Yanlışları düzeltebilir misiniz?Firmalar da buyursun lütfen.

Pc Configuration:
Amd2500+ (1833mhz+640kb cache) + Aopen nforce II mcp-t Mainboard
2x256 (512mb) dual 333mhz ddr ram (1 256mb daha ekleyip 750mb kullanmayı düşünüyorum).
80gb seagate 7200rpm 2mbcache.
Ekran kartım onboard 128mb'a kadar destekli fakat 32mb kullanıyorum, çünkü ramden yiyor. Sistemim bu.

Ses kartı:
m-audio: Audiophile 2496pci ile Delta 66 arasında kaldım.
Monitör:
m-audio studiophile bx5,bx8 ile yamaha msp5 arasında kaldım.
Yazılım:
Cubase studiocase ile FL studio (frootyloops) 4.52 arasında kaldım.
Mikrofon:
en ucuz condencer ne varsa o.Sadece çalışma amaçlı kullanıcam.

Simdi öncelikle, çalışma stilimi ve müzik tarzımdan bahsedecegim ki ona göre yardımcı olabilesiniz..

Amacım kendi evimde parçanın alt yapısını hazırladıktan sonra iyi bir studyoya gidip vokal ve gerekli enstruman kayıtlarını çıplak halde cd ye kaydettikten sonra evde son düzenlemesini yapıp miksajını bitirmek ve en önemlisi ortaya çıkacak sonucun profesyonel kalitede olması yani, cd ye kaydettigim andan itibaren satılacak kalitede olması.Tabikide bir prodüksiyonun oluşması okadar kolay değil, ses düzenlemeler herkesi harcı degil fakat ben sonuç ne olursa olsun elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışacagım ama bu yolda ilerlerken elimdeki ekipmanın da yeterli olması lazım.Yani profesyonel biri dandik aletlerlede birşeyler becerebilir fakat ben profesyonel olmadıgım için kaliteli ekipmanların yardımınada ihtiyacım var.Örnek, işi bilen biri elindeki dandik kabinin hangi sesleri vermedigini bilerek ona göre bir mix yapabilir fakat ben bu düzeyde olmadıgım için bana bütün sesleri veren bir monitör ve ses kartına ihtiyacım var..

Müzik tarzıma gelecek olursak,daha cok elektronik ve enstrumental ama zaman zaman rap altyapıları yaptıgım oluyor kimisi film müzigi gibi oluyor.Şu varki, benim için önemli olan şuanda synth ve davullar vs..zaten gitar, çello gibi kayıtları pahalı studyolarda kaydetmeyi planlıyorum fakat piyano elektro gitar gibi enstrumanları vst lerle halletmek istiyorum.Bu düşünce ile cubase in studyocase'ine göz diktim.İçindeki gitar, piyano, davul, vst ler çekici geldi ancak bunların kalitesi nedir albumluk mu?yoksa evde oynamak için demo hazırlamak için mi bilemiyorum :? .
Diger yandan flstudio yu kullanıyorum uzun zamandır demo program dahi olsa herseyi kullanmaya izin verdikleri için bayagı işime yaradı çalışmalarımda ve çokta hoşuma gitti.FL studyodada piyano, gitar koymuşlar ve piyano cok hosuma gitsede gitar pekte gerçekçi degil..
Diger bir yandan onboard seskartı ile audiophile ın sesleri işlemesi arasında fark varmıdın bilemiyorum ki olmasını ümit ediyorum sesleri işleme açısından..
Kısacası durum bu.Bana nekadar cok yardım edebilirseniz okadar sevinirim ve bir an önce parçalarımı sizinle paylaşmaya başlarım.Bu arada flstudyonun içinden stereo expander,puncher gibi efektler de çalıştırılabiliyor..Ama yinede kararsızım acaba wavelab i alıp parçaları en son o programdamı bitirmeliyim diye?veya arkadasta cubase sx 2.0 mı ne var onda mastering diye bir kısım var oradamı bitirmeliyim?
 
öncelikle drums ve piano sampleri kullanabilirsin ama ben gitar sampleri açısından bayağı geniş bir arşive sahibim.sf2, akai, giga, ni samplerim var hepside çok ünlü kariyer sahibi gitaristler tarafından yüksek ses çözünürlüğü ile kayıt edilmiş.Ama hiç bir zaman bana gerçek çalınmış gitar havasını vermiyor.Dinlettiğim arkadaşları şahane sesler çok güzel diyor ama biraz gitardan anlayanlar yapaylığı anlayabiliyorlar.Burada benim gitarist olmayışımında payı var tabii :D Ama bir gitaristin tellere vuruşundaki ahengi yakalamak çok zor gibi geliyor.Ancak drums ve piano için durum farklı.Kaliteli samplerle biraz emek vererek, en azından bir baterist gibi düşünerek yada pianist gibi , profesyonel sonuçlar elde edebilirsin.Çoğu studyoda böyle yapılıyor zaten :D Bnun için vsampler içindeki piano sampleri bateri için ise akai drum veya natural studio drum samples (waw sf2 ve giga formatında netten free bulabilirsin)

mix ve mastering ise bunlarla ilgi 22 ciltlik kitap yazılabilinir ama program olarak ben adobe audition kullanıyorum wave lab da gayet güzel...sonar 3 yaptığım projecti bounce a track yapıp tek tek adobede açıyorum kanal kanal sonra efeckt ve mixsajını yapıyorum.Gayet iyi oluyor, burada vokalleride ekliyorum (bu kısmı prof bir studyodada yapabilirsin)

kolay gelsin
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #3
Bende izmirliyim ama eskisehirde okuyorum.Suandada izmirdeyim fakat 1,2gunum kaldı.Keşke gelip senin çalışma ortamını ve sampler larını filan görebilseydim.Neyse teşekkür ederim yorumların için dostum.
 
...

her zaman beklerim mail mesaj falan ulaşabilirsin bana... :D
biz hep buradayız, vaktim oldukça ilgilenirim 15 mayısta bir konser verecez bursada sonra müzik olayını yaklaşık bir 8 ay kadar rafa kaldırıp tusa çalışacam.

kolay gelsin...
 
İnternetten bakabilirsin Sonar 3 fiyatları için. Bu kadar hazıra konmak olmaz. Ama nette çok yeni isen Sonar ile ilgili forumvar oraya yaz. Daha faydalı olur Sonar ile ilgilenen herkes öğrenir.
 
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
  • #7
Atalay, hazıra konmakla ne alakası var,benim ihtiyacım olan Türkiye fiyatları.Hiç görmedigim kullanmadıgım içinde hangi firmaya baglı oldugunu bilemedigimden buraya sordum.
 
Yukarıda yazdığın sistemle elde tutulur ,dinlenir birşeyler yaratabilirsin.Tabi bu senin yapabilitenle alakalı.On board ses kartını atalım ve Audiophile 2496pci alalım(Para mevcutsa istediğin olaya uçabilirsin).Monitor olarak BX8 lerle çalışıyorum.Benim hoşuma gitti.Ama monitor olayı bir alışkanlık meselesidir tabiki.Almak istediğin liste seni basamak atlatır diye düşünüyorum.Software olarak neyi iyi kullanıyorsan o.Yok herkes Protools kullanıyor bende kullanmalıyım diyorsan o ayrı :)
 
Geri
Üst