Mantıklı Yatırım Tavsiyesi

Selamlar forum ahalisi.

Türk geleneği olan ikinci el ilanlara bakıp fiyatlarını inceleme hobimi yerine getirirken şunu farkettim.Bir yatırım aracı olarak crybaby wah pedalları cidden iş görüyor.Geçtiğimiz yaz 350ye zor satılan gcb95ler bu aralar 400den aşşağı inmiyor maşallah.Millet dolar yükseldikçe kafayı yedi.

Utanmasalar 10 yıl önce dolar 2 lirayken aldıklarını 6 üzerinden hesaplayıp satacaklar.Eminim zehir küpü dolu ülkemizde yapanlar da vardır :D

9 ay önce sıfırını 250 TLye sattım, bence daha fazla etmez. 600 TLye Kirk Hammettler, CryBaby From Hell'ler varken millet kafayı yemiş olmalı. En ucuz modellere bakmayacaksın hocam, mantık bu. Yıllarca hayal kurup en ucuz modelden giriş yapan genç arkadaşlar "ooo CryBaby aldım, gerçek Amerikan malı bu" falan diye kendilerini gazlayıp sıfırından pahalıya satmaya çalışıyorlar, diğer modellerle karşılaştırsalar bedavaya verirler belki ama işte başka pedalları denemeye imkanları olmayınca "benimki de Amerikan malı, benimkinde de CryBaby yazıyor" diyorlar, psikolojik bi durum, her şeyde böyledir. Giriş modeli bi ürünü insan var ve yok olarak kıyaslar, wah pedalına sahip olmanın konforunun bedeli olarak düşünüyorlar bunu, daha iyi wah pedalıyla kıyaslayıp fiyatlandırma yapmıyorlar. Tofaşçıların yıllarca dolmuşa, otobüse binip yürüdükten sonra sonunda arabayı elde edip bir şekilde satmaya karar verdiklerinde "gerçek giden araba ulan bu, direksiyonu var, bu vites kolu zaten 500 TL eder. Ben keriz miyim bu konforu ucuza veriyim" deyip 5 bin TL edecek arabalarını 90 bin TLye satmaya çalışması gibi... Biraz işin içinde olanlarla alışveriş yaparsan 500 - 600 TLye 535Q alabilirsin. 90 bin TLye de Mercedes alırsın. :)

Son düzenleme:
Dediginiz şey akla uygun mu? Ben 10 yıl önce usa fender aldıysam, şuan sizin mantığınıza göre meksikadan uygun fiyata satmam lazım. Ürünü istersen dolar 0.2 TL iken(hahaha) al. Daha sonra dolar 10 tl olsun üründe 100 dolarlık ürün olsun. Evet 20 liraya aldığımı 1000 liraya satarım çünkü bu ürünlerin fiyatı dolar üzerinden tl değil. TL olsa bilse her şey değerlenir dolar yükselirse; ev, araba.

Bugün kalktım, çekmecemde birikmiş 2500 lira birşey var. Dedim bir duş alim, sonra bir kahvaltı, giyindim ettim parayı aldım çıktım evden. Gitar deneyeme gidim dedim, neyse abi girdim müzik mağazalarının olduğu sokağa gitarlara bakıyorum. Amerikan Fender Ultra serisi gelmiş bir bakim dedim, denedim ettim baya hoşuma gitti gitar. Birde şu Ibanez AZ vardı bir tane onlara baktım, ulan bunlarda güzel, Sonra birde döndüm Schecter denedim şu neck tru Fishman 2 voice manyetikleri olan gitarı, abi karar veremedim.

Dedim hem o strat tonu hoşuma gidiyo temiz seslerde (birde yeni wiring yapmışlar neck manyetiği her pozisyonda kullanabiliyon push-pull vs), ama Schecter da dist ve türevlerinde çok iyi, neyse abi 2500 lira bişey vardı zaten, 2 sinide alim dedim. Amerikan Fender e 1600 lira Schecter gitara da 1200 lira istiyolar, nakit 2500 var vs derken kasadaki adam ve gitarları denetirken yardımcı olan eleman bir 2dk konuştular aralarında "dostum %10 nakit indirimi yapabiliriz 20 lira açığın kalıyo onuda helali hoş olsun 2500 ver tamam" dedi, eyw dedim. Tekini elime aldım tekinide kargolattırdım döndüm eve. Kapıdan girdim, gitarı koydum kenara gittim kedilerin suyuna mamasına baktım azalışmı vs derken tam mutfağa girdim bir titreme geldi, bir uyandım Türkiyedeyim, mahallede dandun tak tak tak sesler var, bir yerde bina yapılıyo, dolar 6 lira, euro olmuş 6,55 tl. Neyse uyku sersemi gittim tost yaptım çayımı koydum oturuyom şimdi öyle.

Açıkcası uzun zamandır klavye çalan biri olarak hiçbir klavyeyi aldığım fiyattan satmadım. O günün piyasasına göre ettiği değere sattım. Sonuçta yeni klavye alırken kimse bana 5 Yıl öncenin parasından klavye vermeyecek, güncel fiyatlardan verecek değil mi?

Tabi bu demek olmuyor ki üzerinden yıllar geçmiş çöp olmuş ürünler ederinden yükseğe satılsın ama sırf dolar 3 yıl önce yarı yarıya olduğu için de kimse ederinin çok altında ürün bulmayı beklememeli.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Alınan değerden satma mantığı bi nebze doğru olabilir abilerim.Ama ben yine de zamanında 400 liraya alıp 450 liraya satma kurnazlığını doğru bulmuyorum.

Tamam kur değişiyor dolar 3ken verilen 400 lira dolar 6yken verilen 400lirayla bir değil ama yine de bir kaç ay önce sıfırı 400olan pedala ikinci elde 450 vermek insanın içi acıtıyor.

Siz öyle demiyorsunuz ki, ikinci el piyasanın çok basit bir mantığı var. Bu sadece gitar icin değil, o an ki sıfır fiyatından aşağıda olmak üzere, talebine ve durumuna göre biceceginiz fiyat. Çok iyi durumda fenderse o an sıfır fiyatının %80nine satabilir çünkü talebi var, çok iyi durumda ibanez veya jackson ise %60 lara hatta bazı durumlarda daha aşağılarına anca satabilir.
Mesela geçen sene yüksek 2k civarı bir amfi almıştım, sonra marketler indirime girdi 1500 1600 civarı oldu sıfır fiyatı. Normalde 1500 e satabileceğim bir şey 800, 900 liraya düştü değeri. Her iki türlü de olabilir burada bir şark kurnazlığı yok.

TL değer kaybettikçe almak istediğimiz ürünlerin fiyatı doğal olarak artıyor.E haliyle piyasası da artıyor tamam ama devlet herhangi bir maaşa adam akıllı zam yapmazken (asgari,emekli,memur) ve dolar da gitgide yükseldikçe insanlar almak istediğini alamaz duruma geldi.Bu durumda ben ikinci elde 450 gcb95 alacağıma almam daha iyi olarak düşünüyorum.Bana göre olması gereken piyasası 300 çünkü dolar 4ken asgari ücret 2000di şimdi de aynı.Ne anladım ben durduk yere 300 liralık alet 450ye yükselince?

Benim maaşım da doların yükselmesine oranla artsaydı 450ye satılmasını tamamen doğru bulurdum ama maaş oranları artmazken dolar arttı diye ikinci elde böyle bir şey yapmak yanlış tabi ki iyi niyetli düşünüyorum.Sizler de haklısınız 10 yıl önce 2000 liralık gitarı şimdi bu yıl ki değerine satmakta.Ama bence bu sorun tamamen ekonomik ve hükümet kaynaklı.

Ben şu an da 2 yıl önce ikinci elde 100liraya aldığın klavyeyi 65e bile satamadım çünkü klavyenin değeri düştü eski bir klavye oldu ama benim gcb95cilerin mantığına göre o klavyeyi şu an 150ye koymam lazımdı yine alınmazdı.Çünkü değeri o değil.

Tam istediğiniz miktar olmasa da işinizi o anlık görecekse iyi nakit teklifi ya da nakit + pedal teklifi geldiğinde verin gitsin. Aylar boyu beklemeye değmez.
Bir de sıfırı 7000 olan gitara 3-4 yıl kullanmış gelmiş ilana koymuş 5000 yazan elemanlar var. Hayal kuruyorsunuz güzel ama yapmayın arkadaşlar. Bekle gör birader ne diyim elinde patlasın yıllar boyu, sarı sitede her ay ilanı güncellemeye uğraş.
Satış yaparken biraz iyi niyetli olmak lazım.

TL değer kaybettikçe almak istediğimiz ürünlerin fiyatı doğal olarak artıyor.E haliyle piyasası da artıyor tamam ama devlet herhangi bir maaşa adam akıllı zam yapmazken (asgari,emekli,memur) ve dolar da gitgide yükseldikçe insanlar almak istediğini alamaz duruma geldi.Bu durumda ben ikinci elde 450 gcb95 alacağıma almam daha iyi olarak düşünüyorum.Bana göre olması gereken piyasası 300 çünkü dolar 4ken asgari ücret 2000di şimdi de aynı.Ne anladım ben durduk yere 300 liralık alet 450ye yükselince?

Benim maaşım da doların yükselmesine oranla artsaydı 450ye satılmasını tamamen doğru bulurdum ama maaş oranları artmazken dolar arttı diye ikinci elde böyle bir şey yapmak yanlış tabi ki iyi niyetli düşünüyorum.Sizler de haklısınız 10 yıl önce 2000 liralık gitarı şimdi bu yıl ki değerine satmakta.Ama bence bu sorun tamamen ekonomik ve hükümet kaynaklı.

Ben şu an da 2 yıl önce ikinci elde 100liraya aldığın klavyeyi 65e bile satamadım çünkü klavyenin değeri düştü eski bir klavye oldu ama benim gcb95cilerin mantığına göre o klavyeyi şu an 150ye koymam lazımdı yine alınmazdı.Çünkü değeri o değil.

Ben şimdi merkez bankası enflasyon hesaplayıcısından size direkt örnek vereceğim.
Dedikleriniz doğru.

2016 yılında 450 liraya satılan bir ürün şu anda 652 tl.

dva.JPG

Siteyi isteyenler varsa Enflasyon Hesaplayıcısı

Zalım tele si hayvan gibi değer kaybetmese de biz de rahatlasak.Öğrenciyim işe gireceğim aklımda güzel bir setup güzel de bir amfi var alacağım almasına da dolar bu gidişle 10u görecek bizim amfi de hayal olacak ona üzülüyorum.

Sizin siteminiz aslında yönetim sistemine ama sanırım farkında değilsiniz. 300'e alıp 450'ye satan kişinin bir kabahati yok. Bunu ona yaptıranlarda tüm sorumluluk.

Yani dediginiz şey size nasıl mantıklı geliyor anlamıyorum. Ben başkasının kazandığı para dolar kadar kadar artmadı deyip ucuza satacağım ama onu satıp sıfır başka bir pedal alırken direk ödeyeceğim.

Yani dediginiz şey size nasıl mantıklı geliyor anlamıyorum. Ben başkasının kazandığı para dolar kadar kadar artmadı deyip ucuza satacağım ama onu satıp sıfır başka bir pedal alırken direk ödeyeceğim.
Ya hayır bakın demek istediğim şu, 4 ay önce 350den yukarıya çıkmayan hatta 350ye bile satılmayan pedalı, sırf dolar 1 lira arttı diye krizi fırsata çevirip 450ye satmak bence kurnazlıktan başka bir şey değil.Zaten alan da olmuyor.

Geri