Amplitube mu Amfi mi? (Bilgisayarı Amfi olarak kullanmak)

Güzel bir soru, azcık okuyayım dedim belki bilmediğim bir şey öğrenirim diye ... muhabbetin geldiği yer yine efsane olmuş, elinize sağlık. 2019'dan sonra 2020'de de forumda seviye muhteşem.
Soruya cevap verecek olursak ses nereden çıkacak ses? ... dünyanın en iyi yazılımları olsa, bilgisayar hoparlörü olacaksa bir işe yaramaz. herkes refererans monitör alacam diyor da arkadaşlar, işin hakkını verecek refmon'a para verecek adam ucuza hatta bedava ne kullanabilirim diye sormaz zaten. Dediğim gibi önce ses çıkışına karar vermek lazım.
bu söylediğini albüm kaydeden, stüdyo müzisyenlerine anlatır mısın? örneğin serdar öztop un bir videosu var konu ile ilgili.
400 tl lik 3 inçlik bir mackie de iş görür. lambalı amfiye verilecek 3000 tl ye tüm seti mac pc de dahil toplayabilir.
ya forumdaki herkes çaktırmadan dandik isimlerle burada takılıyor (mesela sen vinnie moore muşsun :) ) yada bir önceki mesajıma geliyor konu.

insanların standartları farklı, algıları farklı.
kimseyi yadırgamamak lazım.

Son düzenleme:
Ne demek istediğini anlamadım .... çözüm POD olacaksa iyi ses verecek bir hopalör lazım, dandik PC hopalörü olmaz demek istiyorum. Serdar Öztop'la Mackie'yle ne alakası var?

referans monitörün işinin hakkını vermesine gerek yok. ucuz yollu halledilebilir diyorum. illa lambalı amfi de gerekmez diyorum.
kulaklık ve thr gibi bir amfi yada
pc , bias fx ucuz yollu bir refmon yada kulaklık iş görür.

daha ne diyeyim bilemiyorum.

Konuya yanlis yerden bakiyorsunuz, pek cok seyi yillarca tecrube etmis kullanilicilar olarak bildiklerimizi paylasiyoruz. Is gormesi dogru bir yaklasim degil. Kullanilan ekipman sadece sesi yuksek standartta duymanizi saglamaz, calim tekniginizi de gelistirir, nerede neyi nasil kullanmaniz gerektigini de ogretir. Is gorur demek, bir sure sonra eldekini birakip yenisine yonelmek demektir, vakit ve para kaybindan baska bir sey degil. Simdiki aklim olsa, 20 sene once o igrenc gitarlara ve ucuz amplilere para vermez, gerektigi kadar bekler ve orta halli bir gitar ile kucuk bir lambali ampli alirdim. Gitara basladiktan 5 yil sonra ilk lambali amplimi aldim, ilk soyledigim sey “ben gitar calamiyormusum” oldu.

daha ne diyeyim bilemiyorum

şunu de:

Konuya yanlis yerden bakiyorsunuz, pek cok seyi yillarca tecrube etmis kullanilicilar olarak bildiklerimizi paylasiyoruz. Is gormesi dogru bir yaklasim degil. Kullanilan ekipman sadece sesi yuksek standartta duymanizi saglamaz, calim tekniginizi de gelistirir, nerede neyi nasil kullanmaniz gerektigini de ogretir. Is gorur demek, bir sure sonra eldekini birakip yenisine yonelmek demektir, vakit ve para kaybindan baska bir sey degil. Simdiki aklim olsa, 20 sene once o igrenc gitarlara ve ucuz amplilere para vermez, gerektigi kadar bekler ve orta halli bir gitar ile kucuk bir lambali ampli alirdim. Gitara basladiktan 5 yil sonra ilk lambali amplimi aldim, ilk soyledigim sey “ben gitar calamiyormusum” oldu.

iş görmek başka, işe yaramak başka, işin hakkını vermek başka .... bu gözler POD alıp creative 5.1 oyun bilgisayarı hoparlörü takıp ne var abi, Mesa gibi oldu yeeeaa diyen kişiler gördü, o yüzden yazıyoruz, öneriyoruz... zaten ben de 2,000 dolarlık refmon al demiyorum kimseye, ses çıkan bileşen iyi olmadıkça arkada çalışanlar misal Kemper olsa ne fayda...

amp.jpg

Merhabalar öncelikle pc efekt yazılımlarının birçoğunu kullanmış bulunmaktayım. Bias Fx, Amplitube 4, Bias Amp, Guitar Rig 5 gibi. "kesinlikle amfiyle aynı şey" yazan arkadaşların bu cümlesini "kesinlikle" yanlış buluyorum. öncelikle bahsettiğiniz bütçe 400tl ve o fiyata alacağınız ses kartından istisnasız bir gecikme yaşayacaksınız. Bu bile "kesinlikle amfi ile aynı şey" algısını yıkar atar tek başına. Hele ki bilgisayarınız düşük özelliklerde ise çalımınızı zorlaştıracak denli gecikme yaşayabilirsiniz çünkü 400 liraya alabileceğiniz bir kartta gecikmeyi en fazla 64e düşürebilirsiniz diye düşünüyorum. bunun dışında bahsettiğimiz bu programlar pedal, amfi ve preamp; comp. gibi ara katların kombinasyonlarını barındırır genelde hazır olarak. aslında tüm dizayn size bağlı elbette. bu konuda da bu kadar çeşitliliği tek bir amfiyle kıyaslamak da haksızlık olur. ama ne şartlarda? iyi bir bilgisayarınız var ise, iyi bir ses kartınız ve harici ara katlarınız var ise o efektlerle albüm kaydedersiniz ki biz de şu an öyle yapıyoruz. efektlerimiz programlardan veriliyor kayıtlarımızda. analog düzeni de aratmıyor. şahsi fikrim amfinizi satın, 400ün üzerine koyun, azbiraz daha sabredip bir miktar daha koyup sizi üzmeyecek bir prosesör alın. daha geçen hafta zoom g9.2ttyi 800 liraya sattım. bu tür ihtiyaç sahibi satıcıları yakalarsan güzel bir(an kurtarıcı) prosesör alırsan işini daha çok görür. Müzikle kalın

Arkadaşlar herkese yorumlarınız için çok teşekkür ederim, fakat konu Amfi Bilgisayar konusuna döndü, güzel şeyler ve tecrübeler çıksa da ortaya bazı inanlar farklı yöne çekiyor.

Amfimi alana kadar (2010) yaptığım şey ama tabi bütçe kısıtlı olduğundan, ona göre bir ses kartı-program edinilemediğinden, bazen format atmak gerekip her kurulumda uygun ayarın yapılmasının-gecikmesiz ve kaliteli bir ses almak her zaman kolay olmamasından dolayı-amfi gözardı edilemeyecek bir ekipmandır amatör müzisyen için. Ee ortalama 15-20w bir transistörlü amfi ev ortamı için makul, hesaplı ve çıkış gücü tatmin eden bir seçenektir. Alınacak amfinin drive tonu da sevdiğimiz, çalmak istediğimiz tarza değilse ona göre bir distortion pedalı şart. Belki bir veya birden fazla da delay, chorus vs modulation denen işlevleri gören pedallar. İlgi duyuluyorsa wah pedal.

Son düzenleme:
Geri