Sx gitarım için upgrade önerisi

Selamlar.Yaklaşık bir sene önce bir Sx Telecaster edindim.Kendi kendime çözmeye çalıştım fakat artık baştan aşağı yenilemek istiyorum.Fender gibi tonu olmayacak biliyorum ama ona en yakın tonu almak istiyorum.Ekipman konusunda herhangi bir bilgi sahibi de değilim.Bunun için kilitli burgu,manyetik ve elektronik aksam önerisinde bulunursanız çok sevinirim.

Hocam çözmeye çalıştım derken neler yaptınız, tecrübelerinizi biraz aktarsanız. Genelde YouTube'da videolarda hep iyisine denk gelirsek gayet iyi tonlar çıkacak samanlık seyran olacak gibi aktarılıyor.

Bana kalırsa daha çok erken. Bana da söylediklerinde kızıyordum. "Kardeşim bana nasihat ver mi dedik? Yap önerini bak işine" diye düşünüyordum ama o işin öyle olmadığını anladım:) Bu konuda pek bir bilgim yok. Sx hakkında yazısını okuman sana çok şey katabilir. Benim anladığım tek şey üst eşik(nut) ve alt eşik(ismi saddle dı sanırsam) değişmesi. Bu ikisi şart. En azından üst eşik. O da graptech black tusq aldım. Kendi sitesinde 42 mm yazıyor ama benim üst eşik 43 mm çıktı. Ölçmende fayda var. Yavaş yavaş zaten isteklerin şekillenir. Bazı şeyleri araştırmaya ve fikir sahibi olmaya başlarsın. Şimdilik dediğim gibi sadece minik şeyleri modifiye et. Belki değmeyebilir, istediğin tonu alamayabilirsin. Yavaş yavaş da gitarını tanımaya bak. Hadi sağlıcakla

Bana kalırsa daha çok erken. Bana da söylediklerinde kızıyordum. "Kardeşim bana nasihat ver mi dedik? Yap önerini bak işine" diye düşünüyordum ama o işin öyle olmadığını anladım:) Bu konuda pek bir bilgim yok. Sx hakkında yazısını okuman sana çok şey katabilir. Benim anladığım tek şey üst eşik(nut) ve alt eşik(ismi saddle dı sanırsam) değişmesi. Bu ikisi şart. En azından üst eşik. O da graptech black tusq aldım. Kendi sitesinde 42 mm yazıyor ama benim üst eşik 43 mm çıktı. Ölçmende fayda var. Yavaş yavaş zaten isteklerin şekillenir. Bazı şeyleri araştırmaya ve fikir sahibi olmaya başlarsın. Şimdilik dediğim gibi sadece minik şeyleri modifiye et. Belki değmeyebilir, istediğin tonu alamayabilirsin. Yavaş yavaş da gitarını tanımaya bak. Hadi sağlıcakla
Hocam üst eşiği zımparalamak-şekillendirmek zor mu? Kaş yapayım derken göz çıkarma ihtimali var mıdır? Ben de değiştirmeyi düşünüyorum da kendim mi yapsam emin olamıyorum...

Akord mu kaçırıyor, neyinden memnun değilsin de burguyu değiştirmek istiyorsun :)
Eğlence olsun, değişiklik olsun diyorsan forumda modifikasyonlar ile ilgili konu var.

Sesinden memnun değilsen ve amfin kötüyse önce amfini değiştir. Sesi düzgün duyamadan yorum yapamazsın. Büyük ihtimalle çoğu kişi gibi manyetik değişiminin getirdiği farkı da anlayamayacaksın.

Ayrıca gitarı az harcamayla Fender ayarına getirirseniz, Fender'e çok para verenlere de ayıp etmiş olursunuz :)

Geri