Konuşmalarımızın notaları var mıdır ?

Merhabalar çok saçma ama aynı zamanda çok güzel bir soru olduğunu düşünüyorum.
Bildiğim kadarıyla 7 tane nota var bunlar Do,Re,Mi,Fa,Sol,La,Si düşündüğüm şey şu mesela: Bugün hava çok güneşli dediğimiz de aslında duyduğumuz sesin bir notasal karşılığı var mı ?

Ne kadar güzel soru. Elbette olabilir. Konuştuğumuz zaman çıkardığımız seslerin frekansları var. Bu frekanslar sıklıka Batı (Pitagor sistemi) müziğindeki arızalarıyla birlikte 12 sese denk geliyor. Mikrotonal sesleri katınca iş iyice karışıyor. Hesabını yapamayacağım ama insanın duyu sınırları içindeki oktavlarda herhalde binlerce müzikal ses vardır. Dolayısıyla bu şu demek: Çıkardığımız sesleri notasyona dökmek mümkün. Bu tabii her konuşma 'müzik' demek değil :)

Bu konuya yakın bir konudan ilginç bir örnek benim için uyarı sesleri olmuştur. Örneğin arabaya binip emniyet kemeri takmadığınızda çalan uyarı sesi genelde 'Si'dir. Rahatsız eder, tamamlamak istersiniz :)

Bir de anektod, yıllar önce o zamanki kız arkadaşım, şimdiki eşim ki kendisi perfect pitch'tir, ben çalışırken bilgisayarın fan sesine takılıp odadan atmıştı beni. 'Fan detoneymiş'. La havle.

Bazı gitaristler doğaçlama soloları esnasında çoğunlukla wah pedal eşliğinde insan konuşmasına benzer sesler çıkarıyorlar. Bunu minor major herhangi bir dizilime bağlı kalmadan tamamen hissederek icra ediyorlar. Üflemelilerde de benzer şekilde doğaçlama esnasında insan konuşmalarını andıran icralar mevcut.

Ne kadar güzel soru. Elbette olabilir. Konuştuğumuz zaman çıkardığımız seslerin frekansları var. Bu frekanslar sıklıka Batı (Pitagor sistemi) müziğindeki arızalarıyla birlikte 12 sese denk geliyor. Mikrotonal sesleri katınca iş iyice karışıyor. Hesabını yapamayacağım ama insanın duyu sınırları içindeki oktavlarda herhalde binlerce müzikal ses vardır. Dolayısıyla bu şu demek: Çıkardığımız sesleri notasyona dökmek mümkün. Bu tabii her konuşma 'müzik' demek değil :)

Bu konuya yakın bir konudan ilginç bir örnek benim için uyarı sesleri olmuştur. Örneğin arabaya binip emniyet kemeri takmadığınızda çalan uyarı sesi genelde 'Si'dir. Rahatsız eder, tamamlamak istersiniz :)

Bir de anektod, yıllar önce o zamanki kız arkadaşım, şimdiki eşim ki kendisi perfect pitch'tir, ben çalışırken bilgisayarın fan sesine takılıp odadan atmıştı beni. 'Fan detoneymiş'. La havle.

Si notasinin tamamlanma hissi do major gami icin gecerli degil mi?

Zaten müzik aletleri bir yerde insanın çıkardığı yada duyduğu sesleri taklit etmek için vardı. Elbette iş sonra bambaşka yerlere gitti.
Konuşmalar notaları içeriyor. İyi konuşan insanları seyredin aşağı yukarı iyi bir solo gibi duyulur. Fakat bunu bir elektro gitar solosu gibi düşünmemek lazım.
Genel olarak konuşurken tek notada konuşuruz. Bir kaç notada olsa bile birbirine yakın aralıklarda olan notalarla konuşuruz. Fakat burada önemli olan şey ritim ve artikülasyon.
Yani bir müziği güzel yapan şey. Dolayısıyla konuşmak ile müzik arasında acayip gizli ve aynı zamanda bağlı bir ilişki var.
Daha üstüne yazılacak çok şey var bence ama kabaca durum böyle benim açımdan :)

Geri