Gitar çalarken sağ kol ağrısı

Arkadaşlar selam, genel olarak gitarı oturarak çalan biriyim ve hızlı rifflerde özellikle sağ kolumun dirsek altına ciddi bir ağrı giriyor dolayısıyla güç kaybı yaşayıp çalmayı bırakmak zorunda kalıyorum. malum son dönemlerde covid19 nedeniyle elini kolunu sallaya sallaya rahat bir şekilde hastanelere girip çıkılmıyor bende bir konu açıp benim gibi böyle bir ağrı çeken ve bir ihtimal çözüm bulabilmiş biri var mıdır diye merak ettim. yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum teşekkürler.

Eğer gitarı sağ bacakta çalıyorsanız, bir de sol bacakta klasik gitar pozisyonunda çalmayı deneyin. Gitar sağ bacakta olunca sağ kol dirsek ekleminde gereğinden fazla bükülüyor, bu da hızlı riff'lerde ve uzun süre çalındığı zaman ağrı yapabiliyor.

Mesela herkes V kasa gitarları oturarak çalmak işkence der ama aslında oturarak çalması en kolay gitar bence. Hatta ayaktayken gitarın durduğu pozisyon ile oturarak da yaklaşık aynı pozisyonda çalındığı için, 3-5 gün oturarak çaldıktan sonra ayağa kalkınca gitarı ilk defa tutuyormuş hissi de yaşatmaz. :)

Mesela herkes V kasa gitarları oturarak çalmak işkence der ama aslında oturarak çalması en kolay gitar bence. Hatta ayaktayken gitarın durduğu pozisyon ile oturarak da yaklaşık aynı pozisyonda çalındığı için, 3-5 gün oturarak çaldıktan sonra ayağa kalkınca gitarı ilk defa tutuyormuş hissi de yaşatmaz. :)

hocam yaklaşık 2 senedir kullandığım tek gitarım jackson rr3 tutuş pozisyonu malum v'lerde hep aynı oluyor ama onun dışında diğer kasalarda da genelde hep sağ bacak üstüne koymak yerine klasik gitar pozisyonunda çalsam da değişen pek bir şey olmuyor :/

Güç yetersizliği sonucu ağrı olabilir. Yani tam olarak şudur diyemiyorum ama biraz spor yapın. Bilek ve omuz kaslarınızı çalıştırın.

Açıkçası ben diğer gitarlarda olmasa da strat çalarken aynı bölgede ağrı hissediyorum. Kolumun durduğu konum ile alakalı. Çözüm olarak sağ bacağımı yukarıda tutmak büyük ölçüde ise yarıyor. Tıbbı bir tavsiye vermeyeceğim tabi ki ama kolunuza yük binmeyecek bir pozisyon arayabilirsiniz.

Bir ihtimal gene sorayim ben, üst tel palm muteları bilekten mi pickliyorsunuz yoksa koldan-omuzdan mı ?
İlk yıllarımda omuzdan çaldığımdan dolayı bir süre sonra hem omzum hem de dirseğim yorgunluğa ve yoğunluğa bağlı olarak ağrıyordu.

Kendi tecrübelerime dayanarak, sadece hızlı anlarda yaşanıyorsa bu durum muhtemelen dirsekten çalındığı içindir. Mensubu olduğum, alaylı konseptiyle öğrenen kişilerin başlangıçta yaptığı yanlışı farketmeyip çalım şeklini bu yanlış üzerine kurması sonucu oluşuyor. Master Of Puppets gibi bir şarkıyı baştan sona çaldığımda kramp girmesine sebep olacak kadar sorunlar yaşardım. Sonrasında böyle olmaması gerektiğini düşündüm ve bilekten çalmak neymiş o zaman anladım. Sonrasında çok daha hızlı şarkılarda problem yaşamadım.

Ancak basit bir egzersiz sonrası bile bu tarz bir ağrı kendini hissettiriyorsa kas veya sinirle alakalı bir durum olabilir. Bileğinde neredeyse ameliyat gerektirecek kadar ciddi probleme sahip gitarist bir arkadaşıma doktor birkaç ısınma hareketi göstermişti ve çalmadan önce 20 dk sporcu gibi bileklerini, kollarını ısıtıyordu. Bu sayede sonrasında çalabilir hale geldi. Belki buna dair bir araştırma yapıp 8 - 10 gün bu rutinde düzenli çalışmak faydalı olabilir. Petrucci'nin çok güzel ısınma videoları bulunuyor YouTube'da.

Bir ihtimal gene sorayim ben, üst tel palm muteları bilekten mi pickliyorsunuz yoksa koldan-omuzdan mı ?
İlk yıllarımda omuzdan çaldığımdan dolayı bir süre sonra hem omzum hem de dirseğim yorgunluğa ve yoğunluğa bağlı olarak ağrıyordu.

çoğunlukla bilekten pickliyorum ama tabii tam anlamıyla bilek kondisyonunu sağlayamadığım için %60 bilek %40 kol kullanıyorum desem daha doğru olur

Arkadaşlar selam, genel olarak gitarı oturarak çalan biriyim ve hızlı rifflerde özellikle sağ kolumun dirsek altına ciddi bir ağrı giriyor dolayısıyla güç kaybı yaşayıp çalmayı bırakmak zorunda kalıyorum. malum son dönemlerde covid19 nedeniyle elini kolunu sallaya sallaya rahat bir şekilde hastanelere girip çıkılmıyor bende bir konu açıp benim gibi böyle bir ağrı çeken ve bir ihtimal çözüm bulabilmiş biri var mıdır diye merak ettim. yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum teşekkürler.
Doktor değilim ama internette takılırken tenisçi dirseği hastalığını gördüm. Aklıma bu başlık geldi. Gerekli bilgiler linkte mevcut.

tarifine göre lateral epikondiliti düşündürüyor. Bunu çok masa başı takılıp pc de çalışanlarda görülen karpal l tünele benzetebilirsin. Doğru ön tanı olup olmadıgını kendin basit bi şekilde provake edebilirsin. Yine aynı şekilde tendonlarını zorladığın pozisyonda cal, daha sonra sol elinle sağ el sırtına direnç uygulayacak şekilde sağ elini bilekten yukarı doğru bük (motora gaz verme hareketi) o esnada ekstansör tendonların yapıştığı yerde ağrı hissedersen geçmiş olsun. Korkmana gerek yok o şekilde çalmaya devam edersen atel gerekecek, çok abartırsan sonu cerrahiyle biter...

Geri