Üretim yılı eski gitar problem yaratır mı?

Arkadaşlar üretim yılı eskimiş olan, mesela 5-6 yıl önce üretilmiş olup hala dükkanda bekleyen gitarlar tırt olur mu? Ve gitarın seri numaralarından üretim yılları bulunabilir mi.

Arkadaşlar üretim yılı eskimiş olan, mesela 5-6 yıl önce üretilmiş olup hala dükkanda bekleyen gitarlar tırt olur mu? Ve gitarın seri numaralarından üretim yılları bulunabilir mi.
Evet gitarınızın seri numarasından üretim tarihini bulabilirsiniz.
Hatta eğer sorun yaşarsanız (seri numaranız biraz daha farklı ise) mail atabilirsiniz.
Örneğin;
"How to date" ve markanız ile arama yaparsanız sonuçlar çıkacaktır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler 😊 Peki 5-6 yıl dükkanda beklemiş bir gitar alınır mı?
Bu konuda pek bir bilgim olmadığı için alınır veya alınamaz diyemem.
Kendi içimde tartacak olsaydım bir gitarı alınamayacak yapan şeyin yıl olduğunu düşünmemekteyim. Eğer mümkünse gitar tecrübesi olan bir kişi ile gitmeniz daha iyi olur. Aynı zamanda en içinize sinen gitarı imkanınız doğrultusunda almayı unutmayın lütfen. Sonuçta bir heves meselesi. Bakınca çalasınız gelsin.
Teşekkürler.

Teşekkürler 😊 Peki 5-6 yıl dükkanda beklemiş bir gitar alınır mı?
Beklemekle bozulan gıda maddesi değil ki bu ... dükkana 1 hafta önce giren gitarı yere düşürmedikleri ya da tavan akıp su içinde kalmadığı ne malum? İyi bir işletme ise zaten malına iyi bakar, temiz tutar sadece rafta bekledi diye problem olmaz. Ha tabi gitar güneş alan bir yerde ya da ısı farkı çok olan ya da rutubetli bir yerde beklediyse, 5 sene boyunca tel filan değişip ara sıra akort edilmediyse ister istemez bazı sorunlar olur ama dediğim gibi düzgün mağaza, düzgün satıcı ile sorun olmaması lazım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Beklemekle bozulan gıda maddesi değil ki bu ... dükkana 1 hafta önce giren gitarı yere düşürmedikleri ya da tavan akıp su içinde kalmadığı ne malum? İyi bir işletme ise zaten malına iyi bakar, temiz tutar sadece rafta bekledi diye problem olmaz. Ha tabi gitar güneş alan bir yerde ya da ısı farkı çok olan ya da rutubetli bir yerde beklediyse, 5 sene boyunca tel filan değişip ara sıra akort edilmediyse ister istemez bazı sorunlar olur ama dediğim gibi düzgün mağaza, düzgün satıcı ile sorun olmaması lazım.
Harika cevap, teşekkürler.

Eski gitar alırken(90'lar ve 2000'ler başı) bakmanız gereken nokta perdeler olacaktır.
Perde boyları fazla erimişse ve bu sizin çalımınıza olumsuz etki yapıyorsa fiyatını da bu duruma oranla belirlemelisiniz gitarın.
Diğer bir nokta sap-sap başı birleşim yerinde bulunması olası çatlaklar.
Köprü ve manyetikler de bi kontrol edilebilir. Fazla paslı görünüyorsa almayın.
Bu arada 2010 ve sonrası üretim gitarlara ben "Oo tertemiz yeni üretim gitar" gözüyle bakıyorum. 5 yıla da eski demek biraz değişik olur.

Tutkallı kısımları kontrol edin, elektro gitarda daha az sorun olur ama bazı akustik gitarların köprüsü kopuyor basınçtan, bi de ucuz gitarların burguları en kalitesiz parçalar, onlarda sorun çıkma ihtimali de var.

Ibanez prestigeleri gibi case içinde tutuluyorsa hiç sıkıntı olmaz bence. Ya da mağa ortamı gereği fazla denenmedikçe. Hani olur ya insan imalatı, sap köprü vs yedek parça gerektiren onarımlarda parça sıkıntısı da olmadıktan sonra sıkıntı olmaz.

Geri