Akordiyon çok zor bir enstrüman değil mi ?

Amacım sohbet tarzında bir konu olması için buraya açtım.

Bugün youtubede bir video izlerken dikkatimi çekti de hem tuşlara basacaksın, hem gerip açma hareketi yapacaksın ve en sağdaki delikli kısımdan delikleri kapatacaksın hem de aynı anda çok zor bir enstrüman olduğunu düşündüm. Yanılıyor muyum ?

Video ise bu aynı zamanda çok hoş bir videodur :)

Bizim(çerkeslerin) geleneksel enstrümanıdır. Sol tarafta delikleri kapatmıyorsun, onlar tuş, basıyorsun. Sol taraftan aslında akor basarken klavyede melodi çalıyorsun. Çok zor değil ama kendine has dinamikleri olduğu için alışması zaman alıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bizim(çerkeslerin) geleneksel enstrümanıdır. Sol tarafta delikleri kapatmıyorsun, onlar tuş, basıyorsun. Sol taraftan aslında akor basarken klavyede melodi çalıyorsun. Çok zor değil ama kendine has dinamikleri olduğu için alışması zaman alıyor.
Yanlış okudunuz galiba sağ tarafta deliklerini kapatıyorsun demiştim :)

" hem tuşlara basacaksın, hem gerip açma hareketi yapacaksın ve en sağdaki delikli kısımdan delikleri kapatacaksın "

Yorum için teşekkürler

Sanırım enstrümana nereden baktığımızda alakalı küçük bir sorun yaşadık. Ama siz beni anlamadınız sanırım, enstrümanın hem sol hem de sağ tarafında delik yok iki tarafta tuşlu. Kastettiğiniz o küçük siyah tuşlar, dediğim gibi çoklu ses almak için varlar. Hatta ya mi ya da do notası, tam hatırlayamadım, biçimce cok farklıdır ve siz bakmadan hissederek nerede olduğunuzu anlamak için tasarlanmıştır. Dediğim gibi enstrümanın iki tarafida tuşlu, belki ilkel halinde delikli olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sanırım enstrümana nereden baktığımızda alakalı küçük bir sorun yaşadık. Ama siz beni anlamadınız sanırım, enstrümanın hem sol hem de sağ tarafında delik yok iki tarafta tuşlu. Kastettiğiniz o küçük siyah tuşlar, dediğim gibi çoklu ses almak için varlar. Hatta ya mi ya da do notası, tam hatırlayamadım, biçimce cok farklıdır ve siz bakmadan hissederek nerede olduğunuzu anlamak için tasarlanmıştır. Dediğim gibi enstrümanın iki tarafida tuşlu, belki ilkel halinde delikli olabilir.
Tamamdır şimdi oldu ben şu kısmı flüt gibi ya da klarnet gibi delik kapama metodu gibi sandım :)
Videodan öyle anladım ben

hddnd.JPG

Geri