Tel yüksekliği

Elektro gitarı mın tel yüksekliği idare eder derecedeyken aynı kalınlıkta telle telleri değiştirdim sonrasında tel yüksekliğinin biraz arttığını fark ettim önceden de birazcık yüksek olduğu için ileri perdeler de çalmak çok zor hale geldi bende alyanla tel yüksekliği ni 12.perdede yaklaşık kalın mi telinde1.7 mm ye getirdim, klavye çok rahatladı ve fretbuzz başladı ama amfide duyulmadığı için önemsemedim ama şimdi de hep çaldığım amfi ayarıyla çalarken sanki distortion tonu değişmiş gibi geliyor köprü manyetiğinde klasik amfi ayarımda eskiden çok güzel bir ton varken şimdi ton sönmüş gibi geliyor ama yeni başladığımın için kulağımın yanılabileceğini de düşünüyorum sizce tel manyetiklere yaklaşınca böyle bir şey olmuş olabilir mi

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir de manyetik yamuk duruyor bunun bir etkisi olur mu sese
1585849678433467415794.jpg

Dosyalar

• 1585849624714725569202.jpg
    1585849624714725569202.jpg
    77.4 KB · Gösterim: 133
Tel manyetiklere yaklaşınca ses daha gain kazanır. Eğer çok yaklaştıysa teli kendine çekip titreşmesini engelleyebilir. Manyetiklerin tele mesafesi aklına takıldıysa manyetiklerin yüksekliği ile oynayabilirsin. Fotodan bana fazla yakın gibi geldi ama youtube'dan pickup height adjustment diye aratırsan bir fikir oluşturur.

Aynı ölçüde tel olsa bile eğer farklı marka ise dirençleri farklı olabiliyor. Bu da sapınn şeklinin değişmesine yol açabilir. Körpüden tel yüksekliği ayarlansa bile sap şekli değiştiği için fret buzz olabilir. Youtube'dan veya google'dan neck relief veya sap ayarı diye aratıp kendi gitarına bakabilirsin.

Tel aynı marka yine sap ayarı gördüğüm kadarıyla bozuk değil ama resimde attım manyetiğin sol üst tarafı daha üstte gibi bi sorun teşkil eder mi ve bu manyetiğin sağ tarafına biraz bastırdığımda göçüyor

Manyetik çerçevesi olmayan modellerde manyetikler oynayabilir yerinden. Fotoda gözüken kadar olması sıkıntı değil, yine de tel ile paralel olması isteniyorsa soapbar manyetiklerde olduğu gibi alt tarafa süngerimsi bir parça konabilir.

Sanırım fazla yakın manyetik çünkü titreşim çok az tellerde eskiden tele vurduğumda titreşimi görürdüm şimdi ise hem titreşim az gözüküor hem de tele vurduğumda notanın devam etme süresi kısaldı

Sanırım fazla yakın manyetik çünkü titreşim çok az tellerde eskiden tele vurduğumda titreşimi görürdüm şimdi ise hem titreşim az gözüküor hem de tele vurduğumda notanın devam etme süresi kısaldı
bildiğim kadarıyla manyetikler yükseldikçe sustain o oranda azalıyor. söylenecek kesin bir yükseklik ayarı yok. deneye yanıla ne çok yakın ne çok uzak. bir de manyetiklerin birbiri arasındaki volume farkına dikkat etmek lazım, manyetikler arası geçiş yapıldığında dünyalar değişmemeli.

Geri