Elektro gitar modifiye?

Merhabalar, elimde markası olmayın abimden kalan bir strat var. İki üç yıldır hep klasik ve akustik çaldım. Artık elektroya alışmak istediğimden cep amfisiyle birlikte çalmaya başladım ama beni rahatsız eden birkaç husus var.
1) Gitarın alt iki telinden diğerlerine göre ses az geliyor.
2) İstediğim tonlarda çalamıyorum, single manyetikler istediğim gibi ses vermiyor.
Belki cep amfisinden dolayıdır bilmiyorum, ikinci el bi' amfi alıp deneyeceğim ama size sormak istediğim konu, iki single yerine satılan 100-200 tllik diğer manyetikleri takabilir miyim?
Gibi gibi ve olur da taktırırsam az ses gelme olayı çözülür mü? Daha güzel tonlar alır mıyım?

Telleri söküp pickguardi kaldırıp gövdede manyetik havuzuna bakın, manyetik yerleri humbucker takmaya uygun genişlikte ise humbucker takabilirsiniz. Lâkin öncelikle bir ustaya gösterin gitarı. Iki telden az ses gelmesi belki de esik problemleri yüzündendir.

Merhaba. Manyetik modifikasyonu için bir şey diyemeyeceğim. Alt iki telden daha az ses geliyor demişsiniz. Manyetik yüksekliği ile ilgili olabilir. Manyetikleri kontrol edin kalın tellerin olduğu kısımda manyetik yüksekliği fazla ince tel tarafında alçak olabilir. Sorun buysa tornavidayla iki tarafın yüksekliğini eşitleyerek çözebilirsiniz. 2. bir ihtimal ise manyetiklerin, fenderin özel yapım manyetiklerinde olduğu gibi "pole piece" diye tabir edilen kısımları si ve mi tellerinde daha alçaktır. Bu durumda manyetikler sapın radiusu ile uyumsuz olduğu için alt iki telde volume sıkıntısı yaşanıyor olabilir. Böyle bir durumda çözüm nedir ya da var mıdır bilen varsa ben de dinlemek isterim. Çünkü aynı sıkıntıyı yaşıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba. Manyetik modifikasyonu için bir şey diyemeyeceğim. Alt iki telden daha az ses geliyor demişsiniz. Manyetik yüksekliği ile ilgili olabilir. Manyetikleri kontrol edin kalın tellerin olduğu kısımda manyetik yüksekliği fazla ince tel tarafında alçak olabilir. Sorun buysa tornavidayla iki tarafın yüksekliğini eşitleyerek çözebilirsiniz. 2. bir ihtimal ise manyetiklerin, fenderin özel yapım manyetiklerinde olduğu gibi "pole piece" diye tabir edilen kısımları si ve mi tellerinde daha alçaktır. Bu durumda manyetikler sapın radiusu ile uyumsuz olduğu için alt iki telde volume sıkıntısı yaşanıyor olabilir. Böyle bir durumda çözüm nedir ya da var mıdır bilen varsa ben de dinlemek isterim. Çünkü aynı sıkıntıyı yaşıyorum.
Dediğiniz gibi manyetik yüksekliklerini kontrol ettim farklı olan yok ek olarak bütün manyetiklerde aynı sorun var. Manyetik değiştirilirse düzelecek bir şey mi acaba?

Bu konuda net bir şey söylemek doğru olmaz sanırım. Justperfectday’in de dediği gibi ustaya göstermekte fayda var. Manyetik harici bir problem varsa boşa masraf yapmış olursunuz.

Geri