OHM Marka Elektro Gitarlar

@Ohmguitars Mesela pes diyorsunuz, ben de 14 - 15 senelik Squier Bullet Stratımı paylaşıyorum. 11 - 12 yaşından beri elimde olduğundan neler yaşadığını ben bilirim. Daha üstün kalitede ürettiğinizi beyan ettiğiniz Fender'in Çin'de ürettirdiği gitar her türlü saçmalığı görmesine rağmen bu halde. Ama sizin gitar cortlayınca "rutubet, hor kullanım".

WhatsApp Image 2023-02-24 at 17.16.35.jpeg

Konuşalım abi, sabaha kadar konuşalım, ürününüzü satın almış adam donanım için "Çinden geldiğini biliyorum" diyor, siz başka açıklama yapıyorsunuz.
Yıllarca birşey olmaz diyorsun, olmuşunu atıyoruz, "he bu kötü kullandı" oluyor.
Zaten benim şahsen rahatsız olduğum bir tasarım kopyalama durumu var, belki pirinç tarlasından artan vakitlerinde yaptığı gitarlar yüzünden Armadillo Enterprises ile başı belaya giren adam varken sen "sorduk birşey olmadı, forumdan öğrenecek değiliz" çekiyorsun.

Şuraya gelip, işi mahkemeyle açacağına "öğreniyoruz, uğraşıyoruz be, daha iyileri olacaktır." diye girilse cidden bambaşka yerlerde olacaktı konu. Bak aylar önce ne yazmışım;

Ancak OHM markası benim umurumda değil ben de muhtemelen onların. Nasıl biliyorlarsa. Siz de neyi desteklemek, nasıl bakmak istiyorsanız.

Basit bir görüşe karşı bu kadar duvar ören bir tavra sahip olmak yerine, şurada laf eden insanlara bi kulak verip uygulamamayı tercih etsen bile sadece iletişim kurmaya çalışsan, bu insanların alayı birçok diğer yerli firmayı desteklediği gibi desteklerdi.

Neyse ya, ben daha fazla cidden tartışmak istemiyorum. Yorumlar yukarıda, bende bu fikirleri oluşturan kavramlar yukarıda, hepsi sayfalarca konuşuldu. Para verecek olan iyi hissediyorsa versin, desteklemek isteyen desteklesin. Bir gün önüme denk gelirse bir de çaldıktan sonra fikirlerimi gelir belirtirim. Cidden ya ben çok sert girdim karşı taraf sakinleşemiyor, ya ben kendimi düzgün ifade edemeyecek kadar yorgunum. Ama yürümüyor tartışma.

Yine de niyetim ne kalp kırmak ne rencide etmektir. Kırgınlık yarattıysak herkes için affola.

Son düzenleme:
@Ohmguitars Mesela pes diyorsunuz, ben de 14 - 15 senelik Squier Bullet Stratımı paylaşıyorum. 11 - 12 yaşından beri elimde olduğundan neler yaşadığını ben bilirim. Daha üstün kalitede ürettiğinizi beyan ettiğiniz Fender'in Çin'de ürettirdiği gitar her türlü saçmalığı görmesine rağmen bu halde. Ama sizin gitar cortlayınca "rutubet, hor kullanım".
Tolganın kendisine en çok katıldığım konu bu oldu tartışmayı üstün körü okuyabildim ancak, 97 yapımı amerikan bir fendere sahibim gitar yaklaşık 10 senedir bende, Reissue olması sebebiyle headstockta bulunan fender yazısı waterslide olarak yapılmış ve buna rağmen bir aşınma yada başka bir kötü görüntü söz konusu değil.

Etik açıdan bakıldığı zaman birşey zaten yapılmış denilerek birebir kopyalamak ise doğru gözükmeyen bir tutum olmuş.

Yapıcı bir yorum olması açısından şahsi görüşümdür:

Solar Guitars ve Chapman Guitars gibi örnekler ortada, ikisi de aslında birer youtuber girişimi olduğu ve kullanıcısına önem verdiği, onlardan gelen geri bildirimleri dinlediği için bugün diğer yılların nerdeyse monopol olmuş markaları arasından kendilerine pay edinebiliyorlar. Ama iki markaya da baktığımızda ikisinin de artık endüstri standardı olmuş strat/tele/lp/v vs. tasarımlarının üstüne kendileri yeni bir şeyler koyup farklılaştıklarını görebiliyoruz. Gerçi üretimlerini fason olarak World Music Kore ve Endonezya'daki büyük fabrikalara yaptırıyorlar, ama siz zaten tesisimiz var ve yeterli diyorsunuz. Biz de yıllardır gitarlara gönül vermiş vatandaşlar olarak en azından artık, dükkanlarda giriş ve orta seviye olarak SX/Kosmos/Fenix Menix vb bilimum uzakdoğuda fason yaptırılmış gitarlar yerine, yerli ve belirli bir kalitenin üstünde gitarlar çalmak tabii ki isteriz. Ha biz Suhr, Kiesel, Mayones, Strandberg, Aristides, Balaguer vb.lerinin klasmanındayız diyorsanız bir şey diyemem, instagramdaki mevcut gitarlarınızda ve birkaç paylaştığınız videoda ben öyle bir potansiyel göremedim kusura bakmayın.

158864 eklentisini görüntüle

Konuşalım abi, sabaha kadar konuşalım, ürününüzü satın almış adam donanım için "Çinden geldiğini biliyorum" diyor, siz başka açıklama yapıyorsunuz.
Yıllarca birşey olmaz diyorsun, olmuşunu atıyoruz, "he bu kötü kullandı" oluyor.
Zaten benim şahsen rahatsız olduğum bir tasarım kopyalama durumu var, belki pirinç tarlasından artan vakitlerinde yaptığı gitarlar yüzünden Armadillo Enterprises ile başı belaya giren adam varken sen "sorduk birşey olmadı, forumdan öğrenecek değiliz" çekiyorsun.

Şuraya gelip, işi mahkemeyle açacağına "öğreniyoruz, uğraşıyoruz be, daha iyileri olacaktır." diye girilse cidden bambaşka yerlerde olacaktı konu. Bak aylar önce ne yazmışım;

Basit bir görüşe karşı bu kadar duvar ören bir tavra sahip olmak yerine, şurada laf eden insanlara bi kulak verip uygulamamayı tercih etsen bile sadece iletişim kurmaya çalışsan, bu insanların alayı birçok diğer yerli firmayı desteklediği gibi desteklerdi.

Neyse ya, ben daha fazla cidden tartışmak istemiyorum. Yorumlar yukarıda, bende bu fikirleri oluşturan kavramlar yukarıda, hepsi sayfalarca konuşuldu. Para verecek olan iyi hissediyorsa versin, desteklemek isteyen desteklesin. Bir gün önüme denk gelirse bir de çaldıktan sonra fikirlerimi gelir belirtirim. Cidden ya ben çok sert girdim karşı taraf sakinleşemiyor, ya ben kendimi düzgün ifade edemeyecek kadar yorgunum. Ama yürümüyor tartışma.

Yine de niyetim ne kalp kırmak ne rencide etmektir. Kırgınlık yarattıysak herkes için affola.
Altın ile Krom kaplama arasındaki farkı bile bilmediğiniz halde, sizi buraya kadar muhatab almış olmak tamamen iyi niyet göstergesiydi. Sevgiler. "Bir de maden mühendisi iseniz, vay bu ülkenin haline."

Son düzenleme:
Az önce firma tarafından hem benim "nickname"im hem de forum hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bilgisi ulaştırıldı. Görünüşe göre iş yargıya intikal ediyor. Konuyu zaten kendi adıma kapatmıştım ancak tüm ekran görüntülerimi alıp, sürece zarar vermemek adına tarafımdan herhangi bir şey yazılmayacaktır.

İyi niyet diyen arkadaşlara da selamı borç bilirim.

Az önce firma tarafından hem benim "nickname"im hem de forum hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bilgisi ulaştırıldı. Görünüşe göre iş yargıya intikal ediyor. Konuyu zaten kendi adıma kapatmıştım ancak tüm ekran görüntülerimi alıp, sürece zarar vermemek adına tarafımdan herhangi bir şey yazılmayacaktır.

İyi niyet diyen arkadaşlara da selamı borç bilirim.
Bu işin böyle olacağını biliyordum, gerçekler acıdır brocuğum biz cahil değiliz diye zoruna gitti üretici arkadaşın tabiki ben de farkındaydım şu yıllarca hiç bişey olmaz altın altın parıldar dediği Hardwarelerin leş olduğunun. Bir de bir havalar yok mahrum kalacakmışız da kalitesinden beyfendinin. Yahu ne sanıyor kendini bu haddi nereden buluyor anlamıyorum. Üreticiysen biz de bilinçli tüketiciyiz buralar öyle gitardan anlamayan çoluk çocuk ortamlarına benzemez. Ağacından, Hardwareine en küçük detayına kadar didik didik edip fiyat/performans ve tarz olarak bize en uygununu seçebilen müziğe, gitar sevdasına yıllarını vermiş insanlarız. En ufak elistiriyi dahi sert tavır ile sergileyen adamın ürününü ne alacağız yahu.

Tehdit veya taciz içeren bir iletişim dili asla kullanmadığımızı, ekran görüntüsü ile paylaşmak en doğrusu.
Yahu yasal süreç başlayacağım demek bana özelden mesaj atmak bir taciz değil mi ? Üstelik özel mesajımı bu şekilde paylaşmanız da bir suç. Daha fazla çirkinleşmeyin lütfen, yeter, sıkıldım. İşimiz, gücümüz var. Yapmamız gereken müzik, bakmamız gereken ailemiz var. Senin karşında çocuk yok. Yeter dedikçe uzatttin ama cidden yeter.

@Ohmguitars Burak Burkay Demirci,

Yukarıda çabalarınızı anlatmışsınız. Elinize sağlık. Kimine göre iyi kimine göre kötü gitarlar üretiyorsunuz. Bu uğurda istihdam sağladığınızı dahi belirtmişsiniz. Uzmanlık alanım müşteri hizmetleri olması nedeniyle size firmanızın daha fazla itibar kaybetmemesi için özellikle yazmak istedim. Yerli bir üreticinin faaliyetinin başarıya ulaşması beni de çok mutlu eder zira. Bir sosyal medya uzmanı istihdam etmenizi öneririm. Etmeseniz bile bu işi dış kaynak olarak sağlayan firmalardan destek alabilirsiniz. Gitar üreten bir firma olarak henüz kurumsallaşamadığınızı maalesef üzülerek görüyorum. Yukarıdaki tartışma en azından bu gelişim alanınızı kapatmanız için büyük fırsat.

Forumdaki tüm herkesin potansiyel müşteriniz olması nedeniyle müşteri ilişkilerini profesyonellere devretmeniz daha fazla itibar kaybetmenizin önüne geçecektir. Bu potansiyel müşterilerinizin haklı-haksız, doğru-yanlış düşünceleri olabilir. Önemli olan bu işi kişiselleştirmeden kurum-müşteri dengesini sağlayarak yönetmeniz daha başarılı bir firma yapabilir markanızı. Şu an ben de dahil şu tartışmayı okuyanlarda eskaza negatif bir kritik yapsak adliye yolunuzun açık olması tehdidiniz size sandığınızdan fazlasını kaybettirecektir. Kim eleştiriye tahammülü olmayan ve bu eleştiri karşılığında mahkemelik olacağı bir firmanın gitarını ister ki! Düşünün bir de gitarı alınca başımıza başka neler gelecek endişesini verdiniz herkese.

Ben olsaydım bizi kim eleştiriyor diye bir araştırmak olurdu. (@blackfriday666'i şahsen hiç tanımıyorum. Forumda belki 1 defa yazışmışımdır en fazla. Ancak ben adama çeşitli markaların sponsor olduğu bir gitarist olduğunu bu forum dışında araştırınca öğrendim) Bu araştırma sonucunda Tolga'ya uçak bileti alır günübirlik tesisimi gezdirir ve onun düşüncelerini bizzat dinler ve bu işi geliştirebilmek adına fikir alışverişinde bulunup, gitarları birebir böyle bir gitariste yerinde deneyimletir tekrar Ankara'ya geri yollardım(bak adamın Ankara'da yaşadığını bile biliyorum, adamı tanımadığım halde). Belki Tolga gitarların için yine mantar diye düşünse bile marka için tüm algısı değişirdi. (içinizden bi s.. git dediğinizi duyar gibiyim ama eski firmamda değerli segmentte müşterilerimize neler yaptığımızın %1'ini anlatsam dilini yutarsın, garanti ederim). Tolga gibi bu forumda Türk Rockına etki eden kimler kimler var.(müşterinizi segmente edin, tanıyın ve onlara özel hizmet verin)

Ama şuanda gitarlarınızın olmasa bile marka değerinizin çoğu forumdaşımın gözünde itibarı inanın yok.

Yukarıdaki yazdıklarım nedeniyle bana adliye celbi gelirse size karşı dava açma haklarımı saklı tuttuğumu da biliniz. Yazdıklarım bir Türk markasının düzgünce kurumsallaşması içindir.

@Hakan Baysal abi adam istiyor ki illa gitar yaptı diye tebrik edelim sensin kral diyelim, en kral gitarı en ucuza sen sunuyorsun diyelim. Hiç eleştiri gelmesin. Kişisel olarak hiç bir hakaret içerikli ya da argo bir söylemim olmadığı halde özel mesaj yoluyla hakkımda yasal süreç başlatacağını söylüyor. Yani @blackfriday666 arkadaşımız kesmemiş olacak ki bana da saldırı da bulunuyor. O da yetmiyor hem yasal süreç vs. gibi şeylerden bahsediyor hem de aleni bir şekilde benim özel mesajımı screen shot almak sureti ile paylaşıyor. Daha önce sanırım gitardan, ağaçtan, donanımdan anlayan insanlar olmamış çevresinde ne yaptıysa iyi, kötü takdir almış belki de bu yüzden zoruna gidiyor, herşeyi kişiselleştirip bize nahoş tavırlar sergiliyor. Yıllardır forumda üyeyim beni bilenler bilir hiç kimseye bulaşmam bugüne kadar tek bir kişi ile en ufak münakaşam olmadı, kimse ile tartışmadım yani problemin kendisinde olduğu apaçık ortada ama bunu da kabul edecek biri değil zaten...

Arkadaşlar,
bugün burada yapılan; hiç yemediğiniz, tadına bakmadığınız bir yemek için şefi;

- aynı menuyü çıkaran var, neden o menüyü yapıyorsun,
- senden daha iyi yapan var,
- senin kullandığın malzemeden daha iyi malzeme kullanıyorlar, dolayısı ile daha iyi yemek yaparlar,
- tuzu , biberi az kullanıyorsun,
- başkasının imza yemeğini taklit etme, seni dava ederler,
- yemeğini yiyen bir kişi gördük o da beğenmemiş,
- başkaları daha iyisini(??) daha ucuza pişiriyor,
- TR de başka mutfakları mı pişiriyorsun, nasıl yaparsın, nereden bilirsin ki,

demek ile aynı.

ben de şef olsam; burası TR de yemek (gitar) vs ile ilgilenen kişilerin en çok ziyaret ettiği forum olduğu için yukardaki gereksiz yorumları yapan herkese tavır alırdım. bir marka kolay yaratılmıyor. klavye başında kimsenin de yıkmasını istemezdim.
biraz empati kurmaya ihtiyacınız var.

gerçekten iş güç sahibi bir sürü arkadaşın bu kadar anlamsız tepki vermesini anlayamıyorum.

bu arada sıradan bir esnafa yüz yüze bunları söyleseniz çok değişik tepkiler almanız da olası.

Arkadaşlar,

- senin kullandığın malzemeden daha iyi malzeme kullanıyorlar, dolayısı ile daha iyi yemek yaparlar,

demek ile aynı.

ben de şef olsam; burası TR de yemek (gitar) vs ile ilgilenen kişilerin en çok ziyaret ettiği forum olduğu için yukardaki gereksiz yorumları yapan herkese tavır alırdım. bir marka kolay yaratılmıyor. klavye başında kimsenin de yıkmasını istemezdim.

gerçekten iş güç sahibi bir sürü arkadaşın bu kadar anlamsız tepki vermesini anlayamıyorum.

bu arada sıradan bir esnafa yüz yüze bunları söyleseniz çok değişik tepkiler almanız da olası.
Teşekkürler. Depremzedeler üzerinden yapılan "espri" den sonra, söylenecek birşey kalmadı ne yazıkki.

Merhaba GreyMisha. Yaptığınız yemek ve şef benzetmesini yersiz ve alakasız bulsam da(hatta aynı konu başlığını mı takip ettik emin olamadım bir an) aynı örneklerle ''Tamami 24 ayar altin kaplama donanim, "uzun yillar ayni parlaklik ve renkte kalacak!" gibi iddialı bir bilgiden sonra uzun yıllar aynı parlaklık ve renkte kalmamış örneğini göstermiş arkadaşın cevabını "burada tereyağı demişsin ama margarin kullanmışsın" diye restorantı eleştiren birinin yada big mac in aynısını yapıp sonra mig mac diye satan restorant sahibine biraz daha özgün olsan aslında daha iyi olacak, güzelde et kullanıyorsun aslında diyen müşterinin tavrına benzettim. Firma sahibide bana "sen zaten yemekten anlamazsın hatta beni eleştirmeye devam edersen sana dava açacağım diyen bir restorant sahibine benzedi" Siz ise bizim mahallenin esnafını eleştirmeyelim o bizim mahallenin esnafı diyen komşu kadar ilginçsiniz. Bu başlığı okumadan önce Ohm gitara bir sempatim vardı. Başlıktaki eleştri ve yorumlara verilen cevaplar sonrasındaki firma imajı benim gözümde baya antipatik ve güvenilmez oldu. Patentlerle ilgili verilen yanlış bilgiler. Potansiyel müşterilere verilen cevaplardaki siz anlamazsınızcı tavır. Sıkıştığını anladığı anda dava tehditleri ile basit cevapları olabilecekken eleştirileri bastırma çabası, sürekli uluslar arası büyük işler yapan dev firma imajı vermeye çalışırken, bir zaman ve mekan belirleyip buradaki potansiyel müşterilerine gitarları deneme fırsatı verip hem kendini kanıtlama hemde gelecek eleştirileri dikkate alarak kendini geliştirme imkanlarını görebilecek vizyona sahip olmadığını belli etti. Kusura bakmayın ama biz burada yerli yabancı ayırt etmeden ürünler ve markalar hakkında yorum yapmaya devam edeceğiz. Hepimiz özgür bireyleriz ve belli kurallar içinde nasıl yorumlarda bulunacağımıza, mahkeme tehdidiyle bile olsa bu kadar şahidin önünde kimse tehditle müdahale edemez. Kusura bakmasın..

Arkadaşlar,

demek ile aynı.

Yazmamayı kural bellemiştim ancak 2 farklı avukattan “istediğini yapsın, bir yere varmaz” benzeri dönüşleri aldıktan sonra, bildiğimi perçinlememin rahatlığıyla hareket ediyorum.

Yine de, özelden mesajlarına ve burada agresif olduğunu düşündüğüm tavırlarına rağmen uzattığım barış çubuğuna yanıt almadıkça kendisinin hiçbir mesajına olası süreci etkilememek adına yanıt vermeyeceğim.

@GreyMisha Çok kötü analoji çok, cidden olayı böyle mi görüyorsun abi? Bak senin analojin üzerinden olayın bendeki intibasını aktarayım.

Ortada bir Nusret bir de Rıfkı markaları var. Ama Rıfkının menüsünde Nusret Tbone diye ürün var. Adama “abi Tbone’un iyiyse kendi adınla sat, Rıfkı Tbone yaz” dediğimizde “ama parası olmayan müşteri Nusret Tbone yemek istiyor” diyor. “E ama sen o zaman herhangi bir izin veya pay ödemeden Nusretin yarattığı imajdan faydalanıyorsun, adını Kusret Tbone yapsan bile yine okey” dediğimizde “kardeşim sen hiç biftek pişirdin mi, masada oturup yiyen adam akıl veriyor, ben Nusret kalitesinde iş yapıyorum, izne de ihtiyacım yok, avukatlarım öyle söyledi” diyor. İçine sinmese de “eyvallah abi, ama geçenlerde senden yiyen adam inceden rahatsız olmuş, ilk yediği kalite 4 saat sonra başka hale sokmuş” dediğimizde “pes artık, o taşa oturduğu için olmuştur, iyi niyetten senin gibi boş vakti bol adamı dinledim ama suç duyurun hayırlı olsun” diyor.

Olayın kısa özeti malesef bende bu.

Son düzenleme:
Geri