu kolayca?

sorel demiş ki:
Valla çok yardımcı oldun alpergrk hocam. Tavsiyelerine uyacağım. Ben çok sert köprü sevmiyorum heralde 3 yay + tremsetter köprü kaya gibi bişey olur zevksiz olur. Ben de iki yay+tremsetter kullanmayı düşünüyorum. Peki ben bu köprü yaylarından daha önce hiç almadım. Baktım mydukkan da stokta yok yazıyor. Bu her müzik mağazasında bulunurmu kolayca?

taksim tünelde heryerde bulabilirsin valla..

alpergrk hocam sana bir iki birşey sormak istiyordum.

Benim e-bay dan sipariş verdiğim hipshot tremsetter elime geçti. Bunu kendim monte edecek kadar el becerim var içinden çıkan ingilizce talimatları çevirdim video yu defalarca izledim takması zor gözükmüyor. Matkabım ekipmanın herşeyim hazır. Köprü yaylarını yeniledim yeni telde takacağım ve ardından montaj için yarını bekliyorum. Kafama bir iki birşey takıldı yardımcı olabilirsen sevinirim.

Şimdi tüm montaj işlerinden önce gitarın adam akıllı bir akord edilmesi gerekiyor ve akord edilmiş son haliyle tremsetter ı takıyoruz anladığım kadarıyla. Kafama şu takıldı : yeni tel takınca ne kadar akord etsekte tel oturmadığı için akord yinede kaçabiliyor. Bu yüzden ben tam tremsetter ı takarken akord kaçmışsa kaçmış akorda göre bir problem olurmu?

Ya da benmi yanlış anladım fine tuning olması şart değilmi takmadan önce. Çünkü sonradan da yaylar ve tremsetterla oynanarak ayar yapılabiliyor galiba.

sorel demiş ki:
alpergrk hocam sana bir iki birşey sormak istiyordum.

Benim e-bay dan sipariş verdiğim hipshot tremsetter elime geçti. Bunu kendim monte edecek kadar el becerim var içinden çıkan ingilizce talimatları çevirdim video yu defalarca izledim takması zor gözükmüyor. Matkabım ekipmanın herşeyim hazır. Köprü yaylarını yeniledim yeni telde takacağım ve ardından montaj için yarını bekliyorum. Kafama bir iki birşey takıldı yardımcı olabilirsen sevinirim.

Şimdi tüm montaj işlerinden önce gitarın adam akıllı bir akord edilmesi gerekiyor ve akord edilmiş son haliyle tremsetter ı takıyoruz anladığım kadarıyla. Kafama şu takıldı : yeni tel takınca ne kadar akord etsekte tel oturmadığı için akord yinede kaçabiliyor. Bu yüzden ben tam tremsetter ı takarken akord kaçmışsa kaçmış akorda göre bir problem olurmu?

Ya da benmi yanlış anladım fine tuning olması şart değilmi takmadan önce. Çünkü sonradan da yaylar ve tremsetterla oynanarak ayar yapılabiliyor galiba.

hocam sen gitara yeni tel tak, sap entonasyon ayarı yap gitar bi kendine gelsin. biraz çal yani
ondan sonra tak tremsetterı. tremsetterın ayarlarını da yazıldıgı gibi uygula. bidaha tremsetter ayarlarına dokunmayacaksın yeni tel taktıgında.
yeni teli takınca eger A veya B noktasında boşluk oluşursa o boşlugu yok etmek üzere tremsetter dışındaki diger iki yayın vidaların gevşeterek veya sıkarak ayarlayacaksın.

Saolasın alpergk hocam çok yardımcı oldun. Ben tremsetter ı taktım. A ve b noktasındaki boşlukları aldım. Aşağıya resim koyuyorum bir de sen baksan bir terslik varmı diye? (şase kabloyu henüz lehimlemedim o yüzden onu şimdilik yayın altına şıkıştırdım. Lehimin bitmişti de)

Hipshot tremsetter ı taktıktan sonra floyd tarzı köprüm kaya gibi sağlam ve stabil oldu. Bendlerde köprü milim oynamıyor. Gitarım aldığımdan beri hiç olmadığı kadar ince ayarda akord lu duruyor. Kol hafif sertleşti ama rahatsız edici değil iki günde sertliğine alıştım şimdi normal geliyor. İstediğim gibi yükleniyorum köprüye banamısın demiyor.

desub1.jpg

Açıkçası ben tavsiye ediyorum. Ben 4 aydır kullanıyorum insana inanılmaz güven veriyor çalarken. Ben önceleri backstop peşine düşmüştüm ama bu hipshotlar çok daha ucuz ve bir o kadar sağlam bir çözüm sunuyorlar. Geçen gitarımın teli kopmuştu Edge pro köprüm yerinden oynamadı hala aynı noktada duruyordu tel kopmasına rağmen.

Gitarınıza yeni tel takınca seksen kere akord derdinden de kurtarıyor kısa sürede teller dengeyi buluyor. Bir de şu entonasyon olayına pratik birşey bulsalar tam süper olacak. :) Gerçi var ama edge pro köprüye olmuyor bildiğim kadarıyla.

Bende taktırdım, çok elzem birşey değil ama para harcamak için gitarınıza birşey arıyorsanız üst sıralarda yer alabilir ama inanılmaz bir alette değil benim tahminimce bu modifikasyon tek yönlü floyd rose'lu gitarlar için üretilmiş fenderin modelleri gibi.Fiyatı bence biraz daha uygun olabilirdi o zaman fiyat performans bakımından çok daha uyumlu olurdu

bende ibanezime taktırdım en büyük sıkıntım bend yaparken floydunda öne gelmesiydi neyseki sorunu çözdüm şimdi çok memnunum arkadaşımın dedigine katılıyorum yok pedaldı yok anfidi gereksiz yere paralar hacıyolar araştırmalarını tavsiye ederim

Ben çok memnun kaldım hiç akord kaçma problemim kalmadı bendler şahane oldu sabit köprü gibi oldu. Yurtdışında okuduğum yorumlarda şöyle diyordu : taktıracağınız kişi aletin takılmasına hakim değilse iyi araştırıp kendiniz takmanız daha iyi sonuç verir.

Bende Türkiye de hipshot a hakim usta fazla bilmediğim için herhangi birine taktırmak yerine 1 hafta boyunca araştırdım ölçtüm biçtim sonunda kendim hatasız taktım ki hiç de öyle zor değilmiş takması.

Geri